Metal Tavanlar ile Tasarlama | Metal Asma Tavan

Metal Asma Tavan Sistemleri

Mimarlar ve tasarımcılar, ticari binalarda metal tavan tasarımlarının yaratıcılığının ve kişiselleştirilmesinin tadını çıkarırlar. Bu tavan sistemleri sadece gizlemekle kalmıyor, aynı zamanda dramatik tasarımlar ve dekoratif süslemeler ile de dikkat çekiyor.

Bu sistemler hem iç hem de dış mekân uygulamaları için belirlenebilir ve havaalanı terminalleri ile tren istasyonlarından alışveriş merkezlerine, casino katlarından ofis lobilerine, hastane koridorlarına, okul sınıflarına ve kolej stadyumlarına kadar tüm projelere dâhil edilebilir.

Metal tavan sistemleri, akustik, rüzgâr yükleri, nem, yangın, depremler ve sürdürülebilirlik için titiz performans gereksinimlerini karşılar, ayrıca mekanik sistemlerin erişilebilirliğini ve düşük bakım güvenilirliğini sağlar.

Müteahhitler de bu maliyet-rekabetçi tavan sistemlerini ve kurulum kolaylıklarını takdir ederek, emek tasarruflarına ve zamanında tamamlanmasına katkıda bulunuyorlar. Zorluk, proje başvurusu için en uygun metal tavan sistemini belirlemek için tüm özelliklerin ve faydaların dengelenmesinde olabilir.

Asma Tavan Bileşenleri ve Konfigürasyonları

1950'lerde tasarımcılar, dönemin geniş açık kat planlarında “asma” tavanları kullanmak için ilham verdiler. Bu, HVAC, güç ve sinyal dağıtım ekipmanlarını gizlemek için tercih edilen yöntem haline geldi. Yaygın olarak adlandırılan düşme tavanı, ticari pazarda asma tavan olarak daha iyi tarif edilmektedir. Yapısal tavanın altına asılır ve metal ana rayların bir süspansiyon sistemi ve sistem modülleri içine yerleştirilmiş panellerle çapraz “tees” ile karakterize edilir. Sonuç, kiremitli bir ızgaraya benzeyebilir, bu nedenle daha sıradan referanslar, süspansiyon sistemini bir “ızgara” ve paneller “fayans” olarak adlandırabilir.

Tavan süspansiyon sisteminin ana rayları, aynı zamanda paneller, çapraz difüzörler, hava difüzörleri, ışıklar ve diğer cihazlar için de doğrudan destek sağlar. Plenum, HVAC hava dönüşünü, boru tesisatını, kablo tesisatını ve / veya kanal sistemini gizleyen tavan panellerinin üzerindeki boşluktur.

Malzeme bileşimi

Günümüzün ticari mekânları, alüminyum veya çelikten yapılmış asma tavanlara çok çeşitli malzemelerden paneller ile sahiptir. Çelik, modern süspansiyon sistemlerinin orijinal malzemesiydi ve ağır iş uygulamaları için güvenilirliğini kanıtlamaya devam ediyor. Alüminyumun iç korozyon direnci hem iç hem de dış tesisatlar için uygundur. Çelik ile karşılaştırıldığında, alüminyumun daha hafif ağırlığı da birçok yükleniciyi tercih ediyor.

İç mekân uygulamaları için yumuşak panel tavanlar genellikle alçı, mineral elyaf, fiberglas ve taş yünü içerir. Alçı panellerde şekillendirilebilen alçıda kullanılan yumuşak bir sülfat mineralidir. Mineral lif, ıslak bir keçe veya dökme prosesi kullanarak paneller halinde şekillendirilen selüloz, kağıt ve kil içerebilen liflerin bir karışımıdır. Fiberglas, tavan panelleri şeklinde şekillendirilmiş ve vinil gibi farklı bir malzemeyle dekoratif bir yüzey verilen cam elyafı bükmektedir. Taş yünü esas olarak bazik, bol miktarda bulunan volkanik bir kayadır.

Ahşap ve metalden yapılanlar gibi sert tavan panelleri yumuşak seçeneklerden daha dayanıklıdır. Metal üstün performans özellikleri sunar ve ahşabın nem ve iklimlendirme gereksinimlerine sahip değildir. Kalay ve bakır tavanlar, 19. yüzyılın sonlarında ortaya çıkan ilk metal tavanlardı. 16. yüzyıla ait özenle dekore edilmiş alçı tavanlarla karşılaştırıldığında, bu preslenmiş metal tavanlar, maliyetin bir kısmıyla seri olarak üretilebilmekte ve zamanın bir kısmına yerleştirilebilmektedir. Bugün birçok tarihi kalay tavanı deseni hala mevcut.

Orijinal preslenmiş metal tavanlar, “çivi çakma” çeşidi idi, yani ahşap çiviler üzerine çivi ile monte edildi. Bu yöntem günümüzde hala kullanılmaktadır ve 1950'lerde tavan süspansiyon sistemleriyle arayüz oluşturmak için bir “yerleştirilmiş” metal panel tarzı geliştirilmiştir.

20. yüzyılın ortalarından günümüze kadar, metal tavan panelleri dayanıklı çelik ve alüminyumdan üretilmektedir. Yerleşim sistemindeki modern bir varyasyon “geçmeli” sistemdir. Bu sistem süspansiyon ızgarasını gizler, çok sıkı eklemler sağlar ve ek güvenlik sağlamak için belirtilebilir.

Paneller ve Plaklar

Klipin metal tavan panelleri kolayca çıkarılır ve standart süspansiyon sistemlerine değiştirilir; bu da değişen dekor ve kiracı ihtiyaçlarına hızlı bir şekilde adapte olması gereken mekanlar için faydalı olabilir. Tüm klipsli paneller yeni veya mevcut bir tavan ızgarasına monte edilir.

Hook - On ve kanca metal tavan panelleri, isimleri açıkladıkları gibi, özel alçıpan süspansiyon sistemlerine kancalanarak monte edilir. Paneller, plenuma aşağı doğru erişim sağlamak için aletsiz kolayca çıkarılabilir veya değiştirilebilir.

Sıklıkla erişilen plenum alanları için de ideal olan burulma yaylı paneller, panelin tamamen tavandan çekilmeden bakım personelinin erişimine izin verir. Torsiyon yay panelleri düz veya kavisli kurulumlar için belirtilebilir. Şebeke sistemine olan bağlantının gücünden dolayı, bu tip sistem sismik faaliyetle ilgili alanlarda etkili olabilir.

Klipinli, kancalı, kancalı ve burulma yaylı paneller genellikle tam erişilebilir sistemlerdir, burada plenuma herhangi bir noktada erişilebilir. Bu, hemen hemen her zaman plenumun sadece belirli yerlere ya da panellerin ve bileşenlerin istenen erişim noktasına ulaşılana kadar sırayla çıkarılması gereken aşamalı erişilebilir bir sisteme erişilebildiği noktadan erişilebilen bir sisteme her zaman tercih edilir.

Genişliklerinin iki katından daha büyük olan metal tavan panellerine plaka denir. Geniş alanları kaplamak ve erişilebilirlik sağlamak için tasarım öğeleri olarak kullanılırlar. Bağlanma stilleri kararı büyük ölçüde genel olarak plenuma erişim sıklığına dayanmaktadır. Geniş kamusal alanlar ve ofislerdeki tasarım özellikleri için ideal olan plakalar, özel şekiller haline getirilebilir.

Doğrusal sistemler

Ticari mekânların tavanlarına tasarım elemanları eklemek için 1960'larda lineer metal sistemler geliştirilmiştir. Tipik olarak düzdürler, ancak farklı süspansiyon yöntemleri kullanılarak kavislendirilebilirler. Genişlik estetik bir seçimdir. Uzunluk genellikle ana odak noktasıdır. Genellikle, havaalanı terminalleri ve koridorlar gibi uzun (doğrusal) bina uygulamaları için belirtilir. İçeride veya dışarıda kullanılabilirler ve iç kısımdan dış ortama kadar uzanabilirler. Pek çok tasarımcı, özellikle de büyük cam açıklıkları olan son derece şeffaf binalarda bu sürekliliği sağlıyor.

Doğrusal paneller arasındaki boşluk, her iki biçim ve işlevi dengeleyen çeşitli faktörler tarafından belirlenebilir. Doğrusal paneller arasındaki boşluk kapatılacaksa, “dolgu” nun panele entegre olması veya uygulamalı bir aksesuar parçası olarak monte edilmesi gerektiğini düşünün.

Açık Plenum Sistemleri

İsimlerden de anlaşılacağı gibi, açık plenum, işgal edilen boşluğun yukarıdaki alandan sürekli bir tavanla ayrılmadığı bir uygulamayı ifade eder. Bunlar ışın sistemleri, açık hücre sistemleri, plenum maskeleri ve bölme sistemleridir.

Kiriş sistemleri, tamamen serbest hava dolaşımına ve ışık fikstürlerinin ve diğer özelliklerin yaratıcı yerleştirilmesine izin veren büyük, açık modüller oluşturmak için derin bölümleri kullanır. Bir katı tavanı olmayan bir tavan düzlemini tanımlamakta ve ekranların bir perakende satış merkezi veya showroom gibi alanı tanımlamasına izin vermekte etkilidirler.

Işın sistemleri alt kümesi olarak, açık hücre sistemleri, alanları açmak için bir tasarım elemanı eklemek için ucuz bir yol sunar. Bu sistemler, her iki tarafta standart tavan süspansiyonu ile oluşturulmuştur.

Plenum maskeleri, havanın hareketini engellemeden, tavanın üstündeki mekanik sistemlerin ve görüntünün görüş açısını engellemenin cazip bir yolunu sağlamak için kullanılır. Tavan yüksekliğine bağlı olarak, görünüm genellikle 45 derecelik bir görüş açısında engellenir. Endüstriyel bir görünüm için, dokuma telli ve genişletilmiş metalli plenum maskeleri, karbon çelik veya paslanmaz çelik, bitmemiş veya boyanmamış ve geniş bir stilde seçilebilir.

Plenum maskesi hücre tavanları, bir ızgara görünümü sağlamak için, şebekenin ağ-yapısının üzerine yerleştirilmiş dikey-çıta kapaklı bir ızgara süspansiyon sistemini kapsamaktadır. Web kapakları ve hücreler bir kez kurulduktan sonra, açıklıklar çok daha küçüktür. Bu, hava ve ışık difüzörleri ve güvenlik cihazları gibi standart servislerin kurulumuna izin verirken istenen plenum maskelemesini sağlar.

Diğer bir plenum maskesi türü, yukarıdaki yapıyı bir doğrusal tasarım elemanı ile kısmen gizlemek için kullanılan bölme sistemidir. Baffle'lar, farklı açılardan bakıldığında çok farklı bir görünüm verir.

Eğriler ve Bulutlar

Kavisli metal tavan sistemleri genellikle açık plenum tavan uygulamalarında kullanılmaktadır. Tek bir boyut yarıçapında birçok metal tavan sistemi kurulabilirken, diğer sistemler özellikle eğriler için tasarlanmıştır. Bunlar bir veya iki yönlü kavisli sistemler ve gizli kavisli sistemler olarak kategorize edilir. İki yönlü bir sistem, açıkta kavisli ana tees ve çapraz tees kullanan bir tavan sistemini ifade eder. Tek yönlü bir sistem, açıkta kalan kavisli ana teları kullanır ve gizli sistemler, süspansiyonu görüntüden gizler. Her kavisli sistem dalgalı kurdeleler oluşturur. Kurdelenin eğriliklerinin zirveleri genellikle tonozlar olarak adlandırılır ve diplere vadiler denir.

Bulut benzeri bir tasarım özelliği oluşturma, tavan süspansiyonu ve paneller, serbest yüzen adalar, askıya alınmış kapsüller ve diğer düzenler halinde çevre düzenlemesi ile birleştirilebilir. Bu bulutlar, geleneksel bir asma tavan sistemi ile birlikte veya akustik performans geliştirmeleri veya görsel aksanları sağlamak için ayrı bir eleman olarak monte edilebilir.

Tasarımla İlgili Önemli Noktalar

Monolitik bütünlükten dramatik aksanlara, metal tavan sistemleri neredeyse sınırsız bir olasılık menüsü sunuyor. Süspansiyon sistemlerinde, boyutlarda, şekillerde, deliklerde ve son seçeneklerde mevcut seçeneklerin anlaşılmasında yaratıcı esneklik bulunur. Birden fazla sistemi ve bitişleri harmanlamak, yolcuların markasını ve kişisel zevklerini yansıtan benzersiz bir alan oluşturabilir.

Boyutları ve kenarları

Bir tavanın görünür ızgarası, açık bir geniş yüz sistemi ile vurgulanan veya merkezi bir gerileme ile cıvata yuvası süspansiyonu kullanılarak bir gölge etkisi için gömülmüş bir gizli süspansiyon sistemi ile en aza indirilebilir. Tavan süspansiyon sistemleri için endüstri standardı boyutları 9/16 inç, 15/16 inç veya 1 3/8 inçlik açık veya gizli bir yüze sahiptir. Daha geniş yüz, tavan ızgara modüllerinin ifadesi daha cesur görünür. Yüksek tavan tasarımları için, dar bir yüzey zeminden kesintisiz görünebilirken, daha geniş bir yüzey bir ızgara olarak daha kolay görülebilir.

Açık plenum tavan sistemlerinde, sürekli, açık bir hücre tavanı için 2 x 2 ya da 4 x 4 metrelik modüller oluşturmak için standart 15/16-inç süspansiyon kullanılarak maskeleme sistemleri oluşturulabilir. Açıklığı koruyan alçaltılmış tavanın mahremiyetini iletmek için standart ışın sistemleri 1 ila 6 inç genişliğinde 1 ila 8 inç arasında değişir ve 1 ila 1 fit ila 4 x 4 feet boyutlarında modüller oluşturur.

Tavan tasarımları panelleri kullanarak plenumu gizlediğinde, en yaygın ve en ucuz metal panel boyutları düz veya kavisli formatlarda 2x2 feet ve 2 -4 feet'dir. Standart tahta boyutları 2 x 6 veya 4 x 6 feet'dir. Paneller ve plakalar kare veya açık kenar olarak belirtilebilir. Reveal panelleri süspansiyonu bir girinti detayında ortaya çıkarır. Kavisli paneller için, tonoz ve vadilerin yarıçapının tanımlanması ve genellikle en az 2 1/2 fit'e uygun olması gerekir.

Sürekli, uzun çizgiler, doğrusal tavanlarla estetik bir vurgudır. Bu istenen görünümü elde etmek için, çoğu doğrusal metal tavan bileşenleri, 2 ila 8 inç arası genişliklerde 12 metreye kadar uzunluklarda sağlanır. Birden fazla boyut, daha dramatik bir etki için aynı tavanda kullanılabilir. Kenarlar kare, açık veya yuvarlak olabilir. Kenarlar, doğrusal paneller arasında daha fazla alan daha ayırt edilebilir olacaktır.

Metal saptırma plakaları ayrıca, açıkta kalan plenumun istenen görüntüsüne uyacak şekilde seçilen aralıklarla kesintisiz bir doğrusal görünüm sağlamak için yan yana monte edilebilir. Saptırma plakaları arasındaki mesafe tipik olarak bölme derinliğine eşit veya daha büyüktür. Örneğin, 4 inç derinlikli saptırma plakaları genellikle 4 veya 6 inç aralıklarla yerleştirilir. Yuvarlak ve v şekilli bölme tabanları standart seçimdir.

Bir perdenin tabanına veya bir panelin kenarına ek olarak, metal çevre kenarı, standart süspansiyon sistemleriyle bütünleşen çekici, pürüzsüz, distorsiyonsuz bir muhafaza sağlar. Çevre düzenlemesi tavan bulutları, yansıtılan akslar, ışık koyları ve tavan yükseklikleri arasındaki dramatik geçişler için temiz ve temiz bir kenar sunuyor. Proje gereksinimlerine göre düz veya fabrikada kavisli olarak temin edilebilen metal çevre düzenlemesi, 1 metrelik standart uzunluklarda ve gizli, tıraş bıçağı veya açık tasarımlar içeren kenar seçenekleri ile sunulur. Çift taraflı daireler, yılanlar ve yaylar gibi görsel ayrıntılar için eşleştirilmiş braket çevresi kaplaması arka arkaya takılabilir.

Delikler

Artan tavan tasarımları, metal paneller ve plakalar katı yüzey veya perforasyon olarak belirtilebilir. Perforasyonda deliklerin çapı 0,6 inçten fazla katı görünecek kadar küçük olabilir. Delikler yuvarlak, dikdörtgen veya kare olabilir ve birbirine sıkıca veya birbirinden ayrı yerleştirilebilir. Çizgisel, diyagonal veya kademeli desenler olabilirler.

Çoğu üreticinin standart ve özel perforasyon seçenekleri vardır. Bazı tavan üreticileri, deliklerin boyut olarak arttığı ve aralıkların azaldığı dereceli tasarımlar sunar. Kurumsal logolar, üniversite maskotları ve diğer grafik reprodüksiyonları için detaylı, özel desenler de oluşturulabilir. Özel perforasyon seçeneklerinin maliyetin yanı sıra teslim sürelerini de artırabileceğini unutmayın.

Delikler kullanıldığında, deliklerin etrafında sağlam bir kenarlık bulundurulması tavsiye edilir. Bu, bir perforasyon sırasının meydana geldiği panel kenarının bükülmesini önler.

Bitirmek ve renk

Metal tavan sistemlerinin bileşenleri, tasarımı hayali bir konseptten renkli bir gerçekliğe getiren farklı teknikler ve renk tonlarıyla tamamlanabilir. Süspansiyon sistemlerinin açıkta kalan metal yüzeyi, panellerle eşleşmek veya zıtlık oluşturmak için tamamlanabilir. Beyaz, gümüş ve siyah en sık belirtilir. Daha kalın tasarımlar için, çoğu tavan sistemi üreticisi neredeyse sınırsız boyalı, metalik ve özel yüzey seçenekleri sunar.

Eloksal kaplamalar, kaplamanın panel veya bileşene entegre olduğu alüminyum tavan bileşenleri için bir elektro-kimyasal işlemdir. Hem iç hem de dış kullanım için uygun ve metalik görünümü vurgulamak için çok dayanıklı bir kaplamadır. Finiş metali kendisiyle bütünleştirdiğinden, renk aralıkları sınırlıdır ve en yaygın olarak açık, siyah veya bronz olarak belirtilir.

Metal tavan sistemleri için boyalı kaplama teknikleri, bobin kaplama, toz kaplama ve fırınlanmış emaye içerir.

 • Boyanmış bobin kaplama, metali, tavan bileşenlerine oluşmadan önce bitirir. Fabrika kontrollü koşullar altında, metal bobinler çözülür, temizlenir, işleme tabi tutulur, kurutulur, astarlanır, sıvı boya ile kaplanır, fırınla ​​sertleştirilir, incelenir ve tekrar sarılır. Sıkı özellikleri karşılamak için, birden fazla kat uygulanabilir.
 • Fırında emaye kaplamalar genellikle hiçbir astar gerektirmediğinden tek kat sistemidir. Bunlar, metalin tavan paneline veya parçasına oluşturulmasından ve tipik olarak sadece iç uygulamalar için kullanılmasından sonra uygulanır.
 • Toz kaplamalar, metal bir tavan bileşenine dönüştürüldükten sonra da uygulanır. Bu, ince öğütülmüş parçacıkların elektrostatik olarak yüklü olduğu ve elektrikle topraklanmış metal parçalar üzerine püskürtülecekleri kuru film işlemidir. Yüklenen toz metale yapışır ve tekdüze bir finiş haline getirilir.

Teknikten bağımsız olarak, istenen görünümü sağlamak için, bitmiş panellerin trim, süspansiyon ve aksesuarlarla eşleştirilmesine dikkat edin. Bu özellikle sistemler kavisli olduğunda veya özel paneller ve trimler oluşturulduğunda doğrudur. Metal süspansiyon sistemleri ve panelleri için tek kaynaklı tedarikçi seçimi, finisaj ve renk seçiminde tutarlılık sağlar.

Beyaz ve nötr tonlar tavan sistemleri için en popüler renk seçenekleri olsa da, finişler metalik ve simüle edilmiş ahşap tahıl desenleri dahil olmak üzere hemen her renkte seçilebilir. Renkler fiziksel ve psikolojik reaksiyonlar uyandırır. Parlaklık veya renk sıcaklığı farklı ruh halleri ve ortam yaratır. Bir izleyicinin bir renk algısı, tek başına kalmasına, bir alana hâkim olup olmadığına veya başka renkler ile birlikte mevcutsa da değişir. Kırmızı, turuncu ve sarı gibi sıcak renkler uyarıcı olarak kabul edilir. Mavi, mor ve açık yeşil gibi serin renkler, genellikle sakinleştirici bir etkiye sahiptir.

Mekansal algı da renkten etkilenir. Daha açık renkler, daha büyük alanlara sahip olma eğilimindedir, daha koyu renkler ise mekânları samimi hissettirir. Karanlık bir tavan, gerçekte olduğundan daha düşük görünecek, ya da yeterince yükseğe kurulduğunda, basitçe ortadan kaybolacak gibi görünüyor.

Renk şemaları ayrıca, sınırların ve geçişlerin oluşturulması yoluyla mekânın amacını ve kullanımını da gösterebilir. Bir alandaki görsel uyarımın, beyin tarafından istenen bir tepkiyi uyandırmak için nasıl algılayacağına dikkat edilmelidir. Bu, farklı alanların farklı görev ve işlevlere sahip olduğu ortamlarda, yolcuların içinde stres yaratabilecek herhangi bir karışıklığı önlemek için çok önemlidir.

İşlev ve Şartname

Yolcuların sağlığına ve güvenliğine katkıda bulunan metal tavan tasarımları, akustik, rüzgâr yükleri, nem, yangın, depremler ve sürdürülebilirlik için titiz performans gereksinimlerini karşılamak için belirlenebilir.

Optimize Akustik

Delikli metal tavan panelleri, orta ila yüksek düzeyde ses emilimi sağlayabilir. Genel olarak, imalatçı tarafından arka taraftaki sadece dokumasız, siyah bir kumaş ile tedarik edilen delikli bir panel, kendisine çarpan sesin yüzde 70'ini emecektir. Bu 0.70'lik bir Gürültü Azaltma Katsayısı (NRC) olarak ifade edilebilir. Üstündeki lifli bir keçe ile aynı delikli panel, ona çarpan sesin yüzde 90'ını emebilir veya NRC 0.90. Seçilen perforasyon paterninden kaynaklanan açık alanın yüzdesi ve lifli keçenin varlığı veya yokluğu, ne kadar sesin emildiğini belirlemede en büyük faktördür.

NRC değerleri bina standartlarına ve kurallarına dâhil edildiğinde, genellikle konferans salonlarında ve açık ofislerde tavanlar için geçerlidir ve orta ile yüksek arasında 0.80 ila 0.90 NRC arasındadır. Standartlarda ve kılavuzlarda yer alan diğer yaygın akustik metrik, yankılama zamanı veya yansıtılan sesin 60 dB azaltmak için harcadığı süredir. Metal tavanlar yankılanmayı da azaltmaya yardımcı olabilir. Ses, metaldeki deliklerden geçer ve emilir. Asma tavanlar, ses emilimini sağlamak için öncelikle ve en etkili şekilde kullanılır. Akustik adalar ve saptırma plakaları kullanmak aynı zamanda standart asma tavan sistemlerinden daha az malzeme ile aynı akustik performansı sağlayabilir.

Duvarlarda ve zeminde ilave emilim, yalnızca tavan yeterli ses emilimi sağlamazsa gerekli olabilir; örneğin, NRC'nin 0.70'ten küçük olması veya tavan bölümleri, bir sunum podyumu gibi, proje sesine yansıtıcı bir şekilde duyulduğunda, ses duyulur.

Akustiği daha da optimize etmek için, ses engelleme elemanları aracılığıyla odalar arasında gürültü aktarımı da en aza indirilmelidir. Çoğu tavan sistemi sesi engellemek için yeterince büyük değildir ve ışıkların, hava menfezlerinin, hoparlörlerin ve sesin sızabileceği diğer potansiyel öğelerin nüfuz etmesine neden olur. Aynı şekilde, bu, tavan panelleri ve süspansiyon sistemi arasındaki boşluklar aracılığıyla da gerçekleşebilir. Odadan odaya ses engellemenin gerekli olduğu yerlerde, sesi başarılı bir şekilde engellemek için duvarları veya plenum engellerini kullanın.

Artık standartlarda, kılavuzlarda ve bina derecelendirme sistemlerinde sıkı akustik kriterler var. Hem ABD Yeşil Bina Konseyi'nin LEED sürüm 4 hem de WELL Bina Standardı, ofis binalarında minimum düzeyde ses emilimi gerektirir.

Yeni ve Mevcut İç Mekânların WELL Sertifikasyonu için Optimizasyon Özellikleri şunları içerir:

 • Stresi azaltmak ve ses emici malzemelerin kullanımıyla rahat ses seviyelerini korumak için maksimum Reverberation Times (RT60) çağrısı yapan 78 özelliği.
 • Yıpranma yönetimine yardımcı olmak ve gizlilik ve akustik rahatlığı geliştirmek için emici yüzeyleri birleştirmek için alanlar gerektiren 80. Bunu başarmak için yüksek NRC değerlerine sahip tavanların kullanılmasını ifade eder. Açık ofis alanları tavanın yüzde 100'ü için minimum NRC 0.90 ile tavana ihtiyaç duyar. Konferans ve telekonferans odaları, tavanın en az yüzde 50'si için minimum NRC 0.80 olan tavanlara ihtiyaç duyar.
 • Özellik 81, iletimi azaltmak için ses bariyerlerini kullanarak bitişik alanlardan gelen gürültüyü giderir. Gürültü İzolasyon Sınıfı (NIC), WELL tarafından belirtilen iki oda arasında ses yalıtımı olmayan kapalı ofisler için NIC 40 olarak belirtilen toplam ses yalıtımının alan ölçümüdür; Konferans ve telekonferans odaları veya bitişik duvarlı özel ofisler için NIC 53. NIC, Ses Aktarım Sınıfı (STC) ile benzerlik gösterir. Birincisi, iki gerçek oda arasında ne kadar ses aktarımının yapıldığı ve bu alanın tek başına duvar yapımının laboratuvar ölçümü olduğu bir saha içi testtir. WELL ayrıca, düzenli olarak işgal edilen alanları çevreleyen tüm iç duvarların üst ve alt raylar boyunca düzgün bir şekilde kapatıldığını da not eder. Bu genellikle, tam yükseklikte duvarların kullanılması ve bitişik alanlar arasındaki sesin yalıtımı için gürültü sızıntılarının önlenmesi olarak yorumlanacaktır.

Bu kılavuzlar ve standartlar önümüzdeki yıllarda gözden geçirildikçe, okullar ve sağlık tesisleri de dâhil olmak üzere diğer binalarda olduğu gibi, seviyelerin daha da yükseleceği tahmin edilmektedir.

ROCKFON Group'un Optimize Akustik programını yöneten akustik uzmanı Gary Madaras, “Ses emilimini optimize etmek için tavan sistemlerinin kullanılması ve gerektiğinde duvarların ya da plenum bariyerinin odalar arasında sesi engellemek için kullanılması önerilir” diyor.

Sağlık ve Sürdürülebilirlik

Sağlık tesislerinde, mutfaklarda, laboratuarlarda ve sağlık ve temizliğin gerekli olduğu diğer yerlerde, neme dayanıklılık kritik olabilir. Suyu emen tavan panelleri istenmeyen küf ve küflerin büyümesine yol açabilir, “hasta bina sendromunda” bir faktördür. Yüksek nemin kaçınılmaz olduğu bazı bölgelerde, aşırı nem mineral lif panellerinde sarkmaya veya hatta tamir edilemeyen hasara neden olabilir. Ve ahşap paneller.

Metal tavan sistemleri su emmez ve küf veya mikrobiyal büyümeyi destekleyecek organik bileşikler içermez. Uçucu organik bileşikler (VOC'ler) metal tavan sistemleriyle ilişkili değildir. Bu özellikler ayrıca iç mekân hava kalitesine ve yolcu sağlığına katkıda bulunur.

Işık ayrıca performansı, refahı ve ruh halini de etkileyebilir. Çok fazla ışık göz yorgunluğuna neden olabilir ve odaklanmayı zorlaştırabilir, ancak çok az şey baş ağrısına, odaklanma zorluğuna ve uyuşukluğa neden olabilir. Işık yansıtan yüzeylerle kaplanmış tavan panelleri, doğal ışığın kullanımını en üst düzeye çıkarır, gerekli olan elektrik ışık fikstürlerinin sayısını azaltır ve ilgili yükleri, maliyetleri ve emisyonları azaltır.

Metal tavan sistemlerinin dayanıklılığı, atıkların düzenli depolama alanlarına indirilmesinde de yardımcı olur. Metal tavan sistemleri, yüzde 100 geri dönüştürülmüş malzeme içeriğine yaklaşabilir ve faydalı ömürlerinin sonunda tavan olarak% 100 geri dönüştürülebilir. Minimum bakımla, bu sistemler 25 yıldan fazla bir süredir 50 yıl ve daha uzun bir süredir güvenilir performans sergilemektedir. Binalarda kullanılan alüminyumun yüzde 90'ından fazlasının hizmetten sonra geri dönüştürüldüğü tahmin edilmektedir ve bu da onu dünyanın en çok geri dönüştürülmüş yapı malzemelerinden biri haline getirmektedir.

Emniyet ve güvenlik

Yolcuların güvenliğini ve güvenliğini korumak için uluslararası ve yerel bina kodu gereksinimleri vardır. Tavan sistemleri ile ilgili olarak, bunlar yangına, sismik, rüzgâr yüküne ve projenin iklimine, jeolojisine ve işlevselliğine göre ayarlanmış korozyon direnci ihtiyaçlarını içerir.

Bir tavan sistemi için yangın performansı değerlendirmesi, alev yayılımını ve duman gelişimini değerlendirir. Bu değerlendirme için endüstri test prosedürleri, ASTM E-84 Yapı Malzemelerinin Yüzey Yanma Özellikleri için Standart Test Metodu'nda açıklanmıştır. Uluslararası Bina Kodu (IBC), tavanları bir hava dönüşü plenumunun parçası olduğunda, A Sınıfı olarak en yüksek ve A sınıfı olan tavanları Sınıf AC olarak sınıflandırır. Yangın söndürücü sprinkler kullanıldığında, uygun uyum ve performans sağlamak için bir yangın koruma mühendisi ile görüşülmelidir.

Kod gereksinimlerini karşıladığından veya aştıklarından emin olmak için test edilen yangına dayanıklı tavan ürünlerine ek olarak, hastaneler ve depremlere eğilimli alanlarda da dâhil olmak üzere kritik bakım tesislerinde sismik anma süspansiyonu gerekli olabilir. IBC, her inşaat projesinin coğrafyadan bağımsız olarak yerine getirmesi gereken en azdan en sıkıya kadar değişen altı adet Sismik Tasarım Kategorisini ana hatlarıyla çizmektedir. Ancak, tavan paneli performansı ve bazı süspansiyon sistemleri IBC gerekliliklerinde iyi tanımlanmamıştır. Birkaç tavan üreticisi, bağımsız, yapısal bir mühendislik firmasının sistemlerini, ASTM E580 / E580M Deprem Yer Hareketlerine Tabi Alanlarda Akustik Kiremit ve Döşeme Panelleri için Tavan Sistemleri Kurulumu Standart Uygulamasını karşılayacak şekilde test etmenin ek adımını atmıştır.

Tavan sistemleri binanın dışında, örneğin bir çatı katında veya bir girişin üstünde kullanıldığında, rüzgâr yükü test raporu istenmesi şiddetle tavsiye edilir. Dış rüzgâr yükü gereksinimleri yerel yasalar tarafından belirlenir. Birçok tavan üreticisi, pozitif rüzgâr yükü testi için veriye sahiptir, ancak tavan sisteminin performansını gerçekten değerlendirmek için, hem pozitif hem de negatif rüzgâr yükleri sağlayan üreticinin tescilli test verilerini talep eder. Bu, ürünün kıyı bölgelerinde veya dağ sıralarında olduğu gibi sürekli ve tekrarlayan rüzgârlarda nasıl performans gösterdiğini ortaya çıkaracaktır. Aynı hususlar, yeraltı treni istasyonları, tüneller ve binalar arasındaki geçitler gibi diğer bazı uygulamalara da verilmelidir.

Rüzgâr yükü gibi, metal bir tavan için korozyon hususları malzeme bileşimine göre konum ve iklime özgüdür. Korozyona dayanıklılık sağlamak için, çelik tavan parçasına metal oluşturulduktan sonra bitmiş olmalıdır. Alüminyum doğal olarak korozyona karşı dayanıklıdır ve çoğu yüzey dayanıklılığını arttırır. Malzemeden bağımsız olarak, sonlandırma sağlayıcısı, renklendirilmiş boya, tuz püskürtme direnci, hava ve aşınma için belirtilen performansı sağlamak üzere boyalı kaplama veya anodize fabrika kontrollü koşullar altında uygulanmalıdır.

Metal tavanların dayanıklılığı ve uzun ömürlülüğü, onları özel güvenlik ve sağlık uygulamalarıyla da uyumlu hale getirir.

 • Orta güvenlikli tesisler, ağır hizmet tipi süspansiyon sistemi ve ızgaraya güvenli bir şekilde oturan çelik paneller ve kurulumdan sonra çıkarmaya karşı koyabiliyor. Yüksek güvenlikli alanlar, ağır çelik kanallar ve kurcalamaya dayanıklı vidalarla yerinde tutulan çelik plakalar gerektirir. Güvenli bir alan için metal bir tavan belirlerken, istenen güvenlik seviyesini dikkate almayı unutmayın ve HVAC, aydınlatma ve yapı ile arayüzler.
 • Temiz oda uygulamaları için, metal paneller, düşük parçacık halindeki hava emisyonlarını karşılamak için paslanmaz ve contalılar da dâhil olmak üzere çeşitli süspansiyon sistemleriyle birlikte kullanılabilir. Bu sistemler, ISO 14644-1'in temiz oda sınıflandırmasına dayanarak, hava temizliğinin Sınıf 3 kadar katı olabildiği odalarda kullanılabilir. Diğer özel uygulamalarda olduğu gibi, HVAC, aydınlatma, yapı ve arayüzleri dikkate alınız.

Kurulum ve bakım

Düzgün bir şekilde monte edilmiş ve bakımı yapılmış olan bir metal tavan sistemi, yıllarca hatta yıllarca garanti süresinin ötesine geçebilir.

Kurulum

Tavanlar ve İç Mekân Sistemleri Konstrüksiyon Derneği (CISCA'nın) Metal Tavanlar Teknik Kılavuzu, endüstri imalatçıları ve müteahhitleri tarafından 2007 yılında geliştirilmiş ve türünün ilk teknik teknik yayınıdır. 2015'te güncellenen, metal tavan sistemlerinin imalatında, kurulumunda ve bakımında en iyi uygulamalar için endüstri standardı olmaya devam etmektedir.

Yönergeler tarafından belirtilen yaygın kalite sorunları şunlardır:

 • Çukurluğu, panelin yüzüne doğru deformasyon.
 • Sarkma veya yastıklama, panelin yüzü boyunca aşağı doğru deformasyon.
 • Yağ konserve veya dalgalanma, panelin yüzündeki görünür deformasyon.
 • Selamlama, herhangi bir canlı veya ölü yük olmaksızın dikey düzlemden kalıcı sapma.
 • Stepping, kurulu iki bitişik panel kenarı arasındaki dikey mesafe.
 • Gapping, kurulu iki bitişik panel kenarı arasındaki yatay mesafe.
 • Kamberleme, yatay düzlemden kalıcı sapma.
 • Açısallık, bir panelin kısa kenarı ile ilgili olarak uzun kenarın kalıcı dış görünüşü.
 • Büküm, bir bileşenin uzunluğu boyunca kalıcı rotasyon.

Bu sorunları en aza indirgemeye yardımcı olan CISCA'nın teknik yönergeleri, ASTM C-636 Akustik Kiremit ve Lay-In Panelleri için Metal Tavan Süspansiyon Sistemleri Kurulumu için Standart Uygulama referansıdır. ASTM C-636 2013'te en son güncellendi ve tavan üreticilerinin ve kurulum belgelerinin yansıttığı güncel sürüm olmalıdır.

Metal tavan sistemleri, maliyet tasarrufu ve montajı kolaydır, bu da emek tasarruflarına ve zamanında tamamlanma oranlarına katkıda bulunur. Metal tavan panelleri için maliyetlerin arttığı en yaygın alanlardan bazıları, estetik ve akustik performans, özel ve özel yüzeyler ve büyük boyutlar için perforasyonlardır.

Özel ve karmaşık tavan tasarımları için, örnek ve yardım talep etmek için kurulumcuya ve üreticiye danışın ve inşaat programında yeterli kurulum süresine izin verin. Yerinde koordinasyon ve zaman çizelgeleri en önemli konulardan biri olduğunda, kafa karışıklığını en aza indirgemek için tam ölçekli modelleri inceleyin. Maketler, tavan sisteminin istenen görünümü ve belirtilen performansı karşıladığından emin olur, aydınlatmayı sağlar ve mekanik donanım bileşenlerini bütünleşmiş eder ve başarılı bir kurulum olasılığını en üst düzeye çıkarır.

Bakım

Metal tavan sistemleri çok az bakım gerektirir. Yerinde temizlemesi kolaydır. Bir tavan paneli daha sıkı bir temizlik, onarım veya değiştirme gerektiriyorsa, çoğu asma sistemi tek paneli veya bölümü çıkarmayı kolaylaştırır.

Tavan bileşenleri, renk, doku, parlaklık seviyesi ve uygulama yöntemine göre değişen çok sayıda kaplamaya sahip olduğundan, temizlik maddelerinin üzerlerine etkisi de farklı reaksiyonlara sahip olabilir. Örneğin, bir tip finiş için etkili olduğunu kanıtlayan bir temizleme çözeltisi, başka bir kaplama tipini de temizleyebilir, ancak bunu yaparken, renk veya parlaklık seviyesini değiştirebilir.

Daima tavan üreticisinin talimatlarına uyunuz. Şüphe edildiğinde, seçilen temizleme solüsyonunu bileşenin sonundaki küçük, göze çarpmayan bir alanda test edin. Bu gibi önlemler, temizleme solüsyonuna, aplikatöre veya uygulama gayretine, yüksek görünürlüğe sahip alanlara zarar vermeden ayarlama yapılmasına izin verecektir.

Sonuç

En başarılı projeler tasarımcı, belirleyici, üretici ve kurulum yüklenicisi arasında yakın koordinasyonu içerir. Üreticinin tasarım tartışmasına daha önce dâhil olması, projenin kapsamı içinde vizyonu gerçeğe daha kolay getirebilmelerine daha kolay bir şekilde yardımcı olabilir. Metal süspansiyon sistemleri, panelleri ve aksesuarları için gerekli estetik, fonksiyonel ve kurulum hususlarını anlamak, ilham veren tavan tasarımları için arzu edilen, kalıcı bir görünüm ve performans sağlayacaktır.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.