Plastik panellerden tavan: hazırlama ve montaj

Son zamanlarda insanlık, tavan için plastik paneller veya plastik panellerden yapılmış asma tavanlar gibi ifadeler hakkında hiçbir fikre sahip değildi, bazı dekorlar için tek olası ve uygun fiyatlı seçenek badana yıkamaydı, bazıları tavana yapıştırabilir ve duvar kağıdı yapıştırabilirdi. Bununla birlikte, modern teknolojinin ortaya çıkmasıyla birlikte çok çeşitli inşaat ekipmanları ve cihazları ortaya çıkmıştır. Tavanlar şimdi gerilebilir, ayna, asma, mineral, cam, ayna, vitray alçı sıva levhalarıdır ve bu listeye uzun süre devam edilebilir.

Ucuz ve kaliteli seçeneklerden biri, polivinil klorür panellerden (PVC) yapılmış bir tavandır. Bu çözüm, minimum maliyetle, modern bir tasarım oluşturmanıza olanak sağlar.

Ancak tavanı hemen asit tonlarıyla karıştırmayın. Standart nötr tonlar görünümünüzü tahriş etmez ve aynı zamanda, yüksek binalarda önemli bir avantaj olan odanın hacmini görsel olarak artırmanıza izin verir.
Bu tip tavanın bir başka avantajı, hem acemi inşaatçılar hem de deneyimli ustalar tarafından takdir edilecek olan kurulum kolaylığıdır. Böylece, plastik panellerin tavanını kendi elinizle monte ederek, uzmanların yardımı olmadan, yine tasarruf edersiniz (daha fazlası: " Kendi ellerinizle plastik tavan: kurulum prosedürü ").

Tavan panelleri ve duvar panelleri

PVC panellerin oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahiptir, bunlar uzunluk, yüzey türüne (mat, parlak, ahşap, mermer) değişebilir. Önemli bir nokta, tavan ve duvar panelleri arasında açık bir ayrımdır.
Duvar panelleri önemli ağırlık ve sertlik bakımından farklılık gösterir, bu nedenle, tavan panelleri kullanılırken, hem aletle hem de elinizle deformasyon olasılığı bulunduğundan malzemeyi dikkatlice işlemden geçirmeniz gerekir. Bununla birlikte, plastik panellerden yapılmış asma tavan kırılgan ve hafiftir, bu da kurulum sürecini kolaylaştırır plastik asma tavanlar: ekonomik ve basit

Tavandaki plastik paneller: avantajları

Benzer bir tuval türünün diğer avantajları olarak, dekorasyon malzemesinin şu şekilde olduğu belirtilebilir:
 • dayanıklı,
 • Kolayca bükme,
 • iyi ses ve nem yalıtım özelliklerine sahiptir,
 • özel bakım gerektirmez,
 • çevre dostudur
 • ısıya dayanıklı
 • kokuları emmez
 • ve ayrıca LED, halojen ve diğer aydınlatma sistemlerini yerleştirmenize olanak sağlar LED tavan panelleri - modern aydınlatma

Ek olarak, plastik panellerden yapılmış bir asma tavan , taban tavan yüzeyindeki tüm düzensizlikleri ve ayrıca maske borularını, kabloları gizleyecektir. Ancak, böyle bir kamuflajın birkaç santimetre oda alanı gerektireceği unutulmamalıdır.

Plastik panellerden yapılmış asma tavanlar: malzeme hesabı

Öncelikle, tavan için standart plastik panel boyutlarının 5-10 mm kalınlığında, 25-50 cm arasında değişen ve 2.7 ila 3 metre uzunluğunda olduğu unutulmamalıdır. Standart donanım 3 metre uzunluğunda paneller sağlar.
Gerekli boyutların hesaplanması, tavan alanı bir levha alanı ile bölünerek yapılır. Tavanın boyutu, yanlar ölçülerek ve sayıları birbiriyle çarparak hesaplanabilir ve bir alan ortaya çıkar (ayrıca: “ Asma tavanın hesaplanması: önemli nüanslar ”). Bir panelin standart boyutları, kural olarak, paketteki fotoğrafta belirtilmiştir. Ayrıca, dilimlere% 15 daha eklemeniz ve bir tamsayı elde edinceye kadar tüm tutarı tamamlamanız gerekir.
Biraz daha zor bir görev, tüm yapının kurulması için gerekli olan metal profillerin hesaplanması olacaktır. Bu durumda, bir kağıda çizilen tavan yapısının azaltılmış bir kopyası yardımcı olacaktır. Birbirinden 60 cm uzaklıktaki profilleri paralel olarak sıralıyoruz ve ne kadar gerekli olduğunu düşünüyoruz.
Sonra, duvarlar boyunca yerleştirilen daha sert profilleri, ayrıca vida ve dübel sayısını ekledik. İkincisi, önceden ölçülen profil sayısına yedek parça sayısı eklenerek hesaplanır.
Hesaplamadaki son adım tavan kaidelerinin sayısıdır. Her süpürgelik 3 metre uzunluğunda olduğundan, tavan yüzeyinin toplam alanı süpürgelik uzunluğuna bölünmelidir.
Inşaat araçları gelince, burada bir çekiç matkap, tornavida, matkap, bıçak, demir testeresi yanı sıra metal makas, sıvı çivi ve gönye kutusu gerekir.

Plastik Panel Tavanlar: Pvc tavan nasıl yapılır

Kurulum işlemi farklı şekillerde yapılabilir, ancak altı basit adımdan oluşan standart bir şema standarttır:
 1. İlk aşamada Hazırlık çalışması olarak, çevre etrafına yerleştirilmiş olan sert profillerin bağlantı noktalarını belirtmek gerekir. Bu aşamada önemli bir görev mümkün olduğunca yatay monte etmektir. Profiller, boşluk ve çatlak oluşumunu engelleyerek, duvara mümkün olduğunca yakın tutturulmalıdır.
 2. İkinci aşama Kendiliğinden kılavuzlanan vidaları kullanarak dikey profilleri monte etmek gerekir. Plastik plakalar daha sonra onlara eklenecektir.

pvc tavan metre fiyatı

 1. Üçüncü aşama Daha sonra, L-şekilli tasarımın özel kılavuzları önceden yaratılmış olan profile eklenmiştir. Alternatif olarak, bir metal değil bir ahşap kafes yaratmayı düşünebilirsiniz, ancak böyle bir tasarımın neme dayanıklı olmadığı ve nemli odalarda kullanılamayacağı unutulmamalıdır. Üçüncü aşamada, tüm dahili iletişim elemanlarının takılması da gereklidir, çünkü panellerin montajı ışık ve elektrik sistemlerinin kurulmasını önler.
 2. Dördüncü aşama Metal için bir bıçak veya özel bir makas kullanarak, istenen uzunlukta panelleri keseriz. Panelleri, çevre ve derzler boyunca profillere mümkün olduğunca sıkıca tutturmak gerektiğinden, mümkün olduğu kadar doğru ve doğru olmak önemlidir. Panelleri, önceki panelin montajı nedeniyle oluşan deliklere monte ediyoruz ve yapıya tutturuyoruz.
 3. Beşinci aşama En önemli görev, final panelini eklemektir. Genellikle, panelin ön kesim ve genişliğinin takılması gerekir ve ancak daha sonra zıt yüzeydeki kılavuzlara montaj yapılır.
 4. Altıncı evre. Tavan süpürgeliklerinin sıvı çivilerle montajı. Maddenin yüzeye uygulanması, bir süre tavan yüzeyine bastırılması ve daha sonra yapıştırıcı kalıntılarının giderilmesi gerekir.

Kusursuz bir tavan oluşturmak bile zor bir iş değil. Tavan için dikişsiz plastik paneller, odanın görünümünü iyileştirmenin yanı sıra kurulum işlemini büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Ek olarak, nem geçirmez paneller banyo ve mutfak düzenlemek için kolayca uygundur.

© 2020, Dek-Mar | Asma Tavan | Taşyünü Tavan | Metal Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.