Petek Asma Tavan Sistemleri

Petek Asma Tavan

Günümüzde yapı malzemeleri alanı çok hızlı gelişmekte ve dünyaya giderek daha fazla yeni teknolojiler sunmaktadır. Bunlardan biri Petek tavanıdır. İlk defa, bu tip asma tavan İtalya'da icat edildi ve tasarlandı. Bugüne kadar, petek asma tavanların pratikliği ve estetik açıdan güzel görünümü, Avrupa çapında ünlü olmalarına ve talep görmelerine yardımcı olmuştur.

Petek Tavan, alüminyum ızgara tavandır. Son teknoloji bir tavan çözümüdür . Petek asma tavan sistemleri birçok yeni çözüm sunar ve ticari tesisler için asma tavan mimarisinde alternatif bir bakış açısı sunar. Petek asma tavan, çeşitli geometrik yapısı ve sayısız RAL rengi ile şaşırtıcı derecede çeşitli oda tasarımları oluşturur.
Petek asma tavan sistemleri, her türlü çözümü, parlak projeleri, yenilikçi teknolojileri uygulamanıza izin verir. PETEK alüminyum TAVAN hemen hemen her tür tavanla birleştirilebilir:

Petek Tavan hususiyetleri

Bu tavan, bileşen profillerinden oluşan bir sistemdir. Petek asma tavan cihazının tamamı 60 ila 240 cm uzunluğunda çerçeve kılavuz rayları, bağlantı için ek parçalar, ızgaraların monte edildiği dekoratif profiller, duvar köşeleri ve tüm yapıyı tutan ayarlanabilir askılar içerir.

Yaratılıştan sonra bile, petek tavanları kendilerini iyileştirmeye borçludur. Örneğin, son zamanlarda ürün yelpazesinde çok sayıda yeni renk ve format ortaya çıkmış ve üretimde kullanılan malzemelerin teknik özellikleri iyileştirilmiştir.

Temel olarak, oluştururken alüminyum ve çeşitli alaşımları kullanılır. Bir dizi olumlu özelliği vardır ve ondan yapılan ürünler de bunlara sahiptir:

 • İnşaat kolaylığı. Alüminyum hafif bir metal olarak kabul edilir, bu yüzden yapının kütlesi 1 metrekaredir. 1 ila 5 kg'a eşittir. Ağırlık, profillerin ve hücrelerin boyutlarına göre değişir;
 • Ekolojik temizlik. Metal işlem sırasında havaya hiçbir toksin madde salınmaz;
 • Yangın Güvenliği. Alüminyumun varlığından dolayı petek tavanlarındaki yangın yayılmaz;
 • Yüksek seviyede metal plastisite. Bu özelliklerin varlığı, çeşitli kalınlık ve konfigürasyonlarda yüksek kaliteli profiller üretmeyi mümkün kılar;
 • Korozyon direnci. Alüminyum alaşımları korozyona uğramaz, bu da tavan yapılarının ömrünün uzamasına yardımcı olur.

Petek tavan çinkodan yapılabilir, ancak daha ucuz ve daha avantajlı oldukları için alüminyum tavanları dikkate alacağız.

Petek tavanlarının artıları ve eksileri

Petek asma tavanının başlıca avantajları aşağıdaki gibidir:

 • Tasarım, çok çeşitli bina tiplerinde kullanılabileceği için çok yönlüdür;
 • Hücre kullanımı ve özel membran kullanımı ile yapı, odanın ek ses yalıtımı sağlar;
 • Bir odada petek tavan kullanarak hacimlerini görsel olarak değiştirebilirsiniz. Odanın hacmini görsel olarak azaltmaya yardımcı olurlar, ancak aynı zamanda zarif ve hafif görünürler;
 • Farklı iletişim türleri mevcutsa veya planlanmışsa, petek tavan en iyi seçenek olacaktır. Ek ekipman kullanmadan kolayca gizleyecekler. Tavan yapıları, iklim kontrolü ve yangın söndürme cihazları gibi iletişimin düzgün çalışmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda, odanın görünümü çekici kalacaktır;

 • Petek tavan oldukça pratiktir, kullanımları ile sıra dışı bir tavan tasarımı oluşturmak mümkündür. En popüler olanları tek seviyeli yapılardır, ancak farklı renk tonları ve çeşitli aydınlatma türlerinin modüllerinin kullanılabileceği çok seviyeli tavanlar, iç mekânı önemli ölçüde iyileştirmeye yardımcı olabilir;
 • Diğer kaplama türleri ile birleştirilebilir;
 • Petek asma tavan kullanarak çok sayıda aydınlatma cihazı seçeneği arasından seçim yapmak mümkündür. Örneğin: gömme veya tavan ışıklarını kullanmak mümkün hale gelir;
 • Metalin özel bir toz malzeme ile işlenmesi sayesinde yapı üzerinde mantar veya küf oluşmayacaktır. Ayrıca toz birikmesini önlemeye yardımcı olur;
 • Petek tavan tasarımı varsa, havalandırma düzgün çalışır, bu da odada nem birikmesini önler;
 • Özel araçlar kullanmadan sıradan ıslak temizlemeden oluşan yapıların basit bakımı.

Herhangi bir yapı malzemesi gibi, petek tavan dezavantajları vardır:

 • Ana dezavantaj, diğer tavan kaplama türlerine kıyasla yüksek maliyetleridir, ancak uzun hizmet ömürleri, kolay bakımları ve çekici estetik görünümleri sayesinde satın alma maliyetleri kendini amorti edecektir;
 • Petek asma tavanları monte ederken, oda yüksekliğinin 10-15 cm yüksekliğini "çaldıkları" akılda tutulmalıdır. Bu nedenle, bu tür tavan, zaten düşük odaların sahipleri için tavsiye edilmez.
 • Petek tavan çeşitleri
 • Petek tavan seçimi sadece renk şemasına değil, aynı zamanda ek ızgaraların cihazına da bağlıdır. İkinci kriter için tavanlar aşağıdaki tiplere ayrıldı:
 • 1. Standart. Bu tip, zemine paralel olarak monte edilen bir askı sistemi ile temsil edilir. Hücreleri doğru kare şeklinde yapılmıştır. Mevcut tüm Petek tavan türleri arasında, bu seçeneğin maliyeti en düşük olanıdır.

Piramit. Farkı, hücrelerin standart olmayan şeklidir. Ayrıca, piramidal tavanların montajında ​​U şeklindeki profiller U şeklindeki profillerle değiştirilir. Onların yardımıyla odanın yüksekliğini görsel olarak artırabilirsiniz.

3. Panjurlar. Bu tür, mevcut iletişimlere erişimi kolaylaştırmak için kullanılır. Böyle bir tavanın montajı farklı yükseklikteki profillerden yapılır. Bazı bölümler dikdörtgen şeklinde yapılmıştır.

. Standart olmayan hücre tipine sahip kafes. İç mekâna çeşitlilik katmaya yardımcı olur.

5. Çok düzeyli kafesler. Panjurların yanı sıra farklı yükseklikteki profillerle monte edilirler. Sonuç olarak, çekici bir tasarım etkisi yaratılır.

Hazırlık çalışmaları

Petek asma tavanları sadece önceden hazırlanmış tavanlara kurulur. Hazırlık çalışması sırasında aşağıdakileri yapmanız gerekir:

1. Eski kaplamayı çıkarın.

2. Tavanı kirden temizleyin.

3. Boşluğu onarın (varsa).

4. Eklemleri kapatın.

5. Yüzeyi düzleştirin.

6. Tavan alanını badana veya özel boya ile boyayın.

7. İletişimi kurulum için hazırlayın.

8. Tavan seviyesini odanın tüm alanı üzerine işaretleyin.

Ayrıca, çalışmaya başlamadan önce profil sayısına karar vermelisiniz, bu da petek asma tavan hesaplamanız gerektiği anlamına gelir.

Gerekli yapının hesaplanması

Öncelikle petek tavan profilleri için hangi ebatların mevcut olduğunu bulalım:

1. U-şekilli profillerin imalatında kullanılan metalin kalınlığı 0.33 ile 0.49 mm arasında değişmektedir.

2. Çıtaların genişliği 5 mm ile 24 mm arasında ve yükseklikleri- 30 ile 50 mm arasında değişebilir.

3. Hücrenin büyüklüğü çok sayıda seçeneğe sahiptir ve yalnızca alıcının kişisel isteklerine bağlıdır. Yapı malzemeleri pazarında en çok talep edilen 10 cm olup, en büyük ebat 20 cm'ye kadar, en küçüğü 4 cm'dir.

İstenilen hücre boyutuna ve metal kalınlığına karar verdikten sonra, aşağıdaki noktaları ölçmeniz gerekecektir:

 • Tavan yüzey alanı;
 • M cinsinden tavan yüksekliği;
 • M cinsinden köşe çevresi;
 • Köşe kalınlığı;
 • Köşe boyutu.

Elde edilen sayılarla donanmış olarak, İnternette her profil türünün gerekli parçalarının sayısını, uzunluklarını ve genişliğini bağımsız olarak hesaplayacak özel bir hesap makinesi bulun.

Emel işaretleme

Daha önce de belirtildiği gibi, petek tavanının kurulumuna başlamadan önce, taban yüzeyini işaretlemeniz gerekecek:

 • İlk adım, odanın genişliğinin ve uzunluğunun boyutlarını ölçmektir. Elde edilen değerleri sırayla kılavuz profillerin uzunluğuna böleriz. Parça maliyetlerinden tasarruf etmek için hem uzunluk hem de genişlik için ray kalıntılarının sayısını belirliyoruz. Çerçeve profilleri, kalıntıların en küçük çıktığı duvara paralel olarak takılmalıdır.
 • Ardından, çerçeve profillerinin ve planlanan lambaların nasıl yerleştirileceğini bir not defterine çiziyoruz. Sonra bu çizimi tabana aktarıyoruz. Bu konturlarda, tüm yapıyı tutan süspansiyonlar ve lambalar için bağlantı elemanları olacaktır.
 • 60 cm uzunluğa sahip bir profil için 2-3 süspansiyon gereklidir ve her bir sonraki artan uzunlukta 1-2 süspansiyon ekliyoruz.
 • Mevcut tüm iletişim ve demirbaşları dikkate alarak inşaat seviyesini belirliyoruz. Bina seviyesini kullanarak, tüm çevre alanı boyunca işaretler uygularız.
 • İşaretler hazır olduktan sonra, tavan tabanına, süspansiyonları ve lambaları sabitlemek için gereken delikler açıyoruz.
 • Tavanın belirli yerlerinde de ikincil bir yükün olduğu durumlarda, yan yana bulunan çerçeve raylarının ilave süspansiyonlar yardımı ile güçlendirilmesi gerekir.

Orijinal ambalaj, askıların nasıl yerleştirileceğine dair ipuçları içeriyorsa, bunlara uyduğunuzdan emin olun. Bu, yapı boyunca eşit bir yük oluşturmanıza ve böylece bazı parçaların hasar görmesini önlemenize yardımcı olacaktır.

Petek asma tavan tavanlarının montajı

İdeal olarak, çalışırken kontrol etmek için bir petek tavan montaj şemasına ihtiyacınız olacaktır. Aşağıda, böyle bir şema belirtilecektir, ancak çerçevenin 60 * 60 cm'lik bölümlere sahip olduğu dikkate alınarak.

Kurulum, ana çerçevenin oluşturulmasını ve ona dekoratif ızgaraların bağlanmasını içerir. Çalışma sırasında tavanı monte etmek için özel aletlere ihtiyacımız yok ve inşaat atığı israfı minimum düzeyde olacak.

Kurulumun sorunsuz gerçekleşmesi için şunları yapmalısınız:

1. Önceden uygulanan işaretleri kullanarak, bir duvar köşesi kurarız, yapının gerekli seviyesini korumak için gerekli olacaktır. Sabitlemek için dübel çivi kullanıyoruz;

2. Basamak 1 m'den fazla iken, bir şemsiye dübel ve kendinden kılavuzluk vidalar kullanarak tüm askıları sabitleriz. Gerekirse, kancanın duvar köşesinden 5-6 cm daha yüksek olması için yüksekliklerini ayarlayın;

3. Çerçeve çıtalarını askı kancalarına yerleştirin. Öncelikle uzun yatak profillerini bağlayıp daha kısa olanlara geçiyoruz. Tavanın tek bir bütün ve sağlam bir yapı olması için bağlantı parçaları kullanıyoruz. Hiçbir durumda çerçeveyi duvara yakın sabitlemeyiz! Bu, petek asma tavan mekanik hasara neden olacaktır.

Alüminyum profili kısaltmak için metal makas kullanın;

5. Gerekli kablolamayı tavanın dışında görüntüleriz.

Dekoratif ızgaraların montajı ayrı ayrı yapılır, bu, özel yapım becerisine sahip olmayan bir kişinin bile yapabileceği oldukça basit bir iştir. Sözde "dişi" ve "erkek" olarak adlandırılan kalasların her birinde, yapıların dik açılarla monte edildiği oluklar vardır. Ardından, monte edilmiş ızgaraları çerçeve bölümlerine sabitliyoruz. Bunu çok dikkatli yapıyoruz.

Son adım, tavan seviyesini bir süspansiyonla ayarlamak ve armatürleri kurmaktır. Gördüğünüz gibi, petek tavanını kurma talimatları çok basittir ve bağımsız olarak yapılabilir.

Petek asma tavanların döşeneceği odalar

Çoğu zaman, petek asma tavan hakkında okurken, insanlar yalnızca yüksek tavanlı kamu binalarında kullanılabilecekleri izlenimine kapılırlar. Ancak bu hiç de geçerli değil ve yaşam alanlarında bir petek asma tavan kurulumunun yalnızca fayda sağlayacağı odalar var.

Birincisi, bu koridor. Islak giysilerden ve ayakkabılardan çıkan buharlar genellikle ara boşlukta birikerek küf ve küf oluşumuna katkıda bulunur. Petek asma tavan kurduğunuzda, sadece bu sorunu çözmekle kalmayacak, aynı zamanda "donuk" koridorunuzu da mükemmel bir şekilde süsleyeceksiniz.

İkincisi, bunlar sıhhi bölgenin odalarıdır. Burada yüksek nem oranından dolayı petek tavanlar da gerekli olacaktır. Ancak, tasarımın herhangi bir metalde olduğu gibi neme dayanıklı olmasına rağmen, yoğunlaşma birikecek ve bu da beyaz lekelerin ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu nedenle bu odalarda tavanlar daha dikkatli bakım gerektirir. Ayrıca banyo veya tuvalete ikinci kattaki bir kanalizasyon şezlongu geçerse, bu tavanlar ona ücretsiz erişim sağlayacaktır.

Estetik sebeplerden dolayı petek tavan her odada kullanılabilir.

Kurulumlarının tavsiye edilmediği tek yer mutfaktır. Mutfak dumanları yapısal elemanların üzerine yerleşir ve koruyucu kaplama kırılmadan temizlenemez.

Petek asma tavan hayal gücünüzün çılgınca çalışmasına izin verir. Çok çeşit renk tonu, hücre ve ızgaraların çeşitli şekilleri, çeşitli tasarım efektleri yaratıyor ... Aynı zamanda kurulum çok basit ve kendi ellerinizle mümkün. Yukarıdaki kurallara uyun ve ayrıca petek tavan videosunun nasıl düzgün bir şekilde kurulacağına bakın ve makalenin sonunda onarımınız hızlı, sorunsuz olacak ve sonuç yıllarca göze hoş gelecektir.

Petek alüminyum tavanın avantajları.

 1. Kafes yapısı sayesinde petek tavan, bir oda yangınında duman tahliyesini en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olur. Yanıcılık sınıfı G1.
 2. Tavan tamamen neme ve neme dayanıklıdır. PETEK tavanın boyası, sıradan araba emayesine kıyasla 2 kat daha güçlüdür (neme ve sıcaklığa).
 3. Petek asma tavan, sonsuz sayıda şekil ve renge sahip bir tavandır. Petek tavan, her türlü ekipmanın renginde üretilebilir veya firmanın kurumsal renginde boyanabilir, altın veya ayna olabilir.
 4. PETEK TAVAN SİSTEMLERİ, başka bir tesiste sökülüp yeniden monte edildikten sonra bile orijinal özelliklerini korur.
 5. Tavanlar PETEK TAVAN İstanbul da birçok tasarım olanağına sahiptir - tavandaki lambalar monte edilebilir veya asılabilir, ayrıca petek tavanın arkasına da yerleştirilebilir. PETEK ASMA TAVAN montajı çok kolaydır - çalışma tozsuz yapılır.
 6. PETEK TAVAN çok basittir ve taşınması tamamen kolaydır.
 7. Tüm PETEK tavanın maliyeti, montaj maliyetleri ile birlikte, geleneksel alçıpan tavanlara göre% 22 daha düşüktür.
 8. Yangın Muayenesi - petek tavanının uygulandığı yerleri iyi kabul eder.
 9. Petek tavan , tüm yangın güvenliği gereksinimlerini karşılayan ve tüm testleri geçen en güvenli tavandır ve bu, TSE BELGE onaylanmıştır.
 10. Petek tavanlar için özel PETEK TAVAN ARMATÜRÜ geliştirildi

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.