Tavan Vantilatörleri

Klimaların aksine, tavan vantilatörleri bir odanın sıcaklığını düşürmez veya havadaki nemi gideremez. Ancak, tavan fanları kullanarak ve mümkün olduğunda veya termostatı birkaç derece açarak ve fanın kalanını yapmasını sağlayarak tavan seviyesini yükselterek konfor düzeyinizi artırabilir ve enerji ve paradan tasarruf edebilirsiniz .

Tüketici raporları tavan fanlarını değerlendirmez çünkü geçmiş testlerimizde çoğu tavan fanı düşük ve yüksek hızlarda benzer şekilde performans göstermiştir. Ama bir tavan vantilatörü almayı planlıyorsanız fark yaratan bazı özellikler bulduk.

Tavan vantilatörleri çeşitli stillerde ve bitirir. Geçmişte, en popüler boyutu olan üç boyutlu, 52 inç çaplı fanlar bir dizi test ettik. Daha fazla harcama yapmanın daha iyi bir performans garanti etmediğini gördük, ancak motor kapağı ve bıçakları üzerinde size hayranlık uyandıran sonuçlar aldık. Ayrıca, bir fanın tasarımına bakarak ne kadar gürültülü olacağını da tahmin etmeyi öğrendik. Testlerimizin başka neler ortaya çıkardığı:

Hayranlar enerji tasarrufu sağlar. Yaz için önerilen iç ortam sıcaklığı 78 ° F'dir, ancak bazı kişiler termostatı çok daha soğuk olarak ayarlar. Tavan vantilatörlerine göre Termostatı yükselttiğiniz her bir dereceye göre klima masraflarında yüzde 3 ila 5 tasarruf edebilirsiniz. Çalışmak için çok az maliyeti olan bir tavan fanı kullanmak sizi 4 ° F'a kadar serinletebilir. (Odadan çıktığınızda fanı kapatmayı unutmayın- taraftarlar sizi odaya değil, serinletir.)

Hava akışı ve bıçak şekli önemlidir. Tavan fanının havaya ne kadar iyi hareket ettiğine dair fikir edinmek için kutuda veya üreticinin ya da satıcının web sitesinde bulunan küp bazlarına (CFM) bakın. Daha yüksek bir sayı, daha fazla hava hareketi anlamına gelir, fakat küçük farklardan korkmaz. Testlerimiz, 5.000 ila 5.600 CFM arasında değişen hayranlardan benzer hava hızları gösterdi. En fazla hava akışına sahip fanlar da en fazla gürültüyü yaptı, ancak motor gürültüsü değil, rüzgar gürültüsü ve çırpındı. Ve sırtları, darbelere veya başka bir yüzey dokusuna sahip büyük bıçaklı fanlar için dikkatli olun; Bunlar genellikle pürüzsüz bıçaklı fanlardan daha fazla gürültü yaparlar.

Wobble sabitlenebilir. Fanların çoğunda, dengeleyici kitler bulunur. Bıçak ağırlıklarına ve ağırlıkların nereye yerleştirileceğine karar vermenize yardımcı olan çıkarılabilir klipsler oluşturmak için bıçaklara taktığınız ağırlıkların bir kombinasyonu. Böyle bir kit ile sallananların çoğunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Doğru boyutu seçin. Her ne kadar 52 inçlik fanlar en popüler olsalar da, bu boyut- bir kaç inçlik ver ya da al - 225 ila 400 feet kare olan odalarda en iyi sonuç veriyor. 144 ila 225 fit kare için 42 ila 44 inçlik bir model seçin. Oda büyüklüğünüz sınırda ise daha büyük bir fan tercih edin ve daha yavaş bir hızda çalıştırın, daha sessiz olacak.

Tarzına uygun. Temelden süslüye kadar, tavan hayranları “Kazablanka” nın anılarını geri getirebilir ya da Jetsons benzeri modern bir dokunuşa sahip olabilirler. Motor kapağı cilaları arasında pirinç, bronz ve kalay bulunur. Temel fan kanatları bir kanat şekline sahiptir, ancak varyasyonlar oval ve yaprak şekilleri veya hasır benzeri dokular içerir. Bitirmek kiraz, meşe, akçaağaç ve boyalı bıçakları içerir.

Kurulum gereksinimlerini bilin. Odanın ortasına, zeminden en az 7 fit yükseklikte ve en uygun hava akışı için 8 ila 9 fit arasında bir tavan fanı takın. Genel olarak, bıçak uçları bir duvardan ve perdelerden 24 inçten daha yakın olmamalıdır. Ayrıntılar için üreticinin talimatlarını kontrol edin. Bir fanı bir ışıkla değiştiriyorsanız, tavandaki elektrik kutusunun fanın ağırlığını destekleyebileceğinden emin olun. Emin değil? Kurulum talimatlarını kontrol edin veya bir elektrikçiye başvurun.

Islak / nem oranını kontrol edin. Bir banyoda veya dışarıda bir tavan fanı yerleştiriyorsanız, UL'nin ıslak / nemli derecesini karşılayan bir ürün bulmanız gerekir. Fan kapalı bir odada nemliyse, UL nemli bir derecelendirme için bakın. Fan açık havada bir verandaya yerleştirilecekse, bir UL ıslak derecelendirmesine sahip olanı arayın. Energy Star, bu derecelendirmelere sahip fanların, sızdırmaz neme dayanıklı motorlar, paslanmaya dayanıklı muhafaza, paslanmaz çelik donanım ve tüm hava şartlarına dayanıklı bıçaklar gibi özelliklere sahip olduğunu söylüyor.

Işık Kitleri Hakkında Her Şey

Tavan fanı ışık kitleri üç farklı yoldan gelir: fanın içine entegre edilmiş, satın alma sırasında fanla birlikte verilir veya ayrı olarak satılır. Ayrı olarak satılan ışık kitlerinin birçoğu evrenseldir, yani farklı fan modellerinde kullanılabilirler. Benzer şekilde, çoğu tavan fanı, ışık kiti uyarlanabilir. Bununla birlikte, uyumluluğun sadece aynı kit altında bulunan ışık kitleri ve tavan vantilatörleri arasında olduğu birçok durum vardır.

Yelpazeniz aydınlatma içermiyorsa, Tavan vantilatör sertifikalı bir ışık kiti satın alın. Bu aydınlatma verimli ve uzun ömürlüdür, bu nedenle sık ampul değişimleri yapmak zorunda kalmazsınız. Üç yaygın ışık kiti türü vardır. Dallanmış ve saplı ışık kitleri, aşağı veya yukarı bakabilen teneke veya kürelere sahiptir. Yukarı takım kitleri, muhafazanın üstüne oturur ve daha yumuşak bir ışık veren tavana doğru işaret eder.

Hemen hemen tüm tavan vantilatörleri, doğrudan tavan fanı muhafazasına ya da fanın altına takılabilen çanak aydınlatma kullanır. Kase ve gölge tasarımları açıktan alabaster, kristal veya tiffany'e kadar değişir. Tipik olarak, meraklı cam tasarım, daha pahalı.

Ampuller. Tüm CFL'ler ve LED'ler tavan fanlarında kullanılmak üzere tasarlanmamıştır. Fanınızda kase aydınlatması varsa, kapalı bir armatürde kullanılabilecek bir ampul bulun. Vantilatörünüzde ampulün aşağıya baktığı kutular veya küreler varsa, özellikle tavan fanlarında kullanılmak üzere tasarlanmış ampullere ihtiyacınız olacaktır. Aydınlatmanın enerji kullanımını etkilediğini unutmayın. LED'ler CFL'lerden daha verimlidir ve CFL'ler halojen ampullerden daha verimlidir. Akkorlar en az etkili olanlardır ve aşamalı olarak kaldırılırlar.

Fanı Odaya Eşleştirin

Seçtiğiniz stil, bir mobilya parçası gibi oda dekoruna eklenmelidir. Büyük bir oda gibi çok geniş alanlarda birden fazla fan kullanmak veya evinizin açık bir kat planı varsa, bunu yapmak isteyebilirsiniz.

Yüksek tut. 8 ila 9 fitlik bir fan en uygun hava akışı için en iyisidir, bu nedenle tavanınız daha yüksekse, fanı uygun yükseklikte konumlandırmak için bir downrod kullanın.

Renk ile bağlayın. Yelpazenin bitişini diğer mobilyalar ile koordine etmek, bir odada birlik ve denge oluşturmaya yardımcı olur. Ahşap fan bıçağının rengini zemine eşleştirebilirsiniz. Metal fan kaplamaları kapı tokmağı, dolap donanımı ve hatta mutfak armatürleri ve banyo armatürleri ile koordine edilebilir.

Bunu karış. Eğer bir fan az belirgin hale tavan ile harmanlayarak bir renkte çok basit bir stili seçmek istiyorum. Sıva altı fan, tavana biraz daha kaybolacaktır.

Temiz tut

Tavan vantilatörleri nasıl temizlenir

Kirli fan kanatları havayı verimli bir şekilde hareket ettirmez, bu nedenle tüm ev tipi fanları en az her soğutma sezonunda temizleyin. Toz veya polen ile kaplı tavan vantilatörü, oda etrafındaki rahatsız edici parçacıkları da sersemletebilir. Mutfakta bir fanınız varsa, pişirme yağı bir toz mıknatısı yapabilir. Bu yüzden, özellikle yıl boyunca kullanıyorsanız, fanı temiz tutmak önemlidir. Bunu yapmak bir merdiven, çok amaçlı bir temizleyici ve sadece küçük bir çaba gerektirir.

Döşeme ve mobilyayı örtün. Bir damla bezi veya eski çarşafları yere veya fana yakın veya altındaki tüm mobilyalara yayın. Fanın tam genişliğinin iki katı kadar geniş bir alanı kapatmaya çalışın. Bıçakların üstünü görebilmek için merdiveni konumlandırın. Tüm küreleri çıkarın ve lavaboya el ile yıkayın.

Toz, sonra yıka. Gevşek tozu bir bez veya silgi ile temizleyerek başlayın. Daha sonra, bir bezi veya süngeri çok amaçlı bir temizleyici ile nemlendirin- fan üzerine sıvı püskürtmeyin- ve her bir bıçağı yıkayın. Bıçakları bükebilecek ve fanın düzgün çalışmamasına neden olabilecek ağır basınç uygulamayın. İyice kurulayın; Nemli bıçaklar tozu çeker.

Havalı aletler. Uzun saplı, U şeklinde bir fırça kullanarak fan kanatlarının her iki tarafını da temizleyebilirsiniz; bu özel araç, donanım mağazalarından ve ev merkezlerinden temin edilebilir. Bu araç yok mu? Birkaç temizlik web sitesi, eski bir yastık kılıfını bıçakların birer birer üzerine kaydırarak, ardından tozu ve kiri temizlemek için geri çekmeyi önerir. Tavan fanını temizlemekten nefret ediyorsanız, tozların yapışmasını engelleyebilecek bıçakları balmumu ile ağ dalamayı deneyin.

© 2020, Dek-Mar | Asma Tavan | Taşyünü Tavan | Metal Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.