Metal Tavanlar

Müşteri beklentilerini karşılayan ve aynı zamanda da sürdürülebilir faydalar sağlayacak tasarım odaklı yüzeyler ile zorlu bir dengeleme eylemi olabilir . Mimarlar, mühendisler, tasarımcılar ve imalatçılar, estetik ile sürdürülebilir bir iç ortam yaratmada anahtar performans kriterlerini birleştirmek için birlikte çalıştıklarından, metal kullanımıyla ısmarlama mimari tasarım gerçekleştirilebilir.

Proje talepleri

Gönüllü, kredi derecelendirmeli çevresel değerlendirme yöntemleri, iç mekanların tasarlanma ve inşa etme şeklini önemli ölçüde değiştirmiştir. Ürün seçimi artık materyaller arasındaki ilk satın alma fiyatı farkına dayanmamaktadır; elli yıldan altmış yıllık bina yaşam döngüsü boyunca, yaşam döngüsü maliyetleri ve yolcuların taleplerini karşılamak için ürünün esnekliği gibi faktörler.

Bu günlerde, projeler, çevreci kimliklerle dengelenmiş herhangi bir ürünün uzun vadeli değerini ve yolcu konforu taleplerini karşılamak için daha fazla tasarım esnekliği talep ediyor. Metal, inert ve doğal olarak sert bir yüzey sunar ve hijyenik ve düşük bakım gerektiren bir seçenek sunar. Uzun vadeli çevresel faydalar mevcut sürdürülebilirlik gereksinimlerini daha da karşılamaktadır. Yirmi beş yıllık ürün ömrü ve düşük bakım gerektiren metal ile müşterilerin talep ettiği dayanıklılığı sağlar.

Yeni yapılar için planlar kesinlikle tonu belirleyebilir, ancak mevcut kumaşın tadilatı bazen iddialı yeni yapıdan daha zor olabilir. Her iki durumda da, amaç zarif ama verimli tasarım çözümleri içindir. Yenileme, alüminyum, fırçalanmış paslanmaz çelik, dökme demir kolonlar ve dövme demir kirişler gibi malzemeler kullanılarak çarpıcı kombinasyonlar yaratmak için eskilerin yeni buluşması anlamına gelebilir.

Alüminyum kaplamalar, tavanlar ve tavanlar gibi geniş bir uygulama yelpazesinde ve soğuk kirişler ve tavanlar gibi havalandırma sistemlerinde kullanılabilir. Yüksek mukavemet-ağırlık oranı, özellikle kaplama uygulamaları için uygun kılan bir özelliktir. Çelik, alüminyumda olduğu gibi, herhangi bir değer kaybı veya özellik kaybı olmadan sürekli olarak geri dönüştürülebilir.

Bitir ve tasarım konuları

İç mimarlar, kurumsal markalaşma ile uyumlu ortamlar yaratmaya ya da belki de belirli bir özeti yanıtlamaya çalışıyorlar. Bununla birlikte, tüm tasarım taleplerinin, olağanüstü akustik özellikler, hizmetlerin entegrasyonu, dayanıklılık ve ürün montaj kolaylığı ile daha da çekici hale getirildiği çekici bir estetik kaplama olması bir şeydir.

Mimari metal işçiliği, yüksek performanslı ürünler için talepleri karşılayan, ısmarlama tavanlar, soğuk kirişli sallar, akustik bölmeler, perdeler, sütun kılıfları ve duvar panelleri içeren bir dizi tasarım ürünü ürünü kapsayabilir.

Metal tavanın, işlevsel, tasarım odaklı bir yüzey yaratmak için çeşitli şekillerde üretilebilir. Alüminyum veya çelik mimari metal işleri, dayanıklı bir polyester toz boya veya açık bir vernik ile tamamlanabilir. Ticari ortamlarda, metal solüsyonları normal olarak beyaz olarak işlenir, ancak iki yüz RAL renklerin yanı sıra, belirtilebilen dokulu boya, doğal metal ve ahşap efektleri de vardır. Sonuç modern, sofistike ama pratik bir sonuç.

Metalin tasarım esnekliği tüm dünyada dikkat çekiyor. Birleşik Krallık'taki bir kumarhanede böyle bir örnek, binanın girişinden geçen, üç katlı bir atriyum içindeki C-şekline doğru yürüyen merdivenler ve eğriler arasında akan çarpıcı bir dalga biçimi yapısını göstermektedir. Metal dalga panelleri tavanlardan asıldı ve yapıştırılmış baskılı ahşap etkili laminat ile tamamlandı. Ahşap efektli kaplama, iç mekan tasarımcılarına geleneksel gerçek keresteden daha uygun maliyetli bir çözüm sunabildi - doğal ahşaptan bu montajı daha büyük bir masrafla karşılayacaktı. Delaminasyon sorunları yaşanmadan ahşap etkili tavanlar, daha açık ve daha dayanıklı bir malzeme üzerinde doğal bir ahşap ürününün estetiğini sunar.

Estetikten ödün vermeden performans kriterlerini karşılamanın birçok yolu vardır. Tavan panellerindeki ısmarlama mikro perforasyonlar, aktif metal soğutulmuş tavan kirişlerinden doğal hava hareketi ve iklim kontrolü sağlar. Şirket logoları gibi tasarımlar da dahil edilebilir. Örneğin ısmarlama tavan döşemeleri, benzersiz bir sonlandırma için bir yapboz gibi birbirine bağlanan özel şekillere göre tasarlanabilir.

Hizmetlerle entegrasyon

Bazı projeler, aynı zamanda işlevsel erişilebilirlik sağlarken, M & E hizmetlerinin ürün tasarımına entegre edilmesini talep etmektedir. Mimari metal işleri, tasarım ve dayanıklılık gereksinimlerini karşılarken entegrasyon sağlayabilir.

Ismarlama metal tasarım çarpıcı etkisi ile aydınlatma entegre edilebilir. Bu mimari tasarımlı modüller, metal bir kasaya monte edilmiş, kalpteki soğuk bir kirişe sahiptir. Metal ISM'lerin fütüristik tasarımı, bina tasarımını eşleştirirken, tavan alanını ve alanın alanlarını en üst düzeye çıkardı ve böylece daha fazla alan hissi kazandı. Ayrıca bina cephesi, sahada monte edilmiş kavisli alüminyum profiller kullanılarak üretilmiştir. Alüminyum şeritlerin ince bir şekilde kesilmesi, gökyüzünün ve sokağın güzel ve karmaşık yansımaları yaratır ve bu da binanın Oxford Caddesi'nden oldukça görünür olmasını sağlar.

İstanbul'daki bir başka projede, hem tavana hem de tavana ışık veren bir aydınlatma kaynağıyla akustik bir performans sağlayan ve ışıklandırılmış bir tavana neden olan çarpıcı bir dalga formu tavanı vardı. Tavanın görünümü, içten akan ışıklı dalga biçimli yüzeyler tarafından algılanan alanın hacmiyle, iç kısımlara akan bir dizi ışıklandırılmış tonoz dalgasıdır. Kubbeli tavanı, akıcı kıvrımları ile, binanın iç kısmının akustik gereksinimlerine pratik bir çözümün yanı sıra çarpıcı bir odak noktası sağlar.

Ancak bu proje, mimar, üretici ve aydınlatma danışmanı gibi çeşitli taraflarla ancak tasarım kriterlerinin tam olarak anlaşılmasını sağlamak için erken aşamadan yakın bir şekilde çalışarak gerçekleştirilebilirdi.

İletişim

Mimari metal işlerinin mevcut veya yeni servislerle çatışmamasını sağlamak için dikkatli bir koordinasyon gereklidir. Tasarım ekipleri ve düzenli ilerleme toplantıları arasındaki iletişim, tüm tarafların yeni tasarım gelişmelerinin farkında olmasını sağlar. Metal kaplama sistemleri, tüm servislerin gizlenmesini sağlarken, bakım amacıyla kolay erişime izin vererek, sorunsuz bir uygulama ile sonuçlanır.

Tasarım hizmetlerini en başından itibaren sunabilen bir üretici, büyük ölçüde değişen tasarım planlarına ve bu türden büyük yenilemelerin yapıldığı yerdeki potansiyel zorluklara yardımcı olabilir.

Akustik

Metal kullanımı, anahtar performans özelliklerini korurken tasarımların gerçeğe dönüşmesini sağlar. Örneğin, metaldeki bir özellik tavanı, özellikle konferans merkezleri gibi ortamlar için önemli olan akustik özelliklerini koruyabilir.

Böyle bir merkezde, ısmarlama bir tavan sisteminin, tam işlevli bir akustik alt yapıyı tamamladığı, metalden çarpıcı bir doğrusal şerit dalga formu tavanı oluşturuldu. Konferans salonundaki tavan, gerekli görsel-işitsel, görüntülü konferans ve TV teknik performans gereksinimlerini estetikten ödün vermeden dengelemek zorundaydı. Sonuç, siyah boyalı bir boşluğu ve akustik olarak işlenmiş alt kısmı ve tavan düzlemine heyecan verici bir görsel boyut katan bir asma tavan sistemini birleştirir.

Şantiye dışı inşaat

Geleneksel inşaat metotları, tavanı, bölme ve dökme kafalardan duvar kaplamasına kadar iç mekanı döşemek için alçıpanın kurulumunu içerir. Alçıpan, sahada ciddi zaman ve kaynak gerektirebilir.

Metal, modüler tesis dışı yapının avantajını sağlar ve çağdaş projeler için çok önemli olan kurulum süresini azaltır. Metalden üretilen dökme başlıklar ve kolon mahfazaları, sahadaki atıkları geleneksel ıslak işlemlere kıyasla üçte bir oranında azaltabilir. Bu inşaat yöntemi, zaman ve maliyet tasarrufu sağlamanın yanı sıra, bir projenin yapı elemanında düzgün bir yapıya kavuşabilir.

Bazı ortamlarda hizmetleri sürdürmek veya ürünleri değiştirmek için sınırlı mühendislik saatleri vardır. Alçı levha gibi geleneksel bir yapıyla, işlerin tamamlanması için bir alanın kordon altına alınması gerekecektir. Metal paneller sökülebilir ve servisler gece saatlerinde, ertesi gün erişim ve kullanım için mevcut alanlarla birlikte tutulabilir.

İşlev ve estetik

Dengeleme fonksiyonu ve estetiği, bir iç mekan için materyaller göz önünde bulundurulduğunda en zorlayıcı özelliklerden biridir. İnşaat projeleri, çevresel kimlik bilgileri ve tasarım esnekliği de dahil olmak üzere uzun vadeli değer talep etmektedir.

Metal, tasarımların gerçekleştirilmesini, üretilmesini ve kurulmasını sağlayan dayanıklı nitelikler sunar. Zarif, ısmarlama metal çözümleri, hizmetleri desteklemek için güç sağlayabilir ve çevresel değerlendirme taleplerini karşılayabilir, ancak yine de tasarımla sonuçlanan bir sonuç sağlar.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.