Ses Yalıtımı

SES YALITIMI

İster odanın üst katında isterse sıralı olsun yan odada faaliyetten rahatsız olmanızı önlemek için, yapının sesin iletilmesini önlemesi gerekir. Bunun büyük bir beton levha veya duvar olması gerekmez. Ses yalıtımı, bir bina elemanının veya bina yapısının, içinden ses iletimini azaltma kabiliyeti ile ilgilidir. İki tür ses yalıtımına atıf yapılabilir- havadaki ses yalıtımı ve darbe ses yalıtımı. İnşaattaki en zayıf bağlantının toplam ses yalıtımı üzerinde büyük bir etkisi olduğunu unutmayın. Örneğin, yapı elemanları arasında sızıntıyı önlemek çok önemlidir.

Odadan odaya yalıtım

Bölmeler yapısal altlığa ulaşmazsa, asma tavan üzerindeki boşluk yoluyla ses için yatay bir iletim yolu oluşturulur. Bu nedenle, geleneksel akustik tavanlar genellikle yetersiz ses yalıtımı sağlar. Bu durumlarda, ek ses yalıtım özellikleri sunan özel akustik tavan sistemleri gereklidir.

ses yalıtım malzemeleri

Sürekli asma tavan, maksimum esneklik elde etmek için seçilir. Bununla birlikte, bu konstrüksiyonlar, bölümlerin asma tavana nüfuz etmesine ya da alt kısmına kadar ulaşmasına izin verilen konstrüksiyonlara kıyasla daha düşük ses yalıtımı sağlayacaktır.

Havadaki ses yalıtımını tahmin ederken:

  • Tüm yapıyı düşün
  • Site değerlerinin laboratuvar değerlerinden daha düşük olduğuna dikkat edin

Laboratuvar değeri / saha değeri

Sahada uygulamada, odadan odaya ses yalıtımının (R ′ w), asma tavan ve bölüm için laboratuvardaki en düşük değerden 5-8 dB daha düşük olduğu tahmin edilebilir. Bunun nedeni, yanal iletimin meydana gelebilmesi ve bazı kurulum detaylarının mükemmel olmaması olabilir.

Odadan odaya ses yalıtım değerleri

Laboratuvar değeri D n, f, w , ISO 10848-2'ye göre ve EN ISO 717-1'e göre değerlendirme.

D n, f, w

Ürün ve boyut

43 dB

Kombinasyon Duo A, 600x600 mm

39 dB

Kombinasyon Duo E, 600x600 mm

43 dB

Kombinasyon Uno A, 600x600 mm

41 dB

Kombine Uno Ds, 600x600 mm

41 dB

Kombine db A, 1200x600 mm

28 dB

Master A, 1200x600 mm

29 dB

Master E, 1200x1200 mm

31 dB

Ana Ds, 600x600 mm

Kombinasyon Bariyeri veya Kombinasyon XR eklenirken laboratuvar değerinin D n, f, w iyileştirilmesi.

Gelişme

Ürün

4

Kombinasyon + 1x40 Bariyer

8

Kombinasyon + 2x40 Bariyer

3

Kombinasyon + 2x1200 XR

6

Kombinasyon +%100 XR

Saha sonucunun laboratuvar değerinden 5-8 db. daha düşük olacağını unutmayın.

Odalar arasındaki farklı iletim yolları.

Makul mahremiyet sağlamak için, normal ofislerin bitişik R w = 35 dB odalar arasında ses yalıtımı olmasını öneririz. Bu, laboratuvar değeri D n, f, w > 40 dB olan bir asma tavan gerektirir .

Genel yaklaşım, bir ses yalıtımlı asma tavanı bir laboratuvarda en az aynı ses yalıtım değerini sunan bölümlerle birleştirmektir. Diğer iletim yolları, yani havalandırma sistemleri, daha iyi bir ses yalıtım değerine sahip olmalıdır.

Asma tavan ve bölme için kullanılan değerler, aydınlatma ve havalandırma üniteleri veya kapılar ve pencereler gibi olası kurulumları da içermelidir. Ayırma duvarı ve yan yüzeyler, sürekli kablo kanalı veya farklı yapı detaylarının etrafındaki açıklıklar arasındaki eksik sızdırmaz kavşaklar nedeniyle sızıntıyı önlemek çok önemlidir.

Tek yönlü ses yalıtımı

Boru ve kanal sistemleri gibi yapısal alt yüzey ve asma tavan arasındaki boşluktaki tesisler gürültüye neden olabilir.

Bu gibi durumlarda, sesi aşağıdaki odada kabul edilebilir seviyelere düşürmek için ses yalıtımlı asma tavan sistemi kullanılabilir.

Tek yönlü ses yalıtım değerleri

Laboratuvar değeri R w , ISO 140-3 ve ISO 717-1'e göre

Ürün

Laboratuvar değeri R w

Kombinasyon İkili A

32 dB

İkili Kombinasyon E

33 dB

Kombinasyon Uno A

27 dB

Kombinasyon Uno Ds

28 dB

Kombinasyon db A

21 dB

Boşluktaki bir kaynak tarafından üretilen gürültü seviyesini belirlemek için, asma tavanın ses yalıtımının ve gürültü kaynağının frekans spektrumlarını tespit etmelisiniz.

Dikey havadan ses yalıtımı

Bir zemin yapısının havadaki ses yalıtımı, asma tavan sistemi ile iyileştirilebilir. Aşağıdaki odadan yukarıdaki odaya veya diğer yöne ölçüm yaparsanız ölçülen ses yalıtımı aynıdır. Gelişmeler her zaman belirli bir zemin yapısına bağlıdır.

ses yalıtımında kullanılan malzemeler, en iyi ses yalıtım malzemesi

Dikey havadan ses yalıtım değerleri

ISO 11546-1 ve ISO 717-1'e göre ΔRw laboratuvarında ölçülen havadaki ses yalıtımının iyileştirilmesi

Gelişme

Ürün

4-5 dB

Odak

6-9 dB

Usta

7-11 dB

Kombinasyon Uno / Kombinasyon Duo / Kombinasyon dB

12-16 dB

Kombinasyon Uno / Kombinasyon Duo / Kombinasyon dB + Kombinasyon XR

İyileştirmeler normal kalınlıkta (160-200 mm) homojen bir beton zemine ve plastik bir halıya bağlıdır.

Darbe ses yalıtımı

Darbe ses yalıtımı, bir zemin yapısında yürüyen insanlardan gelen ayak sesinin azaltılması ile ilgilidir. Aşağıdaki odadaki darbe ses seviyesi ile belirlenir.

Asma tavan sistemi, darbe ses yalıtımını iyileştirmek ve böylece darbe ses seviyesini azaltmak için kullanılabilir. Gelişmeler her zaman belirli bir zemin yapısına bağlıdır.

Darbe ses seviyesi değerleri

ISO 140-8 ve ISO 717-2'ye göre laboratuvar değerinin iyileştirilmesi valueL n, w

Gelişme

Ürün

9-11 dB

odak

14-15 dB

Usta

15-18 dB

Kombinasyon Uno / Kombinasyon Duo / Kombinasyon dB

22-28 dB

Kombinasyon Uno / Kombinasyon Duo / Kombinasyon dB + Kombinasyon XR

İyileştirmeler normal kalınlıkta (160-200 mm) homojen bir beton zemine ve plastik bir halıya bağlıdır.

AKUSTIK ÇÖZÜMLER

Duvarların ses yalıtımı, hem konutlar hem de daireler için ve kamusal alanlar (ofis binaları, klinikler, eğitim kurumları) için önemli olan oda konforunun önemli bileşenlerinden biridir.

Türkiye'de ses geçirmez alçıpan birçok alanda uygulama bulmuştur. Özellikle, duvar dekorasyonu ve bölmelerin montajı için. Hem apartmanlarda ve evlerde ses yalıtımının dekorasyonunda ve kurulumunda hem de kamu binalarında duvar dekorasyonu için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Antalya'daki ses geçirmez alçıpan aşağıdaki tiplere ayrılmıştır, Antalya'daki turistik tesisleri ara bölme duvarları alçıpan'dır. Alçıpan duvar için akustik çözümler sıkça kullanılmıştır.

  • Yangına dayanıklı alçıpan levhalar;
  • Nem seviyesi yüzde yetmişten fazla olmayan odalara kurulum için tasarlanmış akustik alçıpan.

Kayıt stüdyoları, sınıflar, prova stüdyoları, sinema salonları gibi ses yalıtımı için artan gereksinimlere sahip odalarda bu tür ses yalıtım levhalarının kullanılması gereklidir.

Ses emici etkiyi arttırmak için, Türkiye'deki ses geçirmez alçıpan, alçıpan levhaların altına monte edilen ek ses yalıtımı malzemeleri ile birlikte kullanılabilir.

Alçıpan levhalarla birlikte ek ses yalıtımı olarak, mineral yün, ecowool, genişletilmiş kil ve hatta kum kullanabilirsiniz.

Antalya'daki ses geçirmez alçıpan sadece duvar dekorasyonu için değil, aynı zamanda gerekirse ses geçirmez malzemelerle daha da güçlendirilebilen bölmelerin montajı için de kullanılabilir.

Alçıpan duvarların ses yalıtımını artırmanın bir başka yolu, mantar duvar kâğıdı veya alçıpan levhaların arkasına uygulanan sprey malzemeler gibi ses emici malzemeler kullanmaktır. Onların yardımıyla, sadece akustik alçıpanın değil, aynı zamanda sıradan alçıpan levhaların ses geçirmezlik özelliklerini arttırmak mümkündür.

DEK-MAR İNŞAAT'TAN YANMAZ ALÇIPAN SES YALITIMI

Bu tür alçıpan, sağlam bir alçıpanın yanı sıra dayanıklı kartondan oluşur. Kamu binaları, ahşap evler, banliyö binaları ve kır evleri için kullanımını rasyonel hale getiren yüksek yangına dayanıklılık ile karakterizedir.

Dek-Mar ses yalıtımlı alçıpan sadece metal bir çerçeve veya çerçevesiz bir yöntem üzerine monte edilir.

Bu tür alçıpan, güvenlik gereksinimlerini karşılayan bir oda gürültü seviyesi sağlar. Bu alçıpan levhaları kullanarak, artık dinlenirken komşularınızın gürültülü olup olmadığı konusunda endişelenmeyeceksiniz ve ayrıca personelinize uygun çalışma koşulları sunacaksınız.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.