Tavan Modelleri

Asma Tavan Modelleri

Çoğu kişi, bir odaya girerken dikkatini çeken ilk şey tavandır, çünkü bu alan ya odaya güzellik katabilir ya da korkunç hale getirebilir. Evlerin en iyi iç tasarıma sahip olduğunu görmek için yarışıyormuş gibi, insanların evleri kamusal sanat sergilerine dönüştürmeye çalıştığı bir çağda yaşadığımızdan beri, düz beton veya ahşap tavanlar günlerdir. Bunu başarmanın bir yolu, alçı panelini kullanarak tavanınızın tüm görünümünü değiştirmektir.

Alçı asma tavan, her zaman bina endüstrisinde popüler bir ürün olmuştur, ancak günümüzde her zaman hazır, ucuz, gürültü ve nem yalıtımlı olan bu malzeme, en inanılmaz duvar ve tavan tasarımlarını oluşturmak için kolayca manipüle edilebilir. Bu alçıpan veya alçı levha malzemenin kullanılmasının diğer bazı avantajları, montajı oldukça kolay, yangına dayanıklı, dayanıklı ve çok yönlü olmasıdır.

Evinizde bir alçı tavan panosu monte etmek istiyorsanız, ihtiyaç duyulan her şey alanın doğru ölçümü, uygun araçlar, alçı taşı özel tahta ve belki de bir öğretici videodur. Öte yandan, bu makalenin herhangi birindeki gibi bir tavan tasarımı kuracaksanız, o zaman işinizde bir profesyonele ihtiyacınız olacak. Bir tasarıma karar vermenize yardımcı olmak için evinizin dekoruna inşa edilebilecek en muhteşem ve modern alçı asma tavan tasarımlarından

Bir binanın sağlam bir çatı olmadan eksik olması gibi, evlerin iç mekânları da iyi bir tavan olmadan eksik kalır. Tavan veya beşinci duvar, neredeyse her zaman dört duvarı ve zemini tercih eden bir iç tasarım dünyasında sürekli olarak ivme kazanıyor. Asma tavan tasarımları yıllardır var olmasına rağmen, desenler, yüzeyler, teknoloji ve yanılsama açısından bir patlama ile geri dönüyorlar.

Tasarımlara dalmadan önce, ne olduğu, türleri, artıları ve eksileri hakkında bir temel belirlemek en iyisidir.

Asma Tavan Nedir?

Basit bir ifadeyle, asma tavan, bir odanın veya evin orijinal tavanının altına asılan bir tavandır. Genellikle ahşap veya metal çerçevelerle asılır ve bazen orijinal tavanın bazı bölümlerinin sergilendiği daha alçak bir tavan yanılsaması, ona 'düşük tavan' lakabını kazandırmıştır.

Bunlar genellikle orijinal tavandan minimum 8 inç mesafeye monte edilir. Her büyüklükteki evde inşa edilebilecek kadar çok yönlüdürler - tamamen şekiller ve kullanılabilir alan konusunda akıllı olmakla ilgilidir.

Asma Tavan Maliyeti Nasıl Hesaplanır?

Metrekare başına asma tavan maliyeti hesaplanırken birden fazla faktör söz konusudur. Bunlar şunları içerir:

 • Tasarım: Asma tavanın tasarımı ne kadar karmaşıksa, o kadar pahalı olur.
 • Boyut: Daha geniş bir tavan alanı için fiyat düşüktür, çünkü gerekli malzemeler toptan olarak toptan fiyatlarla satın alınabilir.
 • Kalite: Yüksek kaliteli malzemeler için giderseniz, daha pahalıdır. Ancak yüksek kaliteli malzemeler dayanıklı olduğu için daha yüksek bir yatırım getirisine (ROI) sahiptir.
 • Bulunabilirlik: Kullandığınız malzemeler piyasada kolaylıkla bulunabiliyorsa nakliye ve lojistik maliyetleri kısılabilir.
 • Ek maliyet: Bu, bitirme, bağlantı, kesme, aydınlatma, aksan vb.

Asma Tavan Tasarım Çeşitleri

Hangi tavan tasarımını seçeceğinizi değerlendirmenize yardımcı olmak için, işte hem klasik hem de patlama trendinin bir özeti:

Bu tip bir tavan, bir odayı, bütün domuza gitmeden cazip hale getirmenin kusursuz bir yoludur. Ev sahipleri, alanı boğmadan boyut kattığı için beyaz bir tavan üzerinde beyaz bırakmayı seçebilirler. Ancak, dışarı fırlamak istiyorsanız, gözleri hemen yukarı çekmek için çeşitli renkler, şekiller, dokular ve aydınlatma seçenekleri arasından seçim yapabilirsiniz. Bu, küçük bir alandan veya dekor açısından fazla bir şey yapmayan bir alandan dikkati dağıtmak için harika bir numara.

Katmanlar, tamamen kişiselleştirilmiş bir tavan oluşturmak için zaten çok yönlü bir ortamla denemeler yapmanın harika bir yoludur. Daha büyük odalarda, tavanın ortasındaki çok katmanlı bir tavan, drama ve ihtişam hissi yaratırken, kenarlara yakın yerleştirilmiş olanlar, alanı daha geniş gösterme olasılığı daha yüksektir. Çok katmanlı bir tavan ayrıca aydınlatma, renk ve şekil tabanlı deneyler için yeni yollar açar, bu nedenle yaratıcı kaslarınızı esnetmekten korkmayın!

Asma Tavan Şekilleri

Asma tavanlarda kullanılan POP, hemen hemen her türlü tavan tasarımı için mükemmel olmasını sağlayan kalıplanabilir özellikleriyle bilinir. Bununla birlikte, şekillendirilebilen ve özelleştirilebilen başka asma tavan malzemeleri de vardır. En popüler asma tavan şekillerinden bazılarına göz atın:

Kutu tavanı

Bu tasarım, onlara bağlı kutulu ve gömme ışıklarla katmanlı bir tavana sahiptir.

Çevresel tavan

Bu minimal tasarım, odanın köşeleri boyunca uzanır ve alçak tavanlı evler için mükemmeldir. Bu tasarımda avize veya sarkıt lambalar için de yer bulabilirsiniz.

Geometrik tasarım

Bu tasarım, bir araya getirilen her parça için asma paneller gerektirir. Odaya şık bir hava katan modern bir tasarımdır.

Karmaşık kafes

Asma tavana bir kafes yerleştirmek, açık alana ince bir sınır sağlar ve bir odanın estetiğine katkıda bulunur.

Ahşap çıtalar

Ahşap asma tavanlar, ev sahipleri arasında pahalı olsa da favori bir seçenektir. Aynı zamanda en iyi yalıtımlı tavan seçeneklerinden biridir.

Asma Tavanın Artıları ve Eksileri

Bir tavan kurup kurmama konusunda hala kararsızsanız, karar vermenize yardımcı olacak birkaç artı ve eksileri burada bulabilirsiniz:

Asma Tavanın Avantajları

 • Harika akustik: Orijinal tavana ek bir katman eklemek, daha iyi akustik oluşturarak oturma odaları, ev sineması ve AV odaları için mükemmel bir tasarım uygulaması haline getirir.
 • Kabloları gizler: Asma tavan, kabloları ve boruları gizlemek için mükemmel bir yerdir. Asma tavan, gömülü veya gizli aydınlatma ile de donatılabilir.
 • Yüksek tavanları alçaltır: Bir odadaki mobilyaları gölgede bırakan yüksek dikey alan için, oranları eski haline getirmek için bir asma tavan takmayı düşünebilirsiniz.
 • Odayı yalıtır: Ülkenin daha soğuk bölgelerindeki evler için bu, ek bir yalıtım odası avantajı sunar. Ek katman, kendisi ile orijinal katman arasında havayı hapseden ve odayı soğutan bir boşluk oluşturur. Ayrıca klimaların çalışmasını optimize eder. Çünkü kare görüntüleri serinletir ve enerji faturalarını düşürür.

Asma Tavanın Dezavantajları

 • Kurulum uzmanlardan hassasiyet gerektirir: Asma tavan tasarım, hesaplama ve kurulumda hassasiyet gerektirir ve yalnızca uzmanlar tarafından yerleştirilmelidir.
 • Alçak tavanlı odalar için uygun değildir: Orijinal duvardan en az 8 inç uzakta olması gerekir. Bu nedenle, tavan yüksekliğinin her zaman 11 fit veya daha yüksek olması önerilir. Kompakt evler için odanın bir köşesindeki kısmi tavan hile yapabilir.

Asma Tavan Nereye Kurulur

Evinizde tavanı nereye kurabileceğiniz konusunda gerçekten bir sınır yoktur, ancak popüler seçenekler şunlardır:

1.Oturma Odası

Bu, büyük bir giriş sağlar ve anında mevcut dikey alan miktarına işaret ederek, odanın olduğundan daha büyük veya oldukça doğru görünmesini sağlar.

2. yatak odası

Bir yatağın üzerine asılan bir tavan veya zemin ile duvar arasındaki dikey uzunluk, bir yatak odasının sahip olması gereken konfor ve rahatlıktan ödün vermeden odaya drama katmanın çarpıcı bir yoludur.

3. Çocuk Odası

Pembeler ve mavilerle güvenli oynamak yerine, tüm rengi alıp tavan şeklinde atmayı düşünün. Bu, tasarım açısından mekânla bağlantı kurarken odayı potansiyel olarak tehlikeli dekor öğelerinden ve mobilyalardan uzak tutar.

4. Mutfak

Güvenli oyuncular için değil, mutfakta asma tavan, stil eklemenin kesin bir yoludur. Görev odaklı bir alanı sıra dışı tasarım için puan alan bir alana dönüştürür. Sadece şık görünmekle kalmaz, aynı zamanda duvar veya tezgâh alanı kullanmadan ek aydınlatma sağlar.

5. Yemek Odası

Ev sahiplerinin yemek odalarında bu tasarımları tercih etmesinin bir nedeni var. Tavanın alçaltılması, yemek deneyimini çok daha kişisel ve keyifli hale getiren rahat bir atmosfer yaratır. Çoğu durumda tavan, odadaki tasarımın devamını sağlamak için yemek masasının malzemesini taklit eder! Yukarıdaki görüntü, ahşap gibi görünecek ve masif ahşap yemek masasına uyacak şekilde boyanmış bir alçıpan tavana sahiptir.

Evimin asma tavana ihtiyacı var mı?

Tercihlerinize bağlıdır. Estetik çekiciliğinin yanı sıra asma tavanlar, akustiği iyileştiren, göze hoş gelmeyen kablo ve boruları kapatan, klima kanalları etrafında tasarlanabilen ve elektrik tüketimini azaltan fonksiyonel özelliklerdir. Ayrıca yangına ve neme dayanıklı tasarımları da tercih edebilirsiniz.

Ne kadar sürerler?

Yüksek kaliteli POP ve alçıtaşı ile özel olarak tasarlanıp yapılan bu asma tavanlar uzun ömürlüdür. Normal koşullarda 20 yıldan fazla.

Geleneksel ışıklardan nasıl daha iyi?

Tüp lambalar, ampuller ve ray lambaları ile karşılaştırıldığında, uzun vadede maliyet ve enerji açısından verimlidirler. Işığı daha geniş bir alana yansıtma ve yayma yetenekleri, onları ray lambaları ve tüp ışıkları gibi odaklanmış aydınlatmadan daha verimli hale getirir.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.