Tavan Kaplama Çeşitleri

Tavan kaplama Çeşitleri ve Özellikleri

Odadaki onarımları yaparken tavanın yüzeyine özel dikkat gösterilir; bitirmek için fayanslar da dahil olmak üzere çeşitli yapı malzemeleri kullanılır. Yardımı ile sadece odanın içi dönüştürülmekle kalmaz, aynı zamanda gürültü ve ısı yalıtımı da iyileştirilir. Tavan tasarımında tavan döşemelerinin doğru kullanımı, odadaki alanı görsel olarak artırmanıza veya azaltmanıza olanak tanır. Tabanda küçük düzensizlikler varsa, bunları gizlemeye yardımcı olacaktır.

Tavan karosu nedir?

Bu tip kaplama farklı malzemelerden yapılır. Örneğin, nişasta ile karıştırılmış fiberglas karolar iyi ses yalıtımı sağlar. Ayrıca üretimi için bileşenler şunlardır: doğal ahşap, polistiren köpük, hafif metaller. Doğru, metal plakalar diğer tavan döşemesi türlerinden çok daha pahalıdır ve bu nedenle çok daha az monte edilirler.
Genişletilmiş polistiren (diğer isimleri polistiren, polistirendir) en yaygın bitirme malzemesi olarak kabul edilir. Popülerliği, düşük maliyeti ve çok çeşitli farklı yüzeylerle açıklanmaktadır: burada mermer, ahşap ve metallerin bir taklidi. Satışa sunulan karoların renk şeması en çeşitlidir. Tavan döşemesi zararlı mı? Polistiren köpükten yapılmış, bileşiminde safsızlık yoksa kesinlikle zararsızdır.

Tavan kaplama nedir?

Preslenmiş (damgalı) ürünler . Adından da anlaşılacağı gibi, üretim sürecinde damgalama yöntemini kullanırlar. Üretimlerinin temeli polistiren köpük bloklardır. Baskı altında, 6-8 milimetre kalınlığında fayanslar yaparlar. Bu tür ürünler ucuzdur, ancak kalitesi yüksek değildir.
Gevşek, gözenekli, kaplanmamış yüzey, silinmesi neredeyse imkansız olan kirleri emer. Yıkanamaz, ancak fayansları su bazlı boya ile boyayabilirsiniz. Bu ürünü bir marjla satın alırlar, çünkü ürünler kırılgan ve kırılgandır. Fayansları istenen boyutlara keserken, kenarları genellikle parçalanır. Tutkallamadan önce, preslenmiş ürünler 3 gün boyunca kuru, ısıtılmış bir odaya yerleştirilir, böylece nem nihayetinde onlardan buharlaşır. Bu yapılmazsa, tavandaki karo küçülebilir ve büyük boşluklara neden olabilir;
Enjeksiyon ürünleri . Üretimleri için, polistiren köpük bileşenlerinin sinterlenmesi yöntemi kullanılır. Kalınlığa göre böyle bir karo tavan boyutları 9 ila 14 milimetre arasındadır. Yüzeyinde derin ve net bir desen görülür. Her biri, fotoğrafta görülebileceği gibi, doğru geometriye uygun olarak yapılır. Diğer tavan fayansları arasında, enjeksiyon ürünleri en büyük kalınlıktadır ve bu nedenle onların yardımı ile görünür dikişler olmadan bir tavan yüzeyi oluşturmak mümkündür.
Bu tip kaplama iyi ses yalıtımı ile ayırt edilir, yüksek nem ürünler için tehlikeli değildir, yanmaz, iyi dayanıklılığa sahiptir ve çevre dostudur. Ürünler sadece beyaz yapılır, renkli bir yüzeye sahip olmak istiyorsanız, fayanslar boyanır. Ana dezavantajları daha yüksek bir fiyattır. Damgalı plakalarla karşılaştırıldığında, 3-4 kat daha pahalıdır;
Ekstrüde ürünler . Buradaki boşluk, preslenerek elde edilen bir polistiren şerittir, lamine edilir veya boyanır. Bu tür karo, tanecikliğin olmaması ile karakterize edilir ve bu nedenle yüzeyi kesinlikle pürüzsüzdür (daha fazla: " Polistiren tavan karoları: basit ve ucuz "). Ekstrüde karo en dayanıklı ve güvenilirdir, ancak aynı zamanda en pahalıdır. Avantajları arasında hijyen belirtilmelidir. Bu ürünler, toz ve su itici özelliklere sahip bir filmin uygulandığı yoğun ve pürüzsüz bir yüzeye sahiptir. Laminasyon sayesinde ekstrüde karoların yıkanmasına izin verilir. Deformasyon durumunda, yüzeyi hızla geri yüklenir ve ürün önceki şeklini alır.
Kenarların bu kare şeklindeki karo tavan boyutları farklı olabilir, ancak esas olarak 50x50 santimetre satılmaktadır. Ürünler iyi kesilmiş ve kenarları pürüzsüz. Plakaların kenarları hafifçe bükülür, bunun sonucunda arka taraflarında bir boşluk oluşur ve bu da tavandaki küçük kusurları gizlemeye yardımcı olur. Ekstrüde karolar çeşitli renklerde üretilir, desenleri olabilir veya bunlar olmadan olabilir. Asla boyanmamalıdır. Zamanla ve güneş ışığı altında olan bu ürünler bazen sarımsı bir renk alır.

Yüzey tipine göre tavan karosu türleri aşağıdaki gibidir:

  • lamine ürünler - özel bir film kaplamaya sahiptirler. Laminasyon sayesinde, bu ürünler zengin renklerde üretilir, daha uzun süre parlaklığını kaybetmez. Lamine renkli tavan plakaları neme dayanıklıdır;
  • dikişsiz ürünler. Kenarları olmayan pürüzsüz, neredeyse mükemmel kenarlara sahiptirler, bu nedenle bu tür karolarla çalışmak basit ve kullanışlıdır, yapıştırılması kolaydır. Bitişik elemanlar arasındaki bağlantı neredeyse algılanamaz;
  • ayna ürünleri. Bu ürünler plastikten yapılmıştır ve ön tarafına bir ayna tabakası uygulanır. Ayna karolar kare ve dikdörtgen şeklindedir Tavanlar nelerdir. Küçük odalarda tavan yüzeyini bitirdiğinde, alanın görsel olarak genişlemesi gözlenebilir.

Tavan döşemeleri türleri kalite özellikleri ve maliyet açısından farklılık gösterdiğinden, bunları seçerken aşağıdaki gibi devam edin:

  • Her şeyden önce, ürünlerin doğru geometrisine dikkat edin. Karoların dik açıları ve eşit kenarları olmalıdır. Köşelerde yuvarlanamaz veya kırılamazlar. Aksi takdirde, kurulumlarından sonra büyük boşluklar oluşur;
  • resmin kabartmalı ve net, görünür eziksiz olması gerekir;
  • ürünün tüm alanına göre eşit olması gereken malzemenin yoğunluğuna bakın. Gerçek şu ki, polistiren tanelerinin boyutu farklı olmamalıdır, ne kadar küçükse, ürün kalitesi için o kadar iyidir. Fayansların kenarları parçalanamaz ve parçalanamaz.
Kaliteyi sağlamak için, plakayı kenarın üzerinden alırlar ve kendi ağırlığının altında bozulmadan kalırsa, biraz sallarlar, o zaman ürün iyidir.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.