Tavan Dekorasyon

Tavan Dekorasyonu, dekoratif tavan kaplama

Dün ağartılmış veya su emülsiyonu ile kaplanmış bir tavan zaten düşünüldü. Bu yapısal elemana, örneğin zemin veya duvarlardan daha az dikkat etmek gelenekseldir. Modern teknolojinin sonsuz denizi ve yeni malzemeler, başka bir evde görmeyeceğiniz orijinal bir tavan dekorasyonu oluşturmanıza olanak tanır. Bu nedenle, tavanı kendi ellerinizle nasıl dekore edebileceğinizi bulmaya çalışacağız.

Dekoratif sıva ile tavan dekorasyonu

Tavan yüzeyini dekore etmek için geniş bir yöntem listesi arasında, tavanın dekorasyonunu dekoratif sıva ile ayırt edebilirsiniz - çevre dostu, dayanıklı ve dayanıklı bir malzeme. Bu sadece iç mekandaki şık bir unsur değil, aynı zamanda tavanı aşırı nemden, nemden ve diğer zararlı etkilerden koruyan oldukça dayanıklı bir kaplamadır. Uygulamaya bağlı olarak antiseptik, su itici ve ısı yalıtım özelliklerine sahip olabilir.

Dekoratif sıva çok çeşitli renklerde üretilir ve farklı bir dokuya sahiptir. Dekoratif sıva bileşimi, kaplama malzemesine bu veya diğer ek özellikleri veren katkı maddelerinde ve dolgu maddelerinde değişiklik gösterebilir. Kompozisyonundaki tavan için dekoratif sıva aşağıdaki bileşenlere sahip olabilir:

  1. Alçıya bir bağlantı olarak dahil edilen polimer veya akrilik çevre dostudur, ancak aşınma dirençleri daha iyi olmak ister.
  2. Dekoratif sıva bileşiminde bir bağlantı olarak bulunan epoksi reçineleri veya poliüretan en dayanıklıdır, ancak ısıtıldıklarında zararlı dumanlar yayabilirler.
  3. Sıva karışımı için dolgu maddesi olarak kullanılan granit veya kuvars yongaları, malzemeye aşınma direnci, kaba veya pürüzsüz bir doku verir.
  4. Dolgu görevi gören mermer talaşlar, işlenmiş yüzeye pürüzlü bir doku verir.
  5. Dekoratif sıva bileşiminde bulunan koruyucu maddeler, antiseptikler ve kıvam arttırıcılar, sıva karışımının antiseptik ve su geçirmezlik özelliklerine sahip olması için gereklidir.

Dolgu tanelerinin büyüklüğüne göre dekoratif sıvalar aşağıdaki tiplere ayrılır:

  • Granül büyüklüğü 3 ila 5 milimetre olan kaba sıva;
  • 1.5 ila 2.5 milimetre arasında granül boyutlu orta doku dekoratif sıva;
  • Bileşiminde 0.5 ila 1 milimetrelik granüllere sahip olan ince taneli alçı;
  • 0.5 milimetreden fazla olmayan granüllere sahip ince dokulu sıva.

Özel inşaat mağazalarında, tavanlar için dokulu ve yapısal sıva satın alabilirsiniz. Yapısal sıva karışımı, herhangi bir renkte bitirme sürecinde boyanabilen beyaz renk kütlesidir. Yüzeyde eşit bir tabaka halinde yapısal sıva uygulamak ve daha sonra istenen kabartmayı oluşturmak için özel taraklar, silindirler ve macun bıçakları kullanmak gelenekseldir. Doğal olarak, uygun deneyim olmadan mükemmel sonuçlar elde etmek zor olacaktır.

İlk seçeneğin aksine, dokulu dekoratif sıvanın yüzeyinde, kabartma daha sonra müdahale edilmeden bağımsız olarak oluşturulur. Kullanımda olan bu tür dekoratif sıva, tamamen kullanıma hazır olması nedeniyle çok uygundur. Gerekli tüm bileşenler, dokulu sıvaların bileşimine zaten eklenmiştir ve uygulandığında, yüzey dokusu zaten bina ve bitirme karışımının bileşimi ile belirlenmiştir. Yapılması gereken tek şey kurutulmuş, bitmiş dokulu bir yüzeye renk vermek, yani boyamaktır.

Tavan dekoryonuna dekoratif sıva uygulanması konusunda deneyim yoksa, dokulu sıva tercih edilir. Çizimler ve tavan yüzeyinin kabartması, farklı fraksiyon setine sahip bir sıva karışımı satın alınırken seçilir. Su bazlı sıva seçerseniz tavanı bitirmek daha çevre dostu olacaktır. Alçı uygulandıktan sonra tavanın dispersiyon boyası ile boyanması önerilir. Tavanı bitirmek için alçı seçerken, bu malzeme kusurları gizlemediğinden tavanın mükemmel bir şekilde düz bir yüzeye sahip olması gerektiği dikkate alınmalıdır.

Tavan yüzeyinin alçı kalıp ile dekorasyonu

Modern asma veya alçıpan asma tavanlardan hoşlanmıyorsanız, tavanı alçı kalıpla kalıplamak gibi bir seçeneği göz önünde bulundurmanız gerekir. Bu durumda, tanıdıklardan ve arkadaşlardan kimsenin buluşmayacağı bireysel bir tavanınız olacak. Tavan dekorasyonunda, süslemek için dekoratif bir unsur olarak sıva kalıplama, mimari tarzların ana ayırt edici özelliğidir. Bazı sıva kalıpları hazır olarak satılır, sadece yüzeye tutturulması ve istediğiniz renkte boyanması, seçtiğiniz tonu seçmesi gerekir.

Tavanı süslemek için alçı sıva kalıplama kendi ellerinizle yapılabilir. Alçı kalıptan alçı kalıp yapmak aşağıdaki gibidir: alabaster veya kuru harç yoğurun, topaklar çıkarılır, daha sonra hazırlanan çözeltinin 0.5-1 litresi için tasarlanmış özel bir kapta tozu soğuk suyla karıştırın. Çözeltinin kıvamı fermente fırınlanmış sütünkine benzer olmalı, yani biraz kalınlaştırılmalıdır. Bundan sonra çözelti iyice karıştırılır, daha sonra kalıplara dökülür ve boşlukların oluşmaması için bir spatula ile sıkıştırılır.

Böyle bir çözelti 15 dakika içinde kalınlaşmalı ve ancak bundan sonra kalıplar kalıptan çıkarılabilir ve zımpara kağıdı ile temizlenebilir. Bu tür parçalar PVA tutkalı ile yapıştırılır. Parçaların kendileri küçük ve ağır olmadığı için sıva işinin düştüğünden endişelenmenize gerek yok. Şüpheleriniz varsa, inşaat mağazalarında daha güçlü yapıştırıcılar satın alın. Alçı kalıplar arasında meydana gelen derzler, özel bir PVA bazlı macun ile kapatılır ve daha sonra temizlenir. İşi bitirdikten sonra sıva boyanır.

Herhangi bir inşaat mağazasında polistiren ve poliüretan bazlı bir tür sıva kalıbı bulabilirsiniz. Tavan dekorasyonu için aşağıdaki sıva elemanları satılmaktadır: poliüretandan yapılmış en popüler sıva kalıplama türü - pervazlar, tavanın bağlantı yerlerinin tavan bağlantılarının duvarları, kornişler, kenarların sabitleme bölümlerini tasarlamak için gerekli olan soketler dekore edilmiştir. , çiçek ve süs kompozisyonları.

İnanılmaz derecede basit bir süreç, tavanı poliüretandan sıva kalıplama ile süslemektir, ancak malzemeyi birkaç gün boyunca yapıştırmadan önce monte edilmesi gereken odada olması gerektiğini hatırlamanız gerekir. Daha fazla ayrıntı yüzeye yapıştırılır. Tutkal kuruduktan sonra ürünler boyanır. Polistiren boyalar için sadece su bazında kullanılır ve poliüretan ürünler için her türlü kompozisyon kullanılır.

Sıva kalıplamada soyutlamaları, karmaşık desenleri tasvir edebilir, etkili yaldız uygulayabilir veya parlak renkler kullanabilirsiniz. Sedefli bir etkiye sahip renklendirici kompozisyonlar yarı saydamdır ve boyalı yüzeyin oldukça doygun bir gölge elde ettiği, ancak tamamen boyanmadığı için bu dikkate alınmalıdır. Böyle bir boyaya genellikle bukalemun denir, çünkü aydınlatmaya bağlı olarak rengini değiştirir. Plastik bir spatula, fırça, sünger, rulo veya püskürtme tabancası ile uygulanır.

Birçokları tarafından sevilen antik çağın etkisi, sadece alçı veya poliüretan sıva kalıpları boyandığında elde edilebilir. Bu amaçla, kireç esaslı boyalar kullanılır. Boyamadan sonra yüzeyde, akıntılar, sıyrıklar, renk geçişleri görülür. Boyanın dairesel hareketlerle uzun tüylü bir fırça ile uygulanması gerekir. Fırçanın daha sert bastırdığı yerlerde sürtmeler görülür.

Sıva dökümü için iki renk uygulanarak elde edilen suluboya efekti çok popülerdir. Tamamen kuru olan boya taban katına farklı bir renk uygulanır. Bu amaçla, kumaş, buruşuk polietilen, bir sünger kullanabilirsiniz. Ahşabın taklidi alçı kalıplamada ilginç görünüyor: bir jilet gibi bir rulo ile (herhangi bir donanım mağazasından satın alınabilir), bir ağacın resmini elde etmek için taze boyalı bir yüzeye çizilir.

Duvar kağıdını kullanarak tavan dekorasyonu

Duvar kağıdı tavanlarda duvarlara göre çok daha az kullanılır, çünkü tavanı duvar kağıdı ile süslerken, sakinlerin çoğu zaman başın üzerindeki tavan beyaz değilse kapalı bir alan gibi hissederler. Ancak kendinizi böyle bir kategoride görmüyorsanız, duvar kağıdından tavanın dekoratif bir kaplamasını oluşturmaya dikkat edebilirsiniz. Tabii ki, denemediğiniz sürece, hemen hemen her duvar kağıdı tavana yapıştırılabilir, ancak yine de tavanlar için yoğun duvar kağıtları kullanılması önerilir, böylece dekoratif efektlere ek olarak küçük kusurları ve hatta yüzeyi gizleyebilirsiniz.

Duvar kağıdına değil, tavana tutkal uygulayacağınız için dokunmamış duvar kağıdını yapıştırmak da çok uygundur. Bu duvar kağıdı iki kategoriye ayrılabilir: sıradan ve yıkanabilir. Tavanın çok kirli olduğu odalarda, örneğin mutfakta, ikinci seçeneği kullanmalısınız. Ses yalıtımı ve ısı yalıtımı gerektiren odalar için tekstil duvar kağıtları mükemmeldir, ancak kokuları emdiklerini ve toz topladıklarını unutmayın.

Fotoğraf duvar kağıdı da iyi kalitede. Bugüne kadar, tasvir edilen konularında oldukça çeşitlidirler. Ve ihtiyacınız olan görüntüyle, örneğin en sevdiğiniz fotoğraftan kopyalanan fotoğraf duvar kağıtları sipariş etmek oldukça gerçekçi. Dekoratif tavanlar, "hava" temasının fotoğraf duvar resimleri ile en iyi görünecek: yıldızlı veya bulutlu bir gökyüzü, gün batımı, uzay görüntüsü. Kreşte tavanı süslemek için, çocuklarınızın sevdiği çizgi film karakterlerinin görüntüsünü veya 3D soyutlamayı seçebilirsiniz.

Sıradan duvar kağıdına ek olarak, günümüzde, tavana yapışması kolay doğal malzemeden duvar kağıtlarını aktif olarak kullanmaya başladık. Oldukça sık, bu teknik eko tarzında kullanılır. Bu tür duvar kağıtlarının ana özelliği çevre temizliğidir: doğal duvar kağıtları odadaki hava ve nemi eşit olarak dağıtabilir ve sıradan duvar kağıtlarının aksine, iki katmanlı oldukları için yüksek ses yalıtımına sahiptir. Doğal duvar kağıdının temeli ağartılmamış kağıttır ve dışarıdan, bambu, jüt, ararot, goldflower, sisal, sarı bastonun doğal liflerinden iplikler genellikle yapıştırılır.

Tavan dekorasyonu için bir sonraki popüler dekoratif kaplama bir palmiye ve bambu tuvalidir. Benzer kaplamalar, palmiye veya bambu lamellerin bir kumaş tabanına yapıştırıldığı panellerdir. Lameller doğal bir renge sahiptir veya herhangi bir renkte boyanabilir. Tuvalin kenarlarını çerçevelemek, eklemleri süslemek ve ek olarak bu ürünleri sabitlemek için bir bambu profil sistemi kullanılır.

Tavan dekorasyonu için bir başka ilginç doğal malzeme linkcrust olarak kabul edilir. Uzun yüzyıllar geçmişine sahip bir duvar kağıdı türüdür. Linkrusts, amaçlanan amaçları ve stilleri için tamamen farklı iç mekanları süslemek için kullanılır: kraliyet odalarından kabinlere ve demiryolu arabalarına. Linkrust, birçok kez boyayabileceğiniz oldukça dayanıklı bir malzemedir ve ayrıca çeşitli dekoratif kompozisyonlar da yapabilirsiniz.

Tavanda ahşap kullanımı

Tavanın dekoratif tasarımında yaratıcılık için çok geniş bir alan ahşap veya daha kesin olarak - farklı boyutlarda, dokularda ve renklerde çubuklar, paneller, levhalar ve çıtalar olabilir. Bu tavan tasarımı çoğunlukla Provence, ülke, İskandinav, eko, etno ve füzyon gibi tarzlarda bulunur. Ahşap her zaman boyanabilen ve işlenebilen en popüler çevresel malzeme olmuştur.

Satışta, değerli ahşaptan yapılmış özel kaplama panelleri ve çok katmanlı zemin parke tahtası prensibi ile yapılan asma tavan panelleri bulabilirsiniz. Ön katman, değerli ahşap türlerinin kaplamasından yapılır ve kalan katmanlar, ladin, çam gibi ucuz ve yaygın türlerden yapılır.

Ağaç genellikle nemli bir ortamı sevmese de, bu tür panellerden yapılmış asma tavanları, herhangi bir odaya, artan nemin olduğu banyolara, yani banyoya veya mutfakta monte edebilirsiniz. Bunu yapmak için sadece belirli kurallara uymanız gerekir: havalandırma boşlukları oluşturmanız ve tüm panelleri ahşap için özel balmumu ile örtmeniz gerekir. Bu balmumu nedeniyle ağacın yüzeyi gerekli nem direncini alacak, soyulmayacak ve çatlamayacaktır.

Tavanın dekoratif dekorasyonu için ahşap lameller de uygundur - kaplama ile ince kenarlı levhalardan yapılmış plakalar. Lamellerin uzunluğu, kalınlığı, genişliği ne için kullanılacağına bağlı olarak değişir. Lameller çeşitli malzemelerden yapılmıştır, bu nedenle doku ve renk seçimi neredeyse sınırsızdır, bu da her iç mekan için renk çözümlerini ayrı ayrı seçmeyi mümkün kılar. Bu lamellerin ana avantajı, tutkal üzerine basitçe "koymalarını" sağlayan düşük ağırlıklarıdır.

Levhalar tarafından odanın içinden sarılı olan kirişlerden oluşan kiriş hem tavanları, tavanlar, yuvarlak ve işlenmemiş kütüklerden veya astarlardan sürekli tavanlar olarak kullanılır. İstenirse, bu tür malzemeler, çeşitli tonlar ve renkler elde ederek mordanlar, renklendirme bileşikleri ile işlenebilir. Buna ek olarak, her zaman değerli bir ağaç türünü simüle etmek için genellikle özel mastikler ve yağlarla kaplı daha ucuz bir eurolining kullanma seçeneği vardır.

Tavan yüzeyinin dekoratif boyanması

Dekoratif boya, tavan yüzeyini dekore etmenin en iyi yollarından biridir. Daha önce saraylar ve tapınaklar benzer bir şekilde dekore edilmişti, ancak bugün bu tür tavan dekorasyonu, sınıfından bağımsız olarak her sahip için kullanılabilir. Şok edici gerçeküstü tuvalden hafif havadar bir kompozisyona kadar farklı tipteki tavanlara boyayabilirsiniz. Ayrıca çeşitli yüzeylerin taklitini (ahşap, kumaş, taş, vb.), Süs eşyaları ve bireysel çizimlerin oluşturulmasını içerir.

Gökyüzünün çiziminin tavanındaki görüntü çok popüler. İç mekan, klasiklerden uzak bir tavana sahip olabilir. Aynı zamanda, hemen hemen her oda görsel olarak daha uzun ve ışık ve hava ile dolu gibi olur. Kompozisyona kuşlar, çiçekler, dallar ekleyebilirsiniz, özellikle gölge sığ, oval veya yuvarlaksa. Sahte duvar resimleri de tavana doğru havaya uçan mimari fantezileri çeşitlendirir.

Dekoratif çiçekler, yemek odası ve oturma odasının iç tasarımını mükemmel bir şekilde tamamlar. Çiçek süsleri arasında çelenkler, saksılar, çelenkler ve küçük mimari detaylar bulunur. Çoğu zaman, elfrey tavan boyası klasik iç mekanlarda, renklendirme ve sıva dekorasyonuyla birlikte kullanılır. Çok iyi tek renkli çizim veya grisaille (sıva boyalı) görünüyor.

Fırça ve boya kullanılarak yüzeye herhangi bir desen uygulanabilir. Bir sanatçının yeteneğine sahip değilseniz, tavanın dekoratif boyası size herhangi bir sorun getirmeyecektir, çünkü bugün satışa hazır çizimleri olan birçok şablon var. Bu tür ürünlerin tavana sadece inşaat bandı ile yapıştırılması gerekir ve daha sonra sadece onları süslemek için kalır.

İstenirse benzer bir dekor, uygulamalarla desteklenebilir. Bugün, uygulamalar çoğunlukla hazır vinil etiket çıkartmaları kullanılarak yapılmaktadır. En ilginç şey, sadece tavanları süslemek için değil, aynı zamanda revizyonların geçici olarak önlenebileceği lekeleri ve çatlakları maskelemek için de uygun olmalarıdır. Vinil etiketler, önceki yerlerde iz bırakmadan çeşitli yerlere birkaç kez yapıştırılabilmeleri açısından da iyidir.

Böylece, evin tasarımının genel izlenimi, evde tavanı ne kadar güzel yaptığınıza bağlı olacaktır. Tavan dekorasyonunda sadece en popüler yöntemleri inceledik. Ve hepsini parmaklarınızda sayamazsınız! Aynı zamanda ana şey, dikkatli planlama ve aşamalı kontrolü unutmadan, yaratıcı buluşu göstermek ve yetkin bir şekilde uygulamaktır.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.