Mutfak İçin Asma Tavan

Mutfak Asma Tavan

Yemek Pişirme Alanınızın Görünümünü Değiştirmek İçin Mutfak Asma Tavan Tasarım Fikirleri

Mutfak asma tavanları, yemek pişirme alanlarının iyi görünmesini ve iyi hissetmesini sağlar, eğlenceli ve aile buluşmaları için mükemmeldir.
Bir eve girdiğinizde, ev tasarımındaki her şey yaşam alanı etrafında toplanmış gibidir. Özenli duvar kağıtlarından oymalı mobilyalara, manto parçalarına ve asma tavanlara kadar ev sahipleri, oturma odalarını düzenlerken herhangi bir maliyet veya yaratıcılıktan kaçınmazlar. İçeriye doğru ilerledikçe tasarım öğeleri azalır ve mekânın faydacı değeri ön plana çıkar. Bu nedenle, mutfakların evde en az tasarlanmış alan olduğu sıklıkla bulunur. Odak, depolama, dolaplar ve çekmeceler üzerinde her şeyden daha fazladır. Ancak modern mutfaklarda harcanan daha fazla zaman ile bunlar da bir makyajdan geçiyor. Bu nedenle, mutfak asma tavanlarının giderek daha popüler hale gelmesi şaşırtıcı değil ve bir ev sahibi olarak evinizde kendiniz için bir tane tasarlamayı düşünmelisiniz.
Mutfak asma tavanları tasarlamak, evin geri kalanıyla karşılaştırıldığında biraz farklıdır. Her şeyin mobilyalarınızı tamamlayan görünüm ve tasarımla ilgili olduğu oturma ve yemek alanlarının aksine, mutfakların temel bir işlevi vardır- yemek pişirmek. Tasarım, malzemeler bu kullanıma uygun olarak yapılmalıdır. Sadece estetik değil, enstrümanın ihtiyaçlarına da uyacak şekilde yapılmış bir gitarın saklama kutusu gibidir.

Asma Tavan Nedir?

Asma tavanlar çok çeşitli şeyleri gizler- elektrik kabloları ve AC regülatörleri, borular ve çıplak beton. Hem dekoratif hem de işlevsel, enerji tasarruflu ve yangına dayanıklı, ses geçirmez ve sarkmaya karşı dayanıklıdırlar. Kısa vadede güzel bir estetik katarlar, ancak uzun vadede evinizi hasardan korurlar. Evdeki çoğu oda arasında mutfaklar kesinlikle onlara ihtiyaç duyan bir yerdir.
Mutfaklar bir evin en önemli alanıdır ve yine de onları genellikle çıplak, sade ve çirkin bırakırız. İyi bir mutfak tavanına yatırım yapmak, ruh halini gerçekten yükseltir ve bunun bir aile için önemini gösterir. Aşağıda, kullanılan malzeme türüne göre derlenmiş birkaç fikir ve mevcut boyuta göre bir mutfağa en uygun tasarım bulunmaktadır.

Mutfak İçin Basit Asma Tavan Tasarımları

Bir odayı gerçekten öne çıkarmak için asma tavanların çok sayıda gizli aydınlatma ile süslü ve ayrıntılı olması gerektiği genellikle yanlış anlaşılır. Aksine asma tavanlar, tavanı aşınma ve yıpranmadan korumak, rutubeti ve nem birikmesini önlemek ve estetiği kaldırmak için yapılır. Basit bir tasarım, temel gizli aydınlatmaya sahip ve ahşap veya alçı gibi malzemelerin kullanıldığı bir tasarım olabilir. Tasarım ayrıntılı değil ve yine de düzgün, bitmiş bir görünüme sahip. Geleneksel aydınlatma armatürleri ve tüpleri yerine, birkaç yüksek kaliteli, düşük enerjili LED ışık, evdeki aydınlatma için çok şey yapabilir. Aşırı hava akımı ve aşırı soğuk olan bir evde, asma tavanlar ayrıca ısı yalıtımı sağlar ve mutfaklar çok sıcak ve havasız hale geldiğinde harikadır.

Küçük Mutfak Tavan Tasarımı

Küçük mutfakların alanları tehlikeye girer ve oraya asma tavan yerleştirmek boş görünebilir. Ancak bu asma tavanlar şaşırtıcı bir şekilde sıcaklığı dengeler ve baca ihtiyacını ortadan kaldırır. Tavanın katmanları arasındaki hava dolu boşluk odayı soğutur, nemi ve ısıyı hapseder ve onu yerinden çıkarır. Küçük mutfaklar, malzemenin hafifliği için en iyi ahşap veya elyafla çalışır. Malzemelerin kalıcı olmasını sağlamanın tek püf noktası, mümkün olduğunca suya dayanıklı yüzeyler kullanmaktır.

Mutfak Kartonpiyer Tavan Tasarımı

Alçı Tavan, asma duvarlar ve tavanlar tasarlamak için on yıllardan beri kullanılan bir malzemedir. Ayrıca çoğu evde oldukça yaygındır. Ucuz, dövülebilir ve yine de çekici, aynı zamanda farklı renkler de alıyor. Kartonpiyer su ile karıştırılır ve tavana asıldıktan sonra şekil vermesi için ahşap bir tabana veya lif levhaya uygulanır. Prefabrik olmadığı için sanatsal bir işçilik ve yaratmak için gerçek bir beceri gerektirir. Kartonpiyer asma tavanlar, mutfaklar için çok uygun birkaç benzersiz özelliğe sahiptir. Pürüzsüz bir yüzey sağlarlar ve üzeri boyanabilir veya özelleştirilebilirler, hafiftirler ve 12-15 mm kalınlığındadırlar. Ayrıca geniş ve daha ayrıntılı alanlar için daha uygundurlar.

Modern Mutfak Asma Tavan

Modern evler artık belirli tasarımlar ve temalarla sınırlı değil. Temalar ne kadar çeşitliyse, yaratıcılık ve hayal gücünün sonsuz olasılıkları da öyle. Minimaliz veya çağdaş, lüks veya incelikli olsun, deney yapmak için bolca alan var. Bol miktarda gizli aydınlatmaya sahip süslü bir tavan, lüksü geliştirmek için güzel bir şekilde çalışır. Benzer şekilde, tavanda görsel olarak daha çekici bir tasarım, tamamen farklı bir şey ifade edebilir. Modern mutfak asma tavanlarında önemli olan kullanılan malzeme türüdür. Daha geleneksel olan ahşap, eski günleri anımsatan mutfak tavanları tasarlamak için yenilikçi ve çağdaş şekillerde kullanılmaktadır. Bunlar kirişler ve çıtalar, yalıtım ve aydınlatma ile birlikte gelir. Metal paneller daha modern ve minimaldir. Temiz hatlar, kurulumu kolay ve yekpare tasarımlar onları çekici kılıyor, ama mutfak ısısı dayanılmaz olabiliyor. Öyle olsa bile, birçok modern mutfak bu ve diğer malzeme çeşitlerini deniyor gibi görünüyor.

Mutfak İçin PVC Tavan Tasarımları

PVC'den (polivinil klorür) tavan kaplamaları popülerdir ve alçıpan tavan'a alternatif olarak giderek daha fazla kullanılmaktadır. Özel tasarım ve renklerde önceden üretilebilen ve önceden üretilebilen güçlü, hafif plastik, içi boş çekirdekli ve pürüzsüz yüzeyli panellerde hazırdır. Su geçirmez yüzeyleri onları mutfaklar için ideal kılar ve birçok ev sahibi tarafından nem yüklü mutfaklarda ve hatta banyolarda alçı ve alçıpan için uygun bir alternatif olarak kabul edilir. Dayanıklı, uygun fiyatlı ve sağlam olan PVA, sizin tarafınızdan istediğiniz kadar sade veya zarif görünecek şekilde yapılabilir ve onları ayağa kaldırmak da aynı derecede kolaydır. Küf ve rutubeti engellerler ve onları temizlemek için çok daha az zaman harcarsınız. Öte yandan PVC, mutfaklarda yemek hazırlarken caydırıcı olabilir.

Mutfak Alçı Tavan Tasarımı

Alçıpan, mükemmel bir tavan malzemesidir. Yaygın olarak kullanılan, tasarıma göre konik veya kare kenarlara oyulmuş, çivileme ile kolayca sabitlenebilir veya metal bir ızgara üzerine yerleştirilebilir. Hafiftirler, ışığı kolayca dağıtırlar ve mutfak alanlarına doğru rengi verirler. Alçı ayrıca su geçirmezdir ve yapılan pişirme miktarı göz önüne alındığında, bugünlerde apartmanlardaki mutfaklar için belki de en iyisidir.
Bir ev sahibi olarak, yaptığınız işin veya hazırladığınız yemeklerin kalitesinden ödün vermeden tüm mutfak alanınızın güzel görünmesini ve güzel hissetmesini istersiniz. Akılda tutulması gereken birkaç şey şunları içerecektir:
• Mutfağınızın işlevine uygun malzeme seçin. Sürekli kullanımda olan, ısıya dayanabilen ve toksisiteye neden olmayan asma tavan malzemelerine ihtiyaç duyacaktır.
• Tasarımı basit ve işlevsel tutun. Tasarım ne kadar ayrıntılı olursa, her zaman temiz ve hijyenik kalmasını sağlamak için daha fazla bakım çalışması gerekir.
• Asma tavana dengeli ve optimum aydınlatma tasarlayın. Asma tavanların iyi bir aydınlatmaya sahip olması büyük bir amaç ile, bunun nasıl yapıldığını planlamak esastır. Kenar aydınlatması ve pişirme alanına odaklanma, onlara sahip olmanın amacını tanımlar.
• Asma tavanlara vurgu yaparak alanları ayırın. Modern mutfakların ayrı adaları ve kahvaltı alanları vardır ve içlerine iyi bir aydınlatma ve havalandırma sağlamak karmaşık olabilir ancak başlangıçta yapılması gereken bir işlemdir.
İyi tasarlanmış mutfak asma tavanları, pişirme alanını havasız veya tatsız, güzel veya göze batan hale getirebilir. Bir kez yapıldıktan sonra, yok edilmeleri istenemez. Herhangi bir fikre başlamadan önce iyi düşünmek, derinlemesine plan yapmak ve ardından çok zaman harcayacağınız ve yemek pişireceğiniz mutfak için en uygun asma tavanı kurmaya dalmak daha iyidir.

Bakteri Direnci

Ticari mutfak ortamında hijyen çok önemlidir. Pub ve restoranların açık kalabilmesi için belirli hijyen kriterlerini karşılaması gerekiyor!

Temizlik denilince ilk aklınıza gelen alan tavan olmayabilir, ancak mutfak alanı buhar vb. nedeniyle çok nemli olduğu için tavanın kolayca silinip temizlenip dezenfekte edilebilmesi çok önemlidir.

Bazı tavan döşemeleri, bakteri ve diğer yüzey bazlı kirleticilerin birikmesini önleyen özel kaplamalara bile sahiptir.

Mutfak personeli, tavan döşemelerini silmek için güçlü dezenfektanlar kullanacak ve tüm bakterilerin yok edildiğinden emin olacak, bu nedenle seçilen tavan döşemelerinin bu kimyasallara ve düzenli temizliğe dayanacak kadar güçlü olması gerekir.

Nem Direnci

Bahsettiğimiz gibi, mutfaklar sıcak ve nemli alanlardır, seçilen tavan karoları yeterince sağlam değilse veya gözenekli bir yüzeye sahipse zamanla sarkacaktır.

Nemli tavan karoları da küflenebilir ve hijyenik olmayan lekelenebilir. %90'ın üzerinde nem direncine sahip tavan karoları mutfak ortamları için uygundur.

Görünüm

Ticari mutfakların temiz ve kusursuz bir görünüme sahip olması gerekir, bu nedenle mutfaklara kadar olan tavan döşemelerinin çoğu parlak beyaz bir yüzeye sahiptir, bu aynı zamanda ışık yansımasına da yardımcı olur.

Metal tavan döşemeleri, temiz ve endüstriyel bir his verdikleri için genellikle mutfak ortamlarına uygundur. Metal karolar, bu yüksek nemli alanlarda mineral karolar üzerinde oluşabilecek küf ve küflenmeye karşı dayanıklıdır ve temizlenmesi kolaydır.

Popüler Mutfak Tavan Fayansları

Silinerek temizlenen bu vinil yüzeyi sunan en popüler ürünler genellikle vinil veya PVC yüzlü bir alçıpan tabandan (yaklaşık 6-9 mm) üretilir.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.