Tavan Kartonpiyer

Tavan Kartonpiyer, Tavan stropiyer

Tavan Kartonpiyer, herhangi bir odaya zarafet ve sınıf katan klasik bir özelliktir- bir odayı sıra dışı bir kutudan süslü bir saraya dönüştürebilen etkileyici küçük detaylardan biridir. Ancak birçok taç kalıplama türü vardır ve her tür belirli bir kurulum prosedürü gerektirir. Ne tür taç kalıplamaların mevcut olduğunu öğrenmek ve ayrıntılı kurulum talimatlarımızı öğrenmek için kullanışlı kılavuzumuzu okuyun.

Tavan katonpiyer dekorasyonunu tamamlar. Çevresini önemli ölçüde dönüştürmenize, doğru modeli seçmenize olanak tanır, böylece odanın tasarımına mantıklı bir nokta koyabilirsiniz.

Kartonpiyer nedir ve ne içindir?

Kartonpiyer, duvar ile tavan arasındaki boşluğu gizlemek için kullanılan bir süpürgeliktir. Genişliği odanın yüksekliğine ve hacmine bağlı olarak seçilir, örneğin küçük bir oda için sadece dar modeller kullanılmalıdır.

Tavan kartonpiyer: seçim için işlevler ve öneriler

Tavan kartonpiyer genişlik, üretim malzemesi, desen ve dekoratif unsurlar ile ayırt edilir. Geniş odalar için geniş ürünler, küçük olanlar - dar olanlar için uygundur. Süpürgelik tahtası, odanın köşelerini görsel olarak "düzleştirecek", duvar ile tavan arasındaki dikişler boyunca yer alan göze çarpan kusurları başarılı bir şekilde maskeleyecektir.

Tercihlerinize göre bir çizim seçebilirsiniz. Renk gelince, o zaman:

 • Tavanın gölgesini taklit eden ışık, bitişe uyum sağlayacak ve uzun bir oda izlenimi yaratacaktır.
 • Kartonpiyer duvarların rengine uygunsa, tavan yüksekliği görsel olarak azalır;
 • Duvar ve tavan dekorasyonu ile tezat oluşturan bir baget, iyi bir oda yüksekliğiyle çok etkileyici görünecektir.

Şunlardan yapılmış stropiyerler:

 • Poliüretan - sararmayın, güneş ışığının etkisi altında çökmeyin, yaklaşık 30 yıl sürebilir, nemden korkmaz, aşırı sıcaklıklara dayanıklı, işlenmesi ve kurulumu kolaydır. Kural olarak, tamamen düz, yüzey pürüzsüzdür;
 • Genişletilmiş polistiren - dayanıklıdır, hemen hemen her yüzeye deformasyon olmaksızın kolayca monte edilir, beyazlığı uzun süre korur ve bakımda iddiasızdır. Enjeksiyon polistiren, daha dayanıklı ve dayanıklı, geliştirilmiş bir versiyonudur.

İki malzeme arasındaki farklar önemli değildir. Her ikisi de mükemmel performans özelliklerine sahiptir. Bununla birlikte, genişletilmiş polistiren, dayanıklılık, kurulum kolaylığı ve çevre dostu olma açısından bir şekilde kazanır.

İyi bir tavan kartonpiyer nereden alınır

Dek-Mar web kataloğunda inşaat ve ev tadilatı için geniş bir ürün yelpazesi bulacaksınız. İstanbul'da ve Türkiye'nin diğer şehirlerinde bizden en iyi fiyata bir tavan kartonpiyer satın alabilirsiniz.Sadece güvenilir ve güvenilir tedarikçilerle işbirliği yapıyoruz, bu nedenle yüksek kaliteli ürünleri garanti ediyoruz. Siparişinize göre mallar kesinlikle önceden kararlaştırılan gün ev, ofis, yazlık veya yazlık girişine teslim edilir.

NE TÜR TAVAN KARTONPİYER YAPIYORSUNUZ?

Tavan kartonpiyer çeşitli malzemelerde mevcuttur ve her biri farklı kurulum yöntemleri ve farklı deneyim seviyeleri gerektirir. Aşağıda en yaygın taç kalıplama türlerinden bazıları verilmiştir.

 • Alçı: Genellikle alçı duvarlı lüks iç mekanlarda bulunan alçı taç kalıpları genellikle tahmin edebileceğiniz gibi pahalı olabilen karmaşık profiller içerir. Alçı da önemli bir ağırlığa sahiptir ve kolayca çatlayabilir.
 • Masif ahşap: Masif ahşaptan yapılmış taç kalıplama, her kurulum için iyi çalışır. Bu geleneksel malzeme yüzyıllardır kullanılmaktadır ve tahılları ve renkleri bir odaya çok fazla sıcaklık katmaktadır. Bununla birlikte, oldukça pahalıdır ve çok fazla nemli bir yerde yaşıyorsanız, sıcaklık ile genişleyebilir ve daralabilir. Ahşap taç kalıbın montajı özellikle profesyoneller için bile zordur, çünkü üç ayrı parçadan oluşur.
 • MDF: MDF veya orta yoğunlukta sunta, daha pahalı ahşap kron kalıplamaya ekonomik bir alternatiftir. Doğal ahşap kaplamaların görünümünü beğenmezseniz boyayabilseniz de, kaplama veya lekeli seçeneklerle gelir. Ahşaptan daha fazla diş açmaya yatkın olduğundan, bu malzemeyi dikkatli bir şekilde kullandığınızdan emin olun.
 • Poliüretan: Poliüretan, çoğu kurulumla iyi giden ve böcekler, ağaç solucanları ve termitler içeren zararlılara karşı geçirimsiz olan başka bir taç kalıplama türüdür. Alçıya uygun fiyatlı bir alternatiftir, çünkü çok daha az benzer görünümlü dökümler bulabilirsiniz. MDF gibi, poliüretan da diş açmaya karşı hassastır, bu yüzden takarken çok dikkatli olun.
 • PVC: Bu malzeme dış mekanlar, banyolar veya nemin sorun olabileceği ve daha basit bir profilin uygun olduğu diğer yerler için ideal bir seçimdir. PVC, ne kadar nemli olursa olsun, bükülmeyecek veya çürümeyecek plastik polimerlerden oluşur. Bununla birlikte, yapısı nedeniyle, çok az profil seçeneği vardır ve karmaşık tasarımlar yoktur. Ayrıca boyamayı zorlaştıran kaygan bir yüzeye sahiptir ve ne yazık ki, bu malzemeye boya uygulamak gerekir.
 • FLEX: Bu tip taç kalıplama, pencere bölmeleri ve kavisli duvarlar için tasarlanmıştır. Birçok profil mevcuttur ve özel marangozluktan daha az maliyetli olmasına rağmen, hala pahalıdır ve özel sipariş edilmelidir.
 • Polistiren: Genellikle hızlı bir oda tasarımı için kullanılan bu malzemenin bir bıçak veya makas kullanılarak kesilmesi kolaydır ve inşaat yapıştırıcısı kullanarak monte edebilirsiniz. Bununla birlikte, polistirenin dokusu incedir ve kenarları özellikle gevrek değildir.
 • Klipsli: Daha çekici ve kurulumu kolay seçeneklerden biri olan klipsli kalıplama için birkaç araç gerekir ve herkes kurulumu yapabilir. Montajcı klipsleri duvara vidalar ve ardından kalıbı klipslere tutturur. Klipsli kalıplamanın kurulumu hakkında daha ayrıntılı talimatlar için aşağıya bakın.
 • Kabuk soyma ve yapıştırma: Kabuk soyma ve yapıştırma kalıplarının montajı çok kolaydır, ancak birçok insan genellikle daha az çekici olduğunu düşünür. Adından da anlaşılacağı gibi, bu ürün bandı kalıptan soymayı ve yerine yapıştırmayı içerir. Daha ayrıntılı talimatları aşağıda bulabilirsiniz.

AHŞAP KALIP KURULUMU

Eğer doğru eğilmiş ise tavan kartonpiyer, katılan çok iş var unutmayın. Çivi tabancası ve gönye testeresi gibi özel aletler edinmeniz gerekecektir. Ayrıca karmaşık açılarla uğraşmak zorunda kalacaksınız. Bu projeyi deneyen çoğu Dekoratör, profesyonellerin görevi bitirmesini sağlar. Bu karmaşık sürecin gerektirdiği birçok adım aşağıdadır.

 1. Köşeleri işaretleyin: Tavan kartonpiyer küçük bir hurda bölümünü bulun ve odanın köşelerinden birinde tavana ve duvara bastırın. Kalıbın alt kenarını kılavuz olarak kullanarak, duvara bir kalemle bir çizgi çizin. Aynı şeyi odanın iç ve dış köşelerinde de yapın.
 2. Çizgileri bağlayın: Çizdiğiniz kurşun kalem çizgilerini bir tebeşir çizgisi yakalayarak bağlayın.
 3. Çıtçıtları işaretleyin: Çıtçıtların gideceği duvarları işaretleyin.
 4. Tepe kalıbını köşeye yerleştirin: İlk tepe kalıbı parçasını tavana ve duvara doğru bastırın ve odanın köşesine sıkıca itin.
 5. Kalıplamayı işaretleyin: Duvar saplamasının, duvarın tam orta noktasının yakınındaki konumunu taç kalıplama üzerine işaretleyin.
 6. Gönye testere üzerine yerleştirin: Kalıplamayı baş aşağı çevirin ve bileşik bir gönye testere içine yerleştirin. Kalıbı, yatay masaya ve testerenin dikey çitine yaslayın.
 7. Kalıbı kesin: Gönye açısını 45 dereceye değiştirin ve ardından kalıplamada bir fular eklemi kesin.
 8. Kalıbı yerleştirin: Kare kesilmiş ucu odanın köşesinde ve alt kenarı tebeşir çizgisine değecek şekilde, kalıbı sıkıca yerinde tutun.
 9. Çivileyin: İki inç çivi ve pnömatik bir sonlandırıcı çivi kullanarak, kalıplamayı duvardaki saplamalara takın.
 10. İkinci uzunluğu yerleştirin: Bir sonraki kalıplama uzunluğunu tavana ve duvara bastırın ve yeni taktığınız taç kalıbının fular ekleminin ötesine uzandığından emin olun.
 11. Çakışmayı işaretleyin: İkinci kalıbın eşarp eklemiyle üst üste geldiği bir işaret koyun.
 12. İkinci uzunluğu kesin: İkinci uzunluğu alın ve uygun bir fular eklemi kesin.
 13. Çivileyin: Eşarp eklemini bazı marangoz yapıştırıcısında kapatın ve ikinci taç kalıplama uzunluğunu yerinde tutun. Eşarp ekleminin birbirine sıkıca oturabildiğinden emin olun, daha sonra kalıplamayı tavana ve duvara yapıştırın.
 14. Sonraki duvar için başka bir uzunluk kesin: Gönye testereyi tekrar kullanarak, sonraki duvar için bir kron kalıplama uzunluğu kesin. Daha sonra gönye eklemini geri kesmek için bir başa çıkma testeresi kullanın, bu da başlı bir eklem yapar.
 15. Yer ve tırnak uzunluğunda: Yaptığınız başlı kesime az miktarda beyaz akrilik-lateks kalafat koyun. Kapalı uç, bitişik duvara yeni taktığınız kalıba sıkıca bastırıldığında, kalıbı yerine bastırın. Sonra tavana ve duvara çivileyin.
 16. Tekrarlayın: İç köşelerde başlı eklemleri ve duvarlar boyunca eşarp derzlerini kesmeyi hatırlayarak, kalan tüm duvarlar için önceki tüm adımları tekrarlayın.
 17. Dış köşelerle ilgilenin: Odada herhangi bir dış köşe varsa, taç kalıbının eşleşme uzunluklarının her iki ucunda 45 derecelik bir gönye eklemi kesin. Gönye bağlantılarını yapıştırıcı ve çivi ile tutturun.
 18. İnşaat yapıştırıcısı ekleyin: Duvarınız tuğla veya beton bloklardan yapılmışsa, inşaat yapıştırıcısını kalıplamanın arka alt kenarının tüm uzunluğu boyunca yerleştirin. Ardından, kalıbın üst kenarını tırnaklarla tavana tutturun.
 19. Kenarları doldurun: Tepe kalıbının alt ve üst kenarlarına doldurmayı ekleyin. Daha sonra, ahşap macun kullanarak tüm tırnak deliklerini doldurun.
 20. Boya: Tepe kalıbına yüksek parlaklıkta bir lateks boya uygulayın.

SOYMA VE ÇUBUK TAKMA

Kabuk soyma ve kalıplama , belki de en kolay kurulum yöntemidir. Ayrıca hafif, dayanıklı ve kabloları gizlemek için mükemmel bir seçenektir. Tüm parçalar bir gönye kesimi ile gelir, bu yüzden gerekli olan tek araç bir makastır.

Soyma ve çubukla kalıplamanın doğru şekilde takılması için yalnızca iki adım vardır:

 1. Bandı Soyun Kapalı: 3M bandın desteğini soyun.
 2. İstenilen Duvara Yapıştırma: Parçayı duvara yapıştırma ve itme. Kalıplamayı ölçüm yapmadan duvarın uzunluğuna ayarlayabilirsiniz.

Kurulumu kolay olmasına rağmen, bu ürün aynı zamanda birkaç dezavantajla birlikte gelir:

 • Sıklıkla, çengelli olmayan taç kalıbının yüzüne çivi koymanızı gerektirir.
 • Ayrıca açıları yüksek bir doğruluk derecesinde kesmenizi gerektirir- aksi takdirde bitmiş sonuç iyi görünmez.
 • Oda tam olarak kare değilse, kalıplama ile tavan arasındaki boşluklara kalafat uygulamanız gerekecektir.
 • Kalıp çıkarılırsa, boyayı olduğu yerden çıkarır.

KLİPSLİ TAVAN KARTONPİYER TAKMA

Klipsli tavan kartonpiyer, herhangi bir ev sahibinin öğleden sonra kolayca başarabileceği basit bir seçenektir- sonuç cilalı ve profesyonel görünür. Tavan kartonpiyer profesyonel bir kurulumu ödemek zorunda kalmadan hızlı bir şekilde kalıplanmasını istiyorsanız, aşağıdaki kurulum adımlarımızı izleyin.

Bu kalıplamayı daha kolay hale getiren şeylerden biri, çok az alet gerektirmesidir. Yalnızca aşağıdaki öğeleri kullanacaksınız:

 • Matkap
 • Mezura
 • Kalem
 • Boya (isteğe bağlı)
 • Güvenlik gözlükleri
 • Testere
 • Merdiven

Yukarıdaki öğeleri topladıktan sonra, aşağıdaki adımları izleyin veya kurulum videosunu izleyin:

 1. Boya: Kurulumdan önce tüm parçaları boyayın ve kurumaya bırakın.
 2. Köşe Klipslerine Vidalayın: Boya kururken, tavan kartonpiyer dekoratif köşelerinin sap parçalarını duvarın üst plakasına vidalamaya başlayabilirsiniz.
 3. Duvarın Merkezini Bulun ve Klips Üzerine Vidalayın: Duvarın orta noktasını bulun ve daha sonra konektör bloğunu takmak için kullanacağınız den birini yerleştirin.
 4. Kalan Klipleri Takın: Kalan klipleri alın ve kabaca 12 inç aralıklarla odanın etrafına takın. Hassasiyet kritik değildir.
 5. Tavan Kartonpiyer Parçalarını Ölçün: Her bir taç bölümünün ne kadar olacağını belirlemek için ölçün.
 6. Kesme tavan kartonpiyer: Boyanız kuruduktan sonra, 90 derecelik düz bir kesim kullanarak her bir taç parçasını uzunlamasına kesin.
 7. Kartonpiyer Klipsi: Bir köşeden başlayarak , tepenin alt yatak kenarını klipslerden birkaç inç aşağıda duvara bastırın. Arkadaki alt oluğun klipslerin altına kenetlendiğini hissedinceye kadar tepeyi duvara doğru kaydırın.
 8. Klipsleri Sabitleyin: Tepeyi tüm klipslere sabitlemek için tüm uzunluğu boyunca hafifçe vurun.
 9. Konektörleri ve Köşeleri yerine oturtun: Tüm parçaları taktıktan sonra aksesuarları yerine oturtun.
 10. Gerekirse Kalafatla: Bitirdiniz! İsterseniz, boşlukları kapatmak için kalafatlayabilirsiniz.

TAVAN KARTONPİYER DÖKÜMÜNÜZÜ BİTİRME

Tavan kartonpiyer kurduktan sonra, bir adım kalır: bitirmek. Bu görev göründüğü kadar kolay değil, bu yüzden bazı yararlı işaretçiler derledik:

 1. Renk ve parlaklık önemlidir. Tavan kartonpiyer için bir boya parlaklığına karar verirken, parlak boya, düz boyadan daha fazla bir vuruşa sahiptir. Renginize gelince, koyu, zıt, analog veya tamamlayıcı bir renk tonu seçebilirsiniz, ancak çok kalın veya koyu renklerin kalıplamanın çok fazla öne çıkmasını aklınızda bulundurun.
 2. Fırçalar da önemlidir. Emaye ve açılı kanat vernik fırçaları bu görev için en iyi sonucu verir ve ayrıca konik kenarları ve işaretli uçları olmalıdır. Bu tür fırçalar, boya uygulamasını kolaylaştırmaları, daha fazla boya tutabilmeleri ve daha az fırça darbesi ile daha çekici bir bitmiş ürün yaratmaları bakımından farklılık gösterir. Ayrıca, bu fırçalar ayrıntıların daha kolay çalışmasını sağlar, çünkü keskin kenarları daha hassas bir şekilde izlemenizi sağlar, böylece tavanların veya duvarların yanında boya yaparken daha az sorun yaşarsınız.
 3. Boyama için kalıp hazırlayın. Kalıpta herhangi bir ezik, çatlak veya çivi deliği fark ederseniz, bunları iyi bir ahşap dolgu ile onarın. Dolgu kuruduktan sonra, taç kalıplamasını her seferinde küçük bir bölüm zımparalamalısınız. Kaçırmış olabileceğiniz kusurları bulmak için parmaklarınızı kalıp üzerinde gezdirin. Bu adım önemlidir, çünkü son kat uygulandığında küçük lekeler bile görülebilir. Tüm kusurları zımparaladıktan sonra, yüzeyi ıslak bir bez kullanarak silin. Kalıp ile tavan veya duvar arasındaki bağlantılarda herhangi bir kusur varsa, önce kalıplamaya astar ekleyin, ardından üzerine kalafat koyun ve elinizi kullanarak düzeltin.
 4. Yüksek kaliteli bir astar seçin. İdeal olarak, yüzeyi de kapatacak bir ahşap astar kullanmalısınız. Uzun ve eşit konturlar kullanın. Bir kontur başlatırken, fırçanızı son uyguladığınız konturuna doğru hareket ettirin. Her bölümü tamamlamak için hafif bir son işlem darbesi kullanın.
 5. Tavan kartonpiyeri boyayın. Astarınız kuruduktan sonra, Adım 4'tekiyle aynı tekniği kullanarak bir kat boya ekleyin.

Bu ek ipuçları da yardımcı olabilir:

 • Daha açık bir boya rengi kullanıyorsanız, doğru kapsama sağlamak için iki kat kullanın.
 • Her kat ürünün etiketinde tavsiye edilen süre boyunca kurumasını bekleyin.
 • Ahşap kalıplama için, kalıplama işleminizi kurmadan önce bu adımı tamamlayacaksınız. Klipsler için, kalıplamayı önce veya sonra boyayabilirsiniz.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.