Tavan Ses Yalıtımı

Bir tavandan gelen ses dayanılmaz hale geldiğinde, bir tavanın ses yalıtımı göz önüne alınabilir. Halıları döşeme tahtaları ile kaplamak veya halıları parke zeminler ile değiştirmek için mevcut popülerlik sayesinde, yeni kattan çok daha fazla gürültü üretiliyor.

Darbe gürültüsü, zemin üzerinde ayak sesleri ve zeminde sürüklenen sandalyeler veya etrafta koşan çocuklar tarafından oluşturulan gürültüdür.

Gürültü kontrolü için Kısım E düzenlemelerinden önce inşa edilen eski bir mülkte bu çarpma gürültüsü oluşuyorsa, gürültü doğrudan zemin ve tavandan aşağıdaki odaya iletilir. Ayrıca, yumuşak halılar sert yüzeyli zeminler ile değiştirildiği zaman, odada daha az ses emilimi olduğu için daha fazla hava gürültüsü oluşur. Bu, daha fazla yankı (eko etkisi), odanın içindeki tüm sert yüzeyleri dışarı saran hava gürültüsü ile yaratılır, bu da yaratılan sesin, binanın diğer bölümlerinde daha kolay duyulmasını sağlar. Bu nedenle, daha önce gürültü sıkıntılarını azaltmak için tedavi edilmeyen katlarda, Altta yaşayan herkes, aniden zeminin sert bir yüzeye dönüştüğü zaman, havadaki gürültünün daha yüksek derecelerde olduğunun da farkında olacaktır. Ne tür bir yüzey olduğu ve fayans, laminat parke, mühendislik ahşap döşeme veya basitçe soyulmuş ve maruz bırakılan orijinal döşeme tahtaları olabilir.

Bütün bunlar, altında yaşayan herkes için kötü bir haberdir ve eğer halı döşemelere geri dönmek için yukarıdaki sahipleri veya kiracıları ikna edemedikleri takdirde, tek başvuruları kendi tavanlarının sesini iyileştirmeyi göz önünde bulundurmayı düşünmektir ve ne yapılabilir? mevcut olan yükseklik ve zaten takılı tavan tipi.

Ama önce, hangi tipte bir tavanın mevcut olduğu tespit edilmelidir. Orijinal torna ve alçı tavan ise, bu genellikle zaman içinde kararsız hale gelir, böylece yapılacak ilk şey, tavanı sabitlemek için yüksek yoğunluklu akustik alçı levha tabakası oluşturmaktır. Alçı levha tavanlarından akustik olarak daha verimli oldukları için torna ve alçı tavanları çıkarmak her zaman bir hatadır, böylece bir alçı levha katmanı da daha fazla gürültüyü engelleyen bir kütle ekleyecektir.

Şimdi, bir tavanın ses yalıtımını ilk önce en verimli çözümle geliştirirken dikkate alınabilecek çeşitli seçenekleri açıklamaya devam edeceğiz.

1. İlk olarak hangi yüksekliğin mevcut olduğunu düşünmemiz gerekiyor çünkü daha fazla yükseklikten daha verimli bir şekilde kaybolabilecek olan tavanda herhangi bir ses geçirmezlik yükseltmesi yapılacaktır. Viktorya dönemi özellikleri genellikle çok fazla yüksekliğe sahiptir, bu nedenle pencerelerin üzerinde yeterli alan varsa, o zaman en iyi çözüm orijinalin altında bağımsız bir asma tavan kurmak olacaktır. (Bu çözüm, aynı zamanda ısıtmak için odada daha az yer olacağından, ısıtma faturalarında da tasarruf sağlayacaktır).

Şimdi hangi asma tavan tipi kurulabilir? Yeterli yükseklik varsa, o zaman yeterince büyüklükte olan ahşap kirişler, duvar tavanlarında, mevcut tavanın alt kısmından en az 25 mm aşağıya kadar kirişlerin üst kısımları ile monte edilebilir ve desteklenebilir. Özellikle uzun açıklıklar ile, kirişlerin ortası, yukarıdaki yapısal tavandan korunan tel askılarla desteklenebilir, ancak sabitleme tavanının yapısal kirişe sabitlenmesini sağladığınızdan emin olun. Şimdi geriye kalan her şey , tel örgü ile desteklenen yeni kirişler arasına 100 mm AMW tipi akustik mineral yüneklemek ve sonra kirişlerin alt kenarına 30 mm (2 x 15 mm) yüksek yoğunluklu akustik alçı levhaya vidalamaktır .

2. Bağımsız kirişlerin montajı için yeterli yükseklik yoksa, başka bir sistemi gibi ince bir metal askıya alınmış çerçeve monte etmektir. Bu, yukarıdaki yapısal tavana doğrudan sabitlenen ve mevcut herhangi bir yüksekliğe uyacak şekilde ayarlanabilir olma avantajına sahip bir metal iskelettir. İnce metal yatay bölümler, kendileriyle aynı derecede ses iletimini mümkün kılmamakta ve böylece doğrudan tavana ses yalıtımı eklemekten daha verimlidir.

Çerçeve monte edildikten sonra, çerçevenin iç kısmına 100 mm AMW100 takın ve çerçevenin desteklemesi çok kolay. Daha sonra 30 mm yüksek yoğunluklu alçı levhayı bölüm 1'de tarif edilen şekilde vidalayın.

3. Metal çerçeve sistemini bile göz önünde bulunduracak kadar yüksek bir yükseklik olmadığı zaman, bir sonraki en iyi şey, 450mm merkezlerde tavanın alt tarafına 50 mm'lik çıtaları sıkıştırmaktır. Bir sonraki abajurlar arasında tavana AMW akustik mineral yün 50mm tutkal . Şimdi bilmeniz gereken en iyi ses sağlama sonuçları, tavan zeminden yerden ayrıldığında ve bu sistemle, Esnek Çubuklarla elde edilir.400 mm merkezlerde çubuklar arasında vidalanmalıdır. Esnek Çubuklar, alçı levha tavanı destekleyen, ancak daha önce tarif edilen ince çelik MF tipi çerçevede olduğu gibi, 15 mm derinliğinde ince bir metal ayırma sistemidir. Çubuklar monte edildikten sonra, iki kat daha 15 mm akustik alçı levhaya vidalayın, ancak vidaları sabitlemeyeceğinizden emin olun, böylelikle destekleme çubuklarına kısa devre yaparlar, çünkü bu, verimlerini düşürür. Alçı levhayı sabitleyen tüm vidalar, keçelerden uzak olmalıdır.

4. Mevcut tavan sadece normal alçı levha olduğu ve torna ve sıva olmadığı sürece , alçı levhanın çıkarılması ve esnek çubukların 400 mm merkezlerde kirişlerin alt tarafına sabitlenmesidir. AMW100 akustik mineral yünü 100 mm daha sonra kirişler arasında gevşek bir şekilde takılabilir ve çubukların üstüne oturur. Bitirmek için, 30 mm akustik alçı levha çubuklara vidalanmalı ve vidaların destek kirişlerine kısa devre olmadığından emin olunmalıdır.

5. Tavanın sökülmesi istenmiyorsa ve metal çerçeve sistemini bile dikkate almak için yeterli yükseklik yoksa, duvarlar için ince bir ses yalıtımı sistemi olarak tasarlanan QuietPanels'ımız , doğrudan tavanın alt tarafına vidalanabilir. Bunlar 27,5 mm kalınlığında olup , yeni alçıpan tavanı mevcut olandan ayıranses yalıtımı zeminleri için QuietFloor Plus'ımıza benzer bir ses bariyeri sistemi içermektedir .

Bu sistem mümkün ya da istenmediği olduğunda 6., başka bir seçenek eden 1 mm yapıştırılması olmaktadır SoundBlocker Membranı için daha sonra tavana olarak vidalayın 15 mm akustik alçı levhalar. Bununla birlikte, bu, tavandaki gürültüyü azaltmak için mevcut en ince çözüm olduğu için, aynı zamanda en az verimli olacağı, ancak yine de onsuz olacağından daha iyi olacağı takdir edilmelidir.

Herhangi bir tavanın ses yalıtımı yükseltilirken, deliklerin tavana gömülmemesi için tavana kesilmemesi kesinlikle gereklidir, çünkü bunlar ses yalıtımı verimliliğini önemli ölçüde azaltacaktır. Ankastre tavan lambaları hala gerekli ise, akustik davlumbazlar , deliği telafi eden akustik davlumbazlarımızla birlikte kullanılabilir . Kablo döşeli yüzeye monte edilen aydınlatma için delikler akustik sızdırmazlık maddesi ile kapatılmalıdır.

Sağladığımız tüm ses yalıtım malzemelerinin kurulum talimatlarımıza bir bağlantısı, web sitemizdeki her ürün sayfasının sağ tarafında bulunabilir.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.