Metal Tavan Seçenekleri

tavan metal kaplama

Metal asma tavanlar çeşitli dekoratif kaplamalar ile ince çelikten veya alüminyumdan yapılmıştır: mat ve parlak renk, polimer kaplama, ayna metalize tabaka.
Günümüzde endüstri, tasarım, şekil, renk paleti gibi çeşitli metal tavan sistemleri sunmaktadır. Bütün bunlar, modern inşaatın gerekliliklerini karşılayan ilginç tavan çözümleri uygulamanıza olanak sağlar.
Önde gelen üreticiler tarafından üretilen modern metal tavanlar yüksek hijyen, nem direnci ve süreklik özelliği ile karakterize edilir.

Güzel, çevre açısından ve yangına karşı emniyetli ve dayanıklıdırlar: uzmanlar, örneğin normal çalışma koşullarında sıcak bir şekilde boyanmış alüminyum tavanların 50 yıldan uzun sürebilir! Bu arada, alüminyum tavanlar ideal olarak neme karşı dayanıklıdır, bu nedenle nem koşullarına sahip odalar için mükemmeldir.
Metal asma tavanların elemanları düz, oluklu, delikli bir yüzeye sahip olabilir, bunlara bir desen uygulanabilir.

Metalin kendisi akustik bir malzeme olmadığı için delikli metal paneller ses yutma özelliklerini geliştirmek için kullanılır.
Ses yalıtımı, delikli deliklerin sayısı ve çapı ile kontrol edilir.
Geliştirilmiş ses yalıtımı, içlerine yapıştırılmış özel bir mineral veya cam elyaf kaplamalı metal paneller kullanılarak elde edilebilir.
Metal asma tavanlar hasır tel ağdan yapılabilir ve hatta tamamen açık, yani yalnızca süspansiyon sisteminin elemanlarından yapılmış olabilir.
Metal asma tavanlar genellikle modülerdir. Modüller olarak, geniş veya dar paneller (kasetler) , sırasıyla raylar, ızgaralar ve bal peteği panelleri kullanılır .
Süspansiyon sistemine hangi tip modüller takıldığına bağlı olarak, metal asma tavanlar, suni aydınlatma ile birlikte doğrusal elemanlardan, ağdan veya kafesden yapılmış kaset veya panel olabilir.
Çoğu modülün özel tasarımlı süspansiyon yapılarına kurulduğuna dikkat edilmelidir. Standart süspansiyon sistemlerine sadece birkaç çeşit monte edilebilir. Böylece, örneğin kaset metal tavanlarına monte edilir.

Panel metal tavanlar , dört tarafı da kavisli kenarları olan, çoğunlukla geniş (300 mm) olan panellerden yapılmıştır. Bu tür tavanlara kaset denir.
Modüllerin uzunluğu birkaç metreye ulaşabilir, bu nedenle uzun ve dar koridorlarda asma tavan yapmak için metal paneller kullanılabilir.
Tavanın kavisli formlarını oluşturmak için, bu tür paneller kavisli destek elemanlarına monte edilir.
Panel tavan modülleri, kural olarak, antikorozif kaplamalar kaplamalı çelikten veya 0,6 - 0,7 mm kalınlığında alüminyumdan yapılmıştır.
Delikli olabilir, ek bir akustik contaya sahiptir.

Yangına dayanıklılığı arttırılmış özel paneller vardır. Panel metal tavanların elemanları, ya yatak profilleri-lastiklerine takılarak ya da uç profillere ek tutturucular yardımıyla sabitlenir.
Elemanlar kapalı bir bağlantı yöntemiyle birleştirilir ve bağlantıları için iki seçenek vardır: 10 mm boşluklu bir kapalı bağlantı veya V-konikli bir kapalı bağlantı.
Panel asma metal tavanların bazı tasarımlarında, modüller hareketli menteşeler üzerine monte edilmiştir.
Bu nedenle, asma tavanın arkasındaki boşluğa erişim sağlamak için panelleri bir kenardan indirmek yeterlidir (diğerlerinden menteşeli hale gelecektir).
Kaset metal tavanları da en güzel iç dekorasyon çözümlerinden biri olabilir.
Tasarım gereği panel olmaları çok benzerdir, farkı panel olmadıkları ancak dört tarafı kenarları bükülmüş kare plakalar (standart ölçü - 595 - 595 mm).
Özel tasarım problemlerini çözmek için, 300 ila 2500 mm genişliğe sahip başka boyutlardaki modüller de kullanılabilir.

Panel asma tavanlarının modülleri, fabrikada uygulanan çok ince metalize veya polimer kaplamalı, 0,5 mm kalınlığında (veya 0,6 mm kalınlığında alüminyum) elektro galvanizli çelik sacdan yapılabilir.
Sonuç olarak, parça dokunuşa iyi gelen ipeksi bir yüzey elde eder. Odanın akustik özelliklerini iyileştirmek için, çelik kasetler ek bir mineral elyaf kaplamaya sahip olabilir.
Panelleri sabitlemek için, 600 x 600 mm hücreli montaj seçeneğine sahip standart asma tavanlar için standart bir profil veya standart bir asma çerçeve ve standart veya asma sistemli, geniş veya dar (T-24 veya T-15) kullanılabilir. alanları.
Montajlarının prensibi, geleneksel bir asma tavan montajına karşılık gelir ve çoğu durumda bir kaset asma tavan, aynı asma sistem üzerine monte edilmiş diğer herhangi bir asma tavanı, ikincisini sökmeden değiştirebilir.
Metal tavanların çerçevesi kiremit ve panelin çerçevesini andırır.
Metal tavanı, aynı seviyede ve bir asma sistemde diğer asma tavan tipleri ile kombinasyonlar gerçekleştirmenize izin verir.

Metal asma tavanları monte ederken, uzmanlar panellerin yalnızca bir kaçını kullanmanızı ve duvarları başka bir malzemede, örneğin rayları kullanarak birleştirmeye karar vermelerini önerir. Tamamlandığında, sistem sürekli bir tavan etkisi yaratır.
Çıtalı metal tavanlar(aynı zamanda doğrusal olarak da adlandırılırlar) esas olarak iki katmanlı bir vernikle kaplanmış alüminyum alaşımdan yapılmış emaye banttan yapılır.
Bu tür tavanlar için olan elemanların yanı sıra metal paneller, delikli veya deliksiz olabilir, farklı renklere sahiptir. Çoğu zaman ince (0,5 mm), dar ve uzun (4 x 0,1 m, 4 x 0,15 m) alüminyum şeritlerdir. Panellerin genişliği 30 ila 300 mm'dir.

Çıtalı tavanlar hafif, dayanıklı, çevre dostudur, aşırı sıcaklıklara tolerans gösterir, yanmaz ve nemden korkmaz. Neme karşı mükemmel dirençleri sayesinde, raf metal tavanlar genellikle banyo ve havuzlar gibi yüksek nemli odalarda kullanılır.
Ve tavanın sadece güzel olması gerekmediği, aynı zamanda mekanik dayanımı arttığı durumlarda, alüminyumdan değil çelik şeritlerden oluşan bir raf tavanı seçebilirsiniz.
Asma tavanlar için raf metal modüller çeşitli genişliklere sahip uzun şeritlerdir (2 ila 6 metre): ana, geniş raylar - standart genişliği 80 - 120 mm olan dar şeritler - dikiş olarak adlandırılan - 15 - 20 mm genişliğe sahiptir.

Lineer metal tavanların elemanları çeşitli dekoratif kaplamalara sahip olabilir: mat veya parlak renk, polimer püskürtme, ayna metalize katman; Krom veya taklit yaldız kaplamalı, ahşap kaplama - kayın, huş, çam ve hatta maun astarlı. Yüzey dokusu düzgün, delikli, oluklu olabilir.
Lineer tavanlarının interpanel mafsalları iki tipte olabilir: açık - aralarında bir boşluk olacak şekilde - ve kapalı, elemanlar arasında boş alan yoktur. Açık eklemli modüller arasındaki boşluk, çeşitli renk ve dokulara sahip özel ek parçalar ile doldurulabilir.

lineer asma tavan
İki yapısal metal doğrusal tavan çeşidi ayırt edilebilir: bağımsız ve entegre bir düzende.
Bağımsız bir şekilde yerleştirilmiş tavan tavanları , tavan montajından asılan ve taraklar adı verilen ve tek bir tuval haline getirilen özel kılavuzlar ile birbirine bağlanan, iki farklı genişlikte metal profilli şeritlerin bir şemasıdır. Tavanın duvarlara bitişik olduğu yerler özel bir köşeyle dekore edilmiştir.
Bu tür bir tavanın yüzeyi, montaj özellikleri nedeniyle doğrusal bir desene sahiptir - dar bir bağlantıya sahip geniş bir ray değişmektedir. Bu, tahta tavanlarda başka desenler oluşturmaya, çeşitli renk ve dokulardaki çıta ve çıtaların kombinasyonlarını kullanarak; Rayları farklı seviyelere yerleştirerek, bunları lineer olmayan demirbaş elemanları ve dahili aynalarla birleştirerek, eğri elemanları kullanarak ilginç çözümler bulabilirsiniz.

Çıtaların profilinin özel şekli nedeniyle, yerleşik hizalamalı doğrusal tavanlarının tasarımlarında dar bir şerit yoktur - bu, önceki tipten farkıdır. Aksi takdirde, bu tavanlar bağımsız eklemli tavanları çok andırır, ancak tasarımlarının özelliğinden dolayı orijinal fikirlerin gerçekleştirilmesi için biraz daha az fırsat sağlarlar.
Aynı raya farklı tip elemanlar takmanıza ve hatta dikey ya da radyal olarak ayrışan raylar takmanıza izin veren oluklu tavan sistemleri vardır.
Lineer tavanının elemanları süspansiyon sistemine güvenilir bir şekilde sabitlendiğinden, lineer tavanı hemen hemen her açıda monte edilebilir, birkaç seviye veya kavisli yüzeyler (kemerler) gerçekleştirebilir.
Izgaralı tavanların bakımı oldukça basittir: alüminyum parçalar herhangi bir deterjan kullanılarak yıkanabilir.

Maalesef, birçok panel tavanının çok önemli bir dezavantajı vardır - yapının montajı tamamlandıktan sonra, asma tavanın arkasındaki alana erişim zordur ve yapının keyfi bir yerde sökülmesi mümkün değildir.
Rahatsızlık, tavanın arkasındaki alanın sıkça kullanılmasıyla, ince ve esnek metal çubukların kolayca deforme olduklarından estetik çekiciliğini hızla kaybedebilmeleri gerçeğinden kaynaklanmaktadır.
Hücresel metal tavanlar- Bu, ya asılı bir çerçeveye (aynı profillerden) ya da T şeklinde destek profillerine sahip standart bir asma sisteme monte edilmiş U şeklinde profillerin modüler bir tasarımıdır. Böyle bir tavanın bitmiş tasarımı, kare hücreli kesintisiz bir açık yüzeydir.
Petek asma tavanlar için modüllerin genişliği 4 ila 24 mm arasında değişebilir.
Izgaraların standart boyutları, 550 x 50 mm ila 200 x 200 mm hücre modülleriyle 600 x 1200 mm veya 600 x 600 mm'dir.
U şeklindeki profillerin yüksekliği 22 ila 80 mm'dir ve hücrenin boyutuna göre belirlenir.
Profillerin uçları içe doğru kıvrılarak mükemmel geometri elde edilmesini kolaylaştırır ve böyle bir tavanın montaj prensibi çok basittir.

Profil çizgilerini ve siyah ve beyaz efektleri geçmek için çeşitli seçenekleri kullanarak, tavanın arkasındaki boşluğun görünmez olması için gereken açıyı seçme yeteneği, uzaya orijinal çözümler elde edebilirsiniz. Örnek olarak, Petek metal asma tavanlar kare hücreli kesintisiz bir açık yüzey oluşturur.
Örneğin Dek-mar İnşaat , polyester boyalarla boyanmış, açık hücreli düşük karbonlu çelikten metal paneller tedarik ve uygulama hizmeti vermektedir.

petek asma tavan sistemleri

Petek modülleri sayesinde, bu tür tavanlar özellikle ana ve asma tavanlar arasında havalandırma ve diğer mühendislik cihazlarının montajı için uygundur.
Bu tür tasarımlar yangın söndürme sistemlerini kurmak için mükemmeldir.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.