ses izolasyonu

Ses İzolasyonu, Ses Emme, Aralarındaki Fark Nedir?

Ses İzolasyonu ve ses emilimi- farkı açıklıyor.

Birisi gürültü sorunu yaşadığında ve ne yapacağını, kiminle iletişime geçeceğini veya nasıl başlayacağını bilmediğinde, genellikle internete dönüp "ses geçirmezlik" gibi terimler arar. Yıllardır ses problemlerini çözmek isteyen insanlardan çağrı alıyoruz. Bu arayanlar genellikle oda içinde çıkarılan sesin odada kalmasını istediklerini veya sesi alanlarının dışında tutmak istediklerini açıklar. Odanın kendisi, odanın kullanımı ve her bir özel durumda uğraştığımız gürültü türü hakkında bir sohbetle başlıyoruz.

İnsan fiyatlandırma istemek için yaygındır akustik sünger, ses emici bir sünger yalıtımı ses yalıtımı, ya da paneller, ses yalıtımı. Kayıt stüdyolarında, TV şovlarında ve filmlerde son duvar işlemleri olarak "yumurta sünger" veya benzeri ürünler gördüklerinden köpüğün bilet olduğundan eminler- ve bu tür odalar gerçekten sessiz veya yasal olarak ses geçirmez. Öyleyse, panellerin sesi engellemesi mantıklı, değil mi? Pekâlâ, tam olarak değil... Bu yanlış anlama inanılmaz derecede yaygın- öyleyse bu düşünceyi kendi kendinize okuyorsanız, "Peki, ses emici köpük işe yarıyor mu? Bir odanın ses yalıtımı için köpük kullanılmıyor mu? " Ne yazık ki değil. Köpük sesi durdurmaz, oda içindeki yankıyı emer veya azaltır. Kendinizi kötü hissetmeyin. Pek çok insan aynı şeyi düşünüyordu. Neyse ki günü kurtarmak için buradayız. Ses yalıtımı ile ses emilimi arasındaki fark nedir?

Ses izolasyonu ve ses emici

Akustik madalyonun iki yüzü var. Bir oda içerisinde yankıyı emen ürünler vardır ve ses iletimini engelleyen veya durduran / azaltan ürünler vardır. (Her ikisini de biraz yapacak bazı paneller var. Bunlara genel olarak kompozit deniyor ama şimdilik basit tutalım.) Yankı soğurucu malzemeler monte edildikleri odanın içinde ses kalitesini artırmak için kullanılır. Genellikle odadaki bitmiş yüzey olarak duvarlara veya tavana monte edilirler. Sesi engellemek için kullanılan ürünler, yapı malzemesinin bir parçası olarak duvar veya tavanın içinde kullanılır. Duvar tertibatını ayıracak yoğun, ağır malzemeler veya malzemeler olabilirler- ve yoğunlukları nedeniyle, diğer tarafa giren ses yerine genellikle sesi odaya geri yansıtırlar. Bir odada yankıyı absorbe etmek ve sesi bloke etmek veya azaltmak çok farklı iki şekilde ve farklı ürünler ve yaklaşımlarla yapılır.

Süngerlerle Akvaryum Yapamazsınız

İşte insanların sesin fiziğini ve nasıl çalıştığını anlamalarına yardımcı olan basit bir benzetme. Suyu tutmak için bir akvaryum inşa ettiğinizi hayal edin. Tankın duvarları için cam paneller veya süngerler kullanır mısınız? Bu açıkça saçma bir soru, ancak burada geçerli olan basit fiziğin bir resmini çiziyor. Ses, onu kontrol etmeye çalışırken suya çok benzer davranır. Duvar olarak süngerler kullanırsanız, suyu emer, ancak çabucak diğer tarafa sızmasına izin verirler. Cam ve iyi contalar suyu engeller ve yerinde tutar. Süngerler gibi yumuşak, yumuşacık şeylerden yapılan akustik malzemeler emecek. Yoğun, ağır, hava geçirmez malzemeler tıkanacaktır. Bunlar işte temel bilgiler. Artık yeni edindiğiniz bilgilerle arkadaşlarınızı etkileyebilirsiniz. Ses yalıtımı ve ses emici özelliklerinin ayrıntılarına daha fazla girelim.

Ses Emme Seçenekleri

Aslında, ucuz tarafta bir odayı "ses yalıtımı" yapan bazı insanlar, DIY ses emici bir panel oluşturmak için duvara hareketli battaniyeler asarlar. Performansın yanı sıra daha profesyonel veya bitmiş bir görünümle ilgileniyorsanız, piyasada harika ses emici ürünler var.

 1. Kumaş kaplı akustik paneller- iyi konuşma gizliliği veya konuşma anlaşılırlığının önemli olduğu her alan için dekoratif, ses emici paneller.
 2. Ahşap Yünü- boyanabilir ve dekoratif olan çimento esaslı ahşap lifli paneller
 3. Akustik sünger paneller- yankıyı emmenin geleneksel bir yolu

Ses Engelleme Seçenekleri

Yıllardır, insanların sesin fiziğini zaten anladıklarını, henüz bilmediklerini anlamalarına yardımcı olmak için zihinsel imgeler ve analojiler kullandım. Onlar (veya siz) zaten bildiğiniz bir fikri görselleştirip onunla ilişki kurabildiğinde, her şey daha mantıklı hale gelir. Öyleyse, işte bir tane daha. Bodrumunuzda bir odayı bitirdiğinizi hayal edin. Duvarı çerçeveleyen dikmeleri taktınız ve alçıpan için hazır olduğunuz noktaya geldiniz. Alçıpan kullanmak yerine, saplamalara 2 ″ kalınlığında “yumurta sandığı” köpüğü koymaya karar veriyorsunuz. Bu köpüğün neredeyse hiç kütlesi veya yoğunluğu olmadığını unutmayın. Hafif ve yumuşaktır ve çoğunlukla havadır. Bu ses emici malzemeyi yerleştirdikten sonra, arkadaşınıza duvarın diğer tarafında durmasını ve konuşmaya başlamasını söylüyorsunuz. Kullanılan köpüğün türü veya kalınlığından bağımsız olarak, Arkadaşınızı sanki önünüzde duvar yokmuş gibi net bir şekilde duyabileceksiniz. Neden? Ses havada dolaşır. Köpük çoğunlukla hava olduğundan (hafiftir- çok hafiftir), ses içinden geçer. Tıpkı süngerin içinden geçen su gibi.

Hangi malzemeler sesi engelleyebilir veya engelleyebilir? Sesin bir alana girmesini veya çıkmasını engellemek için tasarlanan ürünler neredeyse her zaman duvar yapısının içinde bulunur veya duvarın kendisinin bir parçasıdır. Sesi engellemenin üç temel yolu vardır: Duvarı daha ağır hale getirmek için kütle ve yoğunluğunu (ağırlık) ekleyin / artırın, duvar tertibatını ayırın (duvarın bir tarafının diğerine değmediği yerde) veya titreşimi azaltın duvarın enerjisi.

Son benzetmeyi hatırlıyor musun? Bodrumunuzdaki mi? Oraya geri dönelim. Şimdi, köpük yerine, duvarın her iki yanında 9 kat 5/8 alçıpan kullanmanın daha iyi bir seçenek olacağına karar veriyorsunuz. İçte dokuz, dışta dokuz katman. Arkadaşını yine diğer tarafa gönderiyorsun ve konuşmaya başlamasını sağlıyorsun. Duvara çok fazla kütle eklediğiniz için söylediklerinin çoğunu duyamayacağınıza bahse girerim. Odanıza ses engelleyici malzemeler eklemeyi düşünüyorsanız, işte göz önünde bulundurmanız gereken birkaç ürün:

 1. Soundbreak XP ses geçirmez alçıpan- yüksek STC (Ses İletim Sınıfı) duvar montajlarının yapımında kullanılan ses yalıtımlı alçıpan.
 1. Kütle Yüklü Vinil Bariyer (MLVB) - gürültü iletimini azaltmak için yüksek yoğunluklu gevşek kütle bariyer malzemesinden yapılmış bir akustik bariyer.
 2. RSIC-1 Klipsler (esnek ses yalıtım klipsleri)- gürültülü komşulardan gelen sesin duvarlarınızdan veya zemin / tavan düzeneklerinizden iletilmesini engeller.
 3. Green Glue titreşim sönümleme bileşiği- duvardaki titreşim enerjisini büyük ölçüde sönümlemek için bunu iki alçıpan tabakası arasına sıkıştırın.

Yankı. ... Yankı ... .... Yankı .... ... .. Yankı ... ... ... ...Eko

Tahmin ettin, başka bir benzetmem var! Spor salonuna gidelim. Şu anda yapım aşamasında çünkü birkaç yeni raketbol sahası ekliyorlar. Onları kontrol edelim. Oda betondan yapılmıştır ve kural boyutunda bir raketbol sahası olduğu için 20 'genişlik x 40' uzunluk x 20 'yüksekliğindedir. Bu odanın duvarları iki fit kalınlığındadır. Ellerini odada çırpıyorsun ve yankı sonsuza dek sürecek gibi görünüyor. Burada biraz eğlenelim. Elinizde, değişik renklerde 100 yeni süper zıplayan topunuz var. (Gerçekten büyük ellere sahip olmalısın.) Onları her yöne fırlatıyorsun ve odanın her yerinde zıplıyorlar. Birkaç dakika sonra, sonunda zıplamayı bırakırlar ve umarım kaskınızı takmayı hatırlamışsınızdır veya büyük bir baş ağrısıyla baş ediyor olabilirsiniz. Şimdi yanınızda 2 ″ kalınlığında köpük getirdiğinizi hayal edin. Duvarları, tavanı ve zemini sıralayın. Bunu yaptıktan sonra, aynı 100 süper zıplayan topu atarsınız. Bu sefer duvara, tavana ve zemine çarptıklarında zıplamazlar. Topun enerjisi odaya, daha spesifik olarak köpük tarafından emildi. Bu odanın içindeki ses dalgası tıpkı o süper zıplayan top gibidir. Herhangi bir sert yüzeyden yansıyacak veya sıçrayacak ancak yumuşak bir yüzey tarafından emilecektir.

Şimdi ne olacak?

Buraya kadar geldiyseniz, oldukça kaba örneklerimle bana sadık kaldığınız için sizi tebrik ederim. Niyetim bir resim çizmeye yardım etmekti. Sesi emme ve engelleme (ses geçirmezlik) arasındaki genel farklılıkları daha net anlamanıza yardımcı olmak için. Eminim benden çok daha zeki olan ve konuların teknik yönlerine değinmediğim için kafalarını sallayan bir sürü insan vardır- dalga boyunu ve frekansı açıklamak vb. Umurumda değil. Teknik olmayan kişilere gürültü konularında kendilerini eğitmeye başlamaları için bir temel sağlamak için işleri basitleştirmeye çalışıyorum.

Elbette artık resmi olarak akustik konusunda uzman değilsiniz. Bu bir başlangıç. Bir sonraki adımınız için, bir uzman veya en azından özel durumunuz için kullanabileceğiniz belirli ürünleri bilen birini bulmanızı tavsiye ederim. Bir uzmanla konuşmak, odanızdaki sesin nasıl hareket ettiğini daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca sizi doğru yöne yönlendirecek ürünler hakkında yeterince bilgi sahibi olacaktır. Yani, o kişiyle konuşmadan önce şu soruların yanıtlanmasını isterdim:

 1. Sesi engellemek veya yankıyı absorbe etmek mi istiyorsunuz? Şimdi ses yalıtımı ile ses emici farkı anladığınızda...
 2. Odanızdaki sert yüzeylerin boyutları nelerdir?
 3. Oda ne için kullanılıyor ne tür sesleri engellemek / absorbe etmek istiyorsunuz? (Yüksek perdeli gıcırtılı ses, sesler, müzik, çocuklar, düşük frekanslı bas tipi ses, yukarıdakilerin tümü...)
 4. Odayı tedavi etmenin en iyi yolu, ürünü nereye koyacağınız veya duruma nasıl yaklaşılacağı konusundaki fikirleriniz nelerdir?
 5. Ne tür bir estetik, bitiş veya renkler arıyorsunuz?
 6. Estetik önemli mi yoksa bunu sıkı bir bütçeyle mi yapmamız gerekiyor?

Bunun her şeyi kapsayan bir liste olmadığını biliyorum, bu yüzden bana bir şeyi unuttuğum şeklinde bir yorum bıraktığınızda kendimi kötü hissetmeyeceğim. Aslında onu teşvik ediyorum. Tüm bu soruların cevaplarını bilmek, uzmana gürültü problemini teşhis etmek ve faydalı çözümler sunmak için ihtiyaç duyduğu her şeyi verecektir. Odanızın boyutu ve şekli ne olursa olsun, onu sesten harika bir sığınak yapmak için mükemmel bir ses emici ve ses engelleyici malzeme kombinasyonu vardır. İster Soundbreak XP ses geçirmez sac kayaya, ses emici panellere, ses yalıtım klipslerine veya bazı ürün kombinasyonlarına ihtiyacınız olsun, bir uzmanla konuşmak ilk seferinde doğru seçimi yapmanıza yardımcı olacaktır.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.