Knauf Asma Tavan

Alçı ve karton levhalar kullanarak çeşitli kompozisyonların birleştirilmesini öneren ilk kişi Tigi Knauf'du ve bu tip tüm tasarımların ortak ismi olan şirketin adıydı. Ülkemizde özellikle yaygın olan ürünler , knauf şirketinin eleman montajında alçı levhalardan asma tavanlardır . İsmin karmaşıklığına rağmen, bu, özel bir çerçeveye monte edilmiş alçı levhaların iyi bilinen bir konstrüksiyonudur

Çerçeve Özellikleri

Bu tür çözümlerin en önemli özellikleri kullanılan malzemelerdir. Her şeyden önce, bu tüm çözümün temelidir - çerçeve. Güçlü ve hafif bir tabanı monte etmek için tasarlanmış özel bir şekle sahip metal elemanlardan oluşur. Bu parçaların şekli amaçlarını belirler.

knauf asma tavan malzemeleri

Kılavuz profil, odanın duvarlarına tutturulmuş bir taban olarak kurulmak üzere tasarlanmıştır. 28 x 27 mm ölçer.

knauf asma tavan uygulaması

Tavan profili Tabanın taşıyıcı bir parçası olarak köprüler şeklinde montaj için tasarlanmıştır. 27 x 60 mm ölçer.

Bu parçalara ek olarak, “yengeç” adı verilen konektörler gibi çerçeve tabanlarını monte etmek için ek parçalar kullanılır ve tavan profilinin iki parçasını birbirine bağlamak için kullanılır. Ayrıca, montaj için, diğer elemanları kullanmanız gerekecektir - tasarım ile ayırt edilen süspansiyonlar: doğrudan ve ayarlanabilir.

Doğrudan süspansiyon oldukça katıdır ve istenen şekildeki bir tutturucuyu elde etmek için belirli yerlerde bükülen delikli bir plakadır. Ayarlanabilir bağlantı elemanları çerçevenin montaj seviyesini değiştirmenize izin verir ve birbirine bağlı ince bir tel ve metal bir plaka gibi görünür. Elastik tutturmalı knauf tavana monte edildiğinde kullanılan diğer bir tutturucu tipi vibro süspansiyon olarak adlandırılır.

Bu tip bağlayıcı, yapıya iletilen ses titreşimlerinin azaltılması gerektiğinde kullanılır. Basitçe söylemek gerekirse, bir odanın ses yalıtımını iyileştirmek için çalışırken titreşim süspansiyonları gerekir.

Malzeme türleri

Çerçevenin montajından sonra, knauf tavan montajı bir sonraki aşamaya - alçıpan dosyalama ilerler. Bununla birlikte, malzeme türlerinde de bir çeşitlilik tanımı vardır. Her şeyden önce, alçıpan türünü seçmeniz gerekir :

  • Neme dayanıklı
  • normal
  • Yangına dayanıklı

Sonuncusu oldukça nadir kullanılır ve normal bir durumda, ilk iki seçenek arasından seçim yapılır. Malzemenin türüne ek olarak, tüm yapının kuvvetini ve ağırlığını etkileyen uygun bir kalınlığın seçilmesi gerekecektir. Kalınlığın aşağıdaki değerlerden seçilmesi gerekir: 6,5 mm, 9 mm, 12,5 mm - değerler bu sırada 24 milimetreye kadar devam eder, ancak çoğu zaman kalınlığı 12 milimetreyi geçmeyen levhalar kullanılır.

Parçaların boyutu 200 ila 400 cm uzunluğunda ve iki standart genişlik 600 ve 1200 mm dir. Bununla birlikte, bu, bu parçaların farklı versiyonları arasındaki farkların hepsi değildir. Yaprakların kenarları da farklıdır. Kompozisyonun daha fazla sonlandırılmasının kolaylığı, parçanın kenarının ne olacağına bağlıdır, bu nedenle hangi kenarı edindiğiniz materyallere dikkat etmeye değer.

Montaj teknolojisi

Knauf firması müşterileri ile ilgilendi ve tedarik ettiği malzemelerden montaj yapılarının tüm sürecini ayrıntılı olarak anlatan birçok broşür yayınladı. Bu nedenle, bu makalede knauf tavanların nasıl monte edildiğini ayrıntılı olarak analiz etmeyeceğiz, ancak yalnızca en önemli noktaları ve prosedürleri göz önünde bulunduracağız. Böylece her şey tabanın montajı ile başlar.

Duvarlara uygun profilleri takmanız gerekir. Bunu yapmak için mümkün olduğunca doğru ve doğru olmalısınız, çünkü tüm yapı için bir destek görevi görürler ve tavan düzleminin konumunu belirleyen konumlarıdır. Yatay montaj kurulumun her aşamasında sürekli izlenmelidir.

Bir sonraki aşama, çerçevenin ana bölümünün kurulmasıdır. Taban, bir tür kafes oluşturan enine bir şekilde bağlı parçalardır. Aşağıdaki şekil, monte edilmiş tabanın iki tip monte parçalarla nasıl göründüğünü gösterir: tavan ve kılavuz profilleri.

Tabanı tamamen monte ettikten sonra, bileşimi alçı levhalarla ciltlemeye devam edebilirsiniz. Malzemenin türü daha önce tespit edilmiş, bu nedenle, sadece istenen şekildeki parçaları kesmek ve kendiliğinden kılavuzlu vidalar kullanarak çerçeveye sabitlemek için kalır. Metal için keskin bir bıçak veya demir testeresi ile kesim yapılabilir.

knauf alçıpan asma tavan analizi

Tavan knauf kurulumu ile biten son aşama - kaplama. Bunun için macun ve maskeleme bandı kullanılır. Kaplamanın münferit parçaları arasındaki bütün eklemler bir bantla yapıştırılır ve bileşimin tüm yüzeyi macunla ovalanır.

© 2021, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.