Metal Asma Tavan Nasıl Yapılır

Metal asma tavan nasıl yapılır

Metal asma tavan bitirme ofisi ve perakende satış alanında yaygınlaştı, ancak evlerde ve dairelerde nadiren kullanılıyor. Bunun birkaç nedeni var: birincisi, standart bir forma sahip ve özel bir renk çeşitliliği bakımından farklı değil ve ikincisi, karton kartlar nispeten kısa bir süre için hizmet ediyor - kıskanılacak bir düzenlilikle değiştirilmeleri gerekiyor. Ancak, metal asma tavanının yaşam hakkına sahip olabileceği gibi, birçok insan da evlerinin içini oluşturmak için memnuniyetle kullanır.

Armstrong asma tavan nasıl yapılır?

Metal Asma Tavan Sistemi ve Bileşenleri

Tasarımı daha iyi anlamak ve Metal tavan hesaplamasını doğru şekilde yapmak için, başlangıç ​​için bileşenleri ve amaçlarını ele alacağız. Altı ana parçanın bu tavan sistemi monte edilmiştir - duvar profili, kılavuz profili, uzun lento, kısa lento, süspansiyon ve dekoratif kart.

  • Duvar köşesi Tavan konstrüksiyonunu odanın duvarlarına bitişik olarak servis eder. Sadece odanın çevresine kurulur.
  • Kılavuz profili Ana yük bu ürüne düşer. Tavan hücrelerinin yönünü belirleyen ve eşitliklerinden tamamen sorumludur. Armstrong asma tavan montajı her 1,2 m'de bir kılavuz profillerin kurulumunu sağlar.
  • Uzun atlamacı. Hücresel bir tavan yapısının oluşturulmasına ve kılavuz profillerin tek bir yapıya birleştirilmesine hizmet eder. Her 0.6 metrede bir monte edilirler.
  • Kısa atlamacı 0.6 m uzunluğunda, tam olarak uzun lentoların arasında olur ve Metal tavan iskelet tasarımını tamamlar. İki bitişik uzun atlama telini birbirine bağlamak için bir kısa devre gerekecektir.
  • Süspansiyon. Üç parçadan oluşur: süspansiyonun tavana tutturulduğu bir iğne menteşesi, bir iğne kancası, bir profil ve bu tekerlekleri birbirine bağlayan ve tavan tasarımının seviyesini hızlı bir şekilde ayarlamanıza izin veren bir kelebek yay. Bu tür süspansiyonlara bazen hızlı askılar da denir. Bunlar aşağıdaki gibi monte edilir - kılavuz profillerin uzunluğu boyunca her 1,2 m'de bir, uzun bir jumper'ın ortasında ve lambanın montaj yerinde 4 adet. Her köşeden.
  • Karton kartları Sonuçta ortaya çıkan hücre çerçevesine eklenir. Prensip olarak, bu ürün özel olarak farklı değildir - bir kural olarak, kartlar beyaz veya gri olabilir. Abartılı bir şey ister misiniz? Silindiri alıp kendin boyamamız gerekecek. Bu oldukça gerçek.

Gerekli bileşenleri, tasarımdaki yerlerini ve binalarının boyutlarını bilmek, Metal asma tavanı hesaplamak oldukça kolay olacaktır. Netlik ve hesaplama kolaylığı için, gerekli öğelerin sayısını ölçeklemek ve yeniden hesaplamak için bir çizimin benzerliğini bir kağıda çizebilirsiniz.

Metal tavan işaretlemesi

Asılı bir yapının kurulmasının yanı sıra, Metal tavan montajı bir işaretlemeyle başlar. Bu aşamada, odanın çevresini gelecekteki tavanın konumuna karşılık gelen düzlemde kovmak ve mevcut tabana bağlantı noktalarını işaretlemek gerekir. Bu işleri yapmak için, bir hidrolik veya lazer seviyesi gerekecektir . Mevcut tavanı bir şerit metre ile işaretlemenin yanlış olacağı anlaşılmalıdır - bu durumda, mevcut tavan ile aynı eğriliği elde edersiniz.

Öncelikle döşeme plakalarına olan mesafeyi belirlemeniz gerekir - burada monte edilen armatürlerin yüksekliğini hesaba katmanız gerekir - kural olarak, Metal tavanı için armatürler en az 150 mm boş alan gerektirir. Lambanın kendisi 65-70mm yüksekliğe ve ayrıca montajı için boşluğa sahiptir. Bu, odanın köşelerinden birinde 150-200 mm yükseklikte bir noktaya işaret ettiğimiz ve hidrolik veya lazer seviyesi yardımı ile odanın tüm köşelerine aktardığımız anlamına gelir. Sonra kendimizi bir çekme kablosuyla donatıyoruz ve ortaya çıkan noktaları düz bir çizgiyle birleştiriyoruz.

Çevre ile işiniz bitince, askıya alma kurulumunun düzenine geçin. Metal tavan kurulumunun odanın ortasından başlaması daha iyidir - ortada sağlam bir desen elde edersiniz ve kenarlarda düzeltme yapılır. Merkez ekseni bulduk ve her iki tarafında da 600 mm ayrıldık - bu iki orta kılavuzun konumu olacak. Tavanın her iki tarafına da işaretler yerleştirilmelidir. Yine, karşılık gelen iki noktayı birleştiriyoruz ve “bağcıklar” (kesme ipliği) yardımıyla bunları düz bir çizgiyle birleştiriyoruz. Bu nedenle, tüm kılavuz profillerinin konumunu not etmek gerekir - aralarındaki mesafenin 1200 mm olması gerektiğini dikkate almanız gerekir.

Şimdi süspansiyonların kurulum yerlerini belirliyoruz - bunun için bir mezura ve bir kurşun kaleme ihtiyacımız var. Bir duvardan başlayarak, 1,2 m'lik artışlarla, kılavuzların konumunu gösteren hatlarda uygun işaretleri yaparız - bunlar süspansiyonların montaj yerleri olacaktır. Diğer tüm bağlantı noktaları çalışma sırasında zaten işaretlenebilir.

Metal tavan kendin yap tavan montajı

Şimdi kurulum işine devam ediyoruz - duvar köşesi kurulumu ile başlamalılar. Burada her şey basit - kendimizi perforatör veya tornavida ile donatıyoruz ve odadaki duvarların tipine bağlı olarak önceden işaretlenmiş çizgiler boyunca bir köşe tutturuyoruz. Köşelerde, bu elemanlar 45˚ altındaki düzeltme ile birleştirilir. Çevre ile ilgilendikten sonra, ana süspansiyon kütlesinin kurulumunu yapabilirsiniz. Burada ayrıca karmaşık bir şey yok. İşaretli yerlerde, bir delik deliyoruz, içine bir mantar sokuyoruz ve monte edilmiş "kelebeği" içine yerleştirilen örgü iğnelerinin ilmekiyle tutturuyoruz.

Bir sonraki aşamada, Armstrong tavan montajı kılavuzların montajını içerir. Burada da, deha için her şey basittir - profil sadece süspansiyonların kancalarına konur. İki ucu da duvar köşesinde yatmalı. Profil çok uzunsa, kesmek gerekir ve kısaltılmışsa, arttırmak için - bu basitçe yapılır: eksik kısım benzer profilden kesilir ve bu profilin yapılışı için sağlanan özel mandallar vasıtasıyla tutturulur. Tüm kılavuzlar monte edildiğinde, düzlemde yönlendirilmeleri gerekir. Bunu yapmak için, birkaç enine ipliği geriyoruz ve süspansiyonların yüksekliğini ayarlayarak, odadaki tüm profillerin bu dişlere zorlukla temas ettiği bir pozisyon elde ediyoruz.

Şimdi devam edip uzun atlama telleri takabilirsiniz. Kılavuzlara takılmaları için özel uzatılmış yarıklar vardır - bu tel sadece bunlara takılır. Çalışırken, süspansiyon eklemeniz gerekecek - her jumperın ortada sabitlenmesi gerekecek. Uzun atlama telleriyle uğraşırken kısa olanlar monte edilir - bunlar uzun olanlar gibi monte edilir.

Metal asma tavan teknolojisinin kurulumunu sağlayan son aşama ise kartların ve aydınlatma cihazlarının montajı. Kartlarla, her şey oldukça basittir - hücrelere yatırım yaparlar ve ek bağlama gerektirmezler. Lambalar daha fazla dikkat gerektirecektir - hücrenin köşelerinde (bir kare aydınlatıcı kurulmasını sağlar), ayrıca 4 süspansiyon takmanız gerekir. Armstrong tavan aydınlatmasının ofis versiyonunu beğenmiyorsanız, spot ışıkları kullanabilirsiniz - bunlar doğrudan karton kartın içine kesilir.

Metal asma tavanı kendi elleriyle böyle yapıyor. Bu süreçte zor olan hiçbir şey yoktur, asıl şey her şeyi tutarlı ve net bir şekilde ufuk seviyesine dayanacak şekilde yapmaktır.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.