Metal Asma Tavan

Metal asma tavan

Metal asma tavan, Profil çerçeve ve çelik veya alüminyum panellerden yapılmış bir yapıdır. Kural olarak, metal panellerden yapılmış asma tavanlar, mühendislik iletişimini gizlemeye izin verdikleri ve kirlilikten kolayca temizlendikleri için ofislerde, satış alanlarında, tıbbi kurumlarda kullanılır. Oldukça sık, çelik tavan yapıları, modern iç tarzlarda (çatı katı, eklektizm, yüksek teknoloji) dekore edilmiş konut binalarına ve dairelere kurulur.

Metal Tavan Paneli

Metal tavan kaplama binlerce yıldır inşaatlarda kullanılmaktadır ve mineral elyaftan metal tavan kaplamalara geçişin birçok avantajı bulunmaktadır. Metal tavan paneli, mineral fiber karolardan çok daha güçlüdür ve çatlaklara ve kırılmalara daha az eğilimlidir. Metal tavan ayrıca su hasarına, küflenmeye ve küflenmeye karşı dayanıklıdır, yani mineral fiber karolardan daha uzun süre dayanabilirler. Çoğu uygulamada, özellikle ulaşım merkezleri/teşhir salonları gibi halka açık binalar için yangın güvenliği çok önemlidir. Metal tavan kaplamaları, yangına karşı daha dayanıklıdır, bu da onları mineral elyaf döşemelerden daha güvenli hale getirir. Tavan metal kaplama, herhangi bir binada şık ve modern bir görünüm yaratır ve çok çeşitli stil, perforasyon ve doku seçenekleriyle sunulur. Son olarak, bir kez kurulduktan sonra,


Şirket Dek-Mar çıtalı ve kasetli metal tavanların yanı sıra Armstrong ve Petek asma sistemleri sunar alüminyum ve çelik paneller ile. Kataloğumuz tanınmış Türk ve yabancı üreticilerin ürünlerini içerir ve fotoğraf galerisi çok çeşitli tamamlanmış tasarım projeleri sunar.

Özellikler

Metal paneller alüminyum veya çelik sacdan yapılmıştır ve sağlam veya delikli yapıda olabilir. Levhaların yüzeyi RAL paletinin çeşitli tonlarında metalize veya toz boya ile kaplanmıştır. Dekorasyona ek olarak, boya koruyucu bir işleve sahiptir ve korozyona ve mekanik hasara karşı korur.

  • Dayanıklılık - son derece dayanıklıdırlar ve 20 yıldan fazla kullanılabilirler;
  • Hızlı kurulum - çerçeveye monte edilirler ve taban tavan yüzeyinin hazırlanmasını gerektirmezler;
  • Yangına dayanıklılık - açık alevin etkisi altında tutuşmayın ve yüksek yangın güvenliği gereksinimleri olan odalara kurulum için uygundur;
  • Mükemmel dekoratif nitelikler - geniş bir renk yelpazesi, herhangi bir iç mekân stili için bir tavan seçmenize olanak tanır;
  • Kolay bakım - metal yabancı kokuları emmez ve kir nemli bir süngerle kolayca çıkarılabilir.

Metal asma tavan çeşitleri

  • Lamel asma tavan - 200-600 cm uzunluğunda bir çerçeve ve dar alüminyum / çelik panellerdir Çıtalar ayna, krom, renkli (mat veya parlak) kaplamaya sahip olabilir. Metal çıtalı asma tavanlar konutlarda popülerdir - yüksek neme karşı dayanıklılıkları nedeniyle genellikle mutfak ve banyolara monte edilirler.
  • Metal Tavan, alüminyum/çelik panellerin istiflendiği kare veya dikdörtgen bölmeli bir çerçevedir. Herhangi bir kaset kolayca yenisiyle değiştirilebildiğinden, bu tür tasarımların bakımı oldukça kolaydır. Metal asma tavan (kaset tasarımının bir çeşidi) çoğunlukla mühendislik iletişiminin gizlenmesi gereken ofislere, satış odalarına ve diğer tesislere kurulur.
  • Petek Tavan - asma çerçeve ve petek panellerden oluşur. Bu tür tasarımlar, ilginç aydınlatma düzenlemenize izin verir - herhangi bir panel yerine veya hücrelerin içine lambalar yerleştirilebilir.

Bir odaya yeni bir görünüm kazandırmanın popüler yollarından biri, yeni bir tavan kaplaması yerleştirmektir. Gergi bir karkas, güçlü bir sistem veya çıtalardan yapılmış bir yüzey olabilir - birçok seçenek var, ancak çoğu için metal asma tavan, olası tüm yüzey türleri arasında lider haline geldi. Bu tür yüzeylerin avantajları nelerdir ve ne olduklarını, bu malzeme ile ele alacağız.

Tasarım fikirleri için metal tavan

Tavan panelleri farklı renklerde boyanabilir. Örneğin doğrusal, ahşap benzeri tavan panelleri bile sunuyor. Metal asma tavanlar havalimanlarında oldukça popülerdir, dikkat çeker ve oldukça işlevseldir. Modern ofisler, tel yönetimli asma tavanlarla donatılmıştır, aydınlatma armatürlerinin yanı sıra tavan panellerine havalandırma ve klima sistemleri yerleştirilmiştir. Su boruları sayesinde organize bir soğutma sistemine sahip tavan panelleri de bulunmaktadır. Tabii ki, bu çözüm geleneksel standart kaset tavanlardan daha pahalıdır, ancak aynı zamanda büyük talep görmektedir.

O ne olabilir

Metal veya alüminyum alaşımlarından yapılmış metal tavanları bitirmek için birçok tasarım seçeneği vardır. Hem sabitleme sisteminde hem de bitmiş kanvasın görünümünde farklılık gösterirler. Seçim, büyük ölçüde, hangi odanın bitirilmesi gerektiğine de bağlı olacaktır. Bir ofiste veya mağazada, bir tür malzeme kullanmak uygun olacaktır, ancak bir ev iç mekânında tamamen farklı bir malzeme ile daha iyi görünecektir.

Metal Tavan (lamel)

Bu tür yapılardaki tuval, ayrı dar parçalardan - çıtalardan monte edilir. Birbirlerine özel bir montaj plakası - bir kiriş ile bağlanırlar. Üzerinde tavan düzlemini oluşturan tüm parçalar birleştirilir ve tüm yapının tavana sabitlenmesine de hizmet eder.

Lineer metal tavanların olumlu nitelikleri, nispeten düşük maliyetlerini içerir. Bitmiş bir metrekarenin fiyatı, tüm benzer kaplama türleri arasında pratik olarak en düşük olacaktır. Bariz dezavantajı en onurlu görünüm değildir. Ülkede bir mutfak veya bir kır evinde bir veranda dekorasyonu için uygundur, ancak sağlam bir ofis veya bir şehir dairesinin güzel bir iç mekânı için kesinlikle uygun değildir.

Clipin metal tavan

Bu tip tavan dekorasyonu daha büyük parçalardan oluşur - kasetler. Çeşitli ebat ve renklerde olabilirler. Yapının tabanı, diğer tüm parçaların tutturulduğu destekleyici çerçevedir.

Klipin metal tavan sistemlerinin diğerlerine göre ana avantajı, her bir yapısal elemanı hızlı bir şekilde değiştirme yeteneği olacaktır. Yeni bir parça sökülmesi ve takılması sadece birkaç dakika sürer. Gerekirse, herhangi bir parça uygun bir armatür veya başka bir eleman ile değiştirilebilir.

Bu tür yüzeylerin uygulama alanı bir ofis veya diğer ticari tesislerdir. Bir ev ortamında, kasetlerden monte edilen uçaklar, tamamen uygun ve çok iddialı görünmeyecektir.

Metal Tavan Paneli

Metal tavan panelleri, çıtalardan farklı olarak daha basit bir sabitleme sistemine sahiptir. Panellerin kendileri, aynı zamanda tüm yapının destek elemanı olarak hizmet eden taşıyıcı raya bağlı olduğundan, kurulum için herhangi bir süspansiyona gerek yoktur. Tek tek parçaların sabitlenmesi, lastik üzerine sabitlenerek gerçekleştirilir ve böyle bir eleman herhangi bir zamanda çıkarılabilir - sökülmesi sadece birkaç dakika sürer.

Montaj için özel metal Profil kullanılmaktadır. Hem gizli sabitleme sistemi hem de görünür çerçeve ile kurulum mümkündür. Montaj ve kurulum çok kısa sürede gerçekleştirilir ve bağımsız olarak yapılabilir.

Özgünlük ve hücresel yapı göz önüne alındığında, ev için çok uygun değiller, ancak ofis veya perakende alanı dekorasyonu için en iyi seçeneklerden biri. Metal tavan yüzeyinin varlığı, klima ve havalandırma sisteminin elemanlarını arkasına yerleştirmenize izin verir.

Bu tür kaplamaların olumlu nitelikleri

Alüminyum klipin tavan tüm seçeneklerinin ayırt edici bir kalitesi vardır - oldukça dayanıklıdırlar. Ek olarak, avantajları yangın güvenliği ve çevre dostu olmalarını içerir. Bu tür kaplamalar sağlık için tamamen güvenlidir.

Metal tavanların sahip olduğu bir diğer olumlu özellik ise suya dayanıklılıktır. Paslanmaktan korkmazlar, çünkü çoğu durumda çürümeye maruz kalmayan alüminyum alaşımlarından yapılırlar.

Parçalar metalden yapılmışsa, hepsi pas görünümünü dışlayan özel kimyasal bileşiklerle kaplanır. Bu dekoratif kaplamaların birçok türü delikli sürüm bulunabilir. Bu, parçaların yüzeyinde havanın dolaşmasına izin veren ve odanın havalandırmasını iyileştiren çok sayıda deliğe sahip olduğu anlamına gelir.

Metal asma tavan sistemlerinin olumsuz noktaları

Tek tip bir tavan yapısı eksileri olmadan yapamaz. Metal tavanlar da dezavantajız değildir. Bunlardan en önemlisi fazla özel görünümdür. Herkes evinde metal bir tavan yapmaya cesaret edemez.

Evde böyle bir yüzeyin en azından uygun olduğu tek yer banyo veya tuvalettir. Burada, böyle bir kaplamanın kullanımı oldukça haklıdır - bu tür kaplamaların performansı, bu tür yerlerde kullanım için uygundur. Bir konut binasının veya dairenin geri kalanında, sadece büyük bir orijinal böyle bir tavan yapabilir.

İkinci önemli dezavantaj, çerçeve tabanını kurmak için odanın yüksekliğini azaltma ihtiyacıdır. Bazı durumlarda, oldukça önemlidir. Aksi takdirde, bu tür çözümlerin herhangi bir dezavantajı yoktur ve bunları ticari tesislerde kullanırsanız, pratikte hiçbir olumsuz taraf olmayacaktır.

Çok sayıda olumlu niteliğe rağmen, bu tür kaplamaların çoğu çeşidi, ev iç mekânlarında kullanım için uygun değildir. Bazı orijinaller, konutlarını benzer şekilde düzenleyebilir, ancak böyle bir karar benzersiz olacaktır.

Belirli türdeki parçaların düşük maliyeti göz önüne alındığında, daha önce apartmanlarda ve özel evlerde tavanları onarmak için kullanılıyorlardı. Şimdi, bu zaten nadirdir, ancak bazı metal tavan parçaları türleri banyoda veya mutfakta iyi görünse de, uygulama kapsamı bununla sınırlı olacaktır.

Neden asma metal tavan seçmelisiniz?

Modern dünyamızda sayısız tavan paneli türü vardır. Elbette, tesislerinde onarım yapmayı planlayan herkes bir seçim problemiyle karşı karşıyadır. Özel apartman ve evlerdeki birçok kişi, kolay kurulumları, fiyatları ve toplu bulunabilirlikleri nedeniyle gergi tavan kullanmayı tercih ediyor. Ancak gergi tavan gibi bir çözüm, kamusal alanlar için hiç uygun değildir. Sıradan ofislerde veya apartmanların koridorlarında Armstrong tavanlarını 600x600 mm kare kare şeklinde mineral elyaf paneller sıklıkla görürsünüz. Bu tip kaset tavanlar bir bütçe seçeneği olup yaygın olarak kullanılmaktadır ancak herhangi bir kişiliği yoktur ve ofisinize statü kazandırmayacaktır.

Asma tavanın faydaları

Peki ya sadece düz bir tavan yapmak değil, aynı zamanda benzersiz bir iç tasarıma da dikkat çekmek istiyorsanız? Kendine saygılı şirketler, ortaklarını ve müşterilerini etkilemek için ofislerini tahsis etmeye çalışır. Bu durumda metal asma tavan ideal çözümdür. Pek çok avantajı vardır ve en önemlisi metalden yapıldığı ve mükemmel yangına dayanıklılık özelliklerine sahip olduğu için kamusal alanlar için uygundur. Diğer bir artı ise tavan panellerinin askıya alınmış olmasıdır, bu da zemin yüzeyindeki iletişim ve düzensizliklerin tavanın arkasındaki boşlukta gizlenebileceği anlamına gelir. Bir sonraki önemli artı, perforasyon nedeniyle yüksek ses yalıtımı özellikleridir. (İdeal olarak, panelin arkasında sesi emen mineral yün gibi bir ek olmalıdır).

Tasarım fikirleri için metal tavan

Tavan panelleri farklı renklerde boyanabilmektedir. Örneğin LİNEER , ahşap benzeri tavan panelleri bile sunuyor. Havalimanlarında çok popüler olan metal asma tavanlar dikkat çeker ve oldukça işlevseldir. Modern ofisler, tel yönetimli asma tavanlar, aydınlatma armatürleri ve tavan panellerine havalandırma ve klima sistemleri ile donatılmıştır. Su boruları sayesinde organize soğutma sistemine sahip tavan panelleri de bulunmaktadır. Elbette bu çözüm, geleneksel standart kasetli tavanlardan daha pahalıdır, ancak aynı zamanda büyük talep görmektedir.

Metal tavan çeşitleri

İşlevselliğe ve üreticiye bağlı olarak birçok asma metal tavan türü vardır. En yaygın kullanılan asma tavan panelleri kancalı panellerdir. Ayrıca popüler olan alüminyum çıtalı tavan paneli sistemleridir. Bu nedenle, hala şüpheniz varsa, metal asma tavanın yıllar içinde paslanmayacağını veya sararmayacağını unutmayın. Yöneticilerimiz, projeniz için tavan tipini seçmenize yardımcı olacaktır.

Metal asma tavandan özel çözümler

Bazı projelerimizde müşterilerimize belirli kombinasyonlar ve kombinasyonlar sunduk. Tasarım projeleri için tavan panellerinin montajı ve montajı konusunda geniş deneyime sahip olarak belli bir temel ve bilgi birikimine sahip olduk. Bir odada birkaç tip tavan panelinin kullanıldığı bu tür çözümler, örneğin standart olmayan deliklerle sağdaki resimde olduğu gibi pahalı panellerin tüketiminden tasarruf sağlar.

Alüminyum tavanlar için hazır çözümler sınırlı stil seçeneklerine sahiptir, ancak bunlardan bile ilginç bir tasarım yapabilirsiniz. Petek tavan ucuz asma tavanların bir temsilcisidir ancak resimdeki gibi raster ışıklar kullanırsanız çekici bir tasarım oluşturabilirsiniz. Sosyal medya sayfalarımıza ilginç ve standart dışı çözümler ekliyoruz. Projenize göre diğer birçok tekniği bizzat anlatabiliriz.

Özel bir tavanın özellikleri

Standart olmayan tavanların önceden sipariş edilmesi gerektiğini lütfen unutmayın, belki de bu onların tek dezavantajıdır. Belirli bir panel boyutu yapmanız gerekiyorsa, bu, tasarımın dikkatli bir şekilde hazırlanmasını ve detaylandırılmasını ve ayrıca tasarımcılarla tartışmayı gerektirir.

Güvenilirlik çok önemliyse, metal asma tavanlar bugün için en iyi seçenektir.

Metal asma tavanlar güzel bir görünüme sahiptir ve oldukça güvenilirdir. Bu nedenle, genellikle alışveriş merkezleri, havaalanları, tren istasyonları vb. Tesislerde kullanılırlar. Böyle bir asma tavan, modern bir iç mekân oluştururken önemli olan her türlü aydınlatma ile mükemmel bir şekilde birleştirilmiştir.

Metal asma tavanlar

Metal tavanların avantajları
• Son kat kaplamalar
• Tasarım özellikleri
• Kurulum özellikler

Metal delikli asma tavan

Bugün, asma tavanlar nadir değildir. Ofisler, kafeteryalar, barlar, restoranlar, alışveriş merkezleri gibi kamu binalarının yanı sıra konut binaları ve daireler, dekoratif bir asma tavan olmadan nadiren yapılmaktadır.

Asılı yapının avantajları açıktır:
- elektrik kablolarından havalandırma ve iklimlendirme sistemine kadar mühendislik iletişiminin yerleştirilebileceği ilave bir alt boşluk yaratılır;
- ana döşeme içi örtüşme ve asma tavan arasındaki hava boşluğu bir tür gürültü ve ısı yalıtkanıdır;
- yüksek estetik özellikler.

Yeni ve yüksek teknoloji ürünü yapı malzemelerinin modern pazarındaki bolluk, tasarımcının en cesur fikirlerini gerçeğe dönüştürmeye izin veriyor. Asma tavan montajı için en yaygın malzemeler alçıpan ve Armstrong , Petek Tavan, çıta, vs. gibi dizgi yapılarıdır .

Bir malzeme seçerken, asma tavanın çalışma koşulları ve odanın gereksinimleri dikkate alınmalıdır. Bu nedenle, örneğin, yüksek nemli havaya sahip odalar için (% 70'in üzerinde), yangına karşı dayanıklı, doğum evlerinde, hastanelerde ve sanitasyon için hijyenik şartlarda gereksinim duyulan diğer kurumlarda, yangına dayanıklılık gerektiren yerlerde, neme dayanıklı malzemeler uygulamak gerekir. Bugün, asma tavanın temel elemanlarının (alçıpan, mineral levhalar, cam elyafı, ahşap ve yerine kullanılan malzemeler, vb.) Yapıldığı diğer malzemeler arasında, çelik ve alüminyum gibi metaller ayrıştırılabilir.

Metal lamel asma tavan

Dünya pazarındaki metal asma tavanlar aşağıdaki markalar tarafından temsil edilmektedir:
- ARMSTRONG (USA);
- PROMETAL (İtalya);
- AMF (Almanya);
- CHICAGO METALLIC (Belçika);
- USG (ABD);
- HUNTER DOUGLAS (Hollanda);
- GEIPEL (Almanya);
- INLOOK (Finlandiya).

Ancak piyasa yalnızca ithal ürünlerle sınırlı değil, bugün asma tavanları ve yerli üretimi, uygun kalitede ve uygun bir fiyatla bulabilirsiniz.

Metal asma tavanların büyük çoğunluğu, ince (sadece 0.6 mm) galvanizli veya galvanizli çelikten, koruyucu ve son kat kaplamalarla kaplanmış veya alüminyum sacdan (kalınlık 0.7 mm) yapılmıştır.

Metal tavanların avantajları

Metal asma tavan sistemleri
Metal çok seviyeli asma tavan

Tabii ki, alçıpan ve mineral plakalar asma tavan montajı için mükemmel bir malzemedir. Alçıpan, eğri yüzeyleri ve geçişleri ile keyfi bir şekilde karmaşık çok seviyeli yapılar yapmanızı sağlar ve estetik ile birlikte Armstrong plakaları yüksek performans özelliklerine sahiptir: akustik, hijyenik, vb. Fakat bu malzemeler kesinlikle dayanıklılık ve dayanıklılık açısından çelik ve alüminyum ile rekabet edemezler.

Metal asma tavanlar, diğer benzer tavan tavanlarına göre aşağıdaki avantajlara sahiptir:
- dayanıklılık - metallerin mukavemet özellikleri nedeniyle, paneller şekillerini kaybetmez, çökmez ve yıllarca boyut değiştirmez;
- estetik özellikler - birkaç yıl çalıştıktan sonra bile, bu tür asma tavanlar sabunlu suda basit yıkama ile orijinal görünümlerine döndürülebilir;
- çalışma özellikleri - özel işlem görmüş çelik veya alüminyumdan yapılmış tavanlar, havanın yüksek bağıl nemi olan koşullar altında bile paslanmaz, ısıl bozulmaya maruz kalmaz, mantar ve küf enfeksiyonuna karşı yüksek direnç gösterir, böceklere maruz kalmaz, hijyeniktir ve tamamen yanmaz.

Kaplamalar

Metal asma tavanların estetik özelliklerini iyileştirmek için ek kaplamaya tabi tutulur: mat veya parlak boya, polimer veya ayna kaplama, ardından kimyasal parlatma. Kaplamalar renk ve doku bakımından değişebilir.

Tasarım özellikleri

Ayrı metal asma tavan modülleri, hücreler veya kasetler şeklinde veya uzun elemanlar - şeritler şeklinde yapılabilir. Kasetlerin veya çıtaların yüzeyi pürüzsüz, oluklu veya bir desenle damgalanmış olabilir.

Ne alüminyum ne de çelik kendi içinde ses geçirmez değildir. Bu nedenle, metal asma tavanların akustik özelliklerini iyileştirmek için, rayların ve modüllerin arkasına özel mineral veya cam elyaf kaplamaları yapıştırılır. Bazen modüller, akustik özellikleri arttırmak için ilave olarak delinir.

Kurulum Özellikleri
metal asma tavan sistemleri

Lay on asma tavan

Metal asma tavanların montajı için, "T" şeklindeki profillerden yapılmış aynı metal çerçeve kullanılır.geleneksel Armstrong tavanlarında olduğu gibi. Yani, hücresel bir metal çerçeve, asıl kat üste bindirilmesine askı ve süspansiyonlarla tutturulur ve metal modüller daha sonra hücrelerine yerleştirilir. Boyutların evrenselliği, modüllerin kombinasyonunun mühendislik sistemleri ve iletişimin son elemanları ile birleştirilmesini kolaylaştırır (örneğin, asma tavanın herhangi bir modülü kolayca sökülebilir ve bunun yerine bir havalandırma ızgarası veya bir havalandırma sisteminin difüzörü veya tavan lambası). Böyle bir kaset tavanının çalışması sırasında, içinde gizlenmiş iletişimlerin bakımı için özellikle önemli olan alt-boşluğa serbest erişim sağlanır, plakaların sökülmesi kolaydır (örneğin önleyici temizlik için) ve geri çekilir.

Biraz daha zor, raf ve oluk tavanındaki durumdur. Asma lamel tavan sisteminin ana elemanları: taşıyıcı profiller (teller veya lastikler), süspansiyonlar ve uç süpürgelikler.
Çıtalı tavanların montajı için özel olarak tasarlanmış asma sistemler kullanılmaktadır. Asma asma tavanın ayrı elemanları, odanın çevresine yerleştirilmiş kılavuz profillerine monte edilir. Tasarımın görünen bütün sadeliği için, bu tür tavanlar tasarım fikirlerinin uygulanması için geniş fırsatlar sağlar. Dokuların ve renklerin zenginliği, formların eğriliği ile birlikte, her iç mekana bireysellik vermeyi mümkün kılar. Standart olmayan raf tavan panelleri sipariş ederken, iç özellikleri göz önünde bulundurularak ayrı ayrı bükülür.

Asma asma tavan sistemi, hem yatay hem de dikey düzlemlerde farklı açılarda rayların monte edilmesini sağlar (raylar radyal olarak farklı bile olsa monte edilebilir).

Bir rayın standart uzunluğu 6 metredir. Gerekirse, özel kesici uçlar ile raylar (birbirine bağlanmış) oluşturulur. Çıta levhasının genişliği genellikle 30 ila 300 mm arasında değişir.

Metal asma tavanının sokakta çalıştırılması gerekiyorsa (örneğin bir benzin istasyonu dökümü), rayların tasarımını seçerken, rüzgar yükü direncini belirleyen dayanım faktörleri (sertleştirme çubukları, metal kalınlığı vb.) Önem kazanır.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.