Laminat Parke Nasıl Yapılır

Laminat Parke Nasıl Yapılır

Laminat parke döşemenin tüm zorluklarını ortadan kaldıran profesyonel tesisler konusunda uzmanlaşmaktayken, sadece zorlukları seven belirli insanlar var. Öyleyse, kendin gibi bir insansın ve bir meydan okuma için hazırsanız, başlamanız için laminat parke yerleştirmek için hızlı bir kılavuz.

Hazırlık

1. En az 48 saat için alıştırma yapın

Laminat parkenizi monte etmeden önce, tahtaların en az 48 saat odaya alıştırılması için izin vermelisiniz. Çünkü laminat parke, odadaki nem seviyelerine göre genişleyebilir ve daralabilir. Bu ayarlamanın çoğunu, zemini döşemeden önce gerçekleşmesini istersiniz, aksi takdirde tepe veya burkulma gibi sorunlar oluşur.

Genişleme ve daralma hakkında konuşmak gerekirse, gerekli metrekare lerinizden% 5 ila% 10 daha fazla sipariş vermek iyi bir fikirdir. Bu ayrıca gelecekte yapılacak onarımlar için hasarlı tahtaları, atıkları ve yedekleri de kapsayacaktır.

Laminat döşemenizi satın aldığınızda, her bir laminat kutusuyla birlikte bir üretici kurulum kılavuzu elde edersiniz. Burada söyleyeceğimiz bir şey, üreticinin söyledikleriyle çelişirse ne söyleyeceğine dair bir şeyler söyler.

2. Onları karıştırın

Renk, toplu işten seriye değişebilir, bu yüzden satın aldığınız farklı kutular farklı renk tonlarına sahip plakalar içerebilir. Zeminde farklı renkteki yamalar ile bitmesini önlemek için tüm kutuları açın ve tahtaları rastgele karıştırın. Onları yerleştirdiğinizde, farklı partilerden tahtalar oluşturacaksınız ve küçük renk farklılıkları eşitlenecek ve kimse fark etmeyecek. Plakaları alıştırma için beklerken bu karıştırma işlemini yapabilirsiniz.

3. İhtiyacınız olacak araçlar

 • Jig testere ve gönye testere
 • Koruyucu gözlük, toz maskesi ve dizlik
 • Şerit metre, kalem ve T-kare
 • Laminat zemin kılavuz çekme bloğu, çekme çubuğu, ara parçaları ve lastik tokmak
 • Düz kenar
 • Silikon dolgu macunu (süpürgelik ve ince detaylar için gereklidir)
 • Geçiş profilleri için çivi, çekiç ve dolgu maddesi.

4. Alt zemin hazırlığı

Laminat, halı, parke, sert ahşap plakalar veya başka herhangi bir şey olsun, mevcut herhangi bir zemin döşemesine genellikle monte edilmemelidir (Şüpheniz varsa, seçtiğiniz laminat ürününüzün garanti koşullarını kontrol edin). Yani ilk adımınız diğer döşemeyi söküp çıplak alt zemine inmek.

Sonra alt zeminin düz olduğundan emin olmak için düz bir kenar kullanın. Kaba bir kılavuz olarak, herhangi bir 2,5 ml'lik bir açıklık üzerinde 6 mm'den fazla herhangi bir yükseklik farkı, bir miktar tesviye yapmanız gerektiği anlamına gelir.

Bunu yapmak için, düşük noktaları doldurmak için kendinden yayılan bir şap uygulayabilirsiniz. Bir sonraki adıma geçmeden önce kuruması için yeterince zaman bıraktığınızdan emin olun.

5. Nem Bariyer altlığı

laminat parke nasıl yapılır
Ses geçirmez ve nem yalıtım tabakalarını gösteren laminat parke montajı.

Nem bariyerleri, beton alt zemindeki her türlü nemi, bükülmeye neden olabilecek laminat zeminlere nüfuz etmesini önler. Zeminden kirleri temizleyin, ardından her bir sıranın üst üste gelmesini sağlayarak nem bariyerini yerleştirin. Uygun bir sızdırmazlık sağlamak için üst üste bantlayın. Nem yukarı doğru değil yan yollara doğru yükselir.

6. Ses geçirmez tabaka

Laminat parke, biraz gürültülü altlık olabilir, bu yüzden bir ses geçirmez altlık yüklemeye değer. Bazı ses geçirmez katmanlar su geçirmez tabaka ile birleştirilirken, diğerleri ayrıdır. Ayrı bir alt tabaka kullanıyorsanız, kenarları nem bariyeriyle olduğu gibi örtmeyin.

Kurulum

Hazırlığınız tamamlandıktan ve üreticinin yönergelerini dikkatlice okuduktan sonra, yükleme işlemini yapmanın zamanı geldi.

1. Nereden başlamalı?

laminat parke nasıl yapılır

Karar vermeniz gereken ilk şey, tahtaları hangi yöne yatırmaktır. İşte bazı temel ilkeler:

 • Levhaları en uzun düz duvarla aynı yöne yerleştirin.
 • Ancak, bir sonraki kapı odasına eşleşen bir döşemeniz varsa, bunları aynı yönde döşemek daha iyidir.
 • Kare odalar için, panoları gelen ışık veya pencere yönünde yatırın.

Döşeme yönüne karar verdikten sonra, seçtiğiniz duvarlardan birinin sol köşesinden başlamalısınız.

2. İlk ve son satırları kesin

Sadece soldan sağa planlı tahtalar koymaya başlarsanız, genellikle sığmayan ve aşırı derecede kırpılmış, son derece sıkılmış bir görünüm veren son bir satırla sonlanacaksınız. Bunu önlemek için, tüm katın genişliğini ölçün ve daha sonra iki duvar boyunca bırakmanız gereken genişleme aralıklarını çıkarın. Genel olarak, genişleme boşlukları, oda 7 m'den daha genişse yaklaşık 8 - 10 mm veya 10 - 15 mm'dir.
Odanın genişliğini ölçtüğünüzde (eksi genişleme boşlukları), ilk ve son sıradan eşit olarak ne kadar kırpmanız gerektiğini hesaplayabilirsiniz.

Daire testere veya gönye testere kullanın ve ilk sırayı kesin. İlk sırayı yatırdığınızda, oluk tarafının odaya bakan tarafa dönük olması gerektiğinden, dil tarafını değil, oluk tarafını da kırptığınızdan emin olun.

3. İlk Satırını Layın

Artık ilk sıradaki tahtalar ölçülerek kesildikten sonra ilk iki satırı birleştirmeye başlayabilirsiniz.

Duvara doğru çalışmayı denemeyin - yaklaşık iki metre uzağa başlayın ve aşağıda açıklandığı gibi ilk iki sıraya yer verin. Sonra hazır olduğunuzda bunları genişleme aralığı ara parçalarına doğru itin.

Akılda tutulması gereken bazı ilkeler: Kurulları hareket ettirmeniz ve uç panolar için minimum uzunluk sağlamanız önemlidir. Ayrıca bitişik tahtaların dikişlerinin hiçbir zaman 20 ila 30 santimetreden daha az olmasını da istemezsiniz.

Döşemeyi kesmek için, kazığı azaltmak ve testere bıçağını kullanmak için tahtayı yüzüne (güneşli tarafı aşağı) yerleştirin.

Döşemeleri döşemek için aşağıdakileri yapın:

 1. İkinci satırın uzun kenarının dilini birinci satırın oluğuna girin.
 2. Hafif bir açı kullanın ve eklem kilitlenene kadar aşağı doğru bastırın
 3. Bir sonraki sıradaki parçayı takın, kısa taraftaki dili ve oluğu bir açıyla birleştirin ve aşağı doğru bastırın. Plakaların mükemmel şekilde hizalandığından emin olun.
 4. İkinci satırın ikinci parçasını ekleyin. Dilin oluğun uzun kenarına girmesini sağlayın, uç eklemi hizalamak için tahta kaydırın, aşağı doğru döndürün ve eklemi kilitleyin. Boşluk olmadığından ve kaldırılmış kenar olmadığından emin olun. İlk iki sıra birleştirene kadar devam edin, ardından başlangıç ​​duvarına doğru itin.

Zemin kaplanana kadar daha fazla satır ekleyin.

4. Ama yolda bir şeyler var!

Çalışmanız gereken dolaplar ve borular gibi engellerden kaçının. Döşemeyi sığacak şekilde kesmek için bir jig testeresi kullanın ve etrafta çalışması gereken her türlü engelin etrafına genişleme boşluğunu dahil ettiğinizden emin olun.

Bir tuvalet ya da küvetle uğraşırken, su geçirmez bir conta oluşturmak için bir silikon dolgu macunu uygulandığından emin olun (belki de bir banyo veya tuvalet için laminat en iyi seçim değildir).

5. Son satırın döşenmesi

Son sıraya geldiğinizde, tahtalarını uzun süre kesmek için uzunlamasına kesmeniz gerekecektir. Eğer hesaplamalarınızı daha önce doğru yapmış olsaydınız, başlangıç ​​çizgisiyle aynı genişliğe sahip olan tahtalarla bitirmelisiniz.

Kesim çizgisini işaretlerken, dilden ölçmeyin - kenardan ölçün. Ardından çizgi boyunca çizgiyi kesin. Son sıraya koymak biraz zor olabilir, bu nedenle bir çekme çubuğu kullanışlı olacaktır.

6. Süpürgelikleri takın

Son adım süpürgelikleri tutturmaktır. Onları yere değil, duvara yapıştırdığımız dan emin olun. Zeminin genişleyeceğini ve büzülecek olduğunu unutmayın, bu nedenle süpürgeliklerin ya da başka türden kalıpların zeminle birlikte hareket etmesini istemezsiniz.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.