Küf Nasıl Önlenir, Küf Lekesi Nasıl Çıkar

Anahtar Adımlar:

 1. Küfü üç kolay adımda duvarlardan çıkarılabilir - başlamak için bir klor ağartıcı ve su çözeltisine ihtiyacınız olacaktır.
 2. Kalıp ve küf oluşumunu önlemenin çeşitli yolları vardır - bir strateji elektrikli bir nemlendiriciyi kurmaktır.

Küf ve küf, çoğu hanenin kanadıdır, ancak neyse ki, günlük temizlik ürünlerini kullanmak, küflenmeyi önlemek ve tekrardan küflenmesini önlemek için kullanılabilir. Küf, ister zeminlerde ister halılarda olsun, duvarlarda veya diğer yüzeylerde olsun, sağlığınız için harika bir haber değildir, bu yüzden kök nedenini çözmek çok önemlidir. Evinizdeki duvarlarda küften nasıl kurtulacağınıza dair 3 adımlık hızlı bir kılavuz için okuyun.

Küf ve Rutubet Nedir ve Neden Duvarlarda Oluşur?

 • Küf hava kaynaklı gelişen bir mantar türüdür. Genellikle hava akımı olmadan nemli ve sıcak koşullarda büyür, bu nedenle ev banyoları ve çatı katı alanları sıklıkla küflenmeye neden olur. Genellikle nemli koşullardan ve havalandırma yetersizliğinden kaynaklanır, ancak bazen duvarlarda rutubet, hem içeride hem de dışarıda sıhhi tesisat sızıntılarına bağlı olabilir. Kötü yalıtılmış ısıtma boruları da duvarların arkasında nem birikmesine neden olabilir.
 • Küf, duvarlarda en sık rastlanan siyah küf türünün adıdır , daha sonra tedavi edilmeden bırakılırsa daha büyük alanlara yayılabilen lekeler ile karakterize edilir. Duvarlarınızda küflenme olup olmadığını öğrenmek için etkilenen bölgeye bir bezle biraz ağartıcı sürün. Koyu renk birkaç dakika sonra kaybolursa küflenir. Değilse, yama muhtemelen sadece kirdir.

Üç Adımda Duvarlarda Küf Nasıl Temizlenir

Dikkatli bir kelime: küf alerjik reaksiyonlara ve kötü sağlık sorunlarına yol açabilir, bu nedenle duvarlarda küf ile ilgili büyük bir probleminiz varsa, uzman yardımı almak en iyisi olabilir. Daha küçük bir alanla uğraşırken, spor gözlüklerine zarar verebileceğinden, koruyucu gözlük, eldiven ve yüz maskesi taktığınızdan emin olun. Pencereleri açın veya çalışırken odadaki fanı kullanın.

 1. Klorlu ağartıcı ve su solüsyonunu hazırlayın - genellikle 1 kısım ağartıcıya 3 parça su verin veya bir aktif bileşen olarak ağartıcı içeren Domestos vb. ağartma spreyi gibi bir ev deterjanı tutun .
 2. Sert kıllı bir fırça kullanarak, karartılmış alanı fırçalayın.
 3. İyice durulayın ve kurulayın .

Bu işe yaramazsa, duvarlarda küf ve küf için özel olarak formüle edilmiş ürünler vardır, ancak daha güçlü olabilecek kimyasal reaksiyonlara neden olabileceğinden temizleme solüsyonlarını bir arada karıştırmayı unutmayın. Burada küf ve küf çıkarıcılarını nasıl kullanacağınız hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz .

Rutubet ve Küf Nasıl Önlenir: Bizim Top 6 İpuçları

Duvarlarınızda küf enfeksiyonu ile uğraştığınızda, bir sonraki adım tekrarlamayı durdurmaya çalışmaktır. İşte seçenekleriniz:

 1. Özel bir ürün alın . Örneğin bir antimikrobiyal sprey, sporların tekrar çökelmesini önlemeye yardımcı olabilir. Anti-küf boyası çoğu mağazasından da satın alınabilir.
 2. Kötü etkilenen alanlarda elektrikli nem giderici kurmayı düşünün. Bu uzun vadeli kalıp önleme için idealdir.
 3. Ev yalıtımınızı yükseltmeye bakın . Bazen, ama her zaman değil, kötü yalıtım problemin köküdür. Düzgün yalıtımlı olan duvarlar ve tavanlar yoğuşmadan ve dolayısıyla küften daha az etkilenecektir.

Kalıptan nasıl kurtulacağına dair en iyi ipuçları, çok sevdiği rutubet koşullarını kesmeyi içerir:

 1. Banyoları, mutfakları ve diğer nemli alanları iyi havalandırılmış ve olabildiğince kuru tutun.
 2. Kurutmak için duş perdeleri ve havlular yayılır.
 3. Boşluklara ve zeminlerin altına sızan nemi önlemek için keşfedildikleri anda sızıntılarla mücadele edin .

Duvardaki küf ve küfü döndürürse paniğe kapılmayın: Bu yaygın bir olaydır ve şimdi onunla nasıl başa çıkılacağına dair tavsiyelerde bulunuyorsunuz.

© 2020, Dek-Mar | Asma Tavan | Taşyünü Tavan | Metal Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.