Tavan Strafor

Strafor Tavan

Tavanı bitirmek için ekonomik ve hızlı bir seçenek köpük plakaların montajıdır. Hayal gücünü göstermeyi mümkün kılan bu malzemenin birçok türü vardır. Figürlü elemanlar ve hatta köpükten çok katmanlı bir tavan yapabilirsiniz. Uzmanların yardımına başvurmadan hepsini kendiniz yapmak kolaydır.

Maddenin Artıları ve Eksileri

Strafor, kurulum sırasında tespit edilen birçok olumlu özelliğe sahiptir:

 • Çok hafif;
 • Sorunsuz işlenmiş;
 • Odadaki ses yalıtımını iyileştirmeye yardımcı olur;
 • ısı tasarrufu özelliklerine sahiptir;
 • Ucuzdur;
 • iyi işlemeye kendini verir: renklendirme, vb.

Köpüğün birkaç eksikliği vardır, malzemenin uzun süre güneş ışığına maruz kalmasıyla sararır. Kırılgandır ve dikkatsizce kullanıldığında kırılır.

Tavan strafor kaplama

Tavan strafor montajı sırasında ciddi bir sorun yoktur. Ana şey, tavan yüzeyini düzgün bir şekilde hazırlamak ve yapıştırıcıyı seçmektir. Plakaların montajı için aktif kimyasallar içeren kompozisyonlar kullanılır.

Plakanın yapıştırılması işlemindeki tutkal kenarlarda çıkıntı yapabilir. Plakalar arasındaki derzleri kapatmak için kullanılabilir. Dekoratif süpürgelik- bitirme macunu yardımıyla monte edilen tavan tasarımının vazgeçilmez bir unsurudur.

Yüzey hazırlığı

Bu işlem tavanın kirden, biriken tozdan ve eski kaplamaların kalıntılarından temizlenmesinden oluşur. En iyi sonuçlar için tüm gürültüyü dikkatlice çıkarın. Ardından uçağı özel bir sıvı ile doldurun ve kurumaya bırakın. Asma tavan alçıpandan yapılmışsa, o zaman eşittir ve karo sorunsuz bir şekilde yapışacaktır.

Strafor tavan önceden derlenmiş bir şemaya göre tutturulur: çapraz, simetrik veya ters olarak, birkaç bitişik plakayı yarım uzunlukta birleştirir.

Yükleme prosedürü

Tavan strafor montajı çapraz olarak yapılırsa, çalışma odanın ortasından veya pencereden başlar. Plakalar sırayla yapıştırılır, şu anda dikkatle izlemek önemlidir, böylece aralarında boşluk oluşmaz ve genel olarak köpük düz bir çizgide sapma olmadan düzenli, simetrik bir desene sahiptir.

Hacimsel bileşimler, büyük kalınlık ve ebattaki plakalar kullanılarak gerçekleştirilir. Çerçeve üzerindeki çok katmanlı yapıların görünümünden daha düşük değildirler, ancak daha hızlı ve daha kolaydır. Bunu yapmak için, kıvırcık elemanlar köpükten kesilir ve örtüşmeye yapıştırılır. Bu tür çalışmalar, sadece tasarımda değil, aynı zamanda kullanılan yapıştırıcıda da fayanslı versiyondan farklıdır. Daha güçlü olmalı. Çeşitli malzemeleri sıkıca bağlayan uygun sıvı çiviler.

Kesilen parçaları yapıştırmadan önce, derin bir penetrasyon astarı ile muamele edilir. Daha sonra plakalar daha fazla işlem gerektirir. Sıva filesi yüzeylerine yapıştırılır, böylece çatlaklar daha sonra ortaya çıkmaz. Bundan sonra, başlangıç ​​macunu ile kaplanır ve kuruduktan sonra pürüzsüz bir yüzeye öğütülür.

Pürüzsüz ve pürüzsüz polistiren, ince bir son kat macun tabakası ile işlenir, tekrar özel bir aletle zımparalanır, astarlanır, kurumasına ve boyanmasına izin verilir. Bu, fazla çaba harcamadan tavanda hacimsel figürler yaratır. Bir çerçeve üretmek gerekli değildir; ayrıca alçı levha satın almanız ve kullanmanız gerekmeyecektir.

Strafor tavan türleri

Bu yapı malzemesi üretim yöntemlerinde farklılık gösterir. Preslenmiş plaka polistiren şeritlerden damgalanarak yapılır. Bitmiş ürün 6-8 mm kalınlığa sahiptir.

Ekstrüde plakalar bir polistiren şeritten preslenerek yapılır. Elemanların kalınlığı 2.5-3 mm'dir. Yüzey pürüzsüz ve parlaktır. Plakalara farklı bir yapı verilir: mermer, kesilmiş ahşap ve diğer doğal malzemelere benzer. Bu fotoğrafta açıkça görülebilir.

Enjeksiyon plakası, başlangıç ​​malzemesinin sinterlendiği yöntemle yapılır. Ürün, 9-14 mm kalınlığında derin bir desenle doğru formda elde edilir.

Tavan Strafor Döşeme seçimi

Yapı malzemesi satın alırken, ürünün geometrik parametrelerine dikkat edin. Bunlar kareler ise, açılar aynı olmalı ve 90 ° 'ye eşit olmalıdır. Bu konuda sapmalar varsa, dikişler düzensiz olacaktır.

İyi bir plakanın kenarları yoğundur, parçalanmaz ve taneler kalibrede eşittir. Yüksek kaliteli köpük- küçük taneli. Ağırlığının altında, sobayı köşelerden birinde ağırlıkla tutarsanız parçalanmaz. Üzerinde çizim net, parlak ve kusursuz. En ufak bir diş hemen fark edilir.

Dikkat! Kaliteyi kontrol etmek kolaydır. Karoyu kenarından tutun ve sallayın. Malzeme kalitesi düşükse kırılacaktır.

Strafor tavan ve tutkal sayısının hesaplanması

Plaka tipi fiziksel parametrelere ve görünüme göre seçildikten sonra, bitirme için gerekli malzeme miktarı belirlenir. Köşeleri kesmeye veya yanlışlıkla kırılmış köşelere izin verirseniz, %15 daha fazla alın. Yüzey alanını bulmak için uzunluk genişlik ile çarpılır.

Tavan Strafor, 50x50 cm'lik yan çizgilerin boyutları ile satışa sunulmakta, hatalar varsa, bitirirken dikişlerde boşluklar oluşacaktır. Bu nüansı dikkate almak önemlidir.

Sıvı tırnaklar fayansları iyi tutkallamanızı sağlar. Para biriktirme arzusu varsa, kauçuk esaslı tutkal satın almak daha iyidir. Tüketimi sıvı tırnaklardan daha düşüktür. Ancak plakanın sıkıca sabitlenmesi için, yapıştırıcıyı kurutmak için uyguladıktan sonra biraz zaman vermeniz gerekir.

Moment ve Titan gibi yapıştırıcılar iyi kavrar ve plakayı herhangi bir yüzeye bağlar ve kuruduktan sonra sıkı tutun. Tavana bağlandıktan sonra, eleman bir süre basılı tutulur.

Montaj Yöntemleri

Plakaların montajını kendi elinizle yapmak için önce işaretleme yapılır. Çapraz olarak yerleştirilmiş köşelerden, iki çizgi merkezden uzatılmış bir iplik ile işaretlenir. Kesişimlerinin yeri kurulumun başlangıç ​​noktasıdır. Bir avize tavana asılırsa, çalışmaya başlamak için bir başlangıç ​​noktası olarak hizmet eder. Telin yanındaki eklem kesilir, her neyse, sonunda, bu yer özel bir camla kapatılacak. Bu fotoğrafta açıkça görülebilir.

Kuruluma duvarın bir tarafından başlayabilir ve yavaş yavaş sırayla döşemeyi döşeyebilirsiniz. Bu hızlı ve kolay bir yöntemdir. Ama incelikler var. İlk sıra, pencerenin değil, kapının yanındaki duvarın yanından başlamak daha iyidir. Bu durumda, plakalar arasındaki boşluklar daha az fark edilir. Plakanın kenarında bulunan süslemenin simetrisini gözlemleyin. Sonuçta, eğer desenler eşleşmezse, bitişin bütünlüğü ve güzelliği bozulur.

Konum seçenekleri

Elemanları düzenlemek için birçok seçenek vardır. Genellikle çapraz veya paralel kullanılır. İlginç efektler elde etmek için stil yöntemleri ve renk şemaları birleştirilir. Öğeler farklı renkler kullanılarak kademeli veya yılan. Kurulum tamamlandıktan sonra, dekoratif süpürgelikler çevre çevresine yerleştirilir. Sıvı tırnaklar veya özel tutkal ile sabitlenirler.

Tavan beyazlatılmışsa, böyle bir yüzeye köpük koymak daha zordur. Bu durumda, yüzey 2-3 kez bir astar ile önceden kaplanır ve kurumaya bırakılır. Ancak o zaman işe koyulun.

İkinci seçenek, badanaları kısmen kazımaktır, bu metal bir ıspatula ile yapılır. Daha sonra, köpük plakanın yanlış tarafına bir tutkal tabakası uygulanır ve tavana bastırılır. İyi düzeltmek için tutmaya değer. İnce bir badana tabakası ile, tutkal kaplama ile emilir ve yakalanır.

Döşeme seçimi yönergeleri

Bütçe onarımları planlanırsa, preslenmiş plakalar alın, fiyatları diğer ürünlerin fiyatlarından daha düşüktür. İstenirse, bu tür plakalar su bazlı boya ile kaplanır. Ancak yüksek nemin olduğu bir banyoda kullanılamazlar, malzeme suyu emecek şekilde yapılır.

Yapmak için kendi ellerinizle asma tavanlar, dikiş olmadan derin bir desenle bir enjeksiyon plakasını kullanmak, bunun üzerinde bir boya uygulayabilirsiniz. Ana dezavantaj yüksek fiyattır.

Tavan Starfor mutfakta veya banyoda kendi ellerinizle yapmak için ekstrüde edilmiş malzeme satın alın. Sonuçta, ılık suya hafif bir deterjan eklerseniz iyi yıkanır.

Araç

Köpüğün tavana kendi elinizle montajını yapmak için aşağıdaki araçlara ihtiyacınız olacaktır.

 • Kırtasiye keskin bıçak;
 • Köşe:
 • İşaretleme için boya kablosu;
 • Merdiven;
 • Rulet;
 • Metal ıspatula.

Kurulum ipuçları

Polistireni tavana yapıştırma teknolojisi karmaşık değildir. Doğru yaklaşımla, herkes bunu yapacak. Ancak, bazı incelikler, bunları biliyorsanız, yanlışlıklardan ve hatalardan kaçınmaya yardımcı olacaktır.

 1. Montajdan önce, malzemeyi kullanmak istediğiniz odada bir süre bırakın.
 2. Renk kombinasyonları eşkenar dörtgen yerleştirilebilir.
 3. Çentiklerin oluşması ve dikişin başıboş kalmaması için sıranın ortasındaki işlemi kesmeyin.
 4. Boşlukları silme fırsatı sadece tutkal kuruduktan sonra ortaya çıkar. Bunun için özel macun veya dolgu macunu kullanılır.
 5. Kuruyana kadar tutkalı hemen ocaktan çıkarın.
 6. Plakayı tavana ellerinizle değil, yükü eşit olarak dağıtmak için eşit bir tahta bloğuyla bastırın.
 7. Yüksek güçlü aydınlatma cihazlarını, köpüğün erimemesi için kaplamadan en az 20 santimetre mesafede kurun.
 8. Her bir parçanın tek bir yöne bakması için yanlış tarafa sapmayacak şekilde küçük bir ok koyun.
 9. Parçaları iki metrelik bir seviye veya kural ile tavana göre hizalayın.

Tek sesli veya çok renkli bir plakanın nasıl yapıştırılacağı hakkında daha fazla bilgi için videodaki ayrıntılı talimatlara bakın:

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.