şık alçı tavan modelleri

En şık asma tavan modelleri

Şık alçıpan tavanların tasarımı, odanın genel dekorunda önemli bir rol oynar. Şık alçıpan tavanlar , odayı daha ilgi çekici hale getirebilir; bu da, kendi montajınızı yapabilir veya bir montajcı ekibi kiralayabilirsiniz. Tescil maliyeti, tasarımın karmaşıklığına bağlı olacaktır - istenirse çok karmaşık kompozisyonlar oluşturabilirsiniz.

Bu tür tasarımların avantajları nelerdir?

Alçıpan asma tavanlar, eşsiz tavanlar oluşturmak için çok geniş fırsatlar sunar. Sayfaların işlenmesi kolaydır ve gerekirse katlanabilir. Bu özellikler, en karmaşık figürü bile oluşturmanıza olanak sağlar. Ek olarak, son işlem de değişebilir - basit beyaz yüzeylerden renkli veya duvar kağıdı yapıştırılmış düzlemlere.

Bu tür tüm bileşimler askıya alınacağından, monte edilmiş tavanın yüzeyi ile ses yalıtımı malzemesi ya da yalıtımını döşemek için kullanılabilecek ana zemin arasında boş alan kalır. Ek olarak, bu boşluğun varlığı yapının herhangi bir yerine gömme armatürler takmanıza izin verecektir.

Tavanın başlangıçta herhangi bir arızası varsa, bunlar yeni tavanın asılı düzlemi tarafından güvenli bir şekilde gizlenecektir. Aynı zamanda, en ciddi kusurlar bile duvarların yüksekliğindeki veya geniş çatlaklardaki farklar gibi saklanacaklar. Yarıklar, odanın ses yalıtımını iyileştirmek ve çözelti artıklarının onlardan çökelmesini önlemek için ilk önce onarılmalıdır.

Çözümün dezavantajları

Bu tasarımın en önemli dezavantajı, ana avantajı - tavan düzleminin üzerinde boş alan bulunması ve sonuçta duvarların yüksekliğinde azalma olmasıdır. En azından oda altı ila yedi santimetre azalır, ancak daha sık bu rakam 10 cm dir.

Kararın ikinci eksi, birçok "kirli" iş yapmanın gerekliliğidir. Bu macun ve bir astar ve son aşamada kompozisyonun boyanmasıdır. Ek olarak, temizlenmesi gereken oldukça önemli miktarda çöp oluşur.

Son önemli dezavantaj, yalnız çalışmanın zorluğu olarak adlandırılabilir. Alçıpan asma tavan yapılarının montajı, başınızın üstünde ağır parçaları kaldırmak zor olacak ve bir asistan çekmeniz gerekecek. Tüm işlemleri kolaylaştıran birkaç cihaz var, ancak bir onarım için satın almak pahalı veya her zaman mevcut değil.

Bu gibi tavanların montajı nerede

Hepsinden iyisi, şık alçıpan tavan oturma odasında bakacak. Burada misafirlerinizi zeminlerin güzel dekoruyla etkileme şansına sahip olacaksınız. Aynı zamanda, oturma odası evdeki en büyük odadır ve gömme lambalar biçiminde ek ışık kaynakları kurma kabiliyeti burada memnuniyetle karşılanacaktır.

Çocuk odasında ilginç bir tavanı bir araya getirebilirsiniz. Bununla birlikte, burada yapının görünüş seçimine dikkatle yaklaşmanız gerekir - bir süre sonra kompozisyon çocuğu rahatsız edebilir ve böyle bir tavanı yeniden yapmak oldukça zordur. Aynı zamanda, çocuklar büyür ve küçük bir çocuk için toplanan kompozisyon bir veya iki yıl içinde ondan hoşlanmayabilir.

Yatak odası da böyle bir dekor kullanmak için harika bir yer olabilir. Dikkate alınacak tek şey, kurulmakta olan çözümün karmaşıklığıdır. Çok fazla keskin ve kesik çizgiler rahatlamanızı ve uykuya dalmanızı önler. Bu nedenle, düzgün ve yuvarlak çizgiler tercih etmek daha iyidir. Renkler yumuşak, pastel renkler seçmek ya da boyayı beyaz bırakmak için daha iyidir.

Şık asma tavan modelleri

Şık alçıpan tavanların kompozisyonun görünümünü seçmenizi kolaylaştırmak için, aşağıda evin farklı bölümlerine monte edilmiş alçıpan tavanların nasıl göründüğüne dair örneklerin bir kaçını bulabilirsiniz. Sunulan fikirleri temel alarak, kendi tasarımınızı oluşturabilir veya fotoğrafta gösterilen çözümü tekrarlayabilirsiniz.

Birkaç yıl önce tavan dekorasyonunun tamamına yakını badana badanadan ibaretti. Ancak zaman durmuyor ve bugün tavanların tasarımına çok daha fazla dikkat ediliyor. Gerçekten de duvarlar, döşeme ve mobilyalarla birlikte odanın bu bölümü genel tasarım fikrinde önemli bir rol oynamaktadır. 2020'nin şık tavanları nelerdir? Olası tüm seçeneklere bir göz atalım

Şimdi hangi tavanlar moda?

Günümüzde tasarımcılar, bize zaten aşina olduğumuz klasiklerden sade beyaz tavanlar şeklinde uzaklaşıyor. İç mekanlar oluştururken orijinal motifler ve unsurlar kullanılır. 2020'de sadece en güzelini değil, aynı zamanda en şık tavanı seçmenize izin verecek birkaç öneri topladık.

Ayna efekti. Aynayı tavanın tamamına döşemek gerekli değildir- yüzeyin küçük bir alanını dekore etmek için kullanabilirsiniz.

Oyma tavan. Tavanı süslemek için oymalar kullanmak, sadece şık değil, aynı zamanda benzersiz oda tasarımı elde etmenin harika bir yoludur.

Tekstil. Oldukça pahalı? Evet. Zor? Evet. Ancak sonuç buna değer. Kumaş tavanlar dünyanın önde gelen tasarımcılarının beğenisini kazanmaya devam ediyor.

Geometrik desenler ve tasarımlar. Birkaç geometrik şekil ve özlü çizginin kombinasyonu, bir oturma odası veya mutfak için cesur ve orijinal bir çözümdür.

Tavan kaplamaları

Tavan dekorasyonundaki birçok modern trend göz korkutucu geliyor. Görünüşe göre uygulamaları için mağazalarımızda bulunması zor malzemelere ihtiyacınız olacak. Ancak bu hiç de geçerli değil- tavan için kaplama malzemeleri yelpazesi, en karmaşık yüzey tasarımlarını bile gerçekleştirmenize izin verir.

2020'de en yaygın seçenekler şunlardır:

Boyama ve badana yıkama

Belki de en popüler tavan tasarım seçeneği. Geniş dağılımına rağmen, alaka düzeyini hala kaybetmedi. Bu terbiye yönteminin avantajları arasında, yalnızca işin bütçesi ve tavanın estetik görünümü öne çıkarılabilir. Eksileri arasında:

 • İşin karmaşıklığı;
 • Tabanı mükemmel şekilde hizalama ihtiyacı.
 • Tavana duvar kâğıdı yapıştırma
 • Uygun bir maliyeti olan tavanı bitirmek için başka bir klasik seçenek. Ek olarak, bugün, geleneksel beyaz ve katı yüzeyden hafif bir ayrılma sağlayan çok sayıda duvar kağıdı tonu ve baskısı var. Tabii ki, yapıştırmadan önce yüzeyi mükemmel bir şekilde düzeltmeniz gerekecek, ancak sonuç buna değer. Ana şey, yüksek kaliteli ve şık duvar kağıdını seçmektir.

·Alçıpan tavanlar

 • Bu yüzey, mükemmel olmayan düz yüzeylerde bile kullanılabilir. Uygun maliyet, çok çeşitli paneller ve şaşırtıcı bir sonuç, kıvırcık alçıpan tavanların tüm dünyada popülerlik kazanmasına izin verdi.

Onların yardımıyla, iç mekânı tamamlayan ve odanın en önemli özelliği haline gelen karmaşık, çok seviyeli bir tavan tasarlayabilirsiniz. Alçıpan tavanı kendiniz kuramayacağınızı lütfen unutmayın- bu amaçlar için ustayı aramak daha iyidir.

Gergi tavan

İç mekânda birkaç on yıl önce GERGİ tavanlar ortaya çıktı. Görünüşe göre alıcıyı hiçbir şey şaşırtamaz. Ancak bugün üreticiler, özgünlüklerinde çarpıcı modeller üretiyorlar. Güzel 3D efektli GERGİ tavanlara dikkat edin- bir yatak odası veya oturma odasının iç kısmına mükemmel şekilde uyacaklar.

Asma tavanlar

Asma tavan kullanmanın temel avantajı, bu yapıların odadaki aydınlatmayı özgün bir şekilde tasarlamanıza izin vermesidir. Arkalarında spot ışıkları veya LED şeritleri gizleyebilirsiniz. Günümüzde asma tavan tasarımı çeşitlidir. Tavanın doğru seçilmiş şekli, alan imarına izin verir.

Ahşap tavanlar

Modern üreticiler ahşabı, tavanları mümkün olduğu kadar uzun süre hizmet verecek şekilde işler. Bu tür tasarımlar ideal olarak kır tarzı odalara, çatı katına veya Provanca uyacaktır. Sürdürülebilirlik uzun zamandır büyük bir trend olmuştur ve ahşap tavanlar bu fikri mümkün olan en iyi şekilde yansıtmaktadır.

Tavan rengi ve şekli

Bir yatak odası, oturma odası veya mutfak için bir tavan tasarımı seçerken, sadece kaplama malzemelerine odaklanmak yeterli değildir. Gelecekteki tavan yapısının doğru gölgesini ve şeklini seçmek de önemlidir. Bu iki kriteri doğru şekilde birleştirerek uyumlu ve düşünceli bir oda tasarımı elde edersiniz.

Tavanın şekli öncelikle odanın şekline bağlı olacaktır. Bazı durumlarda (alan izin veriyorsa), daha fazla standart dışı kompozisyon deneyebilirsiniz. Aslında, inşaat biçimleri hakkında konuşan uzmanlar, çoğu zaman bir alçıpan tavanın tasarımı anlamına gelir. Herhangi bir şekli tasarlamanıza izin veren bu malzemedir. Sadece şu fotoğraflara bakın!

Beyaz tavan

Tavan tasarımında klasik hale gelen bir gölge. Odanın alanını önemli ölçüde artırmanıza izin verir ve ideal olarak iç kısımdaki diğer gölgelerle birleştirilir. Ayrıca beyaz, baroktan yüksek teknolojiye kadar çeşitli tarzlarda odaların tasarımında kullanılır.

Bej tavan

Odaya rahat ve sade bir his veren daha sıcak bir gölge. Bu özelliğinden dolayı, yatak odasındaki tavanın tasarımı için genellikle bej kullanılır. Aynı zamanda kuzey tarafına bakan odalar için de geçerli olacaktır.

Gri tavan

Küçük alanlar için oldukça "ağır" olabilen serin bir gölge. Bununla birlikte, tavan dekorasyonu için gri renk bugün popülerliğin zirvesindedir. Bu, herhangi bir iç mekanı dekore edecek ve odaya bir titizlik atmosferi verecek orijinal bir çözümdür. Ek olarak, parlak zıt tonlarla iyi gider.

Oda tipine bağlı olarak tavan tasarımı

Yukarıda tavanı dekore etmek için kullanılan malzemelerden bahsetmiştik. Bununla birlikte, bu malzemelerin her birinin kendine özgü özellikleri vardır. Bu nedenle, örneğin banyoda veya mutfakta kağıt duvar kağıdı kullanmak en iyi fikir değildir. Oturma odası, yatak odası, mutfak ve banyoda tavan tasarımının nasıl seçileceğini bulalım.

Yatak odası asma tavan

Yatak odası tavanlarının tasarımı genellikle açık pastel tonlarda kaplamaların kullanılmasıyla karakterize edilir. Ek olarak, alerjiye neden olmayan ve zararlı maddeler yaymayan çevre dostu doğal malzemeler burada her zamankinden daha alakalı olacak. Mükemmel bir çözüm, yatak odasında alçıpan veya gergi yapılarından yapılmış bir tavan olacaktır.

Yatak odasının çok özgün ve iddialı kompozisyonlara ihtiyacı yoktur- bunu oturma odasına bırakın. Bu şekilde oda dinlenmek ve rahatlamak için yaratılmıştır, bu nedenle içindeki her unsur gözlerinizi yormamalıdır. Bu yüzden birçok insan tavanı beyazlatmak gibi görünüşte sıradan bir seçenekle durur. Odanın genel tasarımının mümkün olduğunca uyumlu görünmesi gerektiğini unutmayın.

Mutfak asma tavan

Mutfak nemli bir oda olarak kabul edilir. Bu nedenle, birçok malzemenin (örneğin duvar kâğıdı) dekorasyon sırasında kullanılması kesinlikle tavsiye edilmez. Pişirme sürecinde potasyum, su, yağ, meyve suyu vb. Odanın etrafına saçılır. Bütün bunlar kesinlikle tavana çarpacak ve bu da bakım sürecini büyük ölçüde zorlaştıracak.

Bu nedenle mutfaktaki güzel tavanların mümkün olduğu kadar uzun süre orijinal görünümlerini korumasını istiyorsanız asma tavanlar, genişletilmiş polistiren levhalar veya özel su bazlı boya gibi malzemeleri tercih edin.

Oturma odası asma tavan modelleri

Oturma odası, herhangi bir evin kalbi ve ana odasıdır. Bu nedenle tasarımına büyük bir özenle yaklaşılmalıdır. Ne de olsa, burası tüm ailenin bir film izlemek veya misafirleri masa oyunları oynamak için bir araya geldiği yerdir.

Oturma odasındaki tavan tasarımında herhangi bir kısıtlama yoktur. Bu bir öneri- odanın genel görünümü kesinlikle birbiriyle uyumlu olmalıdır. Yani, bir odada minimalist ve modern bir tavanı klasik tarzda dekore etmemelisiniz.

Oturma odasındaki tavan malzemelerine gelince, istediğiniz seçeneği tercih etmekten çekinmeyin. Çok seviyeli yapılar, aynalı tavanlar ve duvar kâğıdı olabilir. Odanın boyutu izin veriyorsa, alanı bölmek için birkaç malzemeyi birleştirmeyi deneyin.

Koridor asma tavan

Giriş holü genellikle küçük bir odadır. Bu nedenle, tavanların tasarımını oluştururken, değerli metrekareleri ayırmadan mekânı nasıl orijinal hale getireceğinizi düşünmek önemlidir. Koridor için çok katlı yapıları veya koyu renkli tavanları terk etmenizi tavsiye ederiz. Badana veya boyama gibi basit ve özlü seçenekleri seçin.

Banyo asma tavan

Banyodaki tavan dekorasyonu, bir ev dekorasyonunda önemli bir adımdır. Gerçek şu ki, yüksek nem nedeniyle burada çoğu malzemenin kullanılması tavsiye edilmiyor. Banyoda hangi tavanın monte edilebileceğini söylemek daha kolay:

 • Gergi tavan;
 • Şerit tavanlar.
 • banyo asma tavan modelleri
 • asma tavan banyo
 • banyo tavan modelleri
 • banyo asma tavan fiyatları

Yukarıdaki tüm malzemelerin temizlenmesi kolaydır. Onlarla buharlaşma, toz, kir ve mantar birikmesinden korkmayacaksınız.

Bina tipine bağlı olarak tavan dekorasyonu

Tavan için tasarım seçenekleri üzerinde düşünürken, bina tipine odaklanmak önemlidir. Geniş odaları olan büyük bir evin sahibi iseniz iyi olur. Ancak bazen uzay kendi koşullarını belirler. Bu durumda, tavanı dekore etme kuralları biraz değişebilir:

Bir stüdyo dairede tavan tasarımı

Stüdyo, oturma odası ve mutfağı tek bir odada birleştirir. Bu nedenle, tasarımı için iki ana seçenek vardır:

 1. Dairenin ana bölümünde tavanı bitirmek için bir malzeme kullanıyorsunuz. Bu durumda yüksek nemli (mutfak) odalara uygun bir malzeme kullanmalısınız. Germe tavanı veya boyayı tercih ederek alçıpan ve duvar kağıdını atın.

Uzay imar. Tavan için çeşitli kaplama malzemeleri kullanarak mutfak ve oturma odası arasında ayrım yapabilirsiniz. Bu durumda, mutfak alanı için neme dayanıklı malzemeler seçin ve rekreasyon alanı için kısıtlamaları tamamen kaldırın. Önemli olan, buharın mutfaktan hızla kaybolması ve daireye daha fazla nüfuz etmemesi için iyi havalandırma sağlamaktır.

Küçük bir dairede tavan tasarımı

Küçük Kruşçev tarzı dairelerin sahipleri, nadiren geniş odalar ve yüksek tavanlarla övünmeyi başarırlar. Odadaki alanı kaybetmeden alanı dekore etmek için tavanı badana, boyama veya duvar kağıdıyla kaplamayı tercih edin. Koyu veya parlak tonları seçmemelisiniz- beyaz, açık gri ve bej renkler her iç mekâna mükemmel bir şekilde uyacak ve odanın alanını görsel olarak artıracaktır.

Aydınlatma seçenekleri

Tavan için fikirleri kendi elleriyle düşünen insanlar, genellikle odanın dekorundan sorumlu olan çok katmanlı yapıların tasarımında dururlar. Ancak alçak tavanlarda bu bir başarısızlıktır. Alanı doğru aydınlatma ile bölgeye ayırmak ve dekore etmek en iyisidir. Nasıl yapılır?

 1. Aynı odada birkaç tür armatür kullanarak aydınlatmayı birleştirin.
 2. LED şerit kullanın (bu özellikle çok seviyeli tavanlar için geçerlidir).

Bugün tavan alanını aydınlatmak için hangi seçenekler kullanılıyor?

Avize

Bir odayı aydınlatmanın klasik seçeneği, tavanın ortasında bulunan büyük bir avize kullanmaktır. Lütfen bazen aydınlatma armatürünün ağırlığının o kadar ağır olduğunu unutmayın ki, örneğin bir yatak odası veya oturma odasındaki alçıpan tavan, avizeyi desteklemeyebilir.

Sahne ışıkları

Modern tavanlar için minimalist bir tasarım seçeneği. Ana veya ek aydınlatma armatürü olarak kullanılabilir. Spot ışıklar, tavanın en özgün tasarımını elde etmenizi sağlar- asıl mesele, yerini doğru düşünmektir.

LED Şerit Işık

Bu aydınlatma armatürü nispeten yakın zamanda tavanların dekorasyonunda kullanılmaya başlandı. Bandın temel avantajı, sadece aydınlatmanın tonunu (soğuk veya sıcak) değil, aynı zamanda ışığın tonunu da seçebilmenizdir. Bu yüzden biraz denemek istiyorsanız mavi, mor veya kırmızı bir şerit ayarlamayı deneyin. Bazı modeller gölgeleri değiştirebilir, dalgalar ve hatta hafif müzik ekleyebilir.

Tavan dekor seçenekleri

Güzel bir tavan oluşturmak için dekora özellikle dikkat etmek önemlidir. Bunu yapmak için, daha önce bahsettiğimiz bir teknik olan aydınlatma cihazlarının orijinal düzenlemesini kullanabilirsiniz. Ek olarak, tavanları dekore etmenin birkaç yolu vardır:

Zarif kemerleri andıran tonozlu tavanlar, klasik tarzda bir oda için idealdir.

Çok seviyeli tavanlar. Bu tür tasarımlar yavaş yavaş modası geçiyor, ancak birçok tasarımcı bunları 2020'de aktif olarak kullanıyor. Buradaki en önemli şey, özgün bir kompozisyon bulmaktır. Lakonik düz çizgiler veya yumuşak dalgalar- herhangi bir tavan tasarımını seçebilirsiniz.

Kirişler. Çatı katı veya kır tarzında odaları dekore ederken idealdir.

Alçı pervazlar, odaya eski bir sarayın lüks ve zarafetini verecektir.

Tavanları dekore etmek için modern fikirlerin fotoğrafları

Modern tasarımcılar, tavanı dekore ederken uzun zamandır banal ve çok basit fikirlerden uzaklaştı. Minimaliz tarzında yüzeyin tasarımı bile olağanüstü ve orijinal görünüyor. Sadece şu resimlere bakın! Bu cesur fikirlerin size ilham kaynağı olmasının yanı sıra nihayet evinize uyacak bir tavan tasarımı seçmenize de yardımcı olacağından eminiz.

Bugün mağazalar'da şık alçı tavan modelleri görülen çeşitli tavan türleri, cesur deneylere ve sıra dışı çözümlere ilham veriyor. İstediğiniz herhangi bir tasarımı seçebilirsiniz. Geleneksel bir seçenek istiyorsanız- badana, boyama veya duvar kâğıdı kurtarmaya gelecek. Klasik malzemelerden uzaklaşmak istiyorsanız- farklı tonlarda ve karmaşıklıkta çok çeşitli gerginlik ve asma yapılara sahipsiniz.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.