Metal petek asma tavan

Metal Petek Asma Tavan Kombinasyonu

Petek tavan, hacimsel bir hücresel ızgaraya benzeyen yeni modern bir tip asma tavan yapılarıdır. Bu tavanlar U şekilli alüminyum profillerden yapılmıştır. Kural olarak, Metal Petek Asma Tavan süspansiyonlu yapıların hücreleri kare şeklinde farklılık gösterir, renkli emayelerle kaplanır ve bazen içinde bir ayna bile vardır.

Metal petek asma tavanlar oldukça basit bir şekilde inşa edilir: farklı tiplerde iki metal kılavuz birbirine bağlanır ve özel bağlantı mekanizmalarıyla çevre çevresine sabitlenir, böylece sonuç olarak alüminyum banttan kafeslerin yerleştirildiği 60x60 cm kareler oluşur. Böyle bir tavanın ağırlığı, bu bandın genişliğine ve hücrelerin boyutuna (daha fazla hücre, daha fazla ağırlık) bağlıdır - ortalama olarak, 1m₂ alan başına 2-6 kg'dır.

20. yüzyılın sonunda İtalya'da icat edilen Petek tavanları, Türkiye inşaat malzemeleri pazarında sadece 7-10 yıl önce ortaya çıktı, bu yüzden ülkemizde hala onları duymamış insanlar var. Bununla birlikte, hızla tanındılar ve modern iç mekan severler arasında büyük talep görmeye başladılar. Bu tavan yapıları, ağır ağırlıklarına rağmen çok orijinal görünmelerini ve hafif ve havadar görünmelerini sağlayan tasarımlarının çok çeşitli modelleri ve stilleri ile karakterizedir.

Metal Petek Asma Tavan Çeşitleri

Asma tavan Petek, tasarımcılar tarafından çeşitli odaların olağandışı iç mekanlarını yaratmak için başarıyla kullanılmaktadır. Hacimli hücreleri sayesinde, ışık ve gölge oyununun büyüleyici bir etkisi yaratır ve diğer herhangi bir asma tavan ile iyi gider. Böyle bir tavanın olağandışı tasarımı, daha fazla dikkat çekiyor ve hücrelerin geometrik şeklindeki her türlü varyasyon, profesyonel ustaların iç dekorasyonda herhangi bir fikri gerçekleştirmesine ve mekansal tasarım olasılıklarını genişletmesine izin veriyor.

En popüler ve aranan modern tasarımcıların çalışmalarından biri, standart modelin klasik Petek hücresel tavanıdır ve dikdörtgen hücreli ızgaralarla dolu alüminyum profilin kare kesitidir. Bu hücrelerin boyutları önemli ölçüde değişebilir, bu nedenle çeşitli odalar için iç mekanlar oluştururken belirli sorunları çözmek için ayrı ayrı seçilirler. En yaygın kullanılan, en sık kullanılan hücreler arasında: 50 × 50mm, 60 × 60mm, 75×75mm, 100×100mm ve 120×120mm.

Başlangıçta, tüm Petek tavanlar sadece yedi renk seçeneğiyle üretildi: “beyaz”, “mat metalik”, “gümüş alüminyum”, “altın”, “süper krom”, “bej” ve “siyah”. Ancak, son zamanlarda inşaat pazarlarında, “çikolata”, “gri granit” ve “beyaz istiridye” renklerinde bu tür tavan örnekleri giderek daha fazla ortaya çıkmaya başladı. Ek olarak, büyük ve düzenli müşteriler için, petek tavan üreticileri, RAL sınıflandırmasını karşılayan 192 renkten herhangi birinde ızgara üretmek için bir ücrete hazırdır.

Standart modelin Petek kafes şeklinin klasik versiyonuna ek olarak, modeller de vardır: Piramidal, Panjur, Çok Seviyeli ve Özel Hücre. Her birinin kendine özgü kurulum ve işletim özellikleri vardır, bu nedenle, belirli bir seçenek lehine doğru seçimi yapmak için, bu tavan yapılarının her çeşidi hakkında mevcut tüm bilgileri dikkatlice incelemek gerekir.

Asma Petek Tavanların Özellikleri ve Faydaları

Metal petek asma tavan, demir dışı metal - alüminyumdan yapılmış tek tip asma tavan yapılarıdır. Bu gerçek, aslında, ana özellikleri olarak düşünülmelidir, çünkü böyle bir miktar alüminyum tavan yapıları için nadiren kullanılır. Onların başka bir özelliği, böyle bir tavanı ilk kez gören herkes için istemsiz olarak ortaya çıkan inanılmaz bir hafiflik hissidir. Herhangi bir Petek tavanının uyandırdığı ferahlık ve bütünlük hakkındaki genel izlenim, pratikte hiçbir şeyle bozulamaz.

Hücresel ızgaraların diğer asma tavan kaplamaları ile kombinasyonu, özellikle onlarla birlikte Petek tavanı için özel ışıklar kullanıldığında, herhangi bir oda iç mekanını süslü bir ışık ve gölge oyunu ile canlandırıyorsa, izleyici üzerinde güçlü bir etki yaratır. Bununla birlikte, estetiğe ek olarak, bu tavanların tamamen teknik ve pratik avantajları vardır. Birincisi, uzun ömürlü oldukları için dayanıklı ve aşınmaya dayanıklıdırlar.
İkincisi, su direnci gibi diğer asma tavan tiplerine göre çok değerli bir avantaja sahiptirler. Bu, yukarıdan komşularla dolu olursanız, bu "doğal" felaketten tavanınızın biraz acı çekmeyeceği anlamına gelir. Bu arada, yangınlardan korkmayacak, çünkü tüm Petek tavanları da yangına dayanıklılık niteliğine sahip. Fakat bu onların olumlu niteliklerinin bir listesi değil.

Diğer şeylerin yanı sıra, bu tavanlar ses yalıtımı amacına da hizmet edebilir. Tabii ki, bu özellik onlara metal kafesler tarafından verilmez. Gerçek şu ki, bu tür tavanların hücresel ızgaralarını sabitlemek için çerçeve fiberglas panellerdir. Fiberglas, bildiğiniz gibi, mükemmel ses ve ısı yalıtım özelliklerine sahiptir.

Bu tip süspansiyon yapılarını kullanmanın bir başka avantajı, modern ilerlemenin tüm estetik tezahürlerinin Petek tavanı altında kolayca gizlenebilmesidir: elektrik kabloları, havalandırma sistemleri ve ısıtma sistemleri. Aynı zamanda, menteşeli yapı konfor sağlamak için bu teknik araçlara serbest erişimi engellemez. Havalandırma sistemini onarmak veya kabloyu değiştirmek için acil bir ihtiyaç varsa, ustanın ızgaralardan birini çerçeveden (tüm ızgaraların monte edildiği, birbirini bulmaca elemanları olarak tamamlayan) çıkarması yeterli olacaktır ve erişim kendiliğinden açılacaktır.

Petek Asma Tavanların Montajı - Nerede ve Nasıl Yapılır

Metal petek asma tavanı çoğunlukla çeşitli endüstriyel binalarda ve alışveriş merkezlerinde kullanılır. Hücresel süspansiyonlu yapıların kurulum süreci, alışılmadık yapıları ve nispeten büyük ağırlıkları (büyük miktarda metalin varlığı nedeniyle) ile ilişkili kendi özelliklerine sahiptir. Çalışmaya başlamadan önce, tavanın yaklaşık bir düzenini geliştirmeli ve yatak raylarının doğru uzunluğunu seçebilmeleri ve kırpılmalarını en aza indirgeyebilmeniz için tüm kurulum sürecini düşünmelisiniz. Optimal konumlarını belirlemek için, odanın uzunluğunun ve genişliğinin sayısal değerini rayların uzunluğuna bölerek bazı ön hesaplamalar yapılır.

Bir seviyenin yardımıyla odadaki tavandaki tüm hesaplamaları tamamladıktan sonra, kılavuz raylar ve asma tavanla birlikte monte edilen lambalar için süspansiyonların yerini işaretleyin. Bundan sonra, işaretli yerlerde delikler açılır ve süspansiyonlar monte edilir.

Bu oran şemasını kullanırsanız, destek raylarının güvenilir bir şekilde sabitlenmesi için gerekli sayıda süspansiyon bulabilirsiniz:

  • 2,4 m ray uzunluğunda 3-4 süspansiyon gereklidir;
  • 1.2 m ray uzunluğunda, 2-3 süspansiyon gereklidir;
  • 0,6 m ray uzunluğunda, 1 veya 2 süspansiyon gereklidir.

Süspansiyonları monte etmeden önce, odanın tüm çevresi etrafındaki vidalara, metal petek asma tavanının yükseklik seviyesini sabitleme işlevini yerine getiren bir duvar braketi monte edilir. Daha sonra süspansiyonlar ve yatak rayları monte edilir (önce uzun, sonra daha kısa olanlar). Tüm raylar nihai olarak bir ızgara oluşturur, oluşumundan sonra ek süspansiyonlara armatürler monte edilir.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.