metal tavan kaplama

Metal asma tavan modelleri, 60x60 alüminyum asma tavan

Mimarlar ve tasarımcılar, ticari binalarda metal tavan kaplama yaratıcı potansiyelinden ve özelleştirilmesinden yararlanır. Bu tavan sistemleri sadece gizlemekle kalmaz, aynı zamanda dramatik tasarımlar ve dekoratif süslemelerle de dikkat çeker.

Bu sistemler hem iç hem de dış uygulamalar için belirlenebilir ve havaalanı terminallerinden ve tren istasyonlarından, alışveriş merkezlerine ve kumarhane zeminlerine, ofis lobilerine ve hastane koridorlarına, okul sınıflarına ve üniversite stadyumlarına kadar tüm projelere dahil edilebilir.

Metal tavan sistemleri, akustik, rüzgar yükleri, nem, yangın, depremler ve sürdürülebilirlik için zorlu performans gereksinimlerini karşılamanın yanı sıra mekanik sistemlerin erişilebilirliği ve az bakım gerektiren güvenilirliğini de sağlar.

Müteahhitler bu maliyet-rekabetçi tavan sistemlerini ve kurulum kolaylıklarını takdir ederek iş gücü tasarrufuna ve zamanında tamamlanmasına katkıda bulunmaktadır. Zorluk, proje uygulaması için en uygun metal tavan sistemini belirlemek için tüm özelliklerin ve faydaların dengelenmesidir.

Asma Tavan Bileşenleri ve Konfigürasyonları

1950'lerde tasarımcıların dönemin geniş, açık kat planlarında “asma” tavanları kullanmalarına ilham verildi. Bu, HVAC, güç ve sinyal dağıtım ekipmanlarını gizlemek için tercih edilen yöntem oldu. Yaygın olarak açılan tavan, ticari pazarda asma tavan olarak daha iyi tanımlanmaktadır. Yapısal tavanın altında asılıdır ve metal ana rayların bir süspansiyon sistemi ve sistem modüllerinin içine yerleştirilmiş panellerle çapraz “tees” ile karakterize edilir. Sonuç, döşemeli bir ızgaraya benzeyebilir, bu nedenle daha rahat referanslar süspansiyon sistemine "ızgara" ve paneller "fayans" diyebilir.

Tavan süspansiyon sisteminin ana rayları, çapraz borular, hava difüzörleri, ışıklar ve diğer cihazlar ile paneller için doğrudan destek sağlar. Plenum, HVAC hava geri dönüşünü, borularını, kablolarını ve / veya kanal çalışmasını gizleyen tavan panellerinin üzerindeki alandır.

Metal Tavan Kaplama Malzeme bileşimi

Günümüzün ticari alanlarında alüminyum veya çelikten yapılmış asma tavanlar, çok çeşitli malzemelerden paneller bulunmaktadır. Çelik, modern süspansiyon sistemleri için orijinal malzemeydi ve ağır hizmet uygulamaları için güvenilirliğini kanıtlamaya devam ediyor. Alüminyumun doğal korozyon direnci hem iç hem de dış kurulumlar için uygundur. Çeliğe kıyasla, alüminyumun hafif ağırlığı da birçok müteahhit için tercih edilir.

İç mekan uygulamaları için yumuşak panel tavanlar genellikle alçı, mineral elyaf, fiberglas ve taş yünüdür. Alçı, sıvada kullanılan, paneller halinde şekillendirilebilen yumuşak bir sülfat mineraldir. Mineral elyaf, bir ıslak keçe veya döküm işlemi kullanılarak paneller halinde şekillendirilen selüloz, kağıt ve kil içerebilen bir elyaf karışımıdır. Fiberglas, tavan panelleri şeklinde şekillendirilen ve vinil gibi farklı bir malzemeyle dekoratif bir yüzey verilen eğrilmiş cam elyaflardır. Taş yünü esasen bol miktarda bulunan volkanik bir kaya olan bazalttır.

Ahşap ve metalden yapılmış olanlar gibi sert tavan panelleri yumuşak seçeneklerden daha dayanıklıdır. Metal üstün performans özellikleri sunar ve ahşabın nem ve iklimlendirme gerekliliklerine sahip değildir. Kalay ve bakır tavanlar, 19. yüzyılın sonlarında tanıtılan ilk metal tavanlardır. 16. yüzyılın özenle dekore edilmiş alçı tavanlarıyla karşılaştırıldığında, bu preslenmiş metal tavanlar maliyetin bir kısmında seri olarak üretilebilir ve zamanın bir kısmına monte edilebilir. Bugün birçok tarihi kalay tavan deseni hala mevcuttur.

Orijinal preslenmiş metal tavanlar “çivi” çeşidiydi, yani ahşap kiriş şeritleri üzerine çivilerle monte edildi. Bu yöntem günümüzde hala kullanılmaktadır ve 1950'lerde tavan asma sistemleriyle arayüz oluşturmak için “gömme” metal panel tarzı da geliştirilmiştir.

20. yüzyılın ortalarından günümüze kadar metal tavan panelleri dayanıklı çelik ve alüminyumdan üretilmektedir. Yerleştirme sistemine modern bir varyasyon “geçmeli” sistemdir. Bu sistem, asma ızgarayı gizler, çok sıkı bağlantılar sağlar ve ek güvenlik sağlamak için belirtilebilir.

Paneller ve Plakalar

Klipin metal tavan panelleri kolayca çıkarılır ve değişen dekor ve kiracı ihtiyaçlarına hızlı bir şekilde adapte edilmesi gereken alanlar için yardımcı olabilecek standart süspansiyon sistemlerine yerleştirilir. Tüm klips paneller yeni veya mevcut bir tavan ızgarasına monte edilir.

Kancalı ve kancalı metal tavan kaplama, adlarının açıkladığı gibi, özel alçıpan süspansiyon sistemlerine asılarak monte edilir. Paneller, plenuma aşağı doğru erişim sağlamak için alet kullanmadan kolayca çıkarılabilir veya değiştirilebilir.

Sık erişilen plenum bölgeleri için de ideal olan burulma yay panelleri, bakım personelinin paneli tavandan tamamen çıkarmadan erişmesini sağlar. Düz veya kavisli kurulumlar için burulma yay panelleri belirtilebilir. Şebeke sistemine olan bağlantının gücü nedeniyle, bu tip sistem sismik aktivite ile ilgili alanlarda etkili olabilir.

Clip-in, hook-in, hook-on ve burulma yay panelleri genellikle plenuma herhangi bir noktada erişilebilen tamamen erişilebilir sistemlerdir. Bu neredeyse her zaman plenuma sadece belirli konumlardan erişilebildiği noktaya erişilebilen bir sisteme veya panellere ve bileşenlere istenen erişim noktasına ulaşılana kadar sırayla çıkarılması gereken aşamalı erişilebilir bir sisteme tercih edilir.

Genişliklerinin iki katından daha uzun bir uzunluğa sahip metal tavan panellerine tahta denir. Geniş alanları kapsamak ve erişilebilirlik sağlamak için tasarım öğeleri olarak kullanılırlar. Bağlanma stillerinin kararı büyük ölçüde plenuma erişim sıklığına dayanmaktadır. Geniş kamusal alanlar için ideal ve ofislerde tasarım özellikleri olarak, tahtalar özel şekiller halinde oluşturulabilir.

Doğrusal Sistemler

Ticari mekanların tavanlarına tasarım öğeleri eklemek için 1960'larda lineer metal sistemleri geliştirilmiştir. Tipik olarak düzdürler, ancak farklı süspansiyon yöntemleri kullanılarak eğilebilirler. Genişlik estetik bir seçimdir. Uzunluk genellikle ana odak noktasıdır. Genellikle, havaalanı terminalleri ve koridorlar gibi uzun (doğrusal) bina uygulamaları için belirtilirler. İçeride veya dışarıda kullanılabilirler ve iç kısımdan dış yüzeylere kadar uzanabilirler. Birçok tasarımcı, bunun sağladığı sürekliliği, özellikle büyük cam açıklıkları olan son derece şeffaf binalarda sever.

Doğrusal paneller arasındaki boşluk, hem biçim hem de işlevi dengeleyen çok sayıda faktör tarafından belirlenebilir. Doğrusal paneller arasındaki boşluk kapatılacaksa, “dolgu” nun panele entegre mi yoksa uygulamalı bir aksesuar öğesi olarak mı monte edileceğini düşünün.

Açık Plenum Sistemleri

Adlardan da anlaşılacağı gibi, açık plenum, işgal edilen alanın sürekli bir tavanla yukarıdaki alandan ayrılmadığı bir uygulamayı ifade eder. Bunlara ışın sistemleri, açık hücre sistemleri, plenum maskeleri ve bölme sistemleri dahildir.

Işın sistemleri, havanın tamamen serbest dolaşımına ve ışık fikstürlerinin ve diğer özelliklerin yaratıcı bir şekilde yerleştirilmesine izin veren büyük, açık modüller oluşturmak için derin bölümler kullanır. Sağlam bir tavanı olmayan bir tavan düzlemini tanımlamakta etkilidirler ve ekranların bir perakende merkezi veya showroom gibi alanı tanımlamasına izin vermek.

Kiriş sistemlerinin alt kümesi olarak, açık hücre sistemleri açık alanlara bir tasarım elemanı eklemek için ucuz bir yol sunar. Bu sistemler her tarafta standart tavan süspansiyonu ile üretilmiştir.

Plenum maskeleri, havanın hareketini engellemeden, tavanın üzerindeki yapının ve mekanik sistemlerin görünümünü rahat bir görüş açısından engellemek için çekici bir yol sağlamak için kullanılır. Tavan yüksekliğine bağlı olarak, görünüm genellikle 45 derecelik bir görüş açısıyla engellenir. Endüstriyel bir görünüm için, dokuma telli ve genişletilmiş metalli plenum maskeleri karbon çeliği veya paslanmaz çelikte, bitmemiş veya boyalı ve geniş bir tarzda seçilebilir.

Plenum maskesi hücre tavanları, sağlam bir görünüm vermek için ızgara ağı üzerine monte edilmiş dikey çıta kapaklı bir ızgara süspansiyon sistemi içerir. Ağ örtüleri ve hücreleri kurulduktan sonra açıklıklar çok daha küçüktür. Bu, hava ve ışık difüzörleri ve güvenlik cihazları gibi standart hizmetlerin kurulmasına izin verirken istenen plenum maskelemesini sağlar.

Diğer bir plenum maskesi tipi, yukarıdaki yapıyı doğrusal bir tasarım elemanı ile kısmen gizlemek için kullanılan bölme sistemidir. Bölmeler farklı açılardan bakıldığında mekana çok farklı bir görünüm verir.

Eğriler ve Bulutlar

Kavisli metal tavan sistemleri çoğunlukla açık plenum tavan uygulamalarında kullanılır. Tek bir boyut yarıçapına birkaç metal tavan sistemi kurulabilirken, diğer sistemler özellikle eğriler için tasarlanmıştır. Bunlar bir veya iki yönlü kavisli sistemler ve gizli kavisli sistemler olarak sınıflandırılır. İki yönlü bir sistem, açıkta kavisli ana tees ve çapraz tees kullanan bir tavan sistemine karşılık gelir. Tek yönlü bir sistem açıkta kalan kavisli ana teesleri kullanır ve gizli sistemler süspansiyonu görüşten gizler. Her kavisli sistem dalgalı şeritler oluşturur. Şeridin eğriliklerinin zirvelerine yaygın olarak tonozlar ve diplere vadiler denir.

Bulut benzeri bir tasarım özelliği yaratan tavan süspansiyonu ve paneller, çevre süslemeli serbest yüzen adalara, askıya alınmış bölmelere ve diğer düzenlere monte edilebilir. Bu bulutlar, geleneksel asma tavan sistemi ile birlikte veya akustik performans geliştirmeleri veya görsel vurgular sağlamak için ayrı bir eleman olarak kurulabilir.

Tasarım Konuları

Monolitik homojenlikten dramatik aksanlara kadar, metal tavan sistemleri neredeyse sınırsız olasılıklar menüsü sunar. Süspansiyon sistemlerinde mevcut olan seçenekler, boyutlar, şekiller, delikler ve kaplama seçeneklerinde yaratıcı esneklik bulunur. Birden fazla sistemi ve finisajı harmanlamak, yolcuların markasını ve kişisel zevklerini yansıtan eşsiz mekanlar yaratabilir.

Boyutlar ve Kenarlar

Bir tavanın görünür ızgarası, gizli bir süspansiyon sistemi ile en aza indirgenebilir, açıkta kalan geniş bir yüz sistemi ile vurgulanabilir veya bir merkez gerilimi olan cıvata yuvası süspansiyonu kullanılarak bir gölge efekti için gömülebilir. Tavan süspansiyon sistemleri için endüstri standardı boyutlar, 9/16 inç, 15/16 inç veya 1 3/8 inçlik açık veya gizli bir yüze sahiptir. Yüz ne kadar geniş olursa, tavan ızgara modüllerinin ifadesi o kadar koyu görünür. Yüksek tavan tasarımlarında, dar bir yüz zeminden kesintisiz görünebilir, daha geniş bir yüz ise daha kolay bir ızgara olarak görülecektir.

Açık plenum tavan sistemlerinde, sürekli açık hücreli tavan için 2 x 2 ayak veya 4 x 4 ayak modüller oluşturmak için standart 15/16 inç süspansiyon kullanılarak maskeleme sistemleri oluşturulabilir. Açıklığı koruyan alçaltılmış bir tavanın yakınlığını iletmek için, standart ışın sistemleri 1 ila 6 inç genişliğinde ve 1 ila 8 inç yüksekliğinde, 1 x 1 x 4 x 4 x boyutlarında modüller oluşturmak için değişir.

Tavan tasarımları panelleri kullanarak plenumu gizlediğinde, en yaygın ve en ucuz metal panel boyutları düz veya kavisli formatlarda 2 x 2 ayak ve 2 x 4 ayaktır. Standart tahta boyutları 2 x 6 veya 4 x 6 fit'tir. Paneller ve plakalar kare veya açık kenar olarak belirtilebilir. Gösterme panelleri süspansiyonu bir girinti detayında ortaya çıkarır. Kavisli paneller için tonozların ve vadilerin yarıçapının tanımlanması ve genellikle minimum 2 1/2 feet'e uyması gerekecektir.

Sürekli, uzun çizgiler, lineer tavanlara estetik vurgudur. Bu istenen görünümü elde etmek için, çoğu doğrusal metal tavan bileşeni, 2 ila 8 inç yüzey genişliklerine sahip 12 metreye kadar uzunluklarda sağlanır. Daha dramatik bir etki için aynı tavanda birden fazla boyut kullanılabilir. Kenarlar kare, açık veya yuvarlak olabilir. Kenarlar, doğrusal paneller arasında daha fazla boşluk olduğunda daha ayırt edilebilir olacaktır.

Baffle asma tavanlar, açıkta kalan plenumun istenen görünümüne uyacak şekilde seçilen aralıklarla sürekli bir doğrusal görünüm sağlamak için yan yana monte edilebilir. Baffle tavan arasındaki boşluk tipik olarak bölmenin derinliğine eşit veya daha büyüktür. Örneğin, 4 inç derinliğinde bölmeler genellikle 4 veya 6 inç aralıklarla yerleştirilir. Yuvarlak ve v şekilli bölme tabanları standart seçimdir.

Baffle asma tavanın tabanına veya bir panelin kenarına ek olarak, metal çevre kaplaması, standart süspansiyon sistemlerine entegre olan çekici, pürüzsüz, distorsiyonsuz bir muhafaza sağlar. Çevre döşemesi, tavan bulutları, yansıtılmış vurgular, ışık koyları ve tavan yükseklikleri arasında dramatik geçişler için temiz ve temiz bir kenar sunar. Proje gereksinimlerine göre düz veya fabrikada kavisli olarak sunulan metal çevre kaplaması, 1 metrelik standart uzunluklarda ve gizli, jilet veya açık tasarımlar içeren kenar seçenekleriyle gelir. Çift taraflı daireler, yılanlar ve yaylar gibi görsel ayrıntılar için eşleştirilmiş braket çevre döşemesi arka arkaya monte edilebilir.

delikler

Geliştirilmiş tavan tasarımları, metal paneller ve plakalar katı yüzey veya delikli olarak belirtilebilir. Delikli deliklerin çapı, katı 0,6 inçten daha fazla görünecek kadar küçük olabilir. Delikler yuvarlak, dikdörtgen veya kare olabilir ve birbirine sıkıca veya birbirinden uzak yerleştirilebilir. Çizgisel, diyagonal veya kademeli desenlere sahip olabilirler.

Çoğu üreticinin standart ve özel delik seçenekleri vardır. Bazı tavan üreticileri, deliklerin boyut olarak arttığı ve aralıklarda azaldığı dereceli tasarımlar sunmaktadır. Kurumsal logolar, üniversite maskotları ve diğer grafik reprodüksiyonları için ayrıntılı, özel desenler de oluşturulabilir. Özel perforasyon seçeneklerinin maliyeti ve teslimat süresini artırabileceğini unutmayın.

Delikleri kullanırken, deliklerin etrafında düz bir kenarlık tutulması tavsiye edilir. Bu, bir sıra deliklerin oluştuğu yerde panel kenarının bükülmesini önler.

Kaplama ve Renk

Metal tavan sistemlerinin bileşenleri, tasarımı yaratıcı bir konseptten renkli bir gerçeğe taşıyan farklı teknikler ve tonlarla tamamlanabilir. Süspansiyon sistemlerinin açıkta kalan metal yüzeyi panellerle eşleşecek veya kontrast oluşturacak şekilde tamamlanabilir. En sık beyaz, gümüş ve siyah belirtilir. Daha cesur tasarımlar için, çoğu tavan sistemi üreticisi neredeyse sınırsız boyalı, metalik ve özel kaplama seçenekleri sunar.

Eloksal kaplamalar, kaplamanın panele veya bileşene ayrılmaz hale geldiği alüminyum tavan bileşenleri için bir elektro-kimyasal işlemdir. Hem iç hem de dış kullanım için ve metalik görünümü vurgulamak için uygun çok dayanıklı bir kaplamadır. Kaplama metalin kendisi ile entegre olduğundan, renk aralıkları sınırlıdır ve en yaygın olarak açık, siyah veya bronz olarak belirtilmiştir.

Metal tavan sistemleri için boyalı kaplama teknikleri arasında bobin kaplama, toz kaplama ve fırınlanmış emaye bulunur.

Teknik ne olursa olsun, istenen görünümü sağlamak için, bitmiş panelleri trim, süspansiyon ve aksesuar öğeleri ile eşleştirmeye dikkat edin. Bu özellikle sistemler kavisli olduğunda veya özel paneller ve kaplamalar oluşturulduğunda geçerlidir. Metal süspansiyon sistemleri ve panelleri için tek kaynaklı bir tedarikçi seçmek, kaplama ve renk seçiminde tutarlılık sağlar.

Beyaz ve nötr tonlar tavan sistemleri için en popüler renk seçenekleriyken, kaplamalar metaller ve simüle ahşap tahıl desenleri de dahil olmak üzere hemen hemen her renkte seçilebilir. Renkler fiziksel ve psikolojik reaksiyonları uyandırır. Parlaklık veya renk sıcaklığı farklı ruh halleri ve ambiyans yaratır. İzleyicinin bir renk algısı, tek başına durmasına, bir alana hakim olup olmamasına veya diğer renklerle birlikte varlığına bağlı olarak değişir. Kırmızı, turuncu ve sarı gibi sıcak renkler uyarıcı olarak kabul edilir. Mavi, mor ve açık yeşil gibi soğuk renkler genellikle sakinleştirici bir etkiye sahiptir.

Mekansal algı renkten de etkilenir. Daha açık renkler boşlukların daha büyük görünmesini sağlarken, daha koyu renkler boşlukların samimi olmasını sağlar. Karanlık bir tavan gerçekte olduğundan daha düşük görünecek veya yeterince yüksek monte edildiğinde kayboluyor gibi görünecektir.

Renk şemaları ayrıca sınırların ve geçişlerin yaratılmasıyla alanın amacını ve kullanımını gösterebilir. Bir alandaki görsel uyarımın beyin tarafından istenen bir cevabı uyandırmak için nasıl algılanacağı dikkate alınmalıdır. Bu, çeşitli alanların farklı görev ve işlevlere sahip olduğu ortamlarda, yolcularda strese neden olabilecek karışıklığı önlemek için son derece önemlidir.

Fonksiyon ve Özellikleri

Yolcuların sağlık ve güvenliğine katkıda bulunan metal tavan tasarımları, akustik, rüzgar yükleri, nem, yangın, depremler ve sürdürülebilirlik için katı performans gereksinimlerini karşılamak üzere belirtilebilir.

Optimize Akustik

Delikli metal tavan panelleri orta ila yüksek seviyede ses emilimi sağlayabilir. Genel olarak, üretici tarafından arkada sadece dokunmamış, siyah bir kumaş bulunan delikli bir panel, kendisine çarpan sesin yüzde 70'ini emecektir. Bu 0,70'lik bir Gürültü Azaltma Katsayısı (NRC) olarak ifade edilebilir. Üzerinde lifli bir keçe bulunan aynı delikli panel, ona çarpan sesin yüzde 90'ını veya NRC 0.90'ı emebilir. Seçilen perforasyon paterninden kaynaklanan açık alan yüzdesi ve lifli keçenin varlığı veya yokluğu, ne kadar sesin emildiğini belirlemede en büyük faktörlerdir.

NRC değerleri bina standartları ve yönergelerine dahil edildiğinde, genellikle konferans salonlarındaki ve açık ofislerdeki tavanlar için geçerlidir ve 0.80 ila 0.90 NRC arasında orta ila yüksek aralıktadır. Standartlar ve yönergelerdeki diğer yaygın akustik metrik, yankılanma süresi veya 60 dB'yi azaltmak için yansıyan sesin geçtiği zamandır. Metal tavanlar da yankıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Ses metaldeki deliklerden geçer ve emilir. Asma tavanlar, ses emilimini sağlamak için öncelikle ve en etkili şekilde kullanılır. Akustik tavan ve bölmeler kullanmak, standart asma tavan sistemlerinden daha az malzeme ile aynı akustik performansı verebilir.

Duvarlarda ve zeminde ek emilim ancak tavan yeterli ses emilimi sağlamadığında gerekli olabilir; örneğin, NRC 0.70'den az olduğunda veya tavanın bir kısmı kasıtlı olarak bir sunum podyumunun üstünde olduğu gibi proje sesini yansıtan ses bıraktığında.

Akustiğin daha da optimize edilmesi için, ses engelleme elemanları aracılığıyla odalar arasında gürültü transferi de en aza indirilmelidir. Çoğu tavan sistemi sesi engelleyecek kadar büyük değildir ve ışıklar, hava ızgaraları, hoparlörler ve sesin sızabileceği diğer potansiyel elemanlar tarafından nüfuz edilir. Aynı şekilde, tavan panelleri ile süspansiyon sistemi arasındaki boşluklar da olabilir. Odadan odaya ses engelleme gerektiğinde, sesi başarıyla engellemek için duvarları veya plenum bariyerlerini kullanın.

Sağlık ve Sürdürülebilirlik

Sağlık tesislerinde, mutfaklarda, laboratuvarlarda ve sağlıklı yaşamın ve temizliğin önemli olduğu diğer yerlerde neme karşı direnç kritik olabilir. Suyu emen tavan panelleri, “hasta bina sendromunda” bir faktör olan istenmeyen küf ve küf oluşumuna yol açabilir. Yüksek nemin kaçınılmaz olduğu bazı bölgelerde, aşırı nem mineral fiber panellerde ve ahşap panellerde sarkmaya ve hatta onarılamaz hasara neden olabilir.

Metal tavan sistemleri suyu emmez ve küf veya mikrobiyal büyümeyi destekleyecek organik bileşikler içermez. Metal tavan sistemleri ile hiçbir uçucu organik bileşik (VOC) ilişkili değildir. Bu özellikler ayrıca iç mekan hava kalitesine ve yolcu sağlığına katkıda bulunur.

Işık ayrıca performansı, refahı ve ruh halini de etkileyebilir. Çok fazla ışık göz yorgunluğuna neden olabilir ve odaklanmayı zorlaştırabilir, ancak çok azı baş ağrısına, odaklanma zorluğuna ve uyuşukluğa yol açabilir. Işığı yansıtan yüzeylerle bitirilen tavan panelleri, doğal ışık kullanımını en üst düzeye çıkarabilir, gerekli elektrikli aydınlatma armatürlerinin sayısını azaltabilir ve ilgili yükleri, maliyetleri ve emisyonları azaltabilir.

Metal tavan sistemlerinin dayanıklılığı, atıkların düzenli depolama alanlarına indirgenmesine de yardımcı olur. Metal tavan sistemleri, yüzde 100 geri dönüştürülmüş malzeme içeriğine yaklaşabilir ve tavan olarak kullanım ömürlerinin sonunda yüzde 100 geri dönüştürülebilir. Minimum bakım ile, bu sistemler 25 yıldan uzun bir süredir, 50 yıl ve daha uzun süren güvenilir performans sunmuştur. Binalarda kullanılan alüminyumun yüzde 90'ından fazlasının servis sonrası geri dönüştürüldüğü ve bu da onu dünyanın en geri dönüştürülmüş yapı malzemelerinden biri haline getirdiği tahmin edilmektedir.

Emniyet ve güvenlik

Yolcuların güvenliğini ve güvenliğini korumak için uluslararası ve yerel bina kodu gereksinimleri mevcuttur. Tavan sistemleriyle ilgili olarak bunlar, projenin iklimine, jeolojisine ve işlevselliğine göre ayarlanmış yangın, sismik, rüzgar yükü ve korozyon direnci ihtiyaçlarını içerir.

Tavan sistemi için bir yangın performansı derecesi, alev yayılımını ve duman gelişimini değerlendirir. Bu derecelendirmeye yönelik endüstri test prosedürleri, Yapı Malzemelerinin Yüzey Yanma Özellikleri için ASTM E-84 Standart Test Yöntemi'nde açıklanmaktadır. Uluslararası Bina Kodu (IBC) tavanları Sınıf AC olarak sınıflandırır, Sınıf A en katıdır ve tavanlar bir dönüş havası plenumunun bir parçasını oluşturduğunda bir gerekliliktir. Yangın önleyici sprinkler sistemleri kullanıldığında, uygun uyum ve performansı sağlamak için bir yangın koruma mühendisine danışılmalıdır.

Kod gereksinimlerini karşıladıklarından ya da aştıklarından emin olmak için test edilen yangına dayanıklı tavan ürünlerinin yanı sıra, hastaneler dahil olmak üzere kritik bakım tesislerinde ve depremlere eğilimli alanlarda sismik dereceli süspansiyon gerekebilir. IBC, coğrafyadan bağımsız olarak her inşaat projesinin karşılaması gereken altı Sismik Tasarım Kategorisini (en azdan en sıkıya kadar) özetliyor. Bununla birlikte, tavan paneli performansı ve bazı süspansiyon sistemleri IBC gerekliliklerinde iyi tanımlanmamıştır. Birkaç tavan üreticisi, deprem yer hareketlerine maruz kalan alanlarda akustik tavan ve döşeme panellerine yönelik tavan sistemlerinin montajı için ASTM E580 / E580M Standart Uygulamasını karşılamak için sistemlerini bağımsız, yapısal bir mühendislik firması test etmenin ek adımını attı.

Tavan sistemleri binanın dışında (örn. Altta veya girişin üstünde) kullanıldığında, rüzgar yükü test raporunun istenmesi önemle tavsiye edilir. Dış rüzgar yükü gereksinimleri yerel yasalar tarafından belirlenir. Birçok tavan üreticisi pozitif rüzgar yükü testi için verilere sahiptir, ancak tavan sisteminin performansını gerçekten değerlendirmek için üreticinin hem pozitif hem de negatif rüzgar yükleri sağlayan tescilli test verilerini talep edin. Bu, ürünün kıyı bölgeleri veya dağ sıraları gibi sürekli ve tekrarlanan rüzgarlarda nasıl performans gösterdiğini ortaya çıkaracaktır. Aynı hususlar, metro istasyonları, tüneller ve binalar arasındaki geçitler gibi diğer bazı uygulamalarda da dikkate alınmalıdır.

Rüzgar yükü gibi, metal tavan için korozyonla ilgili hususlar, malzeme bileşimine göre konuma ve iklime özgüdür. Korozyon direnci sağlamak için, metal tavan bileşenine şekillendirildikten sonra çelik bitirilmelidir. Alüminyum doğası gereği korozyona karşı dayanıklıdır ve yüzeylerin çoğu dayanıklılığını artırır. Malzemeden bağımsız olarak, son işlem sağlayıcısı, renk ve parlaklık tutma, tuz püskürtme direnci, ayrışma ve aşınma için belirtilen performansı sağlamak için boyalı kaplamayı uygulamalı veya fabrika kontrollü koşullar altında anodize etmelidir.

Kurulum ve Bakım

Düzgün takılmış ve bakımı yapılmış bir metal tavan sistemi, yıllarca, hatta on yıllar boyunca garantisinin ötesine geçebilir.

Kurulum

Tavan ve İç Mekan Sistemleri İnşaat Derneği (CISCA) Metal Tavan Teknik Yönergeleri, 2007 yılında endüstri üreticileri ve müteahhitleri tarafından geliştirilmiştir ve türünün ilk endüstri teknik yayınıdır. 2015 yılında güncellenen metal tavan sistemlerinin imalatında, kurulumunda ve bakımında en iyi uygulamalar için bir endüstri standardı olmaya devam etmektedir.

Bu sorunların en aza indirilmesine yardımcı olan CISCA'nın teknik yönergeleri, Akustik Karo ve Döşeme Panelleri için Metal Tavan Süspansiyon Sistemlerinin Montajı için ASTM C-636 Standart Uygulamasını referans almaktadır. ASTM C-636 en son 2013 yılında güncellenmiştir ve tavan üreticilerinin ve kurulum belgelerinde yansıtılan güncel sürüm olmalıdır.

Metal tavan sistemleri düşük maliyetlidir ve montajı kolaydır, bu da iş gücü tasarrufu ve zamanında tamamlanma oranlarına katkıda bulunur. Metal tavan panelleri için maliyetlerin arttığı en yaygın alanlardan bazıları, estetik ve akustik performans için delikler, özel ve özel yüzeyler ve büyük boyutlardır.

Özel ve karmaşık tavan tasarımları için, numune ve yardım istemek ve inşaat programında yeterli montaj süresini sağlamak için montajcıya ve üreticiye danışın. Yerinde koordinasyon ve zaman çizelgeleri en büyük endişe kaynağı olduğunda, karışıklığı en aza indirmek için tam ölçekli maketler düşünün. Modeller, tavan sisteminin istenen görünümü ve belirtilen performansı karşılamasını, aydınlatmayı barındırmasını ve mekanik ekipman bileşenlerini entegre etmesini ve başarılı bir kurulum olasılığını en üst düzeye çıkarmasını sağlar.

Bakım

Metal tavan sistemleri çok az bakım gerektirir. Yerinde temizlenmesi kolaydır. Bir tavan paneli daha sıkı temizlik, onarım veya değiştirme gerektiriyorsa, çoğu süspansiyon sistemi tek paneli veya bölümü çıkarmayı kolaylaştırır.

Tavan bileşenleri renk, doku, parlaklık seviyesi ve uygulama yönteminde değişen çok sayıda cilaya sahip olduğundan, temizlik maddelerinin üzerlerine etkisi de farklı reaksiyonlara sahip olabilir. Örneğin, bir tür son kat için etkili olduğu kanıtlanan bir temizleme çözeltisi başka bir son kat türünü de temizleyebilir, ancak bunu yaparken renk veya parlaklık seviyesini değiştirebilir.

Daima tavan üreticisinin talimatlarını izleyin. Şüphe duyduğunuzda, seçilen temizleme solüsyonunu bileşenin kaplamasının küçük, göze çarpmayan bir alanında test edin. Bu tür önlemler, son derece görünür alanlara zarar vermeden temizleme solüsyonu, aplikatör veya uygulama çabasında ayarlamalar yapılmasına izin verecektir.

Sonuç

En başarılı projeler tasarımcı, belirleyici, üretici ve montaj müteahhidi arasında yakın koordinasyonu içerir. Üretici tasarım tartışmasına ne kadar erken dahil olursa, vizyonu projenin kapsamı dahilinde gerçeğe daha kolay yardımcı olabilir. Metal süspansiyon sistemleri, paneller ve aksesuarlar için gerekli estetik, fonksiyonel ve montaj hususlarını anlamak, ilham veren tavan tasarımları için istenen, kalıcı görünümü ve performansı sağlayacaktır.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.