Niş Modelleri

Tavan Nişleri

Modern teknolojiyi kullanarak, durumu mümkün olduğunca işlevsel ve sıradışı hale getirmek mümkündür. Bu aynı zamanda perdeler için özel bir niş oluşturarak pencere saçaklarının özgün tasarımı için de geçerlidir . Bu tasarım nedeniyle, bir kumaş kumaşın doğrudan tavandan inmesinin etkisi yaratılır, böylece oda hemen yükselir. Ek olarak, perdeler için tavan boşluğu, gömülü tasarımların artan popülaritesini açıklayan bir dizi başka avantaj sağlar.

Perdelerin nişi neye benziyor?

Pencerenin üzerine yerleştirilmiş olan korniş , odanın iç kısmında kesinlikle uygunsuz görünüyorsa ve genel uyumu bozuyorsa, tavandaki, sadece korniş çubuğunun kendisini değil aynı zamanda askı sisteminin tüm elemanlarını kancalar, halkalar, klipsler şeklinde gizleyen perdeler için bir seçenek olarak düşünmeye değer. Asma tavan bodrum katlardan belli bir mesafede sabitlenir, bir alçıpan çerçevesi oluşturur veya bir gerdirme yapısı oluşturur.
Yapısal olarak, perdeler için pencerenin üstündeki tavan boşluğu, asma tavan ile odanın duvarlarından biri (bir kural olarak, pencere açıklığının yapıldığı bir duvar seçilmektedir) kornişi süspansiyon elemanlarının bir sisteme yerleştirmek için boşluk arasında sağlanan forma sahiptir .
Perdeler için nişin büyüklüğü kornişin tipine bağlıdır : tül veya ışık perdeleri için bir kordon yapımı için, birkaç santimetre yeterlidir ve büyük çok seviyeli modeller için bir gergi tavandaki perdeler için bir niş, etkileyici boyutta en az 10 cm olmalıdır. veya pencere boyutunu yerleştirin. avantajları Tavan boşluğundaki perdeler aşağıdaki pozitif kullanım noktalarını verir: Bir pencere açılışının kaydı en zarif ve en doğru hale gelir; Herhangi bir iç stile uyar;
Germe tavanın nişlerinde parlak bir yüzeye sahip perdeler, yansıma etkisi veren, odanın gerilme hissi yaratır; Saçaklar çirkin bir elektrikli tahrik ile donatılmışsa, mekanizmalı blok oluşturulan yapıya başarıyla gizlenir; Roma perdeleri için tavandaki niş, pencereden ve duvardan yürüyen tek bir bütünün illüzyonunu yaratır; Alçıpan perdeleri için bir niş , içindeki LED şerit aracılığıyla ek aydınlatma oluşturmak için benzersiz bir fırsat sağlar. Kumaş için, bu seçenek aşırı ısınma eksikliği nedeniyle kesinlikle güvenlidir. Renkli LED'ler seçerseniz, perdelerin aydınlatılan bölümünün rengini kısmen değiştirebilirsiniz. Sonuç olarak, iç gizemli ve daha çekici hale gelecek ve odanın dekoru gündüz ve akşamları farklı renklerle oynayacaktır.
Maksimum rahatlık için, LED arka ışığın eklenmesi ayrı bir anahtar ile gerçekleştirilir. Bu nedenle, perde, renk vurgusu görevi görerek bağımsız olarak aydınlatılabilir.
Niş tasarım Perdelerin altındaki asma tavan, genellikle bir dizi inşaat işine ihtiyaç duyulması nedeniyle onarım aşaması için planlanmaktadır . İlk aşamada, elemanın boyutlarını aşağıdaki gibi belirleyin:
Genişliği.
Bu büyüklük belirlenirken, radyatörlerin konumu ve pencere eşiği dikkate alınmalıdır. Pencere pervazının radyatörle üst üste binmediği, perdelerin altında bir alçıpan boşluğu oluşturulmuşsa, iskele duvarını belirleyen bataryanın çıkarılması, aksi takdirde perde doğru konumu alamayacaktır. Ayrıca, pencere dekorasyonunun ne kadar çok katmanlı olacağı da dikkate alınmalıdır çünkü niş gerekli tüm elemanları içermelidir.
Uzunluğu.
Alçıpan tavanlardaki perdeler için bir niş, tüm duvarı uzunluğu boyunca kaplayabilir veya sadece pencerenin yakınında yer alabilir. İkinci seçeneği seçerken, her iki taraftaki pencere için çiviler sağlamanız gerekir. Açık pozisyonda ışık akışını engellemeyen pencere perdeleri yapmak için mahmuzların büyüklüğü en az 50 cm olmalıdır, Roma perdeleri için bir alçıpan boşluğu gerekiyorsa, pencerenin büyüklüğüne 10 cm eklemek yeterlidir. Varsa, boyut üst üste gelecek şekilde seçilir.
Derinliği. Alçıpan bir niş oluşturmayı planlarken, asma tavanın ne kadar yüksek olacağını daima göz önünde bulundururlar. En iyi seçenek, sadece saçakları gizlemek için değil aynı zamanda perde bandını sabitlemek için kullanılan 15 cm'den az olmayan boyuttur. Ayrıca, perde çubuklarının ve perde menteşelerinin kurulmasının zorluğunu önlemek için, alçıpan perdelerin derinliği içindeki derinliği 40 m'yi geçmemelidir.
Daha önce belirtildiği gibi, derinleştirme alçıpan veya gergi tavanda yapılabilir. Ön hazırlık, ağda sunulan tavan boşluğundaki perde çizimlerini incelemeye ve çalışmanın gerçekleştirileceği kendi çiziminizi hazırlamaya değer. Her seçenek için karakteristik nüansları göz önünde bulundurun. Alçıpan niş Alçıpan nişi yapmak için, tavanın kendisinin monte edildiği profilleri ve istenen boyutta alçıpan parçalarını kullanın. İlk önce, inşaatta dar bir yalpa kapağının gizlenmesi planlanmış olsa bile, en az 15 cm genişliğinde döşeme üzerinde işaretler yaparlar.
Bu durumda, katlanmış bir perde bile bir boşluğa serbestçe yerleştirilecektir ve tuval üzerinde ortadan kaldırılması zor olan düz olmayan kırışıklıklar olmayacaktır.
Yapılan işaretlemenin rehberliğinde çerçevenin ekleneceği kılavuz profilleri monte edilir. Kural olarak, konstrüksiyonun kenarı boyunca, 100 mm genişliğinde bir profil açılır veya bulunmadığında, ana profilin daha sonra raf şeklinde monte edildiği başlangıç ​​profili eklenir ve başlangıç ​​profili yine mevcut tavanın alt seviyesindedir; Niş çerçeve uygun büyüklükte vidalar kullanılarak tavanın geri kalanının tasarımı ile birleştirilmiştir;
Yapının iç eğimini dikmek için alçıpan hazırlayın. Alçı şeridi niş derinliğinin büyüklüğüne kesilir ve çerçevedeki vidalar ile sabitlenir. Malzemenin uçları bir planya kullanılarak işlenir; Nişin sonunda zashpatlevyvayut, bir son işlem koyun ve perdeleri için saçakları tutturun.
Perdelere yönelik alçıpandan yapılmış bir kutu, LED'leri tamamlarsa, alt kasa çerçevenin dışına 50 mm çıkıntı yaparak, kaseti lambalarla monte etmek için böyle bir "raf" sağlar. Transformatörün kendisi, asma tavan tasarımında gizlidir.
Gergi tavanda niş Germe tavanın altındaki perdeler, özellikle parlak bir yüzeye sahip kumaşlar dikilmişlerse, akan bir şelaleye benzerler. Elbette, sadece profesyoneller gergi tavanlar kurabilir, bu nedenle bu tasarımdaki nişler özellikle titiz bir yaklaşım gerektirir. Aşağıdaki işler dizisi sağlanmıştır: İlk önce, metal veya plastik bir kılıf ile donatılmış dübeller kullanarak saçakları tavana monte edin. Gelecekteki nişi doğru bir şekilde belirlemek için ön montaj gereklidir. Nişin montajı sırasında saçaklara zarar gelmemesi için, tüm hareketli parçalardan serbest bırakılması ve kutunun polietilen ile kapatılması istenir;
Gergi tavanda perdeler için Niş taban montajı ile "başlar".
Bunun için, saçaklardan birkaç santimetre geri adım atıp gerginlik yapısının desteği olacak bir tahta çubuk sabitlerler. Gergi tavan seviyesinin tek bir çizgisinin ve kirişin alt kenarının korunmasına özellikle dikkat edilir. Kirişin sabitlenmesi, hizalama için montaj takozları veya süspansiyonları kullanılarak duvarın tüm uzunluğu boyunca gerçekleştirilir. Montaj işleri tamamlandıktan sonra gergi tavanın montajı başlar; Perdeli gergi tavanların montajı için kirişin içine gergi tavan tasarımının bir parçası olacak bir profil monte edilir. Profilde tuval doldurun. Eylemlerin doğruluğu, çubuğun tuvalin altına gizlenmesinin yoğunluğu ile tahmin edilir. Böylece, tek parça bir tavan yapısı sadece yakın mesafeden görülebilen bir niş ile oluşturulmaktadır
Pencere açıklığına sadece bir buçuk metre mesafedeki niş, kesinlikle farkedilmez hale geliyor ve tavandan düşen perdeler gözünüze çarpıyor. Özel tasarım seçenekleri Saçaklar için oluk - eğimli tavanlı perdelerin tasarımı gibi, böyle bir durum için neredeyse tek tasarım seçeneği. Bu durumda, aynı zamanda kısmen bir duvar ve tavan gibi davranan tavan çatısının düzensizliği nedeniyle saçakları geleneksel şekilde sabitlemek imkansızdır. Zaman ve parayla sınırlı değilseniz, perdelere özel nişler oluşturarak yalnızca yapı içinde değil aynı zamanda dahili lambalar şeklinde aydınlatma da sağlayabilirsiniz. Bu tasarım nedeniyle, perdelerin yakınındaki alan, yeterli miktarda yapay ışık sayesinde okuma ve rahatlama için kullanılabilecek ayrı bir alana tahsis edilmiştir.
Yatağın üzerinde bir gölgelik oluştururken, hırsızlık önleme perdeleri uygulanabilir. Boyutta dekore edilmiş tavan tasarımı, odaya estetik bir görünüm verir ve yatağı çevreleyen perde, genel topluluktan sıyrılmaz ve uyku alanını zarif bir şekilde kısıtlar. Bu sürümde sessiz arka aydınlatma ile bir niş yapılmışsa, en romantik ve özel atmosferi yaratmak mümkündür.
Gördüğünüz gibi, perdelerin girintileri iç kısımda çeşitli uygulamalar bulur. Asıl mesele, inşaat aşaması sırasında, mobilyaların ve cilaların zarar görmemesi veya kirlenmesi riski bulunmadığında bu unsur hakkında düşünmektir. Zaman içinde perde çubuklarının değiştirilmesi, pencere perdelerinin eklenmesi gerektiğinde derhal yeterli genişlik ve yapı derinliği sağlanması istenmektedir.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.