Tavan Panelleri

Tavan Panelleri, Tavan Paneli

Son yıllarda, çeşitli tasarımların dekoratif panelleri ile tavan dekorasyonu giderek daha fazla popülerlik kazanıyor. Ana neden, tabanın yüzeyini düzeltmeye, sıvaya ve macunlamaya gerek olmaması ve sonuçta bu çalışmaların sadece çok zaman alması değil, aynı zamanda çok para almasıdır. Dekoratif paneller çok estetik açıdan hoş, oldukça güçlü ve dayanıklı ve aynı zamanda kurulumu son derece kolaydır, bu da bir günde tam anlamıyla bağımsız olarak yapılabilir. Çözülmesi gereken ilk görev, çeşitli tekliflerde kaybolmamak ve doğru malzeme seçimini yapmak değildir. Ana soru tavan panellerinin nasıl seçileceği. Paneller hangi malzemelerdir, hangi boyutlarda, hangi tavan sistemleri tasarımları için tasarlanmıştır - tüm bunlar son derece önemlidir ve nihai seçimi belirler.

TAVAN PANELİ Hakkında Hiç Bilmediğiniz İlginç Gerçekler

Evinizin veya ofisinizin güzelliğini geliştirmek mi istiyorsunuz? O zaman tavan panelleri uygulanacak en iyi ve en eğilim seçeneklerden biridir. Tavan panelleri veya tavan plakaları, tavanları kaplamak için kullanılan hafif yapı malzemeleridir. Tavana çekici bir görünüm verir ve evin estetiğini ve akustiğini özgün bir şekilde geliştirir. Zaman geçtikçe, tavan panelleri de evrimsel tekniklerle meşgul oluyor. Aslında, Baffle tavan, ses emme panelleri, kelimenin tam anlamıyla olağanüstü yenilikçi çözümlerdir.

Ancak, bu güzel tavan panellerini yerinize monte etme havasındaysanız, tavan panelleriyle ilgili şu ilginç gerçekleri gözden geçirmelisiniz:

Hafif

Tavan panelleri, plastik, metal, fiberglas, mineral elyaf, ahşap elyaf, vinil kaplı alçı ve hatta mantar ve diğer çeşitli hafif malzemelerden yapıldığı için hafiftir. Hafif panellerin montajı kolaydır ve iç mekânları herhangi bir rahatsızlık olmadan dönüştürmek ve gençleştirmek için gerekli temel unsurları uygulamaya yardımcı olur. Bu yüzden bir dahaki sefere bu panelleri almaya gittiğinizde ağır olanları almadığınızdan emin olun.

Son Derece Dayanıklı

Tavan panellerinin dayanıklılığını sorgulamayın. Kaliteli paneller son derece dayanıklıdır ve ömür boyu size eşlik eder. Aynı zamanda, panellerin dayanıklılığını da belirleyen bileşenlerin, malzemelerin ve yapı sistemlerinin seçimi, bütünleşme ve uygulaması konusundaki kararlarınıza bağlıdır. Kaliteli tavan panelleri alüminyum, bakır, PVC veya toz veya kalay kaplı çelikten ve diğer çeşitli sabit ve boyutsal olarak tutarlı maddelerden oluşur. Bu malzemeler daha güçlü ve daha optimize edilmiş performans, estetik, tüketici çekiciliği, inşa edilebilirlik ve kod uyumluluğu sunar. Materyalisttik özellikler aynı zamanda bu panellerin darbe direncini, aşınma ve çizilme direncini, kimyasal direncini ve üstün korozyon direncini belirler. Akustik Ahşap Baffle de tercih edebilirsiniz Türkiye, istikrarlı özellikleri nedeniyle.

Yangına dayanıklı

Tavan panelleri yangına dayanıklıdır. Böylece evler, okullar, hastaneler, tiyatrolar vb. İçin mükemmel bir seçenek olarak güzellik ve stant ile güvenlik sağlarlar. Bununla birlikte, herhangi bir tavan paneli satın almadan önce yangın derecelerine bakmanız tavsiye edilir. Temel olarak, PVC karolar daha avantajlıdır ve yangın derecesine de sahiptir.

Yenilikçi

Tavan panelleri günümüzde en yenilikçi tasarım çözümleridir. Ve en çekici yanı, akustik için de birinci sınıf çözümler sunmalarıdır. Akustik metal baffle tavan sistemleri, tavan panellerinin ihtişamına olağanüstü bir katkı sağlar ve sert maddelerden gelen ses yankılanmasını ideal olarak kontrol eder. Endüstriyel ve ticari alanlarda oldukça talep görmektedirler. Bu dekoratif tavan karoları, mimari ve tasarım açısından kaçınılmaz çok işlevli bir çözüm işlevi görür.

Yalıtım kapasitesi

Tavan panelleri, dört duvarlı bölgeleriniz için de harika bir yalıtkan görevi görür. Bu bağlamda, Akustik cam elyaf tavan panelleri, darbeye dayanıklı, aşınmaya ve çizilmeye karşı dayanıklı, kimyasallara dayanıklı ve üstün korozyon direncine sahip oldukları için bazı özel sözü hak etmektedir.

İyi! Artık tavan panelleri hakkında güzel bir fikriniz var. Yine de, en iyi akustik tavan karolarını satın almak için hangi firmanın seçilmesi gerektiğine dair bir şüpheniz var. Burada Prolad, en iyi tavan, akustik ve duvar kaplama çözümlerini sağlamada daha yüksek uzmanlığa sahip özel bir sözü hak ediyor.

Tavan Panel Çeşitleri

Tavan panelleri çeşitli özelliklere göre, örneğin montaj yöntemine, imalat malzemesine, boyut ve şekle ve bağlantı elemanlarının varlığına ve yokluğuna göre farklı kategorilere ayrılır. Gerekli panellerin seçimi, askıya alınmış bir yapı olup olmadığını veya sadece tabana yapıştırarak ne tür bir bağlantı elemanı kullanacağınızı belirleyerek başlamalıdır.

Kurulum yöntemine göre, tavan panelleri :

 • Kaset tavan panelleri . Genellikle 600x600 mm'lik standart boyutlara sahiptirler ve asma bir yapının çerçevesine sığarlar. Bunlar, pazarımızın en yaygın olan Armstrong tavan panellerini içerir.
 • Lamel tavanlar için paneller . Bunlar birbirine ve asılı bir yapıya tutturulmuş uzun ve dar alüminyum veya plastik şeritlerdir.
 • 3 ila 400 mm arasında çeşitli genişliklerde dil ve oluk sistemine sahip paneller birbirine bağlıdır. Her iki raya da tutturulabilir ve tavan yüzeyine basitçe yapıştırılabilirler.
 • Çeşitli boyutlarda paneller, köpük, yapıştırılabilir tabanına. Bunlar kare polistiren fayanslar olabilir veya 300 mm genişliğinde ve 1 ila 3 m uzunluğunda paneller olabilir.

Tavan panellerinin seçimi, kurulum yöntemine bağlı olarak, ne tür bir yapıya sahip olmak istediğinize göre belirlenir. Tavan çok alçaksa ve tavandaki iletişimi gizlemeyi planlamıyorsanız, tabana yapışmaya yetecek panelleri seçin. Odanın yüksekliği izin veriyorsa, kaset veya raf tavanları seçeneğini göz önünde bulundurun.

Tavan panelleri hangi malzemelerden yapılmıştır :

 • Alüminyum . Kaset tavanlar ve raflar için.
 • Mineral elyaf (bazalt). Raylara takılabilen ve basitçe yapıştırılabilen kaset akışları ve paneller için.
 • Fiberglas.
 • Plastik (PVC). Tüm tavan yapıları için.
 • MDF . Kaset tavanlar, çıtalı tavanlar ve kasaya bağlı paneller için.
 • Cam - silikat ve akrilik. Kaset tavanlar için.
 • trafor. Paneller tavana yapıştırılmış.
 • LED paneller. Kaset tavanlar için - LED arka aydınlatmalı paneller.
 • Kızılötesi ısıtma tavan panelleri . Sadece dekoratif elemanlar olarak değil, aynı zamanda odayı ısıtmak ve soğutmak için de kullanılırlar.
 • Yumuşak sunta . Bağlayıcılar ve reçineler eklenmeden sadece çam talaşı ve liflerinden oluşan benzersiz bir malzeme. Kaset tavanlar için, kasaya tutturulmuş ve yapıştırılmış paneller.
 • Alçıpan .
 • Bir ağaç .

Geleneksel dekoratif panellerin yanı sıra, olağanüstü nem emme özelliklerine sahip, neme dayanıklı, yüksek nemli odalarda kullanılmak üzere tasarlanmış akustik paneller, ısı yalıtımı, ısıtma panelleri, aydınlatma panelleri, daha iyi havalandırma için delikli paneller ve diğerleri vardır. Ne tür tavan panellerine daha yakından bakalım.

Taşyünü tavan panelleri

Taşyünü asma tavanları, dekoratif panellerin yerleştirildiği hücrelerde uzunlamasına ve enine kılavuzların bir çerçevesidir. Armstrong asma tavan sistemleri ülkemizde o kadar popülerdir ki, diğer üreticilerin panelleriyle bile her yerde kullanılırlar. Boyutlar birleştirildiği için bu çok uygundur.

Armstrong Tavan Panelleri - Özellikler :

 • Boyutlar 600x600 mm veya 600x1200 mm.
 • Panellerin kalınlığı 8 - 25 mm'dir.
 • + 29 ° C sıcaklıkta nem direnci farklı modellerde% 90 veya daha fazladır.
 • % 80 veya daha fazla ışık yansıması.
 • Panellerin kenarları 3 tiptir: Düz kenarlı pano - paneller, 15 ve 24 mm profilden çerçeve hücrelerine monte edilir. Tegular - kenarlar geniş bir adım şeklinde, panel 24 mm profilinin kenarlarının altına düşüyormuş gibi. MicroLook - dar bir adım şeklinde kenarlar.

Mineral fiber paneller

Armstrong tavan panelleri özel bir şekilde işlenmiş taş yünden yapılmıştır. Islak kalıplama yöntemi kullanılır, mineral liflere kil, perlit ve çeşitli bağlayıcılar - lateks, nişasta, alçı ve işlenmiş atık kağıt eklenir. Yüzey birkaç kat halinde istenen renkte boyanır. Bu tür panellerin ana avantajı, çarpıcı ses yalıtımı özelliğidir. Lateks daha fazla kullanılan paneller neme dayanıklıdır ve banyoya kurulum için uygundur.

Baykal tavan paneli , halka açık yerlerde ve belediye binalarında - tren istasyonlarında, ofislerde ve diğer kurumlarda kurulum için tasarlanmış bir ekonomi sınıfı panel olarak kabul edilir. Boyutları 595x595 mm, kalınlığı 12 mm, Levha kenarı, yansıtma oranı% 80, nem direnci% 70-90, ses yutma katsayısı 0.1'dir. Baykal tavan paneli, yönlendirilmemiş ve konsantre olmayan solucan deliklerine sahip karakteristik beyaz kabartmalı bir yüzeye sahiptir. Bu tür bir panelin Çin'de büyük miktarlarda kopyalanacağı kadar popüler olduğunu lütfen unutmayın, ancak Çin panelleri daha ince (7-8 mm) ve daha az dayanıklıdır. Baykal panellerinin maliyeti 1.5 cu

Dekoratif tavan paneli Çin'de yapılır. Armstrong ve diğerleri tarafından Avrupa'da üretilen ekonomi sınıfı panellere dışa benzer, ancak aynı zamanda panel kalınlığı daha azdır ve malzeme yoğunluğu daha yüksektir (390-410 kg / m3). Panelin boyutları 600x600 mm, kalınlığı 8 mm, kenarları bile Levha, nem direnci% 70, ışık yansıması% 75, ses emilimi 0.4. Dekoratif panelin ön yüzeyi, yönsüz solucan delikleri ve açık deliklerle beyazdır.

Rockfon Artic tavan paneli, Rockwool mineral fiberden Rockfon tarafından Danimarka'da üretilmiştir ve fiberglas, istenen renge boyanmış ön tarafa yapıştırılmıştır. Bu üretim teknolojisi, akustik özellikleri, yangın direncini ve nem direncini başarıyla birleştirmenizi sağlar. Panellerin boyutları 600x600 mm, kalınlığı 15 mm, kenarları düz, ışık yansıtma oranı% 81.5, düşük yoğunluklu 90 g / m3. Rockfon panellerinin nem direnci% 100'dür, bu da ıslakken bile panellerin deforme olmadığı anlamına gelir. Ayrıca, paneller küf ve mantarlardan korkmaz. Bu özellikleri nedeniyle Rockfon tavan panelleri çeşitli kurumlara, ofislere, ticaret katlarına, sınıflara ve işyerine monte edilebilir.

Armstrong Oasis tavan paneli (Büyük Britanya), ön tarafın pürüzlü olmadan pürüzlü bir yüzeyi ile ayırt edilir. Boyutları 600x600 mm, kalınlığı 12 mm, Levha kenarı, nem direnci% 70, ışık yansıması% 80, ses emilimi 0.1 - 0.2'dir. Panelin kumlu pürüzlü yüzeyi, prizmatik mat difüzörlü özel armatürlerle idealdir. Bu nedenle ofislere, restoranlara, kafelere, spor salonlarına, kütüphanelere, kliniklere ve diğer kurumlara kolayca kurulabilirler.

Almanya'da yapılan Filigran tavan paneli , üzerine sığ deliklerin uygulandığı pürüzsüz bir yüzeye sahiptir. Panelin boyutları 600x600 mm, kalınlık 13 mm, nem direnci% 70, ışık yansıması% 80, ses emme 0.65, düz bir kenara sahiptir, maliyeÇıtalı alüminyum tavanlar için tavan panelleri diğerlerinden daha popülerdir, çünkü bu malzeme birçok sorunu çözmenize izin verir, mükemmel performansa sahiptir ve gümüş metalik, krom ve altın dahil olmak üzere herhangi bir renkte boyanabilirti

Çoğu mineral fiber panel aynı fiyat aralığındadır, bu nedenle görünüm tercihlerinize ve ses emilimi gibi teknik özelliklere göre bunları seçmeniz gerekir. Mineral yün tavan panellerinin avantajı, ısı tasarrufu özelliğidir.

Alüminyum Tavan Panelleri

Alüminyum tavan panelleri hem açık sistemli kaset tavanlar hem de kapalı sistemli tavanlar için üretilmektedir. Panellerin ön yüzeyi mat, parlak, bir ayna tabakası (metalize) veya polimer kaplama ile farklı renklerde olabilir. Ayrıca pürüzsüz, pürüzlü, delikli olabilir. Alüminyum panellerin avantajları yangın güvenliği, dayanıklılık (50 yıla kadar), yüksek aşınma direnci, olağanüstü nem direnci ve bakım kolaylığıdır.

Kapalı sistemler için paneller, bunları kılavuz profilinin oluğuna yerleştirmek ve sıkıca oturtmak için kavisli kenarlarla yapılır. Bu tür panellerin tavanı neredeyse sabitleme profillerinin öne çıkmadığı tek bir yüzeye benziyor.

Led Tavan Panelleri

600x600 tavanlar için LED paneller sadece dekoratif bir işlevi yerine getirmekle kalmaz, aynı zamanda armatürlerdir. Panel kasası alüminyum alaşımdan yapılmıştır, kasanın çevresi boyunca özel bir LED lensin ucunda ışık yayan LED'ler vardır. Merceğin arkasında ışık akısını yeniden yönlendiren yansıtıcı bir film vardır ve ek bir difüzör ışığı lambanın tüm yüzeyi boyunca eşit olarak yeniden dağıtır.

Böyle bir panelden gelen ışık, gözleri tahriş edebilecek sürekli titremeden yumuşak, düzgündür. LED paneller, kurulum için fazla yer gerektirmediği ve tüm odanın hacmini görsel olarak artırabildiği için alçak tavanlı odalara monte edilmeye uygundur. Bu tür panellerin boyutları farklıdır: 200x200 mm, 300x300 mm, 600x600 mm ve hatta 240 mm çapında.

Akustik Dekoratif Paneller

Ayrı bir tavan paneli kategorisi yumuşak sunta panellerden ayırt edilebilir. Bu kategorinin önemli bir temsilcisi Isotex tavan dekoratif panelleridir (Finlandiya). Bu tür panellerin boyutları: 300 mm genişliğinde ve 12 mm kalınlığında, uzunluk 1800 mm, 3000, 3600, 4200 mm olabilir. Paneller, her tarafta bir dil ve oluk sistemi ile donatılmıştır, bu nedenle laminat gibi kolay ve hızlı bir şekilde birbirine bağlanırlar.

Knauf tavan panelleri ses yalıtımından yapılmıştır ve folyo kağıdı ile kaplanmıştır. Bu tür plakalar için sadece 4 renk şeması vardır, her biri bir kabartma desenine sahiptir - beyaz sıvalı yüzey, ahşap taklidi, preslenmiş ahşabın taklidi. Knauf tavan panelleri kesinlikle çevre dostudur, çocuk odalarında, hastanelerde ve diğer konutlarda kullanılabilirler, odada sıcaklık, konfor ve ses ve şok seslerini azaltırlar.

Doğrusal Tavanlar için Paneller

Doğrusal tavanlar çerçeveye sabitlenmiş dar uzun panellerdir. Çoğu zaman, bu tür tavanlar için paneller alüminyum, galvanizli çelik ve plastikten yapılır. Her panel, dil ve oluk sisteminin en az iki kenarına sahiptir, bu da tavana monte edilmesini kolaylaştırır.

Alüminyum lamel tavan panelleri

Çıtalı lamel alüminyum tavanlar için tavan panelleri diğerlerinden daha popülerdir, çünkü bu malzeme birçok sorunu çözmenize izin verir, mükemmel performansa sahiptir ve gümüş metalik, krom ve altın dahil olmak üzere herhangi bir renkte boyanabilir.

Lamel tavan panelleri , saygın yabancı üreticilerin analoglarından hiçbir şekilde daha düşük olmayan yüksek kaliteli ürünlerdir. Bu nedenle İstanbul genelinde müşteriler tarafından seçilirler. Panellerin çeşitli dekoratif kaplamaları fabrikada gerçekleştirilir, ön yüzey uluslararası RAL renk tablosundan herhangi bir renkte boyanabilir. Beyaz, krom, altın, mavi, siyah, kırmızı, mat gölgeler ve parlak, imitasyon ahşap, granit, bukalemun, yaşlı bakır - bunların hepsi alüminyum çubuklar için mümkündür.

lamel panelleri sıkı bir şekle, pürüzsüz dikdörtgen kenarlara sahiptir, genişlik farklı 85 mm, 135 mm, 185 mm'dir. Hem kapalı hem de açık tavanlar için paneller vardır.

Kapalı bir sistem, rayların yoğun bir şekilde düzenlenmesini içerir, böylece boşluk kalmaz. İkinci sistem, genişliği 15 mm olan bir ek tarafından kapatılan bir boşluğun varlığını varsayar. Kurulum sırasında kalan yuvalar kesici uçlarla kapatılabilir veya açık bırakılabilir, daha sonra tavan oluklu olacaktır.

Bu paneller, galvanizli çelik veya alüminyumdan yapılmış bir çerçeveye monte edilir. Mukavemet, nem direnci, donma direnci, kurulum kolaylığı, tavan arası boşluğa herhangi bir ekipman kurma yeteneği, mekanik ve kimyasal etkilere karşı direnç - tüm bunlar alüminyum panelleri evrensel hale getirir. Hem konutlara hem de banyolara, mutfaklara ve kamu binalarına monte edilebilirler.

Plastik Tavan Panelleri

PVC tavan panelleri iki versiyonda gelir - çıtalı tavanlar ve kasa üzerine monte edilen paneller için. Alüminyumdan farklı olarak, plastik paneller daha az dayanıklıdır, bu nedenle seçim yaparken takviye maddelerine dikkat etmelisiniz. Birçoğu olmalı ve güçlü olmalılar. Birçok üretici, ürünün maliyetini azaltmak ve ağırlığını azaltmak için takviye kaburga sayısını azaltır, böylece bir sandık olmadan sabitlenebilir, ancak bu çok tartışmalı ve tehlikelidir.

Plastik panellerin sabitleme olukları çeşitli şekillerde gerçekleştirilir. Kesintisiz paneller denilen pürüzsüz kenarlara sahiptir, kurulumdan sonra panellerin bağlantıları neredeyse hiç fark edilmez. Lamel panelleri, aralarında bir astarı andıran bir şey olarak bir kabartma dikişi oluşacak şekilde bağlanır. Bu tip panelin, duvar ve tavan yapıları boyutlarını değiştiren, küçülen ve genişleyen odalara monte edilmesi önerilir. Çiviyi panelin oluğuna kaydırmak, asma tavanın deforme olmadığından emin olmanızı sağlar. Panelleri monte ettikten sonra dikiş, döşeme levhaları arasındaki dikişi düzgün ve küçük hatırlatır.

Plastik tavan panellerinin rengi ve dokusu çok çeşitlidir. Yüzey mat ve parlak, düz ve desenli olabilir. Pahalı paneller doğal malzemeleri taklit eder - kumaş, paspas, deri, ahşap ve kabartma desenine sahip olabilir. Satın alırken, panellerin ön yüzeyini kolayca çizmelisiniz, çünkü kolayca çizilebilir, ezikler, hasarlı laminat ve lekeler.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.