Stropiyer

Stropiyer tavan kaplama

Stropiyer montajı kolay değildir, ancak doğru kartonpiyer bir odayı dönüştürebilir. İşte yetenekli bir düzen ve akıllı kısayolların herhangi bir çırak marangozunu bir tavan kalıplama ustasına dönüştürebileceğini kanıtlayan adım adım yönergeler.

Stropiyer ilk kez taktığımda, muhtemelen hiç kurmuyordum- sadece babamı araçları kamyondan teslim ediyordum. O zamandan beri, sekiz veya 10 odaya ve yaklaşık yarım düzine kitaplık ve dolaplara koydum. Stropiyer, mutfaktan kadar herhangi bir alana gidebilir ve bir evde bulunan tüm iç kaplamaların hiçbiri daha fazla dikkat çekmez. Duvara ve tavan kavşağına yüksek kartonpiyer yerleştirilmiş bir odada, göz alıcı bir emlakçının granit tezgâhları ve mermer banyoları ile birlikte dikkat çekeceği bir odak noktası vardır.

Kurma kolunun montajı, diğer köşelerden biraz daha zordur, çünkü bileşik açıların kesilmesini gerektirir. Ayrıca, kare dışı köşeler ve şişkin, dalgalı duvarlar acemi için bir kâbus olabilir. Ama bir düzine iş boyunca birkaç kısayol buldum- bu hilelerin çoğunu nereden öğrendiğimi gerçekten hatırlamıyorum, sadece biliyorum.

Stropiyer Hazırlığı

Stropiyer döşeme genellikle alt kenar boyunca duvar saplamalarına ve yukarıdaki tavan kirişlerine yapıştırılır- birçok saplama bulucu işi. Üst tavana stropiyer destek levhası (duvar saplamalarının üstündeki yatay çerçeve elemanı) takarak bunları atlıyorum. Bu yöntem, bu projenin 4½-inç tacını her duvar boyunca herhangi bir noktaya çivilememi sağladı.

Destek panosunun genişliğini belirlemek için, bir kare karenin iç köşesine karşı bir parça taç kalıplama yaptım ve tepenin arkasına bir çizgi çizdim (1) Çapraz çizgi, boşluk için eksi 1/8 inç, stropiyer genişliği. 3/4-inç kontrplaktan destek tahtalarını sökmek için bıçak 45 dereceye ayarlanmış bir masa testeresi kullandım, sonra her bir kartı 16 ila 24 inç aralıklı kartonpiyer alçısı ile tavan yapıştırırım.

Testere Kısayolu

Güç gönye testere ve sehpası, hassas kesimler yapmak için güvenli, hızlı ve doğru bir yol sağlar. Islak / kuru bir vakum takmak için toz toplama torbası veya egzoz deliği olan 10 veya 12 inçlik bir testere seçin. Kalıplama uzunluklarını desteklemek için entegre anahtarlı uzatma kablosu ve uzatılabilir kollara sahip bir stand seçin. Kurma kolunu kesmenin iki yolu vardır: Ya bıçağın altına düz olarak yerleştirin ya da duvar ve tavan arasına monte edileceği şekilde testereye doğru açınız. Ben ikincisini tercih ederim. Düz yöntem hem eğim hem de gönye kesimi yapmak için testere bıçağının ayarlanmasını gerektirir; yolumda, testere masası tavan görevi görür, çit duvardır ve baş aşağı bir taç parçası, 45 derecelik basit bir dikey parça ile bileşik bir açıda kesilebilir.

Kurma kolunu yerinde tutmak için testere masasına bir kelepçenin kelepçelenmesine yardımcı olur. Bunu ayarlamak için önce kenarları testerenin dikey çitine ve yatay masaya yaslanacak şekilde uzun bir kalıplama kelepçesi yaptım. Stropiyer 30 inçlik, düz kenarlı bir tahtaya bastırdım ve masaya tuttum

(2) . Bu parça, koç boynuzu, kesikler arasında yerinde kaldı, böylece her bir taç parçasını kolayca yere bırakabilirim. Bıçağın içinden geçmesi için bir kanal açarak sola ve sağa 45 derecelik bir gönye kesimi yaparak kovanın merkezini kestim

(3). Çoğu stropiyer 1,5 metrelik uzunluklarda gelir, bu yüzden bir spor salonunu kesmediğiniz sürece, her bir duvar genellikle tek bir parçaya yayılabilir. Yapamadığında, iki uzunluk bir fular ekleminde uçtan uca birleşir

(4) . Bu, karşıt bileşik açılı mitleri temiz, neredeyse tespit edilemeyen bir dikişte birleştirir. Kalıplama, büzülebilir veya konumdan hafifçe kayabilir- bir eşarp eklemiyle, kare kenarlı bir alın ekleminin aksine, dikişte bir boşluk görünmez. Bir fular eklemi oluşturmak için, bir taç uzunluğunun ucunda kesilmiş bileşik açılı bir gönye yaptım. Kurma kolunu destek levhasına çiviledim ve daha sonra kronun çiftleşme uzunluğunun ucuna kesilmiş karşıt bir bileşik açılı gönye yaptım. Ekleme küçük bir tahta yapıştırıcısı uyguladıktan sonra, ikinci taç parçasını yerine kaydırdım ve destek kartına çiviledim.

İç Köşeler

Kapalı bir mafsal, oda içi bir köşede iki parça taç kalıplamayı birleştirir. Bu tip bir eklemi gönye eklemine tercih ederim, çünkü duvar köşeleri nadiren mükemmel 90 derecedir. Bitişik bir profilin eğrilerine uyacak şekilde bir taç parçasının yerleştirildiği başlı bir eklem, iç köşe kare dışında olsa bile sıkı oturan bir dikiş yapar- çoğu gibi.

Taçtaki ilk uzunluğu kare bir uçla kestim, köşeye sıkıca ittim ve yerine çiviledim. Daha sonra, tepenin birleşme uzunluğunun

(1) ucuna bileşik açılı bir gönye kestim. Daha sonra, kalıbı konturlu profili boyunca

(2) arkadan kesmek için bir testere kullandım. Fikir, başlı kesimin ilk taç parçasının profiline sıkıca oturacak kadar odun kesmektir.

Kesildikten sonra, kapatılan parçanın yerine tam oturması için biraz ince ayar yapılması gerekiyordu. Başalan eklemi sıçan kuyruğu, yarım yuvarlak ve düz eğeler ile 80 kum zımpara kağıdına sarılmış bir ahşap dübel ile düzelttim

Dış Köşeler

(3). Dış duvar köşeleri nadiren mükemmel kare şeklindedir, bu nedenle her iki taç parçasını 45 dereceye kesmek genellikle köşede rahat bir şekilde buluşmalarına neden olmaz. Yıllarca kullandığım bir teknik, duvar açısına bakılmaksızın gönye bağlantılarının mükemmel olmasını ölçer. Köşedeki tavana karşı üst üste iki 20 inç uzunluğunda 1 x 4 s tutuyorum. Alt levhanın her iki kenarını üst panele

(4) izliyorum, sonra iki işareti birleştirmek için çapraz bir çizgi çiziyorum. Sonra gönye testere masasının üzerine 1 x 4 s istifler, testere bıçağı açısını çapraz çizgiye uyacak şekilde ayarlayın ve 1 x 4 s'yi kesin

(5). 1 x 4s'yi dış köşeye tutup dikişi kontrol ederek test ediyorum. Kenarları sıkı, düzgün temas etmiyorsa, testereyi ikinci bir kesim için ayarlıyorum. 1 x 4 s duvara oturduğunda, testere bıçağı açısını kilitler ve taç uzunluğundan birine bir kesim yaparım. Daha sonra testereyi, aynı açıda- karşı taç parçasının ucuna karşı bir gönye kesimi yapacak şekilde ayarlıyorum. Stropiyer ucunun ilk parçası duvar köşesi ile aynı hizadayken, bir pilot delik açıyorum ve 1½ inç 4d kartonpiyer alçısı ile elle tutturuyorum (ateşli tırnaklar kalıp yüzünden sapabilir ve kırılabilir) .

Ekleme ahşap tutkalı eklerim, tacın eşleşen parçasını yerine

(6) kaydırırım ve kartonpiyer alçısı ile yapıştırırım.

Kurulum

Duvar ve tavan arasına monte edilmiş bir stropiyer planlamak için tepenin arkasını takip edin, bu kart taç için bir montaj görevi görür. Her parça kesilirken kronu yerinde tutmak için basit, tutarlı bir yol oluşturmak için bir tahta gönye testeresine kelepçeleyin.

Kelepçe, orta kesimi ile testere içinde ters çevrilmiş kartonpiyer belli bir açıda tutar. Kalıbı testere içine bu şekilde yerleştirmek, kurulum için gerekli bileşik açıları oluşturmak için basit dikey kesilerek düzeltilir.

Düz Koşu

Düz hareketleri, gizli bir dikişte yan yana parçaları eşleştiren eşarp eklemleriyle bağlayın. 2 inçlik bitirme tırnaklarını veya 2 inçlik 6d tırnakları alçı ile sabitleyin.

İç Köşeler

  1. Gönye testeresinde kare uçlu bir bölüm kesin ve köşeye kaydırın. İkinci parçayı 45 derecelik bir açıyla kesin.

(2) İkinci kalıp parçasının arkasını kesmek için bir kesme testeresi kullanın, böylece kare uçlu parçanın profiline uyabilir.

(3) 80-grit kağıdına sarılı bir dübel çubuğu ile zımparalanarak kalıplanmış kalıba ince ayar yapın.

Dış Köşeler

(4) Kare olmayan duvarlarda doğru kesimler yapmak için, iki adet 1 x 4 s kenarlarını takip ederek başlayın. Hatları bağlayın.

(5) Bağlantı hattı boyunca her iki parçayı da kesin. Levhaları köşede birbirine yaslanacak şekilde yerleştirdikten sonra testere doğru açıya ayarlanır.

(6) İki aynalı gönye kesimi mükemmel bir dış köşe oluşturacaktır- parçalar düzgün bir şekilde buluşacaktır.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.