Plastik lambri ile banyo tavanı nasıl yapılır - kurulum seçenekleri ve kurallar

Banyo tavanı için doğru kaplamayı seçerken, nem direnci iyi olan malzemeler tercih edilmelidir. Bu bağlamda, plastik lambiri paneller kendilerini çok iyi kanıtlamışlardır. Sürekli nemi tolere eder, çekici bir görünüme ve kolay kuruluma sahiptir.

Plastik lambiri panellerin üretimi için polivinil klorür (PVC) kullanılır. Kimya endüstrisi bu malzemenin geniş bir ürün yelpazesini sunmaktadır. Ürün yüzeyine bir dekorasyon olarak, herhangi bir renk tonu kullanılabilir. Doğal bir cila taklit eden paneller büyük talep görüyor - ahşap, mermer, fayans, granit vb.
Astarı birbirine monte etmek için özel bir zıvana / oluk sistemi kullanılır. Bu neredeyse kesintisiz bir yüzey elde etmeyi mümkün kılar. Bu nedenle, sadece dekoratif değil, aynı zamanda son işlemin neme dayanıklı özellikleri de geliştirilmiştir. Bu tam olarak malzemenin popülerliğinin sebebidir. Banyodaki tavanın plastik panellerden dayanıklılığını sağlamak için montajı, belirlenen usule uygun olarak yapılmalıdır.

Banyolarda panellerin tavanlarını yapmanın birkaç yolu vardır:

 1. Montaj yapıştırıcısına yapıştırın.
 2. Montaj rayları ve kleimerler ile bağlayın.
 3. Sandığı kullanın (çerçeve).

Plastik panel yapıştırma

 1. Banyoya plastik lambiri bir tavan monte etmek için bu seçenek yalnızca tamamen düz ve temiz bir tavana uygulanabilir. Yataylığı, bir bina katının yardımıyla kontrol edilmelidir. Tabanın yüzeyinde çıkıntılara izin verilmez. Elektrik kablolarının sadece gizli bir şekilde yapılmasına izin verilir ve bu da armatürlerin monte edildiği yerlere götürür. Başka bir durumda, montaj şeritleri veya tornalama gerekli olacaktır.
 2. Hazırlık

Hazırlık prosedürü aşağıdaki çalışmaları içerir:

 • Tavanın tabanından sökme tüm eski yüzeyler - boyalar, badana, duvar kağıdı vb. İdeal olarak, çıplak bir tavan paneli kalmalıdır. Alçı veya macun çok sıkı tutulursa, geride kalabilirler.
 • Astar. Bu amaçlar için, odanın ıslak mikro iklimi verilen bir antiseptik bileşim kullanmak gereklidir. Gerçek şu ki, bu şartlar altında mantar ve küf oluşumu için elverişlidir. Emprenyenin, sıvının plastik bir kovaya veya tepsiye dökülmesinden sonra bir rulo veya büyük bir fırça ile uygulanması en uygunudur. Emprenye kurumasını duraklatmak için iki kat astar gerekir.
 • Keşfedilen tüm dikişler ve çatlaklar, bir başlangıç ​​macunu veya fayans yapıştırmak için bir karışım kullanılarak genişletilmeli ve onarılmalıdır.
 • Astar ve macun kururken, malzeme hazırlanır. Daha önce satın alınan paneller yazdırılır ve ölçülen uzunlukta kesilir. Kesme aracı olarak bir montaj bıçağı veya metal bir dosya uygundur. Panellerin uzunluğu duvardan duvara olan mesafeden 5 mm daha az alınmalıdır.

Banyoda tavana astar döşemesi

Prosedür aşağıdaki gibidir:

 1. Tavanın banyodaki PVC lambiri panellerden montajı odanın kenarlarından başlar. Yapıştırıcı, panelin arkasına uygulamak için daha uygundur. Bu bakımdan, Sıvı Çiviler tutkalı çok kullanışlıdır: tabanca, bileşimin katı olarak kalibre edilmiş bölümlerini sıkmayı mümkün kılar.
 2. Paneli lekelenmiş yüzü yukarı bakacak şekilde yavaşça tavan tabanına bastırın. Yapıştırıcı ayarlanana kadar yaklaşık 20-30 saniye basılı tutun. 150 cm'den uzun panelleri yapıştırmak için bir asistanın yardımını almanız önerilir.
 3. Daha sonra, ikinci panel lekelenir, daha sonra birinci özel olukla birleştirilir (bazen parçalara bağlandıkları şekilde hafifçe vurmak gerekir). Aynı şekilde, tüm tavan alanı kapalıdır. Demirbaşlara yaklaşırken, dikkatlice çıkarılır ve panelde teller için bir yuva kesilir. Bu amaçlar için, ince bir matkapla bir matkap kullanmak en uygunudur. Tüm tellerin çıkarıldığından emin olunması gerekir - bu durumda, demirbaşlarda sorun olmaz
 4. Son panel, bir kural olarak, boyuna yönde kesilmelidir. Bunun için, kalan boşluğun doğru bir ölçümü gerçekleştirilir. Daha sonra, işaretleme astar içine aktarılır ve sünnet edilir.
 5. Son panel monte edildiğinde, çevrenin çevresine bir kaide yapıştırılmalıdır. Bu, astar ile duvar arasındaki boşlukları maskelemeyi mümkün kılar. Süpürgelik levhalarının işlevi, kurulumdan önce tüm duvarlara monte edilmiş özel kılavuzlarla sağlanabilir. Kurulum sırasında, astar bu bölümlere uç kısımlarla yerleştirilir.

  Banyoda tavan panelleri bu yöntemin zayıf noktası - tasarım ayrılamaz. Bu, hasarlı parçaları değiştirmeyi zorlaştırır. Aslında, tüm PVC blendaj sökülmek zorunda kalacak. Ayrıca, hazırlığın karmaşıklığını da göz önünde bulundurmalısınız. taban tamamen pürüzsüz olmalıdır.

  Montaj rayları ve panelleri kullanma

  Yatay taban üzerinde yapıştırma yerine küçük kusurlar varsa, astarı montaj plakaları ve kleimerler yardımıyla sabitlemek daha iyidir. Bu cihazların fiyatı oldukça ucuz, sıvı çivilerden çok daha pahalı değil.

  Banyodaki tavan aşağıdaki gibi plastik panellerden yapılmıştır:

  1. Montaj plakaları monte edilmiştir. Astarın kendisine enlemesine doğrultuda yerleştirilmelidirler. Bağlantı elemanları olarak, dübel tırnakları genellikle kullanılır. Tüm plakaların aynı düzlemde olmasını sağlamak önemlidir. Bitişik elemanlar arasındaki mesafe yaklaşık 40-50 cm'dir, en yakın duvara olan mesafe 15-20 cm'den az olmamalıdır.
  2. Uç plakalar ve duvarlar arasındaki boşluk bir tahta parçası ile yapılır.
  3. Kılavuzları duvarlar boyunca sabitleyin. Bunları montaj plakalarının üstüne sabitlemek için kleimerler monte edilir. Bunun için, karakteristik bir tıklama kullanılıncaya kadar, kendi elleriyle tahtalara basit bir girinti.
  4. Panel kurulumu Dikey kılavuzlara yerleştirilmeleri ve ardından bitişik kılavuzdaki bir diken ile uç uca daldırılmaları gerekir. Kleimers daha sonra montaj plakalarına sabitlemek için kullanılır.
  5. Aynı algoritmayı kullanarak, aşağıdaki panel kurulur: önceki bölüme sabitlenmelidir. Yivin olduğu kenardan, eleman bir kleimer ile sabitlenir. Banyodaki tüm tavanı panellerden monte etmek için benzer bir şema kullanılır: asıl şey, fikstür için delik açmayı unutmamaktır.
  6. Nihai panelin kılavuz tarafından enine yönde kesilmesi gerekir. Sonra, sondan başlayarak astara bağlanır ve kılavuza batırılır. Kolaylık için kılavuz duvar hafifçe bükülmüş.

  Sandık üzerinde kurulum

  Ana tavanda kusurlar ve düzensizlikler olduğunda veya dekoratif yüzey altında ek iletişim gerektiğinde bu durumlar için mükemmel bir seçenek.

  işaretleme

  Banyodaki plastik tavanın çerçevesi, önceden uygulanan işaretlere göre yapılmıştır.

  Uygulama Açıklaması:

  Çevre boyunca tüm duvarlar boyunca yatay bir seviye geçilir: bu çizgi tavana ne kadar yakınsa o kadar iyidir. Bir araç olarak, su veya inşaat seviyesi, sicim ve basit bir kalem kullanılır.Sonra, yatay çizgiyi aşağı doğru hareket ettirmelisiniz, ana hattan kasanın yüksekliğine kadar.Tavanın yüzeyinde, çıtaların çıtalarının konumlarının bir çizimi gerçekleştirilir. Bireysel raylar arasında önerilen mesafe 40-50 cm'dir: panellere dik olarak yönlendirilmeleri gerekir.Torna tezgahının montajı

  Panel tavanın çerçevesini banyoya yerleştirmek için aynı parametrelerde tahta çıtalara bile ihtiyacınız var. Tesviye için cips veya kontrplak parçaları kullanarak doğrudan beton tavana sabitlenirler. Sabitleme malzemesi olarak bir tırnak dübel kullanılır. Sandığı inşa ederken, tüm eylemleriniz bina seviyesine göre kontrol edilmelidir. Banyonun mikroikliminin özellikleri göz önüne alındığında, ahşap plakalara, vidalanmadan önce çürümeyi önleyen antiseptik bir emprenye işlemi yapılması tavsiye edilir. Raylar yerine, alçıpan profilleri kullanmak için izin verilir.

  1. Bir yandan, bu elemanlar çürümeye tabi değildir, diğer taraftan, banyoya plastik bir tavan montaj prosedürü biraz karmaşıktır:

   1. Astar boyunca yatay çizgiler bir kılavuz profil ile donatılmıştır.
   2. Profilin monte edileceği işarete göre, süspansiyonlar monte edilir.
   3. Tavan profilleri kılavuzların içine yerleştirilir ve süspansiyonlardaki kendinden kılavuzlu vidalara sabitlenir. Bükme profillerini kendi ağırlıkları altında hizalamak için kuralı kullanmak uygundur.

  Panel Kurulumu

  Tamamlanan kasa, aşağıdaki işlem sırasını kullanarak, banyodaki tavan için plastik panellerle dikilir:

  1. Tavanın çevresi kılavuzlarla donatılmıştır. Kendiliğinden kılavuzlanan vidalar bunları sabitlemek için kullanılır. Dekoratif tavan süpürgelik tahtaları kullanılırken, montaj rayları isteğe bağlıdır.
  2. İlk panel monte edilmiştir. Kılavuz varsa, özel bir oluğa yerleştirilir. Yivin kenarında, ek bir kendiliğinden kılavuzlu vida kullanılır. Bir kılavuz vida yokluğunda panelin her iki tarafına monte edilir.
  3. İkinci astar birinciyle sabitlenir. Ters tarafta, kendiliğinden kılavuzlanan vidalar da takılmıştır. Diğer tüm elemanlar yüklendiğinde benzer bir algoritma kaydedilir.
  4. Son panel enine kesmeye ihtiyaç duyuyor. Element genişliği, muhafazadaki kalan boşluğun büyüklüğü ile dövülür.
  5. Panellerdeki banyolarda tavan dekorasyonunun maksimum estetiğini elde etmek için, vidaların astarın içine vidalanmaması, yanlarına yerleştirilmeleri tavsiye edilir. Preslemenin kapaklarının kenarı tarafından gerçekleştirilmesini sağlamak gereklidir. Bu, cildin ön kısmına zarar gelmesini önler. Tavan onarım prosedürünün banyoya sandık üzerinde plastik panellerle uygulanması sırasında, montaj şeritleri genellikle kurulur. Bu, plastik kaplamanın kelepçelerle sabitlenmesini mümkün kılar.

   sonuç

   Banyoda tavan yapma opsiyonunun plastik panellerden seçilmesi, öncelikle kaidenin durumuna dikkat eder. Tamamen düz ise, sıvı çivilere yapışarak uygulayabilirsiniz. Ancak, uygulamanın gösterdiği gibi, en güvenilir yükleme yöntemi çerçeveyi kullanmaktır.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.