pvc asma tavan panelleri

Plastik Lambiri, Pvc lambiri

Tavanı dekore etmek için birçok seçenek var. Yüzeyini PVC lambiri paneller yardımıyla bitirmek, mükemmel sonuç veren ucuz bir çözümdür. Çok çeşitli tavan plastik panelleri, en sıra dışı tasarım planını bile gerçekleştirmenizi sağlar.

Pvc Lambiri Özellikler ve Avantajlar

Plastik lambiri tavan panelleri oluşturmak için temel oluşturan polivinil klorür, insan vücuduna zararsız ve kullanımı kolay bir malzemedir. Endüstriyel bir karıştırıcı kullanarak, özel katkı maddeleri PVC lambiri tozu ile bir tür hamur haline getirilir, burada istenen şekil ve boyuttaki elemanlar kalıplama yoluyla yapılır. Daha sonra ürün görüntüye ofset baskı kullanılarak uygulanır.

Plastik paneller bir dizi kullanışlı özelliğe sahiptir.

 • Neme karşı dayanıklıdırlar ve bu nedenle sadece sıradan odaları değil, aynı zamanda banyo ve mutfaklar gibi yüksek nemli odaları dekore etmek için de kullanılabilirler.
 • Bu tür ürünlerin yüzeyinde kalıp oluşmaz.
 • Önemli sıcaklık değişikliklerine dayanırlar. Bu sayede, örneğin balkona güvenli bir şekilde monte edilebilirler.
 • Kurulum yöntemi basittir ve tek tek bileşenler gerekirse kolayca çıkarılabilir ve değiştirilebilir.
 • Bu tür malzemelerin maliyeti düşüktür.
 • Maliyet. Bu tip kaplama oldukça düşük maliyetlidir, pahalı ve yüksek kaliteli paneller satın alınsa bile, çerçevenin üretimi için her zaman malzemeden tasarruf edebilirsiniz. Bu durumda, bitirme işinden tasarruf edebilir ve hatta doğrudan taban zemini hazırlayabilirsiniz. Ayrıca, tavanı kendi ellerinizle mutfak veya banyo gibi asılı nem seviyesine sahip odalara kurarken, beton tavanın bazı ön işlemlerinin gerekli olması gerektiğine dikkat etmek gerekir. Antifungal karışımlarla tedavi, sağlığa zarar verme riskini önemli ölçüde azaltacaktır.
 • Unpretentiousness. Bu tür tavanlar özellikle zor bakım gerektirmez ve ayrıca iyi nem direncine sahiptir. Yüzey hala ıslaksa, normal bir bezle kolayca silinebilir.
 • Çeşit. Tavanın bir veya başka bir renginin yanı sıra yüzey tipi seçimi, sadece oda tipi ve tasarım fikri ile sınırlıdır. İnşaat piyasası, her zevke ve renk için çok çeşitli plastik panel tonlarıyla doludur.
 • Sadelik. Bu tip kaplama, oldukça basit bir kurulum süreci ile karakterizedir. Dahası, bu yöntemin kullanımı, tesislerin yenilenmesine ek olarak, taban tavan yüzeyinin tüm eksikliklerini gizlemenin yanı sıra tüm elektrik sistemlerini ve diğer iletişimleri maskelemesine izin verir.
 • Kurulum için ana tavanı hazırlamak gerekli değildir, ancak panellerin altında "doğal" tavan yüzeyinin tüm çarpma ve kusurları gizlenir.
 • Kurulumdan sonra, bu tür kaplamalar en az on yıl sürecek ve daha büyük olasılıkla, desen veya rengin tavandaki bileşenlerin fiziksel bozulmasından dolayı gözleri aşındırması nedeniyle yenilenmesini isteyecektir.
 • Sökülmüş paneller, başka yerler de dahil olmak üzere yeniden kullanılabilir. Dairede bir yedek bulurlarsa, örneğin yazlık tavanda hizmet vermeye devam edebilirler.
 • Plastik tavanların temizlenmesi kolaydır.
 • Panellerin birbirleri arasında rahat ve basit bir şekilde sabitlenmesi olasılığı sağlanır. Bunu yapmak için, ürünün bir tarafında bir oluk ve diğer tarafında bir sivri uç vardır.
Tavan lambiri panelleri kullanmanın olumsuz tarafı, kurulum sırasında odanın yüksekliğinin birkaç santimetresinin "yenilmesi" dir. Yüksek tavanlı odalarda bu gerekli değilse, düşük yerlerde, süspansiyon sistemini kurduktan sonra, bir rahatsızlık hissedebilirsiniz.

türleri

Tavan panelleri iki türe ayrılabilir: dikiş ve dikişsiz. Dikiş yöntemi, ahşap bir fıçı tahtası ile bitiş tipine göre tavanda bir doku oluşturmanıza izin verir. İkinci durumda, paneller doğru bir şekilde monte edilirse, üzerinde tek tek bileşenlerin bağlantısında neredeyse hiç görünür iz bulunmayan pürüzsüz bir yüzey elde edilir.

Bazı bitirme malzemesi çeşitleri , farklı genişlikteki şeritlerden monte edilmiş gibi iki bölümlü, üç bölümlü elemanlar olabilir. Aynı zamanda, tavanın yüzeyine temsili ve modern bir görünüm veren dar "ek parçalar" metale yapılabilir.

Lamel tavanları da plastik elemanlardan yapılmıştır. Dar ve uzun şeritler - raylardan monte edilirler. Bu tür tasarımlar bazen banyolara monte edilir. Genellikle görünümlerinin çoğunlukla ilişkili olduğu kamu binalarında bulunur. Diğer plastik panellerin aksine, raylar birer birer sökülemez ve bu nedenle günlük yaşamda çok uygun değildir.

Ayrıca, harici olarak, asma tavanın bireysel elemanları pürüzsüz ve oluklu görünebilir. Alışılmadık kaplamaların oluştuğu hacimli 3D paneller bile var. Ancak çıkıntılı kısımlardaki oluklu ve hacimsel panellerin tüm dış zenginlikleri ile, temizlik sırasında çıkarılması çok fazla emek gerektiren toz sıklıkla birikir. Ancak düzenli bakımla bile, böyle bir tavan sonunda eski estetiğini zamanla kaybeder.

Satışta ayna panelleri bulabilirsiniz . Yansıtıcı bir film aldıkları için bu tür elemanların yüzeyine bir yansıtıcı film uygulanır. Gelecekteki tavanın bu tür bileşenlerinin bazı uygulama sınırlamaları vardır. Diğerlerine kıyasla, neme karşı kararsızdırlar, bu nedenle banyoların iç dekorasyonu için kullanılamazlar. Tavanlar için panellerin şekilleri ve boyutları çok çeşitlidir. Kare ve dikdörtgen, dar ve geniş olabilirler ve hatta kıvırcık elemanları temsil ederler. Her şey üreticinin kendi standartlarına bağlıdır. Piyasada, çoğu zaman 2.4-4 metre uzunluğunda tavan panelleri bulabilirsiniz. Standart uzunluk 3 metredir. Ürünlerin genişliği 10 ila 50 cm arasında değişir, kalınlık genellikle 10 mm'yi geçmez.

Renkler ve dekor

Tavanları bitirmek için mat veya parlak ürünler seçebilirsiniz. Daha kolay insanlar parlak bir tavanı tercih eder, çünkü temizlenmesi daha kolaydır ve görsel olarak odaya yükseklik ekler.

PVC plakalar beyaz veya desenli olabilir. Ofset baskı yardımı ile ön tarafta, çeşitli türler, taş, diğer doğal “desenler”, örneğin bulutlardaki gökyüzü altında genellikle çeşitli görüntüler uygulanır. Böyle bir ürünün ön tarafı, kurulum sırasında çıkarılması gereken koruyucu bir filmle kaplıdır. İki ve üç bölümlü paneller, gümüş veya altın dar uçlarla çizgili bir tavan yapmanıza izin verir.

Düz renkli paneller, tavanın odanın genel renk şemasına göre tasarlanması için basit bir tasarım kararına izin verir. Küpler gibi, genel görüntüyü eklemeniz gereken bu tür ürünleri kullanmak çok daha zordur. Ancak sonuç etkileyici

Herhangi bir onarımın görevi, sonuçlarını memnun etmektir ve iç mekanın kısa sürede güncellenmesi konusuna geri dönme arzusu yoktur. Bu bağlamda, müşteri yorumları genellikle bir veya başka bir panelin nasıl seçileceğinden ziyade prensip olarak hangi tavan tasarım seçeneğinin seçileceği tarafına döner.

Seçim tavan PVC yardımı ile tasarıma düşerse, panelleri seçerken belirli kurallara uyulmalıdır.

 • Odanın boyutları göz önüne alındığında, hangi ürün uzunluğunun en uygun olacağını önceden hesaplamanız gerekir. Tavanın montajından sonra, atık plastik minimum miktarda kalmalıdır. Örneğin, banyoda genişliği yaklaşık 2.5 metre olan onarım planlanıyorsa, astarın uzunluğu da 2.5 veya 5 metre olmalıdır.
 • Donanım mağazasındaki malların fiyatı düşükse, plastiği en kapsamlı şekilde kontrol etmek daha iyidir. Ucuzluk yanlara doğru gidebilir.
 • Her durumda, bir veya başka bir seçeneğe yaslanarak, ürünün görünümünü, geometrisinin netliğini, desenini, yüzeyin ne kadar pürüzsüz olduğunu, çizik, ezik veya üzerinde herhangi bir hasar olup olmadığını değerlendirmelisiniz.
 • Takviyelerin ve plakaların kendilerinin güvenilirliği önemlidir. Panelin parmaklarınızla hafifçe sıkılması gerekir, eğer bükülürse ürün kötüdür. Yüksek kaliteli paneller bu şekilde basit sıkıştırmaya yanıt veremez.

Bakım İpuçları

Tavan, evdeki her şey gibi, zaman zaman sıraya konulmalıdır. Toz herhangi bir yüzeye yerleşir.

Başınızın üstündeki plastik panelleri temizlemek ve eski çekiciliğini korumak için bir dizi kurala uymanız gerekir.

 • Tavanın kapsamlı bir tedavisine başlamadan önce, vakumlamanız gerekir. Bu, daha fazla temizlik sürecinde gereksiz lekelerin oluşmasını önleyecektir.
 • Çizikleri pürüzsüz bir yüzeyde bırakan aşındırıcı temizleyiciler kullanmayın.
 • Sert kıllara sahip fırçalar kullanmaya gerek yoktur (aynı nedenden dolayı).
 • Yıkama için, pazen, mikrofiber, köpük süngerden yapılmış bir bez en uygunudur.

Yerde dururken tavanı paspas ve etrafına sarılmış bir bezle yıkamayın. Bir masaya veya bir merdivene oturmak daha iyidir. Böylece, eziklerin aşırı basınç altında kalabileceği panellere sertçe bastırmanız gerekmez.

 • Bir temizlik maddesi olarak, normal bir sabunlu çözelti alabilirsiniz. Sabuna ek olarak, suya sıvı bulaşık deterjanı da ekleyebilirsiniz.
 • % 72 alkali içeren çamaşır sabununun tavanı mahvedebileceği akılda tutulmalıdır.
 • Şiddetli kirlenme ile çözeltiye sirke veya votka eklenebilir, ancak paneller bir desene sahipse, böyle bir deterjan bileşimi görüntüye zarar verebilir.
 • Plastik lambiri sararmışsa, suya 10 litre su başına iki veya üç yemek kaşığı oranında ağartıcı ilave edilebilir. Lekelerin oluşmasını önlemek için yıkama aynı yönde bir yönde yapılmalıdır.

Asma tavan o kadar kirli ki, sadece yıkama yardımcı olmaz. Bu durumda, sökmek, panelleri çıkarmak ve dikişlerde durulamaktan başka dekoratif seçenek yoktur, dekoratif tavanın bileşenleri birbirine bağlandığında kirleri çıkarmak imkansızdır.

İç mekanda güzel örnekler

PVC lambiri panellerden yapılmış tavanlar basit veya en orijinal, hatta ayrıntılı versiyonda dekore edilebilir.

Sıradışı bir tasarımla, banyoda bir kelebek görüntüsü ile plastik asma tavan streç ile rekabet edebilir. İç aydınlatma tasarımı daha zarif ve temsili hale getirecektir. Koridordaki tavanı dekore etmek için ilginç bir tasarım tekniği, lamellerin çapraz düzenlemesi olabilir. Bu dekoru sıkıcı hale getirir. Yatak odasında ağacın altında tavanı bitirme seçeneği, dairede, hatta özel bir ahşap evde bile kazan-kazan.

Yüksek tavanlı salon, plastik panellerin kullanımı için büyük fırsatlar sunmaktadır. Onların yardımıyla belirli bir bölgeyi seçebilirsiniz. Aynı zamanda, bu malzeme diğer tavan kaplamaları ile iyi gider. Örneğin, bir ağaçla veya “ağacın altında” bir astarla. Büyük mutfakta yemek odası ile birlikte paneller yardımıyla tavanda bir bölge seçebilirsiniz. Bu iç mekanı çeşitlendirecek ve esasını vurgulayacaktır.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.