Metal Asma Tavan

Metal asma tavanlar

Metal tavanların avantajları
• Son kat kaplamalar
• Tasarım özellikleri
• Kurulum özellikleri

Metal asma tavan sistemleri
Metal delikli asma tavan

Bugün, asma tavanlar nadir değildir. Ofisler, kafeteryalar, barlar, restoranlar, alışveriş merkezleri gibi kamu binalarının yanı sıra konut binaları ve daireler, dekoratif bir asma tavan olmadan nadiren yapılmaktadır.

Asılı yapının avantajları açıktır:
- elektrik kablolarından havalandırma ve iklimlendirme sistemine kadar mühendislik iletişiminin yerleştirilebileceği ilave bir alt boşluk yaratılır;
- ana döşeme içi örtüşme ve asma tavan arasındaki hava boşluğu bir tür gürültü ve ısı yalıtkanıdır;
- yüksek estetik özellikler.

Yeni ve yüksek teknoloji ürünü yapı malzemelerinin modern pazarındaki bolluk, tasarımcının en cesur fikirlerini gerçeğe dönüştürmeye izin veriyor. Asma tavan montajı için en yaygın malzemeler alçıpan ve Armstrong , Petek Tavan, çıta, vs. gibi dizgi yapılarıdır .

Bir malzeme seçerken, asma tavanın çalışma koşulları ve odanın gereksinimleri dikkate alınmalıdır. Bu nedenle, örneğin, yüksek nemli havaya sahip odalar için (% 70'in üzerinde), yangına karşı dayanıklı, doğum evlerinde, hastanelerde ve sanitasyon için hijyenik şartlarda gereksinim duyulan diğer kurumlarda, yangına dayanıklılık gerektiren yerlerde, neme dayanıklı malzemeler uygulamak gerekir. Bugün, asma tavanın temel elemanlarının (alçıpan, mineral levhalar, cam elyafı, ahşap ve yerine kullanılan malzemeler, vb.) Yapıldığı diğer malzemeler arasında, çelik ve alüminyum gibi metaller ayrıştırılabilir.

Metal lamel asma tavan

Dünya pazarındaki metal asma tavanlar aşağıdaki markalar tarafından temsil edilmektedir:
- ARMSTRONG (USA);
- PROMETAL (İtalya);
- AMF (Almanya);
- CHICAGO METALLIC (Belçika);
- USG (ABD);
- HUNTER DOUGLAS (Hollanda);
- GEIPEL (Almanya);
- INLOOK (Finlandiya).

Ancak piyasa yalnızca ithal ürünlerle sınırlı değil, bugün asma tavanları ve yerli üretimi, uygun kalitede ve uygun bir fiyatla bulabilirsiniz.

Metal asma tavanların büyük çoğunluğu, ince (sadece 0.6 mm) galvanizli veya galvanizli çelikten, koruyucu ve son kat kaplamalarla kaplanmış veya alüminyum sacdan (kalınlık 0.7 mm) yapılmıştır.

Metal tavanların avantajları

Metal asma tavan sistemleri
Metal çok seviyeli asma tavan

Tabii ki, alçıpan ve mineral plakalar asma tavan montajı için mükemmel bir malzemedir. Alçıpan, eğri yüzeyleri ve geçişleri ile keyfi bir şekilde karmaşık çok seviyeli yapılar yapmanızı sağlar ve estetik ile birlikte Armstrong plakaları yüksek performans özelliklerine sahiptir: akustik, hijyenik, vb. Fakat bu malzemeler kesinlikle dayanıklılık ve dayanıklılık açısından çelik ve alüminyum ile rekabet edemezler.

Metal asma tavanlar, diğer benzer tavan tavanlarına göre aşağıdaki avantajlara sahiptir:
- dayanıklılık - metallerin mukavemet özellikleri nedeniyle, paneller şekillerini kaybetmez, çökmez ve yıllarca boyut değiştirmez;
- estetik özellikler - birkaç yıl çalıştıktan sonra bile, bu tür asma tavanlar sabunlu suda basit yıkama ile orijinal görünümlerine döndürülebilir;
- çalışma özellikleri - özel işlem görmüş çelik veya alüminyumdan yapılmış tavanlar, havanın yüksek bağıl nemi olan koşullar altında bile paslanmaz, ısıl bozulmaya maruz kalmaz, mantar ve küf enfeksiyonuna karşı yüksek direnç gösterir, böceklere maruz kalmaz, hijyeniktir ve tamamen yanmaz.

Kaplamalar

Metal asma tavanların estetik özelliklerini iyileştirmek için ek kaplamaya tabi tutulur: mat veya parlak boya, polimer veya ayna kaplama, ardından kimyasal parlatma. Kaplamalar renk ve doku bakımından değişebilir.

Tasarım özellikleri

Ayrı metal asma tavan modülleri, hücreler veya kasetler şeklinde veya uzun elemanlar - şeritler şeklinde yapılabilir. Kasetlerin veya çıtaların yüzeyi pürüzsüz, oluklu veya bir desenle damgalanmış olabilir.

Ne alüminyum ne de çelik kendi içinde ses geçirmez değildir. Bu nedenle, metal asma tavanların akustik özelliklerini iyileştirmek için, rayların ve modüllerin arkasına özel mineral veya cam elyaf kaplamaları yapıştırılır. Bazen modüller, akustik özellikleri arttırmak için ilave olarak delinir.

Kurulum Özellikleri
metal asma tavan sistemleri
Metal kaset asma tavan

Metal asma tavanların montajı için, "T" şeklindeki profillerden yapılmış aynı metal çerçeve kullanılır.geleneksel Armstrong tavanlarında olduğu gibi. Yani, hücresel bir metal çerçeve, asıl kat üste bindirilmesine askı ve süspansiyonlarla tutturulur ve metal modüller daha sonra hücrelerine yerleştirilir. Boyutların evrenselliği, modüllerin kombinasyonunun mühendislik sistemleri ve iletişimin son elemanları ile birleştirilmesini kolaylaştırır (örneğin, asma tavanın herhangi bir modülü kolayca sökülebilir ve bunun yerine bir havalandırma ızgarası veya bir havalandırma sisteminin difüzörü veya tavan lambası). Böyle bir kaset tavanının çalışması sırasında, içinde gizlenmiş iletişimlerin bakımı için özellikle önemli olan alt-boşluğa serbest erişim sağlanır, plakaların sökülmesi kolaydır (örneğin önleyici temizlik için) ve geri çekilir.

Biraz daha zor, raf ve oluk tavanındaki durumdur. Asma lamel tavan sisteminin ana elemanları: taşıyıcı profiller (teller veya lastikler), süspansiyonlar ve uç süpürgelikler.
Çıtalı tavanların montajı için özel olarak tasarlanmış asma sistemler kullanılmaktadır. Asma asma tavanın ayrı elemanları, odanın çevresine yerleştirilmiş kılavuz profillerine monte edilir. Tasarımın görünen bütün sadeliği için, bu tür tavanlar tasarım fikirlerinin uygulanması için geniş fırsatlar sağlar. Dokuların ve renklerin zenginliği, formların eğriliği ile birlikte, her iç mekana bireysellik vermeyi mümkün kılar. Standart olmayan raf tavan panelleri sipariş ederken, iç özellikleri göz önünde bulundurularak ayrı ayrı bükülür.

Asma asma tavan sistemi, hem yatay hem de dikey düzlemlerde farklı açılarda rayların monte edilmesini sağlar (raylar radyal olarak farklı bile olsa monte edilebilir).

Bir rayın standart uzunluğu 6 metredir. Gerekirse, özel kesici uçlar ile raylar (birbirine bağlanmış) oluşturulur. Çıta levhasının genişliği genellikle 30 ila 300 mm arasında değişir.

Metal asma tavanının sokakta çalıştırılması gerekiyorsa (örneğin bir benzin istasyonu dökümü), rayların tasarımını seçerken, rüzgar yükü direncini belirleyen dayanım faktörleri (sertleştirme çubukları, metal kalınlığı vb.) Önem kazanır.

© 2021, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.