Poliüretan Duvar Çıtası

Poliüretan Çıta Uygulaması

Bir odayı dekore etmenin en popüler modern yöntemlerinden biri, en zarif iç dekorasyonları yaratabileceğiniz poliüretan çıta kalıplamadır. Her zaman alçı kalıplama ile iç ve dış mekân dekorasyonunun mükemmel bir tat ve malzeme zenginliğinin bir işareti olarak kabul edildiğini belirtmekte fayda var. Makalede, konut binalarının ve dairelerin çeşitli iç mekânlarında alçı kalıplamanın hangi formları alabileceği hakkında konuşacağız.

Poliüretan çıta duvar çıtası avantajları

Başlangıçta, sıva kalıplama alçıdan yapılmıştır. Ürünler iyi bir görünüme sahipti, ancak dezavantajları kullanımdaki kısıtlamaların varlığıydı. Poliüretan duvar çıtası, atasının aksine, aşağıdakiler gibi bir dizi olumlu niteliğe sahiptir:

- Birçok tasarım varyasyonu ile yüksek dekoratif özellikler;

- Pratiklik - poliüretan, oldukça uzun bir süre hizmet edebileceğinden mekanik ve iklimsel etkilere karşı dayanıklıdır (ve birkaç on yıl sonra orijinal görünümünü kaybetmez);

- Sararma ve dökülme belirtilerinin olmaması;

- Neme dayanıklılık - malzeme nemden korkmaz, bu nedenle mutfaklara, banyolara ve evlerin açık cephelerine çeşitli süslemeler yerleştirilebilir;

- Kurulum kolaylığı - poliüretan sıva kalıplamadan bir dekor yapmak için özel bir alet setine ihtiyacınız yoktur. Aynı zamanda, dekor yorgunsa ve değiştirilmesi gerekiyorsa, kolayca çıkarılabilir ve yenisi verilebilir.

Dikkate alınan kanıtlara ek olarak, herkesin evlerini yanıltıcı bir şekilde doldurmak için dekoratif öğeler satın almasına izin veren malzemenin düşük maliyeti de not edilebilir. Eksikliklere gelince, burada malzemenin erimeye başlamasının bir sonucu olarak yüksek sıcaklıklara karşı zayıf direnci belirtmekte fayda var, bu nedenle dekoru yangın tehlikesi olan odalara yerleştirirken son derece dikkatli olmanız gerekir (önerilmez). Sıvayı sobanın üzerine monte edin)

Hangi yüzeyi seçmeli

Alçı çıtalama dâhil olmak üzere herhangi bir poliüretan ürünü, iki tip yüzeyden birine sahip olabilir: astarlanmış veya lamine. Lamine elemanların kullanımda bazı sınırlamaları vardır: sadece mekânın iç dekorasyonu için kullanılabilirler. Belirli bir gölge vermek için, genellikle dekorasyonu zorlaştıran aktif kimyasal elementler içermeyen boyalar uygundur. Ürünler kar beyazı bir filmle kaplanmış gibi görünüyor.

Dekorasyon için çok daha fazla olanak sağlayan poliüretandan yapılmış zemin sıva kalıplama ile durum tamamen farklıdır. Üretim sürecinde malzeme, gelecekte çeşitli renklendirme bileşimlerinin kullanılmasını mümkün kılan özel astar çözeltileri ile kaplanır. Ahşap veya taş gibi boyalarla, ayrıca kumtaşı gibi bir kaplama tabakasıyla veya küçük çatlakların etkisiyle boyanmış monte edilmiş süslemeler çok etkileyici görünüyor. Zemin sıva kalıplama her koşulda kullanılabilir - şık evlerin geniş iç mekânlarını ve cephelerini dekore etmek için. Seçim, malzemenin nerede kullanılacağına ve karmaşık dekorasyona ihtiyaç duyup duymadığına bağlı olacaktır.

İç kısımda poliüretandan alçı çıtalama

Bu malzemenin önemli avantajlarından biri, dekorasyon oluşturmanıza izin veren çok çeşitlidir: kemerler, kornişler, sütunlar vb.

Saçak

Kornişler, tavan yüzeyi için derzlerini duvarlarla süsleyen bir tür süpürgeliktir. Pürüzsüz olabilirler veya çeşitli süs ve desenlere sahip olabilirler. Bu durumda, genellikle özel kornişler kullanılır. Kauçuk içeren esnek poliüretandan yapılmışlardır ve neredeyse her şekli alabildikleri için farklı kıvrımlar oluşturmanız için size daha fazla esneklik sağlarlar.

Kalıplar

Böyle güzel bir kelimeye, asıl görevi sınırları işaretlemek, farklı malzemelerin veya kenar eklerinin derzlerini süslemek olan duvarlar veya tavanlar için sıva süslemeleri denir. Modern iç mekân tarzlarındaki pervazlar, klasik koronun aksine, gereksiz desenler ve süslemeler olmadan genellikle basitleştirilmiş bir görünüme sahiptir.

Frizler

Frizler duvar veya tavan olabilir. Her durumda, desenli kompozisyonlar içeren oldukça geniş (15-30 cm) şeritlerdir. Yüzeyleri önemli ölçüde dekore ederler, onlara zarafet ve hafiflik verirler. Seçim yaparken iç mekânın tarzına en uygun friz modellerini seçmek önemlidir.

Küçük başkentler

Bu tür mücevherler oldukça karmaşık olarak kabul edilir. Destekleyici bir eleman görünümüne sahip olan bu tür poliüretan sıva kalıplama aslında çok fazla ağırlığa dayanamaz, ancak gücü küçük bir dekoratif lamba veya vazo takmak için oldukça yeterlidir. Çoğu zaman, başkentler, özellikle klasik, barok ve antik iç mekânlarda tamamen dekoratif bir rol oynar.

pilastrlar

Bu tür elemanlar hafif dışbükey yarı sütunlara benziyor. Küçük kalınlıkları nedeniyle alanı hiç karıştırmazlar, ancak biraz ihtişam notları verirler. Ek olarak, pilastrlar genellikle alanı işlevsel bölgelere ayırmada aktif rol alır.

Soketler

Birçok dairede avize şeklinde merkezi tavan lambası bulunduğundan, onu bir rozet ile süsleyerek ek dekorasyon ile şımartabilirsiniz. Bu unsur, diğerleri gibi, avizenin saygınlığını, güzelliğini ve zarafetini vurgulayabilecektir. En popüler rozetler yuvarlaktır, ancak istek üzerine başka seçenekler de mevcuttur. Dekorasyona ek olarak, rozet, aydınlatma armatürünün tavana bağlandığı noktaları mükemmel bir şekilde “gizler”.

Farklı odaların iç mekânları için fikirler

Alçı elemanlar deneyimli tasarımcılar, klasik, yaldızlı veya bronz detaylardan modern zamanlara kadar her türlü iç mekân stiline yetkin bir şekilde "uyabiliyor" - ek aydınlatma ve korkuluklarla donatılmış kapıların minimaliz sıva kalıplama, tavan kornişleri. Alçı kalıplama iç mekânlarda farklı görünebilir ve bunun üzerinde daha ayrıntılı olarak duracağız.

Oturma odasında poliüretan çıta fiyatları

Bir yaşam alanını dekore ederken, kural olarak, oturma odasına en çok dikkat edilir, çünkü burada mal sahipleri yaşam tarzlarını gösterir, bu nedenle dekor önemli bir rol oynar. Geniş salonlarda, çoğu zaman alçı kalıp bulabilirsiniz - odanın lüks ve çarpıcı estetiğini vurgular. Tavanlar ve duvarlar için, şömine çerçevesi ve hatta modern teknoloji olarak kullanılabilir. Alan, zarif pervazlarla bölgelere “bölünmüş” ve sütunlar ve başlıklar, oturma odası ile mutfak arasındaki iç kapıların yokluğunu tamamen değiştirecek. Lüks bir avize prizi anahtar olabilir.

Yatak odası Çıtalama

Yatak odası, dinlendirici bir konaklamaya en iyi şekilde katkıda bulunması gereken bir odadır ve seçilen stil yönü ne olursa olsun, sıcak ve rahat bir atmosfere ihtiyaç duyar. Alçı kalıplama, yatak odasına özel bir konfor kazandırabilir ve kabartmalı aksesuarları ve dekoratif unsurları ile iç mekânı "canlandırabilir". Alçak tavanlı küçük odalarda, bu arada, alanı imar edebileceğiniz, yatağın başındaki alanı vurgulayabileceğiniz ve vurgulayabileceğiniz katı kornişler ve pervazlar lehine yemyeşil frizleri terk etmek daha iyidir. Yatak odası, perdeler poliüretan çıtalarla. Büyük yatak odalarında karmaşık poliüretan sıva bileşimleri kullanılabilir.

Koridorda poliüretan çıta modelleri

Giriş holü, bir dairenin veya evin bir misafirin girdiği ilk odadır, bu nedenle dekorasyonu özel bir yaklaşım gerektirir. Çoğu zaman bu tür odaların büyük boyutları olmadığından, burada karmaşık veya boyutlu süslemeleri "sığdırmak" zordur ve sıva kalıplama kurtarmaya gelir. Zarif ve mekânı karıştırmayan, boş duvarları ve tavanları önemli ölçüde canlandıran avantajlı bir unsur haline geliyor. Giriş holünde, sıva kalıplama, kapıları ve yüzey derzlerini çerçevelemek için tasarlanmıştır. Alçı kenarlı aynanın tasarımı güzel görünüyor. Pervazları ve kornişleri, bitişin ana tonundan farklı bir renkte boyayabilirsiniz - bu şekilde dekor öne çıkacak ve alanı geometrik olarak düzenleyecektir.

Çocuk odasında poliüretan çıta uygulamaları

Evde poliüretan çıta uygulaması, bir çocuk odası için birkaç nedenden dolayı avantajlı bir dekorasyon yöntemi haline gelir: tüm elemanlar oldukça hafiftir, bu nedenle çocuk bir parçayı koparmayı başarırsa, incinmez; zemin sıva kalıplama, herhangi bir bileşim ile kolayca boyanabilir, bu da parlak bir iç mekân düzenlemeyi mümkün kılar. Kornişler, pervazlar ile kreş alanı kolayca bölgelere ayrılabilir ve başlıklar yardımıyla oyuncaklar ve hediyelik eşyalar için sevimli raflar düzenleyebilirsiniz.

Banyoda gold duvar çıtası

Bir apartman dairesinde tamirat yapmaya başlayanların çoğu, sadece en son sırada bir banyonun nasıl düzenleneceğini düşünüyor. Ve bu boşuna, çünkü sabahları tatlı bir rüyadan sonra bizi ilk uyandıran ve akşamları "yatağa kadar eşlik eden" odur. Banyo tasarımı en misafirperver, konforlu ve güzel olmalı, göze hoş gelmeli, su prosedürlerini yaparken moralinizi yükseltmeli ve moralinizi yükseltmelidir. Poliüretan çıtası, sadece geniş odaları değil, aynı zamanda küçük odaları da yeterince dekore edebilir ve bu onun ana avantajıdır. Malzemenin yüksek nem koşullarına mükemmel toleransı, ek bir önemli avantajdır. Özel evlerin büyük konaklarında, en karmaşık kompozisyonlar, aynaların, pencerelerin, sütunların, yazı tipini gösteren vb. Alçı dekorasyonu ile kullanılabilir. Küçük odalar için daha doğru kornişler kullanılır

Mutfakta poliüretan çıta

Mutfakta, en küçük pervazlar bile, pişirme sürecini daha neşeli hale getirecek belirli bir ciddiyetin özel bir atmosferini yaratacaktır. Çoğu zaman, sıva kalıbının rengi mutfak setinin tonlarına uyar. Alçı kalıp ile bir mutfak odasını dekore ederken, egzoz ve havalandırma sistemlerini kapatamayacağınızı hatırlamanız gerekir.

Avantajlar ve dezavantajlar

Malzeme, avantajların kütlesi nedeniyle popülerlik kazanmıştır:

 • Yüksek ısı yalıtım özellikleri;
 • Dayanıklılık: paneller mantar, küf, sıcaklık düşüşlerine karşı dayanıklıdır;
 • Neme dayanıklı;
 • Dayanıklı;
 • Hafif bir ağırlık;
 • Yüksek bir fiyat değil;
 • Gürültüyü ve sesi bastırmak;
 • Panellerin bakımı kolaydır, tozu ve kiri zamanında silmek yeterlidir;
 • Bir ev inşa ederken, güçlendirilmiş bir temel gerekli değildir;
 • Taşıması kolay;
 • Güvenli malzemeden yapılmıştır.

Dezavantajları yüksek yanıcılığı içerir. Aslında poliüretan yanmaz, erir, zehirli duman yayar, bu nedenle kuruldukları odada yangın güvenliğine dikkat etmek son derece önemlidir. Ayrıca ultraviyole ışığa karşı hassastır.

Duvarlar için hangi poliüretan paneller daha iyidir

Birkaç tür panel vardır:

 1. Basit, az yoğunluk ve düşük kalınlık. Pürüzsüz, kabartmalı ve esnektirler. Herhangi bir odayı dekore etmek için mükemmeldir.
 2. Orta ve yüksek yoğunluklu paneller. Sapma seviyesi minimumdur; daha çok bağımsız bir kaplama veya dekoratif bir unsur olarak kullanılır.
 3. Renkli. Bileşime bir renklendirici pigment eklenir.
 4. Odanın belirli bir alanını vurgulamak için 3 boyutlu paneller kullanılır. Düz bir taban üzerinde üç boyutlu bir görüntü ve dokuya sahiptirler. Malzeme, basit poliüretan köpükten daha pahalıdır.
 5. Poliüretan çıta. Duvarın köşelerini veya küçük bölümlerini süslemek için kullanılır. Prezantabl görünüyor ve gerçek bir taş veya alçıdan daha düşük bir maliyetle.

İç mekânda istenen etkiye bağlı olarak, bir tür veya diğerini seçmeniz gerekir. Malzeme diğer kaplama elemanları ile uyumludur.

Malzeme farklı varyasyonlarda üretilir: kare, dikdörtgen, dokulu, düz. Bu nedenle, belirli bir odayı bitirmek için doğru seçeneği seçmek zor değildir.

Nerede kullanılır

Poliüretan çıtalar, dış cephelerin kaplanmasında, evlerin ve dairelerin iç dekorasyonunda yaygın olarak kullanılmaktadır. Poliüretan çıtalar kolay montajı, hafifliği, düşük maliyeti ve ısı yalıtım özellikleri nedeniyle. Mağazalar, alışveriş merkezleri ve sanayi tesislerinin yapımında ve giydirilmesinde kullanılır.

Duvara Çıta Uygulaması Nasıl Yapılır

Panellerin montajı beceri ve özel takım gerektirmez, elle kurulum mümkündür. Bunu yapmak için genel önerileri izleyin:

 1. Duvar hazırlanmalıdır: tüm kusurları hizalayın ve ortadan kaldırın, düz bir yüzey elde edin. Poliüretan losyonunun uç noktalarının işaretlenmesi tasarıma uygun olarak duvara uygulanır.
 2. Toz kalıntılarını gidermek ve macun katmanlarını sabitlemek için duvar, güçlendirme için özel bir bileşime sahip bir sıvı ile astarlanmalıdır.
 3. Panel, mastik veya sıvı çiviler kullanılarak duvara sabitlenir. Bazıları kurulum için alçı sıva kullanır. Bu yöntem, kısa sürede çok miktarda iş yapmanızı sağlar. Kasaya sabitleme yöntemini uygulayabilirsiniz. Metal veya ahşaptan yapılabilir.
 4. Gerisi aynı prensibe göre birbirine bağlanır.
 5. Z - D pano montajı ve kuruduktan sonra zımpara ile hafif zımparalanıp istenilen renge boyanabilir.

Agresif kimyasallar ve bunlara dayalı çözeltiler, dolgu macunları ve harç kullanmayın!

Dış mekân çalışmaları için, göze hoş gelmeyen boşluklardan kaçınmak için sıcak havayı tercih etmeyin.

Doğru kurulumla, Poliüretan hizmet ömrü 20 yıldan fazladır. Bu süre zarfında panel ile duvar arasındaki derzler kuruyabilir, ancak sahaya harç eklenerek kolayca eski haline getirilebilir.

Poliüretan paneller, duvar kaplaması için mükemmel bir seçimdir. Geniş bir ürün yelpazesi, birçok iç fikri gerçekleştirmenize ve bir dairenin veya evin görünümünü dönüştürmenize olanak tanır ve özellikleri sayesinde malzeme uzun süre dayanır.

Poliüretan duvar çıtasını boyamam gerekir mi?

Alçı kalıplama genellikle orijinal beyaz renginde kullanılır. Aynı zamanda, genellikle daha önce renklendirilmiş veya altın boya ile boyanmış ürünler vardır. Dekoratif elemanların doku ve renk tasarımı çok farklı olabilir. Doğal ahşap, taş, altın, gümüş, bronz, bakır ve pirincin taklidi etkileyici görünüyor.

Duvarları süslemek için renkli sıva uygulayarak, kontrasta dayalı iç çözümler kullanabilirsiniz. Alternatif olarak, duvarların rengine benzer bir bitiş seçebilirsiniz. Lateks ve silikon boyalar bunun için iyi çalışır. Sonucu, zamanla çatlamış olan alçı kalıplamayı taklit eden vernik veya küçük çatlak bileşimleriyle düzeltebilirsiniz. Poliüretandan yapılmış duvar dekoru sadece boyandığında değil, orijinal haliyle de iyi görünecek.

Poliüretan duvar çıtalar için hangi dekoratif elemanlar kullanılır?

Elbette poliüretan duvar dekoru oldukça çeşitlidir ve her görev için dekoratif unsurlar vardır. Ancak, daha sık diğerleri kullanılır:

 • Kalıplar. Bu, belirli işlevlerin varlığında farklılık gösteren bir dekor türüdür. Ürünler, dokulu bir yüzeye sahip üst üste bindirilmiş elemanlardır. Kalıplama, farklı genişliklerde kesitlere sahiptir. Dekoratif ürünler yüksek kaliteli ve çevre dostu malzemelerden yapılmıştır. Bu poliüretan duvar dekoru, herhangi bir duvar için gerçek bir dekorasyon olabilir;
 • Dolaylı aydınlatma için poliüretan perde çubukları. Bu durumda, LED şerit tavan için perde çubuklarıyla birleştirilir. Sonuç olarak, dekorasyondan sonra duvarlar benzersiz ve zarif bir görünüm kazanır;
 • Pilastrlar ve sütunlar isteğe bağlıdır. Bu tür poliüretan duvar süslemeleri, kapıları süsleyebilir. Pilastrlar sütunların sembolüdür. Bu durumda, bir taban ve bir sermayenin varlığı gereklidir. Poliüretan kolonlar, iç kompozisyonu tamamlayabilecekleri yerlere kurulur.

POLİÜRETAN PANELLER: İÇ TASARIMDAKİ SON TRENDLER

İç kısımdaki poliüretan paneller: nerede ve nasıl?

Tepegöz poliüretan panellerin ana uygulama alanı duvar yüzey bitirmedir. Birçok seçenek var. En pratik, duvarın altını bitirmektir. Bu dekor seçeneği ile odanın alt kısmına odaklanabilir, yatay imar yapabilir, duvarları en savunmasız yerlerde mekanik hasarlardan koruyabilirsiniz. Çocuk eğitim kurumları, ofis ve kamu iç mekânları için ideal çözüm! Özellikle duvarlar yıkanması ve temizlenmesi zor malzemelerle bitirilmişse.

Poliüretan paneller tüm duvar yüksekliğine monte edilebilir. Bu durumda, panel tipi ve yüzey dokusu diğer dekoratif unsurlara göre seçilir: kornişler, rozetler, kemerler. İşlevsellik açısından, böyle bir kaplama ile odanın ses yalıtımında somut bir iyileşme elde edebilirsiniz.

Poliüretan paneller, diğer sıva elemanları ve hatta tablolar için mükemmel bir zemindir. Pürüzsüz bir dokuya sahip panelleri almak ve bunları uygun dekor veya zıtlık renkte boyamak yeterlidir.

Poliüretan panellerin kurulum ve çalıştırma özellikleri

Panellerle sadece duvarlar kesilemez. Ama aynı zamanda kapılar. Bazı durumlarda, poliüretan paneller kesonları mükemmel bir şekilde değiştirir - poliüretan ürünler için panelleri tutkalla sabitlemek yeterlidir. Bazı üreticiler, ürünlerin birbirine basit ve hızlı bir şekilde sabitlenmesi için bir kilitleme sistemi olan duvara klik paneller üretir. Panelleri birkaç saat içinde kurmanızı sağlar.

Mükemmel gizleme güçleri sayesinde panellerin boyanması, patin asyönü, gümüş kaplama veya yaldızlanması kolaydır. Bir dizi renklendirici pigment ve kaplama, panelleri ahşap veya taş görünümünde dekore etmeyi mümkün kılar ve pahalı doğal malzemeleri inanılmaz bir doğrulukla taklit eder.

Düşük ağırlıkları nedeniyle poliüretan panellerin montajı kolaydır. Ek olarak, ince alçıpan duvarlara bile takılabilirler. Poliüretan, yüksek nem koşullarında çalışmaya mükemmel şekilde dayanır. Bu nedenle poliüretan paneller yüzme havuzları, mutfaklar, banyolar ve duşlar için en ucuz ve pratik duvar dekorasyonu türlerinden biridir. Birkaç yıl sonra bile poliüretan kaplamalar bükülmez veya renk değiştirmez.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.