Tavan Kaplama

Tavan Kaplama

Birçok kişi, ticari binalarda yaygın olan tavan panellerini tavan döşemeyle ilişkilendirir. Bunlar aynı zamanda birçok ev için harika bir seçim. Bununla birlikte, şaşırtıcı derecede düşük maliyetlerde seçenekler mevcuttur. Mevcut olanı tanımak için biraz zaman ayırın. Tavan malzemeleri fiberglas, metal, mineral elyaf, PVC ve termoplastik içerir. Aydınlatma panellerini asma tavanına entegre edebilir veya geniş bir moda aydınlatması arasından seçim yapabilirsiniz. Odanız banyo gibi normal nemden daha yüksekse, özellikle nemli ortamlar için ürünler vardır.

Boya hemen hemen her şeyi günceller, ancak sadece çok fazla gizleyebildiğinden, çirkin tavanlar için en iyi çözüm değildir. İster modası geçmiş dokular, isterse hasarlı alçalanlarla karşı karşıya olun, tavanı örtün ve modern yüzeylerle mekâna dekoratif bir eleman ekleyin. Başlamadan önce, herhangi bir hasarın temel nedenini düzeltin, böylece sıkı çalışmanız zaman içinde kalkar.

Ahşap Tavan

Ahşap tavan, altında çirkin tavanı saklarken yukarıda doku ekler; boncuk tahtası bu basit görünmeyi başarır. 4 ila 8 fitlik bölümler ve çeşitli tahta genişlikleri mevcuttur, lekeli ahşap veya klasik beyaz olarak satın alın veya sonsuz özelleştirme seçenekleri için bitmemiş paneller seçin. Plakaları odaya göre boyutlandırın: daha geniş alan, daha geniş tahtalar. Boncuk tahtasını, tahtaların aşağıdaki ahşap zemin ile aynı yönde hareket etmesini sağlayın. Tavanı tıkladığınızda, görünümü tamamlamak için duvarın üst kısmına taç kalıp veya ahşap döşeme takın.

Asma Tavan Karoları

Eğer tavan karoları görünümünü seviyorsanız, henüz bir ızgara yükleme fikrini aşıyorsanız, hafif tavan döşemeleri mükemmeldir. Yapışkanlı veya çivili, doğrudan alçıpan veya çıtçıtlı şeritlere tutturulmuş, bu nispeten ucuz sonlandırma seçeneği kolaylıkla çirkin bir tavanı kaplamaktadır. Alanınıza Eski Dünya hissi veya endüstriyel bir unsur eklemek için dramatik preslenmiş teneke kutuya tercih edin veya bir kabartma çini veya basit sıva benzeri bir yüzeyle işleri ince tutun. Büyük bir odada gerçekten tasarımlı bir görünüm için, iki veya daha fazla tavan döşemesini karıştırın ve bir desen oluşturma; örneğin, odanın ortasına büyük bir madalyon takın ve kesilmiş fayanslarla kuşatın.

Asma Izgara Tavan

Ticari ortamlardaki aşırı kullanımlarına rağmen, asma bir tavan tavanı, konut alanlarına çarpıcı bir katkıdır. Izgara sistemini asarken ikinci bir el setine sahip olun ve çini seçerek zamanınızı ayırın. Beyaz mineral lifli paneller hızlı, çoğu zaman pahalı olmayan bir seçenek olsa da, tasarım seçenekleri boldur. Kabartmalı desenler, preslenmiş teneke, sahte tablolar ve ahşap tahta tasarımlar kolay kullanılabilir, damla tavanların sadece flüoresan aydınlatılmış ofis alanları için olduğu fikrini ortadan kaldırır.

Duvar kâğıdı

Bir tavanda beklenmedik bir şekilde, duvar kâğıdı tamamen aşağıdan gelen göz kamaştırıcıyı kapsar. Bu işlem en iyi bakımlı, pürüzsüz bir tavanda veya yüzeyi hazırlamak için bolca zamanınız olduğunda çalışır. Patlamış mısır tavanları veya korkunç yama işleri üzerinde duvar kâğıdı denemeyin; bunun yerine, herhangi bir dokuyu kazıyın ve tüm yüzeye ince bir kat derz bileşiği uygulayın ve bir kez kurulayın. Yeni kaplamayı asmadan önce yüksek kaliteli bir yağ bazlı duvar kâğıdı astarı kullanın. Orta boy baskıya sahip bir mat kâğıt güvenlidir: Parıltı eksikliği, herhangi bir kalıcı kusurları gizlerken, orta büyüklükte bir baskı, büyük boyutlu standart odalara gerek kalmadan etki edebilecek kadar büyüktür. Tavan iyi durumda veya iyi hazırlanmışsa, odayı mavi, yeşil veya gri tonlarında parlak duvar kâğıdıyla aydınlatın.

Strafor tavan

 • Bu belki de en bütçe seçeneğidir. Bu ince polistiren köpük karo nispeten yakın zamanda inşaat pazarında ortaya çıktı. Pratik olarak ağırlıksızdır ve tavandaki küçük düzensizlikleri gizlemenizi sağlayan bir dokuya sahiptir.
 • Yıllar geçtikçe, müşterilerin zorlu tercihlerine ayak uydurmak için köpük tavan karolarının çeşitliliği artıyor. Satışta sadece renk modelleri değil, aynı zamanda parlak bir yüzeye sahip olmaya başladı.

Strafor tavan kaplamasının avantajları ve dezavantajları

 • Fiyat, elbette, ana avantajıdır. Tüketici kısa sürede kendi başına ucuz onarım yapmak istediğinde kilit rol oynayan kişidir.
 • Elinizde bile taşımanıza izin veren düşük ağırlık ve küçük boyutlara sahiptir. Ve teslimat için nakliye ödemek istemiyorsanız bu kullanışlıdır.
 • Tavana kolayca yapışır, sıkıca tutar ve gerekirse hızlı bir şekilde sökmek veya ayrı bir karoyu değiştirmek zor değildir.
 • Farklı yüzeylere yapışabilir ve tavan yüksekliğini etkilemez.
 • K dezavantajları fayans yüzeyi toz yerleşir ile kontamine olması yer almaktadır. Ayrıca, deforme olabileceği ve soyulabileceği için ıslak odalarda veya aşırı sıcaklıklarda kullanım için uygun değildir. Kablolamayı gizlemez, ancak yandığında insan sağlığını büyük ölçüde etkileyen veya boğulmaya yol açan toksik toksik maddeler yayar. Bu nedenle, halka açık yerlerde kullanılması yasaktır.

Çeşitli tavan döşemeleri

 • Preslenmiş. Satışta, sadece beyaz, ancak kendi kendine boyama için uygundur. Köpük boşlukları 6 mm kalınlığa kadar basılarak yapılır.
 • Enjeksiyon . Üretim sırasında yüksek sıcaklıkta işleme tabi tutulduğu için daha dayanıklı bir seçenek. Plakaların kesilmesi daha kolay olduğu ve ufalanmadığı için onunla çalışmak daha uygundur. Karonun kendisi, preslenmiş olandan daha kabartmalı bir desene sahip net bir şekle sahiptir.

Gergi tavan

Bu modern tavan kaplamaları iki ana türe ayrılır: kumaş ve PVC film.

 • Bu iki seçenekten birini seçerseniz, tavan filmden daha ucuz olacaktır. Ancak diğer tavan kaplamaları ile karşılaştırıldığında maliyeti daha yüksek olacaktır.
 • PVC tavanın rulo genişliği sadece 3,5 metredir, ancak bu geniş odalarda kullanım için bir engel değildir. Gerekirse, kanvas görünmez ve dayanıklı bir kaynak ile bağlanır. Testler, dikiş yerinin tüm kanvasa göre daha düşük güçte olmadığını gösterdi.
 • Aksine, kumaş streç tavanın dikişleri yoktur, bu yüzden kesintisiz olarak da adlandırılır. Doğru, kullanımı 5m'lik bir rulo genişliği ile sınırlıdır. Ancak, kural olarak, bu boyut tipik şehir daireleri için yeterlidir.
 • Kumaş tavanın daha çevre dostu ve doğal malzemeden yapılmış olduğuna dair bir yanlış kanı var. Aslında, poliüretan emprenye ile polyester hammaddelerinden yaparlar.
 • Her türlü germe tavan için, bagetler taslak tavandan 3-4 cm mesafede çevre çevresine monte edilir. Ancak bugün, duvardan sadece 1-1.5 cm girintiye izin veren özel profiller satışa sunuldu.
 • Bir kumaş tavan kaplaması monte ederken, özel ekipman gerekli değildir, bir PVC film çekerken, yüzeyini 70-80 ° C'ye ısıtacak bir ısı tabancasına ihtiyacınız vardır. Genellikle pencerelerin kapatılması ve plastik kapların çıkarılması önerilir, ancak bu gerekli değildir. Tabanca sadece ağın kendisini amaçlı olarak ısıtabilir ve yüksek sıcaklık yüzeyinden sadece birkaç santimetre hissedilecektir. Profesyonellerin verdiği tek tavsiye solgunlaşabilecek ev bitkilerini geçici olarak kaldırmaktır.

Avantajları ve dezavantajları

 • Türü ne olursa olsun, sıva yaparken elde edilmesi çok zor olan ideal pürüzsüz tavan yüzeyi ana avantajları olarak kabul edilir . Bu özellikle parlak malzeme kullanıldığında fark edilir.
 • Estetik görünüm. Tesislerin modern tasarımında tavanlar büyük bir rol oynamaktadır. Germe tavanı tüm fikirleri somutlaştırmanızı sağlar: virajlı çok seviyeli yapılar. Çok sayıda kablo içeren sofistike aydınlatma sistemleri tavanlar arası alanda kolayca gizlenir. Ayrıca, PVC filmlerin kendileri zaten deri, mermer veya ahşap şeklinde dekoratif baskılarla gelir. Bu parametreye göre, kumaş tavan, mukavemet üzerinde 10'dan fazla renk çözeltisine sahip olmadığı ve sıvalı bir yüzeye benzediğinden çok kaybeder.
 • Hızlı kurulum . Profesyonellerden oluşan bir ekip, odada tavan yapmak için en fazla 3 ches'e ihtiyaç duyacaktır.
 • Uzun çalışma . Kural olarak, üreticiler 10 yıl içinde bir garanti süresi belirlerler, ancak aslında streç tavan da onarım ve bakım gerektirmeden 50 yıl sürecektir.
 • Suya dayanıklılık. Bu apartman sakinleri ve üst katlar tarafından takdir edilebilir. Genellikle, yukarıdan su basarken, sadece tavan değil, aynı zamanda duvarlar ve bazen de zeminler de zarar gördüğünden onarım yapmak gerekir. Asma tavan monte edilirse, odaya girmesini önleyerek muazzam su ağırlığına dayanabilir. Aynı zamanda, PVC tavan istenen boyuta kadar gerilir, suyu boşaltmak ve tuvali yeniden çekmek yeterli olacaktır. Ancak kumaş analoğu dışarı atılmalıdır.
 • Isı ve ses yalıtım özellikleri. Bu, çekme tavanı ve gerdirme arasında hava boşluğu oluşmasıyla mümkün olur.
 • Yoğuşma oluşturamama. Gerilmiş kumaş o kadar incedir ki nemli bir odada bile çevreye benzer bir sıcaklığa sahiptir.

eksiklikler

 • Fiyat . Üretici ve malzemenin kalitesi nedeniyle önemli ölçüde değişebilir, ancak ortalama ucuz fiyat kategorisinde bir metrekare 500-1000 rubleye mal olacak. Kendiniz kurmak imkansızdır, bu nedenle tasarruf çalışmaz
 • Isı nedeniyle hasar . Bu nedenle, üreticiler streç tavanda kullanılabilen lambaların gücü hakkında sıkı önerilerde bulunurlar. Yani, halojen için bu gösterge 30 watt ve akkor lambalar için 60 watt'tan fazla değil. Daha güçlü bir aydınlatma kurmak istiyorsanız, lambaların kendileri tuvalden en az 15-20 cm uzakta olmalıdır.
 • Sıcaklık farklılıkları korkusu . Bu nedenle, konut dışı veya ısıtmasız odalara monte etmek yasaktır. Burada, negatif sıcaklıklara ek olarak, PVC tavanın sadece 5 derecede keskin bir soğutmaya iyi tepki vermediği de eklenmelidir. Ve odadaki sıcaklık arttığında, gerilebilir ve sarkabilir, bu nedenle bir bagetin çevresindeki alan 20 m2'yi geçmemelidir.
 • Basınç düşüşlerine reaksiyon. Bu etkiye “çöküş” denir. Genellikle pencereler veya kapılar açıldığında ortaya çıkar. Bunun nedeni tavanlar arası boşluk ile ana oda arasındaki farktır.
 • Temizleyememe. Kural olarak, germe tavanların temizlenmesi gerekmez, üzerlerine toz yerleşmez. Ancak, herhangi bir nedenle üzerinde kirli bir leke varsa, temizlemek neredeyse imkansız olacaktır.
 • Yüksek kesilme riski . Germe tavanı yüksek bir gerilme mukavemetine sahiptir ve yetişkin bir erkeğin ağırlığını taşıyabilir. Ancak gergin bir durumda, keskin bir nesneye hafif bir dokunuş bile bir boşluğa neden olacaktır. Bunu düzeltmek zaten imkansız.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.