NRC STC SAA nedir

NRC - Gürültü Azaltma Katsayıları

Gürültü Azaltma Katsayısı (NRC), belirli bir yüzeye vurma üzerine emilen ses enerjisinin miktarının skalar bir temsilidir. Bir NRC 0 mükemmel yansımayı gösterir; Bir NRC 1 mükemmel soğurmayı gösterir. Özellikle, 250 Hz, 500 Hz, 1000 Hz ve 2000 Hz frekanslarında belirli yüzeyin dört ses emme katsayısının ortalamasıdır. Bu frekanslar temel frekansları ve tipik insan konuşmanın ilk birkaç tonunu kapsar ve bu nedenle NRC, belirli yüzeyin insan sesini ne kadar iyi absorbe edeceğine dair iyi ve basit bir ölçüm sağlar.Müzik veya mekanik gürültü kontrolü gibi uygulamalar için daha geniş bir frekans aralığı düşünülmelidir.

Ses emilimi için kullanılan malzemeler için özellikler, daha ayrıntılı frekans ve genlik tablolarına ek olarak, basitlik için bir NRC'yi içerir.

Akustik malzeme üreticileri, bir laboratuvarda sayının hesaplanma şeklinden dolayı NRC değerlerini 1.0'dan daha fazla rapor ederler. Bir test malzemesinin alanı, kalınlığına bağlı olarak değişen panelin yan taraflarını (test odasına maruz kalan) içermez. Sesin belirli bir yüzdesi, kırınım etkileri nedeniyle panelin yan tarafından emilecektir.

STC - Ses İletim Sınıfı

Ses İletim Sınıfı (STC), bina bölümünün havadan gelen sesi ne kadar zayıflattığının tam bir derecelendirme notudur. ABD'de, iç bölümleri, tavanları / döşemeleri, kapıları, pencereleri ve dış duvar konfigürasyonlarını değerlendirmek için yaygın olarak kullanılır (bkz. ASTM Uluslararası Sınıflandırma E413 ve E90). ABD dışında Ses Azaltma İndeksi (SRI) ISO standardı kullanılır. ASTM test yöntemleri birkaç yılda bir değişmiştir ve yıllar boyunca önemli ölçüde değişmiştir. Bu nedenle, 1999'dan önce yayınlanan STC sonuçları bugün aynı sonuçları vermeyebilir ve bu farklılık zaman içinde geri gittikçe daha da genişler (yani 1970'lerden günümüze test yöntemindeki farklar çok büyüktür).

STC numarası, 125 Hz ila 4000 Hz arasındaki on altı standart frekansta test edilen ses zayıflatma değerlerinden elde edilir. Bu iletim-kayıp değerleri daha sonra bir ses basıncı seviyesi grafiği üzerine çizilir ve elde edilen eğri standart bir referans konturu ile karşılaştırılır. Akustik mühendisler, bu değerleri bir STC derecelendirmesini belirlemek için uygun TL Eğrisine (veya Aktarım Kaybına) uyarlar. Ölçüm, konuşma sesleri için doğrudur, ancak güçlendirilmiş müzik, mekanik ekipman gürültüsü, ulaşım gürültüsü veya 125 Hz altında önemli düşük frekanslı enerjiye sahip herhangi bir ses için daha azdır.Bazen akustik laboratuarlar, 125 Hz'lik normal STC sınırının altındaki frekanslarda, muhtemelen 50 Hz ya da daha düşük frekanslarda TL'yi ölçecek, böylece çok düşük frekanslarda iletim kaybını değerlendirmek için ek değerli veriler sunacak, Subwoofer açısından zengin bir ev sineması sistemi gibi. Alternatif olarak, Açık-Kapalı İletim Sınıfı (OITC), 80 Hz (Uçak / Demiryolu / Kamyon trafiği) frekanslarını dikkate alan ve daha fazla ağırlıklı olan bir yapıda dış mekan ve iç mekânlar arasındaki ses iletiminin hızını göstermek için kullanılan bir standarttır. daha düşük frekanslar.

SAA - Ses Emme Ortalama

ASTM C423'ten elde edilen tek sayı derecelendirmesi, Ses Absorpsiyon Ortamı'dır (SAA).Bu, 200 ila 2500 Hz arasındaki on iki üçte bir oktav bandı için absorpsiyon katsayılarının ortalamasıdır. SAA, 250, 500, 1000 ve 2000 Hz'lik bir test örneğinin ses absorpsiyon katsayılarının ortalaması olan ve en yakın katsayı 0.05'e yuvarlanan Parazit Azaltma Katsayısını (NRC) geçersiz kılar. SAA veya NRC değeri ne kadar yüksekse, malzeme sesi daha iyi emer.

Gürültü Azaltma Katsayısı (NRC) ve Ses Emme Ortalama (SAA) değerleri, test edilen ürün tarafından sağlanan ses emilim seviyesini gösteren tek sayı derecelendirmeleridir. NRC değeri, dört 1/3 oktav frekansında (250, 500, 1000 ve 2000 hertz) ses emme katsayılarının ortalamasıdır. SAA değeri, 200 ila 2500 hertz arasında değişen on iki 1/3 oktav frekansındaki ses emme katsayılarının ortalamasıdır. NRC değeri en yakın 0.05 artışla yuvarlanır. SAA değeri en yakın 0,01 artımdan yuvarlanır. NRC ve SAA değerleri normal olarak 0.00 ila 1.00 arasındadır ve 1.00, malzeme karesi başına% 100 ses emilimini göstermektedir. Bu değerler, büyük hava boşluklarına sahip kalın numuneler veya örnekler test edildiğinde 1.00'i geçebilir.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.