Tavan için hangi boyayı kullanmak daha iyidir?

Duvarlar ve döşemelerden farklı olarak, tavanlar boştur, tüm düzlemi açıktır ve yüzeyin en ufak leke veya düzensizliği, özellikle bir avize veya diğer aydınlatma armatüründen düşen yan ışıkla mükemmel şekilde görülür. Ek olarak, tavanlar her zaman yüksek sıcaklık, nem ve zon bölgelerindedir ve konveksiyon akımlarının yol açtığı toz ve diğer kirlilik konsantrasyonlarının olduğu yerlerdir.

Bu tür operasyonel özellikler tavan boyalarına özel talepler getirir. Bu amaç için iç boyaların çoğu adapte edilmemiştir ve çalışma ve daha fazla sömürü için zorluklardan başka bir şey getirmez. Birçok boya üreticisinin üreticileri, tavan boyaları konusunda özel bir yer sağlamaktadır. Ancak kesin olarak söylemek gerekirse, apartmandaki tavan için ne tür bir boya daha iyi, zor - bunlar genellikle yalnızca belirli özelliklerde farklılık gösterir ve her bir özel durum için kompozisyonlarını seçmek gerekir.

Dairede tavanı boyamak için en uygun boya türleri nelerdir?

Tavan için hangi boyanın daha iyi olduğunu belirlemek için bunları kompozisyon içerisinde karşılaştırabilirsiniz. Çoğu zaman çeşitli kimyasal bileşimlerin boyaları kullanılır:

 • akrilik;
 • lateks;
 • silikat;
 • Silikon.

Fiyatlara ek olarak, bunlar oldukça farklı tüketici özellikleridir, ancak yine, hangisinin daha iyi ve hangisinin daha kötü olduğunu söyleyemezsiniz - her birinin belirli bir oda ve tavan malzemesine göre belirli avantajları vardır.

Akrilik boyalar

Tavanı boyamak için en sık kullanılan ve suda çözünen iç boyaların en popüler çeşididir. Akrilik reçinelere, bunların kopolimerlerine ve bir dizi başka bileşene dayanırlar. Akrilik bileşimler emülsiyonlar ve dispersiyonlar şeklinde üretilir - sudaki en küçük boya parçacıkları. Mikroskop altına bakarsanız, emülsiyon boyaları suda yüzen küçük toplara benzer.

Akrilik reçineler suda çözülmez ve bu sıvıları başka yollarla karıştırmak imkansızdır. Kullanımdan önce, akrilik boyalar iyice karıştırılmalıdır, böylece parçacıklar hacimce eşit şekilde dağıtılır. Tavanı boyadıktan sonra, boya topları düzlemin her yerine sürülür, sürekli bir film halinde birleşir ve ince, fakat oldukça dayanıklı bir kaplama oluşturur. Su buharlaştıktan sonra, boya polimerleşecek ve artık su ile reaksiyona girmeyecektir. Akrilik boyalar oldukça esnektir ve odadaki sıcaklık değişimleriyle çatlamazlar ve kabarcıklar oluşturmazlar.

Lateks boyaları

Akrilik tavan boyalarının modifikasyonu lateksdir. Aynı baz üzerinde oluşturulurlar, ancak bileşimde, yapay neme ve diğer katkı maddeleri vardır; bunlar kuruduktan sonra yüksek nem direnci, ancak düşük buhar geçirgenliği ile karakterize edilen çok yoğun bir kaplama oluşturur.

Lateks tavan boyaları genellikle beyaz ve kar beyazı formlarında mevcuttur, farklı seviyelerde parlaklık, yarı parlaklık ve yarı matlar oldukça popülerdir, lateks boyaların tüm avantajlarını tavan kaplaması gereklilikleri ile birleştirirler. Ancak, özellikle karmaşık kabartmalı tavanlarda, lateks içerikli parlak ve derin opak boyalar da sıklıkla kullanılır. Gerçek şu ki, kauçuğun kaplama katmanına yüksek derecede elastikiyet sağlaması, herhangi bir yüzey etrafında mükemmel bir şekilde bükülmesi ve herhangi bir karmaşıklığın dekorunda monolitik bir film oluşturmasıdır.

Lateks boyalar çoğunlukla akrilik kopolimerler bazında üretilir, bu nedenle kayda değer kalite kaybı olmadan daha ucuzdur. Ancak akrilatsız bileşimler var, sadece kauçuk olarak. Ancak çok pahalıdırlar ve nadiren toplu yapım ve onarımda kullanılırlar.

Silikat boyaları

Bu tür boyaların temeli, su içinde emülsifiye edilmiş sıvı potasyum camı, talk, tebeşir, çinko oksit (baz A) veya kalsiyum borat (baz B) süspansiyonudur. Kuruduktan sonra, boya, yüksek buhar geçirgenliği ile karakterize edilen dayanıklı bir su geçirmez tabaka oluşturur.

Silikat boyalarının kullanımındaki sınırlamalar, gevşek, çok gözenekli, emici ve cilalı yüzeylerde mukavemet eksikliğidir. Ancak mineral bazlarda - sıva, beton, tuğla, alçıpan, bazı durumlarda akrilik ve lateks, özellikle ıslak odalarda daha iyidir.

Silikat formülasyonları aşağıdakiler için idealdir:

 • mutfak;
 • banyo;
 • kiler;
 • koridorlar;
 • halka açık yerler.

Ancak yatak odaları ve oturma odalarında tavsiye edilmez.

Silikat bileşimlerinin dezavantajı düşük plastiklikleridir - mikro çatlakları ve diğer baz kusurlarını kapsamazlar. Ancak bu dezavantaj kir tutmaz özelliklerle ve hemen hemen her şekilde yıkamaya karşı yüksek direnç ile dengelenir. Ek olarak, aktif olarak küf ve mantar oluşumunu önleyerek tavan içinde nem birikmesini önlerler. Antiseptik kullanılmasa bile, görünen ve çoğalan sporların riski minimumdur. Maliyet artı bir silikat boya olarak kabul edilebilir. Bütçe segmentinde yer almaktadır ve fiyat / kalite oranı bakımından en iyilerden biridir.

Silikon boyalar

Tavanı daha iyi boyamaya karar verirseniz, silikon boya görünümünü kaybetmezsiniz. Silikon reçineye dayanırlar, ancak saf formlarında pratikte iç cephe boyaları olarak kullanılmazlar. Üreticiler, akrilik reçinelerle karıştırmak için özelliklerini aktif olarak kullanır ve yüksek oranda silikon içeren akrilat bazlı formülasyonlar sunarlar.

Bu tür karışımlar oldukça pratiktir ve silikat ve akrilik bileşiklerinin tüm pozitif özelliklerini bir araya getirir. Dayanıklı, esnek, su geçirgenliği yüksek, buhar geçirgenliği yüksektir. Ayrıca, x, bitirme filminin yüksek su direnci, esnekliği ve dayanıklılığı ile karakterize edilir. Çoğu mineral maddeye yüksek yapışma, eski boyalarla mükemmel uyumluluk ile tamamlanmaktadır. Hem akrilik hem de silikat boyalara uygulanabilir.

Tavan için boya rengi ve dokusu nasıl seçilir

Tavan için boya seçerek, onların parlaklık, su geçirmezlik, renklendirme olasılığı, maliyet odaklanabilirsiniz. Ancak, mutfak, oturma odası, koridor ve banyo için amaçlanan boyayı seçmek en iyisidir. Tipik olarak, belirli bir oda için belirli bir boya tipini öneren üreticiler, çalışma özelliklerini zaten dikkate almış ve özellikleri geliştirmek için gerekli bileşenleri boyaya dahil etmişlerdir.

Boya dokusu seçimi

Parlaklık açısından, çok çeşitli kaplama iç boyaları vardır:

 • parlak;
 • yarı parlak;
 • Yarı mat;
 • mat;
 • derin mat

Yüzey parlaklığından sorumlu olan bileşenler hariç, bileşim içinde neredeyse aynıdırlar. Tavan için yarı mat seviyeden boyaları seçmek en iyisidir. Yüzey kaplamasındaki küçük kusurları, yumruları, oyukları, alet izlerini mükemmel şekilde gizler. Parlak, aksine, tüm kusurlar onları vurgular, gölgelendirir ve yansıyan ışıkta daha görünür hale getirir.

Ancak bu, tavan için parlak boyaların uygun olmadığı anlamına gelmez - çoğu durumda ilginç ve kullanışlı optik efektler elde etmelerine izin verir, örneğin, odanın boyutunu görsel olarak arttırır, daha hafif hale getirir, evin mimari tasarımının ilginç özelliklerini vurgular. Ek olarak, genellikle, parlak boyalar yüksek bir neme karşı dayanıklıdır ve temizlerken aktif deterjanların kullanımına izin vererek çok uygundurlar.

Boya renk seçimi

Geleneksel beyaz tavanlar kullanım dışı kalıyor, ancak popülerlik zirvesinde olmaya devam ettiklerini söyleyemiyoruz. Daha sık olarak, farklı doygunlukta pastel ve parlak renklerdeki boyama seçenekleriyle, hatta beyaz veya hiç olmayan veya baskın olmadığı bir kombine renk ile çok renkli tavanlar bile görmeye başladı.

Ancak tavan renginin seçimi keyfi değildir - boyayı seçmek için belirli kurallar vardır.

İç boyaların çoğu, beyaz, parlak beyaz, kar beyazı, göz kamaştırıcı beyaz - değişen derecelerde renk doygunluğundaki beyaz bazlar biçiminde piyasaya çıkar. Kural olarak, pastel renklerle renklendirilirler veya renklendirilmeden kullanılırlar. Renklerin bir başka kısmı renksiz bir şekilde sunulur - bunlar arasında parlak ve doygunluk hakim olan tüm renklerle renklendirilirler. Hangi rengin hakim olacağına karar verirseniz, doğru tabanı seçmelisiniz - beyaz renk daha fazla pigment gerektirir, bu nedenle bu boya daha pahalı olacaktır.

Elle boyanmış boyalar veya bilgisayar pigment seçimi ile özel makinelerde. Genellikle renklendirme maliyeti beyaz tavan boyasının fiyatı ile karşılaştırılabilir, bu nedenle bu durumda onarım bütçesini sayın. Ancak boyamadan önce elle boyamak için renk eklemek mümkündür, ancak tam olarak gölgeye girmek oldukça zordur. Sorumlu tavan tasarımcının iç kısmında boyanmışsa, makine renklerinden tasarruf etmeyin.

Belirli bir üreticinin boyasını seçmek, aynı markanın kataloğundan pigment veya renk macunu almaya çalışın. Kural olarak, belirli bileşimler için geliştirilmiştir ve farklı kökenli boyalarla karışımda istenen etkiyi vermeyebilir. Ayrıca boyanın hangi kimyasal bileşime yönelik olduğuna da dikkat edin - silikon boya pigmentleri akrilik için her zaman uygun değildir ve silikat için tamamen uygun değildir.

Tavan için bir renk seçerken ana kural - duvarların rengiyle uyumlu olmalı, ancak onlarla birleşmemelidir. Bu durumda, oda derhal şeklini kaybeder ve sınırsız bir alan hissi vardır; bu, bir konut binasının iç kısmında çok kabul edilebilir değildir.

Tasarımcılar, belirli bir bina türü için en konforlu renkleri seçmenizi önerir. Öneriler kesin kurallar değildir - her tasarımcı mekansal sorunları çözme konusunda kendi yaklaşımına sahiptir, ancak bu renkler en uygun olanıdır:

 • 1. Sınırlı sayıda penceresi olan veya olmayan küçük odalar için (koridorlar, koridorlar) - mavi, beyaz, bej.
 • 2. Mutfak ve yemek odası için - renkler çok parlak tonlar değil. Boya su geçirmez, buhar geçirgen olarak seçilmiştir.
 • 3. Yatak odası, oturma odası - sakin pastel renkler, yarı parlak veya mat parlak beyaz.

. Çocuklar - parlak neşeli renkler.

Dolaplar - beyaz, krem, bej, yeşil veya mavi tonlarda.

Hiçbir durumda tavan, duvarlardan daha karanlık olmamalıdır, ancak bu tür eğilimler bazı tasarımcıların çalışmalarında görülebilir. Parlak ışıkta bile, böyle bir oda başınızın üstünde bir ağırlık hissi yaratacaktır. Rengin zeminden tavana doğru yavaş yavaş parlaması, birleşmemesi, zıt olması en iyisidir.

Parlaklık derecesinden daha önce bahsedilmiştir - normal yükseklik ve alan oranına sahip odalarda en çok mat ve yarı mat boyalar tercih edilir. Parlak ve yarı parlak, küçük odalarda, standart olmayan konfigürasyona sahip odalarda ve çeşitli özel tasarım görevlerini çözmek için uygundur.

İyi tavan boyası - üreticileri inceleme

Tüm göstergeler için en iyi boyayı seçmenin neredeyse imkansız, zor olduğunu söyleyerek tekrarlıyoruz. Her birinin kendine göre avantaj ve dezavantajları vardır, sadece bir veya iki gösterge ile en iyisini belirleyebilirsiniz. Örneğin, mükemmel gizlenme gücüne ve su direncine sahip bir boya çok "kokulu" olurken, çevresel olarak güvenli ve buhar geçirgen bir boya kötü renklendirilir. Bu nedenle kendimizi sadece boyalarının avantajlarını gösteren en iyi üreticilere kısa bir genel bakışla sınırlıyoruz.

Marshall İç Boya Markası

Marshall, ülkemizde yıllardır var olan denizaşırı kökenli bir boya markası olarak görev yapmaktadır. Marshall renk kataloğu ve ev sahiplerine sunduğu imkanlarla sektörde fark yaratabiliyor. Sektörün daha iyi işleyişine ve büyümesine katkıda bulunan şirketlerden biri olmasına rağmen, iç boya sektöründeki en yüksek markalardan biridir. Renk seçenekleri ve dayanıklılığı ile sektörde fark yaratıyor. Sahipleri, markayı renk olarak seçmenin nedenlerini görüyorlar.

Filli Boya ile Boya Balmumu

Boya badana ülkemizde akla gelen ilk firmalardan biridir. Betek Boya'nın kuruluşlarından olan bu boya markası, boya ürünlerinin çeşitliliği nedeniyle ev sahipleri tarafından tercih ediliyor. Kaliteli boya üreten bu marka ile evlerinizi dilediğiniz gibi şekillendirmek mümkün.

Dyo İç Boya

İç mekan boya endüstrisinin yerli isimlerinden biri olan Dyo, Yaşar Holding'in bağlı ortaklarından biridir. Özellikle ülkemizin son yıllarda boya işlerini üstlenen firma, güçlü ve güvenilir bir iç cephe boyası markası haline gelmiştir. İnşaat sektöründe ilk akla gelen marka olan Dyo, sağlamlığı ile sektörde itibarını kazandı.

Polisan İç Cephe Boyası Markası

Polisan Boya markası, ülkeye yurt dışından giren boya markalarından biridir. Bayilik ağı ile ülkedeki birçok yere gittiğimizi ve Filli boyası ile aynı paralelliğe sahip olduğumuzu kolayca söyleyebiliriz. Ülkemizin donanımı olarak adlandırdığımız yerlerde var olan bu organizasyon için evleri güzelleştiren boya markaları arasında olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Jotun Paint ile Yüksek Kaliteli Boya Badana

Boya endüstrisinin yüksek markaları arasında yer alan Jotun boyalarının, kullanımları ve tercihleri ​​sonucu ürünlerin yüksek kalitede olduğu söylenebilir. Jotun Paint, özellikle villa boyama gibi çalışmalarda seçilmiştir. Ana bilgisayarlar tarafından gözden geçirilmesi gereken markalardan biridir.
Ülkemizde çok sayıda iç boya markası olmasına rağmen, kaliteyi bulmak oldukça zor olabilir. Bazı markalar kullanılırsa doğru sonuçları vermeyebilir. Bu nedenle ev sahipleri marka seçimlerine dikkat etmeli ve evlerini kendileri kadar düşünmelidir. Boya seçimi, ev sahibi için güçlü bir sorumluluktur. Kaliteli kokunun sağlıktan ziyade sağlık açısından kullanılması ve boyanın kalitesi bizi birçok olumsuz koşuldan korur. Sürekli temasta olduğumuz duvarlarda çocuklarımızın sağlığı, bizi çok düşündüren faktörlerden biridir. Bu nedenle, boya markası seçiminin tüm bu faktörlerle yapılması gerekmektedir.

© 2020, Dek-Mar | Asma Tavan | Taşyünü Tavan | Metal Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.