oturma odası asma tavan modelleri

Oturma odası asma tavan modelleri, asma tavan oturma odası​, oturma odası alçıpan modelleri​

Oturma odası asma tavan

Çağdaş tasarımda, asıl görevi sadece orijinal bir iç dekorasyon yaratmayı değil, aynı zamanda alanı arttırmayı amaçlayan birçok inovasyon fikir kullanılmaktadır. Bu nedenle, son zamanlarda sıklıkla bir oda tasarımı kullanılmaktadır. Bu çözüm, özellikle mutfak ve oturma odası arasında kural olarak birleştiği için küçük bir alana sahip daireler için popülerdir.


Bu konut planı, odayı şartlı olarak iki işlevsel alana ayırmanıza izin verir. İlk bölge, lavabo, mutfak ocağı, buzdolabı, çalışma masası ve rafların bulunduğu depolama ve yemek pişirmek için ana yerdir. Mekânın ikinci kısmı doğrudan yemek, aile eğlencesi ve misafir ağırlama için tasarlandı. Sandalyeler, kanepe, yemek masası, TV ve kitaplıklar bulunmaktadır. Buna ek olarak, bu stüdyoda heykeller, resimler, kısmalar ve güzel perdeler şeklinde özel süslemeler yardımıyla dekorasyon yapmak gelenekseldir.

Ortak odadaki alanı şartlı olarak bölmek için çeşitli yöntemler kullanın. Bunu yapmak için şeffaf düzlem, mutfak mobilyaları ve ekranları kullanın. Geleneksel oda imar türlerine ek olarak, modern tarz, gergi tavanlar için yeni bir bölme montajı türü sağlar. Alçıpan tavan yapılar sayesinde, eğimli, düz veya kemerli çizgiler şeklinde alışılmadık kontur çizgileri oluşturarak herhangi bir stili tasarlayabilirsiniz. Özellikle talep gören, odayı farklı renkteki çizimler veya renklerle ayıran iki seviyeli tavanlardır.

misafir odası asma tavan modelleri

Kombine odalarda tavandan orijinal ayırma yöntemi, aynı zamanda çeşitli aydınlatmaların kullanılmasıdır. Bu durumda yemek masasının üzerine klasik bir avize ve kanepenin yanına bir aplik asmanız önerilir. Mutfak zemini gelince, onun için en iyi seçenek spot ışıkları takmak olacaktır. Sadece odayı aydınlatmakla kalmayacak, aynı zamanda sıcak, romantik bir ışık da yaratacaklar. Mutfağın çalışma alanının aydınlatmasının yönlendirilmesi çok önemlidir.

Küçük odalar için her metrekareyi kurtarmak önemlidir, bu nedenle çoğu tasarımcı projelerinde stüdyo odaları oluşturmayı tercih eder. İyi baktım mutfak ve oturma odası bir arada. Böyle tek bir alan şık hale gelir, aynı zamanda çok işlevlidir. Asma tavanların montajı, stüdyolarda en popüler imar türüdür. Birleşik gerilim yapılarının ana avantajları şunları içerir:

asma tavan modelleri oturma odası

Bakımı kolaydır. Bu tavanları yılda birkaç kez temizleyip yıkayabilirsiniz. Kanavasın modern yapısı sayesinde asma tavanlar toz tutmaz, mutfak alanındaki yağlı lekeler sabunlu suya batırılmış bir sünger ile kolayca temizlenir.
Çok çeşitli tasarım çözümleri. Kompakt binalardaki gergi tavanlar, sıra dışı bir iç mekân yaratmaya izin verir. Bunu yapmak için katmanlar, farklı renkler ve dokulardan oluşan bir kombinasyon kullanın. Ayrıca esnek bir film olan tavan malzemesi, çeşitli tasarım ve şekillerin kolaylıkla oluşturulmasını sağlar.
Minimum kurulum süresi. Kurulum işi sadece birkaç saat sürer ve odanın mobilyalardan çıkarılmasını gerektirmez.
Çevre dostu malzemeler. Oturma odası olan birleşik bir mutfak için, yerel kokuların olmaması önemlidir. Modern asma tavanlar için kaplama malzemeleri kokuları emmez ve bu nedenle stüdyo odaları için idealdir.
Artan nem direnci. Gergi tavanlar sudan "korkmaz". Su baskını durumunda, çatının ayrı bir parçasının sökülmesi ve paneldeki suyun tahliye edilmesi ve ardından malzemeye herhangi bir zarar vermeden yeniden monte edilmesi gerekecektir.

oturma odası alçı tavan modelleri

Oturma odası asma tavan ile birlikte bir mutfak için esnek bir tavan montajı seçerken, önce odanın tarzını ve asma yapının tipini dikkate alarak uygun malzemeyi seçmek önemlidir. Kurulumdan önce, her iki odadaki tavanları nasıl bağlayacağınıza da karar vermeniz gerekecektir. Kural olarak, bunun için iki yöntem kullanılır: bir ara parça ile ekleme ve kaynak. Böylece, modern teknoloji sayesinde, farklı renkteki panelleri birleştirmek, güzel kemerler, kıvrımlar oluşturmak kolaydır.

Kombine tavanın alan olarak geniş olması durumunda özel bir ara parça kullanılır ve paneller arasında oluşan boşluk lastik tapalarla kapatılır. Tavanı monte etmek için aşağıdaki aletlere ihtiyacınız olacak:

Bağlantı Elemanları Beton ve tuğla duvarlar için çivi ve vidaların seçilmesi arzu edilir.
Alüminyum profil. Tavanı parapet ile döşerken tavan veya duvar profiline çivi ile bağlanan kumaşlar için ayrı bir baget kullanılır.
Spoon, profilde yönlendir.
Isı gazı tabancası.
Karalama defteri makası.

oturma odası kartonpiyer modelleri

Ortak çatı konstrüksiyonu ağır olacağından, bu nedenle güvenilir ve güçlü bir bağlantı gerekli olduğundan, alüminyum profil levhaları satın almanız önerilir. Ek olarak, gergi tavanların fiş ve kova kullanılarak montajı için ek bir malzeme olarak önceden seçilmelidir. Tavan panellerinin malzemesine gelince, burada odanın tarzına odaklanmalısınız. Farklı renklerde veya mat olarak satın alabilir veya güzel resimlerle fotoğraf baskısını tercih edebilirsiniz.


Günümüzde modern tasarımı kullanarak mutfak ve yaşam alanları arasında alışılmadık ve güzel bir geçiş yapabilirsiniz. Sonuç, görsel azaltma efektine sahip tek kişilik bir odadır. Tavanı stüdyolarda birleştirmek için, gergi tavanlar, alçıpan armatürler, asma çubuklar ve paneller ile boyama ve yıkama gereçleri şeklinde farklı tasarım türleri kullanın Alçıpan armatürleri özel ilgiyi hak eder, montajı kolaydır ve herhangi bir şekilde bölme oluşturmanıza olanak sağlar. Böylesine ortak bir çatıyı monte etmek çok kolaydır ve bunu herkes yapabilir.

Olumlu özelliklerinden ve asma tavanlarından aşağı değil. Kombine mutfak ve oturma odasında bu tarz bir dekorasyon tercih edilerek kısa bir süre için özel bakım gerektirmeyen ideal bir düz yüzey elde etmek mümkündür. Ayrıca çeşitli kaplamalar, renkler ve dokular sayesinde gergi tavanlar uzun süre orijinal görünümünü, su geçirmez, şık alanlarını korur. Aydınlatma elemanları gerilim yapılarına iyi bir şekilde yerleştirilmiştir. Bu tür bir kaplamanın tek dezavantajı, tavanın alçalmasıdır.

asma tavan oturma odası modelleri

Son zamanlarda, mutfak stüdyoları tasarlarken, panel veya çıtalı tavan gibi orijinal bir yeniliği kullanmaya başladılar. Böyle bir tavanın yüzeyi, kurulumdan sonra ek dekorasyon ve kaplama gerektirmeyen bir alçıpan montaj çerçevesidir. Raylı tavan, kompakt odalar için iyi bir seçenektir çünkü ucuzdurlar ve kurulumdan hemen sonra kullanıma hazırdırlar Alanın geometrik desenlerde birleştirildiği tek seviyeli ve çok seviyeli yapı türleri vardır.

Kombine mutfak ve oturma odasında tavanı bitirmenin daha karmaşık ve zaman alıcı bir yolu da var. Bir yıkama veya boyadır. Tavan yüzeyinin mükemmel bir görünüme sahip olması için, sıyırma, tesviye ve macunlamadan oluşan birçok hazırlık çalışması yapılması gerekmektedir. Bu bitişin tek olumlu avantajı, düşük maliyeti ve bağımsız çalışma imkanıdır.

Mutfakta ve oturma odasında kombine tavanların montajı için, mat, saten ve parlak panellerle temsil edilen ağırlıklı olarak PVC kullanılır. Parlak tavanlar, oda yüksekliğini ve daha açık rengi verir. Kural olarak, bu kumaş oturma odasında kullanılır, çünkü mutfak için buhar ve yağ parçacıklarının görünmeyeceği mat bir film seçmek daha iyidir.

Modern tasarımda, birleşik germe tavan formlarını birleştirmek için birçok seçenek vardır. Bu nedenle, düz bir panel kurmak daha iyidir ve mutfak için, çeşitli seviyelerden tasarımlar oturma odasında güzel görünür. Ortak bir odadaki aydınlatmaya özel dikkat gösterilmelidir. Mutfak, oturma odasından daha parlak bir aydınlatmaya sahip olmalıdır.

Mutfağı oturma odası ile birleştirmek için şartlı olarak iki bölgeye ayrılmıştır, tavan genellikle farklı renklerde kullanılır. Alışılmadık bir renk kombinasyonu, oda tasarımını rahat ve benzersiz kılar. Oturma odası için geleneksel renkler bej, pembe veya beyazdır. Ek olarak, tasarımcıların beyaz ile yeşil, siyah, beyaz veya kırmızı ile bej arasında bir kombinasyon yapmaları önerilir. Mutfaktaki tavan daha görünür olmalıdır, bu nedenle kurulum sırasında koyu gölgeler kullanılır. Web görüntüsü olarak mutfak için uygundur.

Oturma odası asma tavanın mutfak ile birleştiği iç mekânı yapmak için farklı bir tarz kullanabilirsiniz. Çeşitli formların hâkim olduğu klasik tarzda en popüler olarak kabul edilir. Bu iç mekânda yumuşak pastel renkler ve yaldız tercih edilir. Bu durumda birleştirilen tavan, dekoratif sıva veya boyalı kumaşla kaplanmış duvarlarla iyi uyum sağlar. Dekoratif eleman olarak mermer veya alçı sütunlar kullanılabilir.


Alışılmadık bir şeyi sevenler için modern bir tarz tavsiye edilir. Bu tasarımdaki mutfak ve oturma odası sade bir şekle sahiptir, tasarım rengi farklı olabilir. Rafine lüks ile egzotik art dekorasyon pratikliğinin bir karışımı. Kombine mutfak ve oturma odasında etnik desenler, süslü çizgiler olabilir. Siyah ve pembe tavan panellerinin kullanılması da mükemmel bir seçenektir.

Oturma odası aydınlatma fikirleri- ışığı iyileştirin ve rahatlamak için doğru havayı ayarlayın

Güzel veya pratik (veya her ikisi de!), Oturma odaları söz konusu olduğunda aydınlatma çok önemlidir

Aydınlatma bir oturma odasının tonunu belirleyecek ve asla küçümsenmemelidir- ne yazık ki çoğu zaman öyle. Bir yatağı giydirdiğiniz gibi bir odayı aydınlatmayı düşünmek yardımcı olabilir. Bir yatakla, çarşaf, yorgan ve yastık gibi temel unsurlarla başlarsınız ve ardından bunlara yastıklar ve örtülerle eklersiniz. Benzer şekilde, bir odayı aydınlatırken, birincil aydınlatma seviyesi, ortam aydınlatması ile başlarsınız ve ardından ihtiyacınız olan yere görev aydınlatması eklersiniz.

Oturma odası aydınlatma fikirleri

Ortam aydınlatmanız ana ışık şeklini alacaktır. İyi bir dağıtım için bir sarkıt, avize veya spot lambaların yanı sıra pencerelerden, kapılardan veya tavan pencerelerinden gelen her türlü doğal ışığı kullanın. Daha sonra, özellikle oturma odanızı bir ev ofisi veya iyi bir kitapla yerleşmek için bir yer olarak kullanıyorsanız, görev aydınlatmasını ekleyebilirsiniz. Ayarlanabilir masa lambaları ve masa lambaları bu kategoriye girer.

Aydınlatma tarzının yanı sıra, renkli ışığın oturma odası için en iyisi olduğunu da düşünmek isteyebilirsiniz. Yumuşak veya sıcak beyaz ampuller daha geleneksel, rahat bir his verir ve daha geniş bir odayı rahat ve samimi hissettirmenin iyi bir yoludur. Öte yandan, soğuk beyaz ışık daha enerji vericidir ve bir mutfak ve yemek alanı içeren açık plan bir alanınız varsa muhtemelen daha iyidir.

Aralarından seçim yapabileceğiniz oturma odası ışıkları

Ortalama modern oturma odası, en az iki farklı aydınlatma seçeneğine sahip olacaktır. Ana asma tavan aydınlatmasını sağlamak için açıklama tavan pandantiflerinden akıllı spot lambalara. Bir alt ton oluşturmak için zeminde duran ışık veya yan sehpa görev lambaları ile birlikte, ana ışıklardan ziyade daha ortam seçeneği sunan bir alt ton oluşturmak için daha fazla yönlü duvar lambaları.

Oturma odası tavan lambaları nasıl kullanılır

1. Bir aydınlatma heykeliyle kendinizi ifade edin

Çağdaş aydınlatma, bir oturma odasında çarpıcı bir odak noktası görevi görebilir. Yüksek tavanlarla kutsanmışsanız, dramatik ve köşeli armatürlerle gerçekten şehre gidebilirsiniz. Bu işletme sahibi, evinin kendine özgü Viktorya dönemine ait karakterinin, onu en güncel tasarım sevgisine kaptırmasına izin vermedi ve modern bir üç kollu avize aldı.

Görünüme uyum sağlamak için güçlü siyah çizgilerle, resim çıkıntılı yan sehpa ve raflar gibi zekice seçilmiş armatürleri ve donanımları seçti.

2. Bir avize ile büyüleyin

Avizeler, eski püskü şık armatürlerin tüm öfke olduğu on yıl önceki kadar popüler olmayabilir. Ancak yine de şık ve çağdaş bir aydınlatma seçeneği olabilirler. Onları güncellemek için, ametist moru, safir mavisi ve zümrüt yeşili gibi derin mücevher renkleri ve pirinç ve bronz kaplama mobilya ve aksesuarlar gibi zengin bir şema ile eşleştirin.

Merkezi aydınlatma seçeneği olarak kullanıldığında, bunu aydınlatma seçeneğiniz olarak neredeyse hiç kullanmayabilirsiniz- daha dekoratif bir amaç sağlamak için orada olabilir. Avize seçerken en önemli ipucu, ışığın ne kadar parlak olduğunu kontrol etmenize izin veren bir kısma anahtarı seçmektir. Birden fazla kola sahip olmanın doğası gereği bu tasarımlar genellikle çok parlak olabilir.

3. Koordineli bir temayla eşleştirin

Tüm oturma odası ışıklarınızın birbiriyle çok uyumlu olmadan sorunsuz bir şekilde karışmasını sağlamanın en iyi yolu, bir temayı koordine etmektir. Buradaki tepede, geleneksel stilist bir cam var ve görev lambası beyaz emaye tasarımıyla 'eşleşmiyor' olsa da, ince bir kıyı havasına sahip. Her ikisi de doğal keten dokuları ve deniz kenarı hatıraları ile yumuşak mavi tonların dekorunda doğal bir şekilde oturuyor. Tüm aydınlatma öğeleri birlikte çalıştığında, aydınlatmanın baskın olmaktan ziyade görünümü geliştirdiği daha düşünceli bir dekorasyon şeması oluşturmaya yardımcı olur.

Oturma odası lambaları nasıl kullanılır

4. Girintileri ve karanlık köşeleri aydınlatın

Şöminenin yanındaki girinti gibi karanlık bir köşeniz varsa, bir lamba paha biçilmez olabilir. Bu, alanı aydınlatmaya, odayı daha büyük hissettirmeye ve derinlik katmaya yardımcı olur. Gölgeler, doğrudan düz bir duvardan yansıyan ışığın aksine, ilgi uyandırmak için alanla oynadığından, karanlıktan sonra daha karakterli hissettirmeye de yardımcı olabilir. Işığı, istediğiniz şekilde, doğrudan dışarı doğru tutmanın aksine, oyuğa biraz daha fazla yönlendirmeyi seçebilirsiniz.

5. Büyük boy ayarlanabilir lambalı bir okuma köşesine ışık tutun

Bir kitapla sessiz bir an için, ışığı tam olarak ihtiyacınız olan yere yönlendirmek için esnek bir kola ve başlığa sahip devasa bir tarzı lamba seçin. Bu büyük ölçekli tasarım aynı zamanda aile toplantılarında her türlü eğlendirici eğlence için mükemmel bir spot ışığı oluşturabilir.

Oturma odasında tavan tasarımının özellikleri

Bu oda evin "yüzü" olduğu için modern oturma odasının tasarımı mükemmel olmalıdır. Bu nedenle tasarımında sadece duvarların ve zeminin bitirilmesine değil, aynı zamanda herhangi bir dekorun ana detayı olan tavana da büyük önem verilmektedir. İyi seçilmiş şekil ve renk, oturma odasını zarif ve konforlu hale getirecek, mekânı evin sıcaklığıyla dolduracak ve iç mekân öğelerinin geri kalanının güzelliğini vurgulayacaktır. Bugüne kadar, çeşitli yapı malzemeleri ve yapıları kullanarak tavanı bitirmek için birçok seçenek vardır, bu sayede uygun temayı seçmek ve odaya eksiksiz bir görünüm kazandırmak kolaydır.

Türler ve tasarımlar

Salonda tavan farklı şekillerde tasarlanabilir. Odanın büyüklüğüne ve yüksekliğine bağlı olarak hem zemin kaplamasının doğrudan tabana uygulanmasını hem de alçıpan ve paneller kullanılarak asma armatürlerin montajını uygularlar. Basit yüzey türleri şunları içerir:

 • Ağartma. Bu yöntem "modası geçmiş" olarak kabul edilmekle ve yavaş yavaş geçerliliğini yitirmekle birlikte, apartman ve ev sahipleri arasında talep görmeye devam etmektedir çünkü beyaz temizlik özel finansal maliyet gerektirmez ve hızlı bir şekilde yapılır. Bunu uygulamak için tavanda bir püskürtme tabancası ile tebeşir veya kireç çözeltisi kullanmak yeterlidir. İstenilen yüzey rengini elde etmek için çözeltiye özel boyalar eklenir. Yumurta beyazlatma işleminin temel dezavantajı, işten sonra odanın bir süre temizlenmesi ihtiyacı ve işleme başlamadan önce yüzey kusurlarının titizlikle bertaraf edilmesidir.

 • Yazı tahtası. En çok alışılmış salon onarımında tercih edilir. Ayrıca su dispersiyonlu boya ve farklı renklerde su bazlı boyaların seçimi. Hem pahalı hem de ucuz boyalarla boyama yapılabilir. Tavanı güzelleştirmek için, sadece tabanını dikkatlice hazırlamakla kalmamalı, aynı zamanda birkaç kat boya uygulamalısınız.
 • Duvar kağıdına yapıştırıldı. İşin temizliği ile ayırt edilir, tavan yüzeyindeki küçük derzleri ve çatlakları gizlemenizi sağlar. Bu bitişin estetik görünümü 5 yıla kadar korunur, daha sonra restorasyon yapmanız gerekir. Duvar kağıdını yapıştırmak için birkaç katmandan oluşan kaliteli kâğıt bez elde edin. Genellikle bu amaçlar için, rölyef yapılı bir vinil taban üzerinde duvar kağıdını seçin, dayanıklıdırlar ve ıslak temizlikten korkmazlar.
 • Fayans macunu. Ürünler, kare veya dikdörtgen şeklinde genişletilmiş polistirenden yapılmış, çeşitli renk ve boyutlarda dekoratif bir malzemedir. Panellerin yüzeyine özgün tasarımlara ek olarak uygulama yapılabilir. Bugün satışta hem pürüzsüz hem de pürüzlü malzeme yüzeyleri bulabilirsiniz, ahşap taklitli karolar ve alçı süslemeler de çok popüler. Bu ürünler ucuza boyanabilir ve su bazlı boya ile bakımı kolaydır.

Oturma odasındaki modern tavanlar da karmaşık yapılar şeklinde tasarlanmıştır, yani:

 • Menteşeler. Çeşitli kusurları gizlemeniz ve iletişim kurmanız gereken yüzeyler için çok uygundur Süspansiyonlu kompozisyon için paneller herhangi bir şekil, doku ve renge sahip olabilir. Aynı zamanda, sıra dışı bir tasarım oluşturmanıza izin veren güzel aydınlatma ile mutlaka tamamlanırlar.

 • Alçıpandan. Böyle bir bitiş, işi yaparken tecrübe ve beceri gerektirir. Genellikle bir bükülme yapan iki seviyeli tavanlar, orijinal olarak oturma odasına bakar. Mükemmel ses ve ısı yalıtımına sahiptirler, uzun yıllar güvenle hizmet ederler.

Ancak iki seviyeli çerçevenin sadece yüksek odalar için uygun olduğuna dikkat etmek önemlidir. Alçak tavanlı bir salonda, yerleştirmemek daha iyidir, çünkü alanın yüksekliği 15-20 cm azalacaktır Alçıpanın esnekliği çeşitli şekillerin etkisine izin verir. Tasarımcılar, sadece basit tasarımları değil, aynı zamanda kubbeler ve kemerlerle çok seviyeli süslemeler de öneriyorlar. Alçıpan asma tavanlar, alışılmadık tasarım seçeneklerini temsil eden özgün bir şekilde birleştirilmiştir.

Panel asma tavan bir çerçeve üzerine kurulurlar. Malzeme, ön yüzüne çok renkli bir toz boya tabakası uygulanmış ince çinko ve alüminyum levhalar şeklindedir. Bu şekilde tavanları yapmak için pürüzlü veya pürüzsüz bir yüzeye sahip bir panel seçebilirsiniz. Hızlı kurulurlar, temizlenmesi kolaydır, havalandırma sistemini maskeleyebilir, ancak düşük ses yalıtımına sahiptirler.

 • SLR. Bir tür kaset tavandırlar ancak metal paneller yerine dekoratif aynalar kullanırlar. Bu süslemeler, görsel olarak salonun yüksekliğini artırmaya ve odaya yer açmaya yardımcı olur. Ayrıca çevre dostudur ve kullanımı güvenlidir.

 • Binmek. Metal çerçeve, alçıpan levhalar ve dekoratif panellerden yapılmış karmaşık şekillerin kavisli yüzeyleridir. Düzensizliği 1-2 cm'yi geçmeyen tavana monte edilebilirler İletişim ve yerleşik lambalar için kablolama planlanıyorsa, bu tavan modeli çalışmayacaktır.
 • Dişli. Başlangıçta ahşap evlerin ve şehir dairelerinin tasarımına benziyor. Çıtaların farklı renklerde yapılması nedeniyle, oturma odasında herhangi bir stili dekore etmek için kullanılabilirler. Alışılmadık bir seçenek, altın veya gümüş kaplı bir malzemedir, krom şeritler de harika görünür. Tavanı bu şekilde süslemek için parlak veya mat yüzeyli bir raf malzemesi seçin.
 • Uzatmak. Dayanıklı vinil polimerlerden yapılmış sağlam bir kumaş görünümündedir. Önce salonun çevresine panellerden bir çerçeve yerleştirilir ve ardından malzeme gerdirilir. Bu yüzer tavanda orijinal desen veya tasarımı uygulayabilirsiniz. Kompozisyon, kural olarak çeşitli renk ve malzemelerden gerçekleştirilir.

Kaplama malzemeleri

Oturma odasındaki tavan tasarımı, seçimi tasarım özelliklerine bağlı olan çeşitli malzemelerden yapılmıştır. Işık kaynaklarının doğru konumunun dikkate alınması ve elektrik kablolarının gizlenmesi önemlidir. Aynı zamanda, sadece odanın genel iç kısmına uyumlu bir şekilde uymakla kalmayıp aynı zamanda güvenli çalışma koşullarını da karşılayan ekolojik ürünler kullanılarak her türlü dekorasyon yapılmalıdır. Bu nedenle, tasarım için "düz" tavan seçeneğini seçmek için ahşap, alçı, boya veya kâğıt gerekir. Çok seviyeli yapılarda ise genellikle alçıpan, PVC paneller ve plastik paneller yardımı ile oluşturulan ayna veya parlak veya mat bir görünüme sahip olabilmektedir.

Son zamanlarda tavanın kombinasyonu çok popülerdi, asma bir yapı yaptılar ve ahşap kirişler ve gergi tavan ile süslediler. Bu dekordaki son dokunuş pervazlar ve sıvadır.

Pek çok, tek seviyeli tavanlar öngörülemez ve basit görünebilir, ancak doğru bitişi seçerseniz, tamamen orijinal bir görüntü elde edersiniz. Örneğin, düz duvar kağıdıyla yapıştırılan tavan soluk görünecek, ancak dokunmamış veya tekstil kumaşlar temelinde güzel bir kumaş uygularsanız görünümü değişecektir.

Salonun içi için ne tür bir tavan seçilecek olursa olsun, tasarımında kaliteli malzeme kullanılması gerekli olup, doğal ürünler tercih edilmesi önerilir. Doku ve renge de büyük özen gösterilmelidir.

Oturma odası asma tavan, evin genel tasarımının bir devamıdır. Bu nedenle, diğer odaların arka planına karşı orijinal bir şekilde ayırt etmek ve alışılmadık bir atmosferle doldurmak için tavan dekorasyonunda belirli bir yön uygulanması tavsiye edilir Bugüne kadar, tavanların dekorasyonu için birçok teknik vardır, ancak bunlardan en önemlileri:

 • Rokoko. Bej, mavi veya beyazın mükemmel düz yüzeyi ile karakterizedir. Aynı zamanda tavan duvarlara sorunsuz bir şekilde girmelidir. Duvar resimleri veya heykeller genellikle dekorasyon olarak kullanılır ve arka planı bronz ve altın bir pigmentle doldurmak için mümkün olan her yolu denerler. Avize genellikle tavanın ortasında bulunur ve kristal toplar ve kolyelerle süslenmiş devasa bir parçadır.

 • Klasik, tavanların her zaman bireysel ve benzersiz göründüğü bu kaplama ile ayırt edilir. Klasik dekorda, kural olarak, açık ve pastel tonlar hakimdir. Tasarımlar hem seviye hem de adım olabilir. Güzel avizeler aydınlatma olarak kullanılır ve spot ışıklardan aydınlatma ile tamamlanır. Esnek kumaş çizimleri ile süslenmiş, duvar kâğıdı ile kaplanmış veya alçı motifleriyle kaplı bu tür tavanlara kapsamlı bir bakış.
 • Modern. Yeni ve modern her şeyi seven ev sahipleri için uygundur. Bu dekorasyonda kontrast kombinasyonları, ayna yüzeylerinin ekleri ve fotoğraf baskısı kabul edilir. Bu yöndeki oturma odası için, alışılmadık bir hafiflik ve ağırlıksızlık hissi yaratan 3B tavanlar çok uygundur.

Şık

Geleneksel olarak, tavanın ortasına oturma odalarında büyük bir avize monte edilir, ancak bu seçenek genellikle minimalist dekor için uygundur. Karmaşık ve çok seviyeli yapılara gelince, aydınlatmaları için, aydınlatmayı düzenlemenin diğer, daha zarif yollarını kullanmak gerekir. Örneğin, geniş bir tavanı özgün bir tasarımla tamamlayabilen spot lambalar iyi bir seçim olacaktır. Işık kaynakları ve oda alanı seçiminde büyük rol. Sıradan avizeler küçük odalar için uygundur ve oturma odalarını alçak tavanlı birkaç yanan lamba ile dekore etmek ve odaya bir zemin lambası yerleştirmek daha iyidir.

Son zamanlarda, ev sahipleri birkaç seviyeden oluşan çatılar oluşturmayı tercih ediyor. Bu mimari kompozisyon harika görünüyor, ancak aydınlatma konusunda endişelenmezseniz, özellikle tavan için kahverengi renk seçilirse, dekor bozulacaktır. Bundan kaçınmak için, oturma odasına birkaç tür aydınlatma kurulması önerilir.

Tavandaki alışılmadık detayları ayırt edebilmenizi sağlayan iç aydınlatma kullanmakta fayda var. Orijinal camı orijinal lambayı tamamlarken, böyle bir tavanın dekoru spot ışıkları tercih etmek için tercih edilirken, farklı tonlarda orijinal bir flaş verecek ve odada romantik bir atmosfer yaratacaktır. Sahte tip dövme donanım da çok popülerdir, çeşitli renk ve şekillerde sunulur.

Seçim için ipuçları

Oturma odasındaki tavanı tasarlamadan önce, önce içinde iyi bir onarım yapmanız ve alanı genişletmeniz arzu edilir. Bu, yüksek tavanlı özel bir evse, iç tasarımı çok seviyeli yapılar kullanılarak çeşitlendirilebilir. Odanın küçük olduğu ve 18 metrekareyi geçmediği

Tavanı şık ve benzersiz kılmak için aşağıdaki ipuçlarına uymalısınız:

 • Doğal malzemeleri bitirmek için seçin. Sadece çevre dostu değil, aynı zamanda iç mekânın genel arka planına karşı da harika görünüyorlar. Hem ahşap tesisat hem de taşı taklit eden ürünler uygun olacaktır.

 • Geometriyi düşünün: Son moda çizgiler orantılı şekillerle belirgindir. Bu durumda, yüzey alışılmadık geometrik şekillerin desenleri veya çizimleriyle dekore edilebilir. Kareler, üçgenler ve ovaller şeklinde orijinal şekil kombinasyonları.
 • Renk tasarımına dikkat edin. Bugüne kadar, metal taklidi olan satenden yapılmış uzun kumaş çok popüler. Kalay, pirinç veya bakır teneke tavanlar mükemmel bir seçim olabilir.
 • Onları minimalizm dekorasyonunda kullanın. Sadelik ve alçakgönüllülük her zaman modadır. Tek sesli duvar kağıdını çeşitlendirmek için, tavana göre folklorik motiflerin bir listesi uygulanabilir.

İç mekânda güzel örnekler

 • Oturma odası asma tavan için en güzel tavan, sanat resimleriyle süslenmiş asma yapıdır, taze ve zarif görünüyor. Ek olarak, kurulumu hızlıdır ve yüzeyi mükemmel bir şekilde düzleştirmenize ve tasarım stiline uygun çok çeşitli malzeme ve renklere izin verir.
 • Fotoğraf baskısı ile asma tavanlar özel ilgiyi hak eder ve özgün tasarımları çeşitli çizimler ve kompozisyonlarla temsil edilebilir. Oturma odası asma tavan için, boyutunun etkisinden dolayı gökyüzü görüntüleri ile uygun seçenekler vardır ve oturma odası geniş ve açık hale gelir, odada sonsuzluk etkisi yaratılır.
 • Damla şeklinde 3 boyutlu panellerle ilginç fikirler. Mekânı özel bir şekilde genişletir ve salonu alışılmadık bir atmosferle doldurur. Çizimler için farklı boyutlar seçebilirsiniz. Bu tür tavanlar, modern tarzda dekore edilmiş oturma odaları ve tasarımda alışılmadık her şeyi tercih eden ev sahipleri için çok uygundur.
 • Genellikle tasarım, alçıpan ile streç kumaşın bir kombinasyonunu kullanır. Parlak yüzeyli tek sesli bir yüzey seçmek daha iyidir. Asil görünüyor ve odanın içini daha da vurgulamaya yardımcı oluyor.
 • Özel bir şekilde hem dairede hem de kır evinde kirişli tavanlar. Doğal ahşap, oturma odasına rahatlık ve doğal bir sıcaklık hissi verir. Bu arada, odanın genel dekoruna güzel bir şekilde uyacak dekoratif koyu gölgeli kirişlerin kullanılması tavsiye edilir.

Bu tür tasarımlar her tür stil için mükemmel bir seçenektir, ek kaplama gerektirmezler ve tek seviyeli veya maksimum tavanlara uygulanabilir. Güzelliğini vurgulamak için odaya laminat veya parke yerleştirmek ve doğal ahşaptan mobilyalar yerleştirmek gerekir.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.