Taşyünü asma tavan nasıl yapılır

Taşyünü asma tavan nasıl yapılır

Taşyünü asma tavan, 60x60 taşyünü asma tavan veya sadece asma tavan taşyünü en yaygın asma tavan türüdür. Kendin yap asma tavan montajı, diğer asma tavan tiplerinin kurulumuna kıyasla çocuklar için eğlenceli ve Taşyünü tavan ucuzluk için tüm kayıtları kırıyor. Ancak, hiçbir şey mükemmel değildir. Taşyünü asma tavanının hem inkâr edilemez avantajları hem de önemli dezavantajları vardır.

İyi olan ve kötü olan nedir

Taşyünü tavan, kurulum kolaylığı ve düşük maliyete ek olarak mükemmel ses ve ısı yalıtımı sağlar. Tavanlar arası alan geniş, uygun şekilde yerleştirilmiş armatürler ve iletişim. Bunlara erişim ve tavan onarımları kolaydır ve alet gerektirmez.

Bununla birlikte, Taşyünü tavan çok dayanıklı değildir ve aslında yukarıdan sızıntıya karşı koruma sağlamaz ve plakalar lifli ise, nemden onarılamaz şekilde bozulur. Bir asma tavan taşyünü ile konfigürasyon açısından eğrisel olmak imkansızdır ve zaten tavanın köşegen tasarımı tüm sadeliğini ve ucuzluğunu geçersiz kılar: sadece yüksek ücretli bir usta bu işi alacak ve çok zaman alacaktır.

Odanın yüksekliği açısından, en yüksek tavan, en az 250 mm “yiyor”, bu yüzden kentsel dairelerde son derece nadir. Bununla birlikte, Taşyünü tavan, yaratıcıları tarafından tasarlandığı gibi sadece ofislerde ve süpermarketlerde değil, aynı zamanda restoranlarda, eğlence merkezlerinde vb. Ancak bu gibi durumlarda, Taşyünü tavan artık ekonomik değil, tasarım kararıdır (yukarıdaki şekle bakınız).

Taşyünü asma tavan malzemeleri

Taşyünü asma tavanının düzenlenmesi şekilde açıktır. Üzerinde tanımlamalar:

Taşyünü asma tavan kurulum şeması

taşyünü asma tavan nasıl yapılır

 1. Taşyünü 600x600 Tavan plakası.
 2. Tali taşıyıcı profil 600 mm uzunluğunda.
 3. Ana taşıyıcı profili 3600 mm uzunluğundadır.
 4. Tali taşıyıcı profil 1200 mm uzunluğunda.
 5. Çiftli yay maşa
 6. Kenar l (duvar) profili 3000 mm uzunluğundadır.
 7. Askı çubuğu
 8. Taşyünü tavan plakasının parçası.

Şekle ilişkin açıklamalar:

Taşyünü tavan karolarının boyutları 600x600 ve 1200x600 mm'dir. İkincisi neredeyse tamamen eski- tavanları yeterince güçlü değil.

60x60 taşyünü yumuşak, mineral ve organik, sert metal ve cam, ayna ve desenli olarak üretilmektedir. Sert plakalar ağırdır, bu nedenle onlar için profiller ve süspansiyonlar özel, güçlendirilmiş gerektirir; sırasıyla pahalı. Mineral yumuşak plakalar da neredeyse hiç kullanılmaz: zararlı mineral yün içerirler. Organik levhalar kâğıt geri dönüşüm atıklarından yapılır ve zararsızdır. Yumuşak plakalar bir montaj bıçağı ile kolayca kesilir, sert olanlar işleme için özel aletler gerektirir; cam- elmas.

Profiller- metal boyalı veya metal plastik, askı delikleri. Rafın genişliği 15 veya 24 mm'dir. Duvar- L şeklinde bir uzuv veya sadece bir köşe; diğerleri- T şeklinde. Profiller, uzunluk boyunca yay kilitleri veya katlanabilir antenlerle bağlanır. Tüm profiller kilidin karşısındaki boyuttan kesilebilir.

Süspansiyon, delikli kavisli bir yaprak yay ile bağlanan pürüzsüz ve bir kanca ile bir çift 6 mm metal çubuktan oluşur- bir “kelebek”. Bir kelebeği sıkarak, çubuklar süspansiyonun yüksekliğini ayarlayarak hareket ettirilebilir ve bırakıldığında onları sıkıca sabitler. Güçlendirilmiş süspansiyonun düz çubuğunun üst kısmı, montaj ünitesinde güvenilir sabitleme için profildir.

Montaj ünitesi, kendiliğinden kılavuzlanan vida veya metal bir pens için düzenli bir dübeldir. İkincisi, güçlendirilmiş süspansiyon için veya pürüzsüz, düz bir çubukla kullanılır. Bu süspansiyonlar sadece sert tavanlar için değil, aynı zamanda konsantre yüke sahip yerler için de gereklidir: lambalar, havalandırma ızgaraları, vb.

Taşyünü tavan yapılışı tamamen geri dönüşümlü ve katlanabilir: düz bir çubuk, süspansiyonu sökmeden montaj ünitesine sürülür veya vidalanır, kancaya bir profil konur ve kelebeği sıkıştırarak yüksekliği sıkıca gerilmiş bir kablo boyunca ayarlayın. Tavanlar arası boşluğa erişmek için plakalardan biri kaldırılır ve yana kaydırılır. Açıklığı ters sırayla kapatın.

taşyünü asma tavan, asma tavan taşyünü, tavan taşyünü

Ev yapımı sobalar hakkında

Asma tavan taşyünü için ahşap malzeme levhaları (ahşap, laminat, MDF) bir nedenden dolayı üretilmiyor, ancak boşuna. Böyle bir tavan harika görünüyor. Armstrong ahşap plakalar 600 mm genişliğinde veya daha dar tahtalardan bağımsız olarak kesilebilir. İkinci durumda, her kare standart tabaka yığınları üzerindeki bir hücrede toplanır ve genişlikteki fazlalık her iki taraftan eşit olarak kesilir. Yumuşak plakaların altındaki çerçeve için en ucuz "kalay" ı alırsanız, her uzunlamasına çubuğun ortada ek bir süspansiyonla güçlendirilmesi gerekir.

Taşyünü Tavan Ekipmanları

Tavanlar için 60x60 taşyünü geniş bir ekipman yelpazesi üretir: karolaj ve tavan lambaları, havalandırma ızgaraları, klimaların iç üniteleri, vb. Yumuşak plakalardaki spot lambalar için yuvarlak delikler bir montaj bıçağı ile temel olarak kesilir; Kıvırcık delikleri de kesebilirsiniz. Sert plakalar için elbette özel bir alete ihtiyacınız var.

60x60 Taşyünü Asma Tavan Hesaplama

Taşyünü tavanı hesaplama sonuçlarına göre monte edilir. Hesaplamaların amacı iki yönlüdür: tavanı iç mekâna uyumlu bir şekilde oturtmak ve bunun için malzeme tüketimini belirlemek. Çevrenin hesaplanması basittir: duvarlar boyunca ölçün ve 3 m katına yuvarlayın Köşelere döşemek için duvar profili herhangi bir köşe gibi kesilebilir ve bükülebilir.

Kafes gelince, üreticiler kesme plakalarını yarıdan fazla önermezler, yani. 300 mm'den daha az- gereksiz çalışma ve malzeme gerektiren ek hücreler ortaya çıkar. Bununla birlikte, aşırı düzeltme tavanın mukavemetini etkilemez ve malzemeler ucuzdur, bu nedenle genellikle plakaların bükülmesini sağlar ve genişliklerini duvarlara yavaş yavaş azaltır. Bu, tavana daha az sade bir görünüm kazandırır.

Örnek No. 1: odanın genişliği 4,2 m = 7x0,6 m'dir. Uçları döşemenin duvarlarına 400 ve 200 mm'ye kadar kestik.

Panelleri kesilmesi yerleştirilmesi için genel öneriler aşağıdaki gibidir:

 1. Odanın uzunluğu boyunca, kırpılmış sıra girişten en uzak duvarı ifade eder.
 2. Hurdaların genişliği ayrılmaz bir boyutla tamamlanır, sonuç 2'ye bölünür ve bu boyuta kesilmiş bir çift levha duvarlara yayılır.

Örnek No. 2: odanın genişliği 2,7 m = 4x0,6 + 0,3 m'dir. ÜÇ sıra katı plakaların 0,6x3 = 1,8 m genişliğini alırız. 0,6 + 0,3 = 0,9 m 45 cm'lik levha sıraları uzun duvarlara bitişik olacak, çerçeve hücre sayısı artmayacak.

Geleneksel bir konfigürasyona sahip odalar için malzeme tüketim oranları aşağıdaki gibidir:

Kare veya 3/4 en boy oranına sahip odalar için:

 • Ana taşıyıcı profili 3600 mm- 0,80 m / m2 sarfiyat
 • 1200 mm tali taşıyıcı profili 1,60 m / m2 sarfiyat
 • Tali taşıyıcı 600 mm- 0,80 m / m2 sarfiyat
 • Kenar L profili 3000 mm- 0,5 m / m2 sarfiyat
 • Askı teli- 0.6 adet / sarfiyat

En boy oranı 2/3 ila 1/2 olan odalar için tüketim oranı biraz artar:

 • Ana taşyıcı profili 3600 mm- 0,84 m / m2 sarfiyat
 • 1200 mm tali taşıyıcı profili 1,68 m / m2 sarfiyat
 • Tali taşıyıcı 600 mm- 0,87 m / m2 sarfiyat
 • Kenar L profili 3000 mm- 0,5 m / m2 sarfiyat
 • Çiftli yay maşa- 0.7 adet / m2

Her durumda, elde edilen değerler, standart uzunluk veya süspansiyon profilinin parçalarının en yakın büyük tamsayı değerlerine yuvarlanır. Çevre, ek yüksüz yumuşak plakalar durumunda 0,6 m'lik veya sert veya yüklü bir tavan için 0,3 m'lik artışlarla duvarlara tutturulur. Spot lambalar ve plastik havalandırma ızgaraları ek bir yük olarak kabul edilmez.

Bu standartlar 9-10 ila 100-120 metrekare arasında değişen binalar için geçerlidir. m. Diğer alan değerleri veya karmaşık konfigürasyon binaları için Taşyünü tavanının hesaplanması çevrimiçi bir hesap makinesinde, bina CAD sisteminde (bilgisayar destekli tasarım sistemi) veya ölçeklendirilmiş bir şemaya göre yapılır, bir sonraki bölümdeki şekle bakın. Ana kural, destek profillerinin kısa duvarlara paralel olması, bu yapıyı güçlendirir (yatak profillerinin daha az ek yeri) ve malzeme tasarrufu sağlar.

Taşyünü asma tavan taşıyıcı profil üniteleri

Taşyünü tavan nasıl yapılır kuralları, yük taşıyıcı profiller için 1,2 m'lik artışlarla süspansiyon sağlar.Hastik düğümler duvarlardan 450 mm'den fazla olmamalıdır. Son koşul her zaman karşılanmaz. Bu durumda, odanın uzunluğu boyunca süspansiyon sıraları, süspansiyon ünitelerinin kademelendirilmesi için bir ileri geri kaydırma ile düzenlenir.

Konsantre yükler, en yakın ana yükten çapraz olarak yerleştirilmiş ilave süspansiyonlarla desteklenir. Çok ağır ekler (örneğin, bölünmüş bir sistemin iç ünitesi veya hafif dinamik bir kurulum) köşelerde güçlendirilir ve mümkünse duvara yakın yerleştirilir.

Not: asma tavan kancası, hücreye ek bir cihaz koymanıza izin vermez, bu nedenle ek süspansiyonların biraz yan tarafa taşınması gerekir.

Taşıyıcı profil montaj bileşenleri için tavandaki delikleri işaretlerken, özel doğruluk gerekli değildir: yüksekliğini ayarlayarak süspansiyonun küçük bir eğimi kolayca telafi edilir. Ateşli tavanın tasarım diyagramına bir örnek şekilde gösterilmiştir.

Taşyünü tavan çerçevesinin montajı

Taşyünü asma tavan yapılışı, çevrenin montajı ile başlar. Kodlama, çevre yüksekliğini yenmek için en az 1 m uzunluğunda bir lazer veya kabarcık seviyesi kullanılmasını önerir, ancak pratikte çevre yüksekliğinin çoğu kez ters çevrilir: zeminin yataylığını kontrol ederler (bilgisayar korsanları genellikle onsuz yaparlar ve hiçbir şey, işi teslim ederler), köşelerde yükseklik işaretleri yaparlar ve üçümüz, tasarlanmış bir kablo ile konturu yendik. Hızlı, basit ve neşeli.

Sonra, duvar profilinin boyutunu kesti ve dübellerde kendinden kılavuzlu vidalarla tuğla ve beton duvarlara tutturdular. Duvarlar ahşapla kaplanmışsa, tavanda özel bir yük olmayacak ve raster lambalar 5 metrekare başına 1'den fazla olmayacaktır. M, daha sonra çevre çivilerle sabitlenebilir: ana yük askıya alınır. Taşıyıcı profile vidalama yapılması tavsiye edilmemesi şiddetle tavsiye edilir: profile dübelleri almak veya dübel yerine metal pensler takmak.

Tavanda delme delikleri ile işaretlendikten sonra, rulman profilleri boyut olarak kesilir, gerekli uzunlukta şeritler halinde zemine bağlanır ve çevre içine yerleştirilir. Daha sonra uzunluk boyunca uzatılırlar, süspansiyonlar monte edilir ve her taşıyıcı çubuk sıkıca gerilmiş bir kablo boyunca sarkarak düzleştirilir.

Bir sonraki aşama, uzunlamasına ve enine bağlantıların kurulmasıdır. Temel olarak iki montaj şeması kullanılır: paralel ve çapraz, bkz. boyuna bağlar yeşil renkle vurgulanır. Malzeme tüketimi açısından eşdeğerdir. Çapraz desen biraz daha zahmetli, ancak daha güçlüdür, bu nedenle iletişimin döşeneceği yerler veya ek olarak yalıtılmış tavanlar için kullanılır. Tabii ki, çerçeveyi monte etmeden önce, eksik profiller boyutuna göre kesilir.

Taşyünü asma tavan montajı

Taşyünü tavan nasıl monte edilir? Çok basit: hücrelerin içeriği tek tek yükselir, bükülür, tavanlar arası boşluğa girer ve hücreye düzgün bir şekilde sığar. Eğik durursanız, hizalamak için üst tarafa tıklayamazsınız! Köşelerde alttan dikkatlice itmeniz gerekir.

Her şeyden önce, konsantre yükler istiflenir ve bunlara iletişim sağlanır. Ardından- önceden yüklenmiş spot ışıklı plakalar; teller hemen lambalara bağlanır.

Montaj, 60x60 taşyünü levhalar döşenerek tamamlanır. Son plaka, her iki elin yayılmış avuç içi alt yüzeyi ile uzanmalıdır. Başlıyoruz, seviyeliyoruz, serbest bırakıyoruz; eğik durursanız- alt köşeyi parmağınızla itin. İşte bu, taşyünü tavan hazır!

Ama yine de dairede olabilirsiniz!

Taşyünü tavan, tavan yükseklik 2,5 m'lik tavanına bile, eğer yaylı süspansiyonları terk ederse monte edilebilir. Bu durumda, tavanlar arası boşluk 120 veya 80 mm'ye kadar sıkıştırılabilir.

Nasıl asılacak? Sabitleme düğümleri, vidalar üzerinde iki delikli galvanizli veya kalay köşeleri olacak ve süspansiyonlar, uzatılmış, 0.6-0.8 mm bakır telin 4-6 tur demetleridir. Böyle bir süspansiyonun uzunluğu, tavanlar arası boşluğun yüksekliğinden biraz daha büyük olmalı ve kablo demetleri, demetin içine dişli bir metal pim ortada bükülerek normlara ulaşmalıdır.

Askı Teli önceden istenen uzunlukta boylar halinde kesilir, çalışma ucu dönüşümlü olarak profilin deliklerine ve montaj ünitesine bir bükülme ile sokulur. AskıTelin uçları bükülür. Biraz beceriyle, böyle bir zaman askıya almayı kurmak normalden daha fazlasını gerektirmez.

Sonuç

Taşyünü asma tavan yapısal ve estetik kaynaklarını henüz tüketmedi. Yeni yapısal elemanlar ortaya çıkar, plakaların malzemesi geliştirilir. Bir dairede asma tavan öncelikle ses ve ısı yalıtımı için gerekiyorsa, önce taşyünü tavan seçeneği düşünülmelidir; muhtemelen ev yapımı ahşap levhalarla. Garajlar, yalıtımlı balkonlar ve müştemilatı için taşyünü asma tavan vazgeçilmezdir.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.