Petek Tavan

Petek Asma Tavan, Petek Tavan

Petek Tavan yapı gereçleri alanı çok hızlı bir şekilde gelişmekte ve dünyaya giderek daha fazla yeni teknoloji sunmaktadır. Bunlardan biri petek tavan. Bu tip petek asma tavan ilk olarak İtalya'da icat edildi ve inşa edildi. Bugün, petek tavanların pratikliği ve estetik açıdan güzel görünümü, onların Avrupa ve Dünya çapında ürün talep edilir oldu.

petek asma tavan

İçindekiler:

 1. Petek Tavan Özellikleri
 2. Petek tavanların artıları ve eksileri
 3. Petek tavan çeşitleri
 4. Hazırlık çalışmaları
 5. Gerekli tasarımın hesaplanması
 6. Temel işaretleme
 7. Petek tavanların montajı
 8. Petek tavanların monte edilmesi gereken odalar

PetekTavan Özellikleri

Bu petek tavan bir bileşen profilleri sistemidir. Tüm petek asma tavan cihazı, 60 ila 240 cm uzunluğunda kılavuz çerçeve rayları, birleştirme için ekler, ızgaraların monte edildiği dekorasyon profilleri, duvar köşeleri ve tüm yapıyı tutan ayarlanabilir askılar içerir. Yaratılıştan sonra bile, petek tavanlar kendilerini iyileştirmeye borçludur. Örneğin, son zamanlarda ürün yelpazesinde çok sayıda yeni renk ve format ortaya çıktı ve ayrıca üretimde kullanılan malzemelerin teknik özellikleri geliştirildi.

Temel olarak, tasarım alüminyum ve çeşitli alaşımlarını kullanır. Bir dizi olumlu özelliğe sahiptir ve ondan yapılan ürünler de bunlara sahiptir:

 • İnşaat kolaylığı. Alüminyum hafif bir metal olarak kabul edilir, bu nedenle yapının kütlesi 1 metrekare M'dir. 1 ila 5 kg'a eşittir. Ağırlık profile ve hücre boyutlarına göre değişir;
 • Ekolojik temizlik. Metal kullanıldığında, toksik maddeler havaya salınmaz;
 • Yangın güvenliği. Alüminyumun varlığı nedeniyle, petek tavanlara ateş yayılmaz;
 • Metalin yüksek sünekliği. Bu özelliğin varlığı, çeşitli kalınlıklarda ve konfigürasyonlarda Yüksek kaliteli profillerin üretilmesini mümkün kılar;
 • Korozyon direnci. Alüminyum alaşımları aşınmaz, bu da tavan yapılarının ömrünü uzatmaya yardımcı olur.

Petek tavanları çinkodan yapılabilir, ancak alüminyumları dikkate alacağız, çünkü daha ucuzdurlar ve daha avantajları vardır.

Petek tavanların artıları ve eksileri

Petek tavanın ana avantajları şunlardır:

 • Tasarım evrenseldir, çünkü çok çeşitli binalarda kullanılabilir;
 • Hücreleri kullanan yapı ve özel membranların kullanımı odanın ek gürültü yalıtımını sağlar;
 • Bir odaya petek tavanlar uygulayarak hacimlerini görsel olarak değiştirebilirsiniz. Odanın hacmini görsel olarak azaltmaya yardımcı olurlar, ancak aynı zamanda zarif ve kolay görünürler;
 • Çeşitli iletişim türleri mevcutsa veya planlanmışsa, petek tavanlar en iyi seçenek olacaktır. Ek ekipman kullanmadan kolayca gizleyecekler. Tavan yapıları, iklim kontrolü ve yangın söndürme cihazları gibi iletişimin düzgün çalışmasına izin verecektir. Aynı zamanda, odanın görünümü çekici kalacaktır;
 • Petek tavanlar çok pratiktir, kullanımları ile olağandışı bir tavan tasarımı oluşturmak mümkündür. En popüler olan tek seviyeli tasarımlardır, ancak farklı renk tonları ve çeşitli aydınlatma türlerinden modüller uygulayabileceğiniz çok seviyeli tavanlar, iç mekanı önemli ölçüde geliştirmeye yardımcı olabilir;
 • Diğer finisaj türleri ile kombine edilebilir;
 • Petek tavanları kullanarak, çok sayıda aydınlatma cihazı seçeneğinden seçim yapma imkanı vardır. Örneğin: yerleşik veya tavana monte aydınlatıcıların kullanılması mümkün hale gelir;
 • Metalin özel toz malzeme ile işlenmesi nedeniyle yapı üzerinde mantar veya küf oluşmaz. Ayrıca toz birikmesini önlemeye yardımcı olur;
 • Bir petek tavan tasarımının varlığında, hava havalandırma düzgün bir şekilde çalışıyor, bu da odadaki nem birikimini önlemeye yardımcı oluyor;
 • Özel araçlar kullanmadan sıradan ıslak temizlemeden oluşan yapıların basit bakımı.

metal petek asma tavan, alüminyum petek tavan, petek tavan modelleri

Herhangi bir yapı malzemesi gibi, petek tavanları ve dezavantajları şunlardır:

 • En önemli dezavantaj, diğer tavan tiplerine kıyasla yüksek maliyetleridir, ancak satın alma maliyetleri uzun servis ömrü, kolay bakım ve çekici estetik görünüm nedeniyle ödenecektir;
 • Petek tavanları monte ederken, odanın yüksekliğinin 10-15 cm "çaldığı" akılda tutulmalıdır. Bu nedenle, zaten düşük oda sahiplerine bu tip tavan tavsiye edilmez.

Petek tavan çeşitleri

Petek tavan seçimi sadece renk şemasına değil, aynı zamanda geçmeli ızgaraların düzenlenmesine de bağlıdır. İkinci kriter için tavanlar aşağıdaki tiplere ayrıldı:

1. Standart. Bu tip zemine paralel monte edilmiş bir süspansiyon sistemi ile temsil edilir. Hücreleri doğru kare şeklinde yapılır. Mevcut tüm grillato tavan türlerinden, bu seçeneğin maliyeti en düşüktür.

2. Piramit. Farkı, hücrelerin standart olmayan şeklidir. Ayrıca piramidal tavanların montajında ​​U-şekilli profiller U-şekilli ile değiştirilir. Onların yardımıyla, odanın yüksekliğini görsel olarak artırabilirsiniz.

3. Kör bahisler. Bu tip, mevcut iletişimlere erişimi kolaylaştırmak için kullanılır. Böyle bir tavanın montajı, çeşitli yükseklikteki profillerden yapılır. Bazı bölümler dikdörtgen şeklinde yapılır.

4. Standart olmayan hücre tipi kafes. İç mekana çeşitlilik katmaya yardımcı olur.

5. Çok seviyeli ızgaralar. Panjurların yanı sıra, yükseklik için farklı profillerle monte edilirler. Sonuç olarak, çekici bir tasarım efekti yaratılır.

alüminyum petek asma tavan, petek tavan modelleri

Alüminyum Petek Asma Tavan Hazırlık Çalışmaları

Petek tavanlar sadece önceden hazırlanmış tavan tavanlarına monte edilir. Hazırlık çalışmaları sırasında aşağıdakileri yapmanız gerekir:

1. Eski kaplamayı çıkarın.

2. Bir kir tavanını temizlemek için.

3. Boşluğu (varsa) onarın.

4. Derzleri kaplayın.

5. Yüzeyi düzleştirin.

6. Tavan alanını badana veya özel boya ile boyayın.

7. İletişimi kurulum için hazırlayın.

8. Tavan seviyesini odanın tüm alanına işaretleyin.

Ayrıca, çalışmaya başlamadan önce profil sayısını belirlemek gerekir, bu da petek tavanını hesaplamanız gerektiği anlamına gelir.

Gerekli tasarımın hesaplanması

İlk olarak, petek tavan profilleri için hangi boyutların olduğunu anlayalım:

1. U-şekilli profillerin üretiminde kullanılan metalin kalınlığı 0.33 ila 0.49 mm arasında değişmektedir.

2. Rayların genişliği 5 mm ila 24 mm arasında değişebilir ve yükseklikleri 30 ila 50 mm arasında değişebilir.

3. Hücre büyüklüğü çok sayıda seçeneğe sahiptir ve yalnızca alıcının kişisel isteklerine bağlıdır. Yapı malzemeleri pazarında en popüler 10 cm, en büyük boyutu 20 cm, en küçüğü 4 cm'dir.

İstenen hücre boyutuna ve metal kalınlığına karar verdikten sonra, aşağıdaki noktaları ölçmeniz gerekecektir:

 • tavan yüzey alanı;
 • m cinsinden tavan yüksekliği;
 • köşe çevresi m olarak;
 • açı kalınlığı;
 • köşe boyutu.

Sayılarla donanmış, internette her bir profil türünün gerekli parça sayısını, uzunluklarını ve genişliğini bağımsız olarak hesaplayacak özel bir hesap makinesi bulun.

Temel işaretleme

Daha önce de belirtildiği gibi, grillato tavanın montajı başlamadan önce, tabanın yüzeyini işaretlemek gerekecektir:

 • İlk adım odanın genişliğini ve uzunluğunu ölçmektir. Ayrı olarak, elde edilen değerleri kılavuz profillerinin uzunluğuna böleriz. Bileşenlerin maliyetinden tasarruf etmek için rayların kalıntılarının miktarını hem uzunluk hem de genişlik için belirleriz. Çerçeve profilleri, kalıntıların en küçük olduğu duvara paralel bağlanmalıdır.
 • Ardından, bir defterde çerçeve profillerinin ve planlanan fikstürlerin nasıl yerleştirileceğini ana hatlarıyla açıklıyoruz. Sonra bu çizimi tabana aktarıyoruz. Bu devrelerde, tüm yapıyı tutan süspansiyonlar ve fikstürler için fikstürler olacaktır.
 • 60 cm uzunluğunda bir profilde 2-3 süspansiyon gerekecektir ve bir sonraki her bir artan uzunluk ile 1-2 süspansiyon ekliyoruz.
 • Mevcut tüm iletişim ve fikstürleri dikkate alarak tasarım seviyesini belirleriz. Bir bina seviyesinin yardımıyla, çevrenin tüm alanını işaretliyoruz.
 • İşaretleme hazır olduktan sonra, tavan tabanına süspansiyon ve fikstür montajı için gerekli delikler açarız.
 • Belirli bir yükün ikincil bir yükün verildiği durumlarda, ek süspansiyonların yardımıyla yan yana bulunan çerçeve raylarının güçlendirilmesi gerekir.

Fabrika ambalajında, süspansiyonların nasıl yerleştirileceği hakkında ipuçları varsa, bunları takip ettiğinizden emin olun. Bu, tüm yapı boyunca düzgün bir yük oluşturmanıza ve böylece bazı parçaların hasar görmesini önlemenize yardımcı olacaktır.

Petek asma tavan Uygulaması

İdeal olarak, çalışırken kontrol etmek için bir petek tavan uygulama şemasına ihtiyacınız olacaktır. Böyle bir şema aşağıda belirtilecektir, ancak çerçevenin 60*60 cm bölümleri olduğunu dikkate alarak.

Petek asma tavan uygulama, ana çerçevenin oluşturulmasını ve dekoratif ızgaraların ona eklenmesini içerir. Çalışma sırasında tavan montajı için özel aletlere ihtiyacımız yok ve inşaat atıkları minimum olacak.

Sorunsuz kurulum için şunları yapmanız gerekir:

1. Önceden uygulanan işaretleri kullanarak, bir duvar köşesi takıyoruz, gerekli inşaat seviyesini korumak gerekli olacak. Sabitlemek için genişleme cıvatası kalkan tırnaklarını kullanıyoruz;

2. Adım 1 m'den fazla iken, tüm süspansiyonları bir şemsiye tapası ve vidalar yardımıyla sabitliyoruz. Gerekirse kanca yüksekliğini duvar köşesinden 5-6 cm daha yüksek olacak şekilde ayarlayın;

3. Çerçeve raylarını süspansiyonların kancalarına yerleştiriyoruz. Her şeyden önce, uzun yatak profillerini tutturuyoruz, daha kısa olanlara geçiyoruz. Tavanın tek bir bütün ve güçlü bir yapı olması için bağlantı parçaları kullanıyoruz. Hiçbir durumda çerçeveyi duvara yakın tutmayın! Bu, grillato tavanına mekanik hasar verecektir.

4. Alüminyum profil kısaltmak için, sadece metal için makas kullanın;

5. Tavanın dışından gerekli kabloları gösteririz.

Dekoratif kafeslerin montajı ayrı ayrı yapılır, bu, özel inşaat becerilerine sahip olmayan bir kişinin bile yapabileceği oldukça basit bir görevdir. “erkek” ve “dişi” denilen profiller her birinde, yapıların dik açılarda monte edildiği oluklar vardır. Ardından, monte edilen ızgaralar çerçevenin bölümlerine sabitlenir. Bunu çok dikkatli yapıyoruz.

Son adım, bir süspansiyon ve montaj armatürleri kullanarak tavan seviyesini ayarlamaktır. Gördüğünüz gibi, grillato tavan için kurulum talimatları çok basittir ve bağımsız olarak yapılabilir.

Petek tavanların monte edilmesi gereken odalar

Çoğu zaman, petek tavanları okurken, insanlar sadece yüksek tavanlı kamu binalarında kullanılabilecekleri görüşüne sahiptir. Ancak bu hiç de öyle değil ve konutlarda bir petek asma tavan kurulumunun sadece faydalanacağı odalar var.

Birincisi, bu giriş holü. Islak kıyafetlerden ve ayakkabılardan çıkan buharlar genellikle tavanlar arası alanda birikir, böylece mantar ve küf oluşumuna katkıda bulunur. Petek tavanları kurarak, sadece bu sorunu çözmekle kalmayacak, aynı zamanda “donuk” koridorunuzu mükemmel bir şekilde süsleyeceksiniz.

İkincisi, bunlar sıhhi bölgenin odaları. Burada, yüksek nem oranı nedeniyle petek tavanlar da gereklidir. Ancak, tasarımın neme dayanıklı olmasına rağmen, herhangi bir metalde olduğu gibi, beyaz lekelerin ortaya çıkmasına neden olacak yoğunlaşma birikecektir. Bu nedenle, bu odalarda tavanlar daha kapsamlı bakım gerektirir. Ayrıca, ikinci kat kanalizasyon için bir şezlong banyo veya tuvalete geçerse, bu tavanlar ücretsiz erişim sağlayacaktır.

Estetik nedenlerden dolayı, petek tavanlar herhangi bir odaya uygulanabilir.

Kurulumlarının tavsiye edilmediği tek yer mutfaktır. Mutfak çocuğu yapısal elemanlara yerleşir ve koruyucu kaplamayı ihlal etmeden temizlenemez.

Petek asma tavan hayal gücünüzün vahşi olmasına izin verir. 190 renk tonu, çeşitli hücre şekilleri ve ızgaralar, çeşitli tasarım efektleri yaratır .. Tüm bunlarla kurulum kendi ellerinizle çok basit ve mümkündür. Yukarıdaki kuralları takip edin ve makalenin sonunda petek tavanını nasıl doğru bir şekilde monte edeceğinizi görün ve onarımınız sorunsuz bir şekilde hızlı bir şekilde gidecek ve sonuç daha uzun yıllar göze hoş gelecektir.

Petek Asma Tavan Sistemleri

Petek tavan bugünlerde sadece Türkiye pazarında değil, tüm dünyada büyük talep görüyor. Bu tavan sistemi, açık ve hafif yapıların tercih edildiği bir mekânın genel iç mekanlarına değer katar. 7 modüler hücre boyutunda ve 2 profil yüksekliğinde mevcut olan tavan sistemlerinden biridir. Tavan, işlevsellik, estetik görünüm, çevre dostu olma ve dayanıklılık açısından son derece iyi puanlar alır. Çekici aydınlatma ve gölge efektleri yaratabilen bu tür tavan, petek tavan maskesi görevi görür ve cazibe merkezi haline gelir. Dek-Mar olarak, dünya çapındaki müşterilere uygun bir fiyat aralığında şık petek asma tavan yelpazesi sunuyoruz.

"Petek Tavan" nedir?

Duvara tutturulmuş bir çerçeve olan metal hücreler şeklinde bir örgü paneldir. Bu tür paneller paslanmaz çelik, alüminyum ve galvanizli demirden yapılmıştır ve genellikle U şeklinde bulunur. Müşteriler, renkler söz konusu olduğunda, mat ve parlak yüzeylerden farklı olan geniş seçeneklere sahiptir. Taban, ara ve yatak kılavuzlarından oluşur ve 600 x 600 mm ızgaralar kullanılarak monte edilir. Bireysel ızgaraların bu tür tekrarlarını oluşturarak- tek tip bir tuval resmi oluşturulur ve onu son zamanlarda popüler bir eğilim olan desenin şeffaflığı ve hafifliği ile görsel olarak ayırt eder. Bu petek tavan sistemleri, çapraz ve ana raylı entegre bir süspansiyon sistemini destekler.

Petek Asma Tavan Sistemlerinin Avantajları

Petek tavan temel özellikleri, yerleştirilmiş ışık sistemlerini, sprinkleri, havalandırma sistemlerini ve hava difüzörlerini sorunsuz bir şekilde barındırabilmeleri ve asma kafes tavanın bunları gizlerken iletişimlere erişimi kısıtlamamasıdır. Petek tavan, herhangi bir alana eşsiz bir zarafet katmanın yanı sıra, aşağıdaki gibi bir dizi başka avantaja da sahiptir:

 • Hücre elemanlarının montajı kolaydır ve herhangi bir özel alet kullanılmadan çıkarılabilir.
 • Petek Tavan Paneline hızlı erişim
 • Bu tavan aynı zamanda aşağı açılır, fayans, sürgülü ve kancalı olarak da mevcuttur
 • Orijinal oda hacminden ödün vermeden oda yüksekliğini görsel olarak azaltmak için ideal bir yoldur
 • Düz kenarlı, yüksek dayanıklılığa sahip yanmaz bir malzemedir.
 • Optimum sıcaklık kontrolü sağlar
 • Toz kaplamalı son işlem, çekici bir görünüm verir
 • T-15 ızgaralar ve modüler hücre elemanı ile birlikte kullanıldığında şık bir görünüm verir.
 • Çapraz ve ana taşıyıcılarla sorunsuz bir şekilde karışan yüksek kaliteli malzemeden yapılmıştır.
 • Farklı renk ve desenlerde mevcuttur
 • Ortak hücre boyutları

50 mm * 50 mm

100mm * 100mm, 150mm * 150mm ve 200mm * 200mm

 • Farklı renkler ve kaplamalarla özelleştirmek kolaydır

Tüm bu özellik ve faydalarından dolayı Petek Tavan, genellikle açık ve hafif tavanın gerekli olduğu ticari alanlarda kurulur. Ofis binaları, sağlık kurumları, eğlence kompleksleri, istasyon ve hava limanları terminalleri, toplu yemek işletmeleri, konser salonları, büyük mağazalar, saunalar, yüzme havuzları vb. Akustik petek tavan sistemi ile estetiğe dönüşecek yerlerden bir kaçıdır.

Petek Tavan Sistemlerinin İmalat ve Dağıtımında Öncü

Müşterilerimize en iyi malzemeyi mümkün olan en iyi oranlarda sunmaya inanıyoruz, bu nedenle üretim sürecimiz endüstri profesyonellerinin gözetiminde gerçekleşir ve üretim söz konusu olduğunda uluslararası kalite standardını karşılamayı sağlamak için çok sayıda zorlu testten geçer. Bu taahhüt düzeyi, bizi dünya çapındaki ticari kuruluşlar için açık hücre tavan sisteminde ilk tercih haline getiriyor. Müşterilerimiz, optimum kalite, mükemmel dayanıklılık ve rekabetçi fiyatlar nedeniyle geniş ürün yelpazemizi büyük ölçüde takdir etmektedir. Çeşitli tasarım, renk ve stillerde mevcuttur, güzel yüzey kaplamalarıyla kolayca elde edilebilir ve çevreye zarafet katar.

Değerli müşterilerimizle uzun vadeli ilişkiler kurmaya inanıyoruz, bu nedenle onlara özel çözümler sunuyoruz. Müşterilerin herhangi bir özelleştirilmiş gereksinimleri varsa, bu, özelleştirme kapsamının oldukça yüksek olduğu tavanlardan biri olduğu için bizimle görüşmekten çekinmeyin. Bu nedenle, gereksinimlerinizi belirtin ve sektör gereksinimlerinize ve beklentilerinize uygun nihai ürünü elde edin. Gecikmeyin ve bugün bizimle iletişime geçin!

PETEK TAVAN

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.