Plastik Lambiri Asma Tavan Nasıl Yapılır

Pvc Lambiri Asma Tavan Nasıl Yapılır

plastik lambiri asma tavan nasıl yapılır

Çoğu zaman, mutfakta ve banyoda asma PVC tavan monte edilmiştir. Sonuçta, PVC nemden etkilenmez ve ıslak odalarda keyfi bir şekilde uzun süre niteliklerini kaybetmez. Ancak diğer odalarda, plastik panellerden yapılmış bir tavan kullanarak, çok çeşitli renk ve tonlardan dolayı, benzersiz bir tasarım oluşturabilirsiniz.

PVC panellerin tavana montajı çok kolaydır. Başlangıçta bir ev ustası bile plastik panellerden asma tavan yapabilir.

25 cm genişliğinde ve 8 mm kalınlığında plastik paneller düz ve pürüzsüz bir yüzey oluşturan "dil ve oluk" birleştirir. Tüm paneller ana tavana sabitlenmiş olan kasaya vidalarla sabitlenmiştir. Torbanın kendisi metal profilden veya tahta bir çubuktan yapılabilir.

Önceden ele alınması veya öngörülmesi gereken birkaç konu var.

  • Asma tavan odanın yüksekliğini azaltır (5 cm'den daha fazla). Bu çözüm uygun mu?
  • Panellerin kenarları nasıl kapanacak? Muhtemel çözümler:
    - yapıştırılmış tavan köpüğü süpürgelik (en yaygın);
    - plastik tavan kaidesi veya başlangıç ​​profili.
    - plastik panellerin duvarda olması durumunda plastik bir köşe. Duvarlar çok sık düzgün değil. Daha sonra, eğrilik yerlerinde plastik süpürgelik veya başlangıç ​​profili duvarlara rahatça oturmayacak ve boşluklar tavanın çevresi boyunca kalacaktır. Bu nedenle, dövülebilir köpük kaide daha popülerdir. Seçimden önce, duvarların düzlüğünü kontrol etmeye değer.
  • Asma tavan monte edildikten sonra ne tür bir aydınlatma kullanılacak? Belki de dahili ışıklar, ya da üstten ışıklar ya da tek bir avize olacak. Nasıl dahil edilecekler? Eski kablolardan mı yoksa yeni bir kablo döşemek mi gerekiyor?


Bu tür soruların hazır cevapları varsa, o zaman uygun renkteki PVC panelleri satın alabilir ve asma tavan montajına devam edebilirsiniz.

Asma tavan montajı herhangi bir onarım aşamasında gerçekleştirilebilir. Tavan önce yapılabilir veya daha önce tamir edilmiş bir odaya monte edilebilir.

Tavana montaj kasaları.

Çıtayı monte etmeden önce, ana tavanın antiseptik (antifungal) katkı maddeleri içeren bir astarla işlenmesi önerilir. Bu, ana tavanı panellerin arkasında uzun süre tutacaktır. Plastik panellerin ıslak alanlarda (mutfak, banyo, tuvalet, balkon) sabitlenmesi için kasa metal profilden yapılması tavsiye edilir. Islak odalarda ahşap cant uygun değildir.

1. Asma tavan yatay olmalıdır. Bu nedenle yapılacak ilk şey, odadaki en düşük köşeyi belirlemektir. Bunu yapmak için, su seviyesini (veya lazer seviyesini) kullanmak daha iyidir. Daha sonra, seviyeyi kullanarak, çemberin uç profillerinin (çubuklarının) yerleştirileceği duvarların üzerinde odanın çevresi boyunca bir çizgi çizin.

Asma tavana monte edilmiş armatürlerin montajı öngörülmüş ise, ana ve asma tavan arasındaki boşluk montaj ve onarımları için yeterli olmalıdır.

2. Askı çubuklar (20x40 mm) veya metal profiller, odanın çevresindeki duvarlara işaretlere uygun olarak dübellerle (55 mm vidalar) sabitlenir. Aralarında olta gerilir, bu da çengelin diğer çubukları için seviye göstergesi görevi görür.

3. Kalan çubuklar (profiller), Plastik lambiri panellerin gelecekteki yerleşimine dik olarak monte edilir. Genellikle paneller aydınlatma yönü boyunca yönlendirilir. Ardından paneller arasındaki bağlantılar zar zor farkedilir hale gelir.

4. Bir askı çubukları, 0,3 m'lik bir basamakla tavana sabitlenir. Plastik lambiri panellerin zaman içerisinde sabitleme noktaları arasında sarkmasını önlemek için böyle küçük bir adım gereklidir. 1 - 1.5 metre adımlarla tavana sabitlenmiş askılara metal profiller asılıyor. Ahşap çubuklar, uzun dübellerle (vidalar, ankrajlar) 1 metrelik basamaklarla ahşap astar üzerine doğrudan ana tavana sabitlenir. Ancak, ana ve asma tavan arasında büyük bir mesafe olması durumunda daha kabul edilebilir bir çözüm olan metal askılara da asılabilirler.

Tüm kasayı aynı yatay düzleme yerleştirmek önemlidir.

Plastik paneller, yalnızca sandıklara değil, aynı zamanda, eğer bu yüzeyler yeterince pürüzsüz ise ve malzemeleri yeterince yumuşaksa doğrudan duvarlara veya tavana tutturulabilir, böylece vida vidalanır. Örneğin, eski dairelerde bir banyonun ve tuvaletin sıva kabinleri, ince (5mm) plastik panellerle astar içine kolayca yapılabilir.

Elektrik kablolarının montajı.

Kasa yapıldıktan sonra, panellerin arkasına yerleştirilecek olan tüm elektrik şebekesinin monte edilmesi gerekir. Elektrik kabloları metal askılardan asılmış veya ahşap çubukların kesiklerinden (açıklıklarından) geçen özel plastik manşonlara döşenmiştir. Ayrıca, kablo tavana sabitlenmiş kablo kanallarına monte edilebilir.

Sandıktaki panellerin montajı.

1. Duvarlara plastik paneller yerleştirilmişse, özel bir plastik köşe kullanarak tavana sabitlenmeleri gerekir. Panelin duvarları sağlanmazsa, bir tavan kaidesi kullanmak gerekecektir (basit bir başlangıç ​​profili kullanmak mümkündür). Plastik süpürgeyi sabitlemek için üzerine, bu süpürgenin yerine oturduğu özel şeritler uygulanabilir (tasarım sürümü).

Bu tür şeritlerin ve başlangıç ​​profilinin tutturulması, 20 - 25 cm adımda düz başlı kısa kendiliğinden vidalanan vidalar yardımı ile yapılır.

Paneller ve duvarlar arasında, daha sonra hafif bir köpük kaide ile kapatılacak olan bir boşluk bırakılması da mümkündür.

2. Plastik paneller bir demir testeresiyle istenen uzunlukta kesilir ve 30 cm'lik bir adımda kendiliğinden vidalanan vidalarla sandık içine sabitlenir.

İlk panel plastik başlangıcı içine yerleştirilebilir (varsa, temel tahtası, köşe). Olmazsa, ilk panelde vidaları sabitlemek için delinmiş deliklerin kenarı boyunca ki bu da daha fazla kapalı olacaktır.

Sonraki paneller kenarlar boyunca başlangıç ​​profiline (varsa) sarılır, önceden monte edilmiş olanlara birleştirilir ve kendiliğinden vidalanan vidalarla sabitlenir.

Plastik lambiri panelleri kasaya bağlarken vidanın konumunu izlemeye çalışın. Vida, panelde ön tarafa temas etmemelidir, çünkü vida panelde bir diş kalmaya devam edeceğinden vida tavanda görülebilir. Veya panelin bu nedenle değişmesi gerekecek.

3. Dahili ışıklar sağlanmışsa, bir testere kullanarak onlar için delik açmak daha iyidir, ancak normal bir ince testere de kullanabilirsiniz. Cihazın altında bir delik bulunan panel her zamanki gibi monte edilir. Elektrikli cihazların sadece boşlukları dikkate alarak çıta elemanları arasında doğru şekilde yerleştirilmesi gerekir.

Eğer tavan armatürleri mevcutsa, kılıfları sabitlemek için ilave elemanlar monte edilir. Bu tür lambalar kasadaki plastikten uzun vidalarla sabitlenir. Kablolama için panelde bir delik açılır.

Avize için, plastik bir paneldeki bir yuvada gösterilen ana tavana uzun bir kanca takılmıştır.

4. Son panel, kalan boşluğun tüm uzunluğu boyunca kesilir. Kurulan başlangıç ​​profiline girerse, kurulumu en zor olacak. Öyle geniş kesilmesi önemlidir ki, ilk önce tüm uzunluğu boyunca profilin (bükülmenin plastisitesini göz önünde bulundurarak) almak ve daha sonra önceden monte edilmiş olan panel ile yerine oturtmak mümkün olacak ve kenarı boyunca gözle görülebilir bir boşluk olmamalıdır.

Başlangıç ​​profili yoksa, panel önceden delinmiş deliklerden vidalarla kenar boyunca sabitlenir.

Panelleri monte etmeden önce, tavanda kaç tane olacağını sayın ve son panelin kalan genişliğini de hesaplayın. Bu genişliğin çok küçük olabileceği (8 cm'den az) olabilir, bu nedenle son panelin profile girmesi çok zor olacaktır. Bu durumda, ikincisinin genişliğini artırmak için montajı kesilmiş panelden başlatmak daha iyidir.

5. Özel bir şeride oturan (daha önce monte edilmiş) bir tavan kaidesi kullanılmışsa, yalnızca yerine oturması için kalır.

Boşluklar basit bir şekilde bırakılırsa, yapıştırıcıdaki yama bazalarıyla kapatılmaları gerekir. Ve tavan hazır

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.