Tavan Yalıtımı

Tavan Yalıtımı, Tavan İzolasyonu

Odadaki büyük ısı kayıpları ve tavandan esen soğuk hava, uygunsuz veya düşük kaliteli ısı yalıtımının sonucudur. Isıtmalı hava yükseldiğinden tavandaki ısı kaybı% 20'ye ulaşabilir ve kapalı alanda tutabilecek bir engel yoksa, bütçeniz gibi "dışarı üflenir". Tavan izolasyonu önlemleri bir ev inşa aşamasında yapılmalıdır. Ancak bir nedenden dolayı bu gerçekleşmezse veya eski ısı yalıtımı kullanılamaz hale gelirse, tekrar tekrar yapmanız gerekecektir. Tavan yalıtımının yolları nelerdir, belirli bir durumda en iyi nasıl uygulanacağı, hangi malzemelerin kullanılacağı - bunlar, sahipler için ortaya çıkan ana sorulardır. Bu durumda, yalıtımın nemli olmaması, yüzeyde yoğuşma olmaması, küf veya mantar görünmemesi için her şeyi doğru yapmak önemlidir.

Tavan Neden Nasıl Yalıtılmalı

Tavan yalıtımı ile kastedilen nedir? Yukarıdan, tavanın yanından esiyorsa, “tavanı yalıtmak gerekir” diyoruz, ama bununla ne tür eylemler kastediliyor? Aslında, çeşitli teknolojiler vardır ve her bir durumda hangisinin uygun olduğu başlangıç ​​koşullarına bağlıdır.

Özel bir evde, tavan her zaman üst odadan yalıtılır : çatı katı, sonraki kat veya çatı katı olsun. Isı yalıtım malzemesinin zeminin üstüne veya zeminin boşluklarına döşenmesi, iç mekanlarda ısı tutmasını sağlar. Aynı zamanda, yalıtılacak odanın yüksekliği azalmaz, tavanın ek dekorasyonu gerekli değildir ve ayrıca yalıtımı doğrudan başınızın üzerine monte etmek de gerekmez, çünkü sabitlenmesi çok kolay değildir ve parçacıklar oturma odasına nüfuz eder. Ancak en önemli şey, tavanda ve yalıtım malzemesinde meydana gelen işlemlerin odanın ve malzemelerin ısı ve kuruluğunu sağlaması, yoğuşmanın oluşmaması ve yalıtımın ıslanmamasıdır.

Çatı izolasyonu prensibi nedir? En iyi yalıtımın hava olduğu bir sır değildir. Tüm modern ısı yalıtım malzemeleri esasen şu veya bu şekilde hava ile çevrelenmiştir. Fakat hava ısınmak için parayı ödememek için nasıl kullanılabilir? Atalarımız, beşik çatılı ve beşik pencerelerde iki pencerenin bulunduğu son derece soğuk bir tavan arası evler inşa ettiklerinde çok akıllıca davrandılar. İklimimiz bu durumu lehimize yenmemizi sağlıyor. Bir beşik çatı karı iyi tutar, bu da bir ısıtıcıdır. Karla kaplı çatı, ısıyı o kadar iyi korur ki, bahçede -25 ° С olsa bile, tavan arasındaki sıcaklık yaklaşık 0 ° С'dir. Tavan arasında kilitli hava ideal bir yalıtkandır, özellikleri yılın zamanına veya hava durumuna bağlı olarak değişebilir, ızgaralarda pencereleri açıp kapatarak odayı havalandırır. Tavanın zemini her zaman hava ile birlikte gevşek doğal malzemelerle yalıtıldı, bu da ısıtmalı odadaki sıcaklığı +20 - +25 ° С'de tutmayı mümkün kıldı. Zemini tavan arasında yalıtmanın avantajı, malzemenin nemli olmaması, odayı havalandırarak kurutulabilmesidir.

Bu son derece önemlidir! Çatı katının bir ısı yalıtkanı olarak hareket etmesi için, çatı eğimini içeriden yalıtamazsınız. Bu, çatıda karın çözülmesine neden olacak ve çıkıntılarda buz sarkıtları oluşacaktır. Buna ek olarak, yalıtılmış çatı yapısı her zaman muayene ve onarım için açıktır.

Çok katlı bir binanın bir dairesinde, her şey biraz farklı. Üst katın tavanını veya zemini yalıtmak mümkün değildir. Ve üflemeli tavan sorunu çoğunlukla son katın sakinleri arasında ortaya çıkar. Ne yapmalı? Tek seçenek, bu tavsiye edilmese de, odanın içinden yalıtmaktır, ancak başka bir seçenek yoktur.

Tavanı yalıtırken, bu kuralı hatırlamak önemlidir: odadan gelen her bir sonraki kat daha büyük bir buhar iletim kapasitesine sahip olmalıdır.

Aşağıda, çatı katından dışarıdan ve içeriden yalıtım yollarını ayrı ayrı ele alıyoruz.

Dış Tavan Yalıtımı ( Üst odadan)

Tavanın üst odanın yanından yalıtımı, ısı yalıtım malzemesinin tavanın üstüne veya varsa boşluklarına döşenmesi anlamına gelir. Yukarıda belirtildiği gibi, bu özel evlerde ve kır evlerinde yapılır. Yalıtım için malzeme türü ve kurulum teknolojisinin kendisi zeminin ahşap mı yoksa beton mu olduğuna bağlıdır. Kütükler üzerinde ahşap bir zemin olan üst üste gelen kirişler için hafif dolgu malzemeleri veya rulo tipi malzemeler uygundur. Ancak beton bir plakanın yalıtımı için - yoğun paspaslar veya levhaların yanı sıra ağır dolgu malzemeleri.

Talaş Tavan Yalıtımı

Tavanı ısıtmanın en eski ve zamana göre test edilmiş yöntemlerinden biri, talaş ile tavan izolasyonudur. Bazı bölgelerde, hiçbir şey için talaş satın alabilir ya da yakınlarda ahşap varsa ücretsiz olarak alabilirsiniz. Çoğu zaman, şirket talaşın nereye koyacağını bilmiyor, bu yüzden durun ve en azından her yıl alın. Ahşap zeminlerin üzerine talaş doldurmak daha iyidir.

Bu yöntemin tek dezavantajı talaşın yanmasıdır. Bu nedenle talaşla ısınmanın birkaç farklı yolu ortaya çıktı.

Yöntem 1 . Tavanın ahşap zeminindeki tüm çatlakları kil, biraz sıvı ile kaplayın. Üzerine kum serpin. Aniden kil bir yerde çatlarsa, kum derhal boşluğa düşecek ve bütünlük korunacaktır. Talaşları farelerden korumak için, karbür ile karıştırılmış bir sönmüş kireç tabakası ekleyin. Sonraki ana tabaka - talaş. Farklı bölgeler için, bu katmanın kalınlığı farklı olabilir, ancak minimum 150 - 200 mm, optimal 250 - 300 mm'dir. Talaş yanıcı bir malzeme olduğundan, üstüne, özellikle sıcak tesislerin etrafında, örneğin bir baca üzerine ince bir cüruf tabakası serpilir. Üstte hiçbir şey yok. Tahtaları sadece tavan arasında kolayca yürümek için yerleştirebilirsiniz.

Yöntem 2 . Zeminin yüzeyi nemden korunmalıdır. Bu iki şekilde yapılabilir: birincisi - ahşap zemine odanın yanından buhar çıkmasına izin verebilecek bir su yalıtım filmi yerleştirmek için, ikincisi - ilk şekilde olduğu gibi, tüm zemini kil ile lekeleyin. Ardından talaşı çimento ile karıştırmanız gerekir. Bunun için 10 kısım talaş, yaklaşık 1 ila 2 kısım çimento ve 1.5 kısım su alınır. İlk olarak talaş çimento ile karıştırılır, daha sonra su eklenir. Talaş hafifçe ıslanmalı, böylece çimento onlara yapışmalıdır. Elde edilen karışım tavan tabanının üstüne veya taslak tabandaki zemin kirişleri arasında uyuyabilir. 200 mm'lik bir tabaka yeterli olacaktır. Tüm bu işleri ilkbaharda yapmaya başlamak gerekir, böylece yaz boyunca çimentolu talaşın kuruması için zamana sahip olurlar (uzun süre kururlar).

Yöntem 3 . İkinci yol gibi görünüyor. Çimento yerine sadece kil kullanılır.

Yöntem 4 . İlk yol gibi görünüyor. Üstüne cüruf serpemezsin. Talaş, sadece çok sıvı değil kil ile üstüne yayılabilir, böylece içeride derin dökülmez.

Genişletilmiş Kil İle Tavan Yalıtımı

Genişletilmiş kilin oldukça ağır bir malzeme olduğu göz önüne alındığında, ahşap zeminlerle ısınması önerilmez. Ahşap döşemenin düşmesi riski çok fazladır. Genişletilmiş kil beton tavanlarla yalıtılmıştır.

Her şeyden önce, beton zeminin yüzeyi bir buhar bariyeri filmi ile kaplanmalıdır. Bir örtüşme, bantla yapıştırılmış eklemler ile döşenmelidir. Duvarlarda yaklaşık 40-50 cm'lik bir giriş yapılır.Ahşap kirişler ve bir baca da bir buhar bariyeri filmi ile yapıştırılmalıdır.

Daha sonra filmin üzerine buruşuk kil serilir. Ve zaten üstte genişletilmiş kil. Daha iyi ısı yalıtımı için kaba ve ince genişletilmiş kil fraksiyonlarının bir karışımı alınır. Sonra küçük olan boşlukları dolduracak ve dolgu daha homojen hale gelecektir. Soğuk iklimlerde, genişletilmiş kil tabakası 50 cm olmalıdır, bazı kaynaklarda önerilir, 15-20 cm durumu kurtarmaz. Bunun nedeni, kilditin yüksek kaliteli ısı yalıtımı için nadiren kullanıldığı kadar büyük bir tabaka ile kaplanması gerektiğidir.

Genişletilmiş kilin üzerine 50 mm'lik bir tabaka ile hafif bir çimento-kum şap düzenlenmiştir. Çözelti, dolguya derinlemesine dökülmeyecek kadar kalın olmalıdır. Böylece, tavan oldukça güçlü bir zemine sahip olacak ve bir şey depolamak veya bir kazan dairesi olarak kullanılabilir. Büyük bir artı, bu yöntemin tam yangın güvenliği ve çevre dostu olmasıdır.

Kil Tavan Yalıtımı

Kil, kapsamı çeşitli ve çok yönlü olan eski bir yapı malzemesidir. Kilin kendisi ısı yalıtımında kullanılmaz, çünkü etkili ısı yalıtımı için tabakası sadece devasa olmalıdır - 50-80 cm.Ahşap bir tavan bu ağırlığı kaldıramaz ve hatta dolgu dolgusunun kalınlığı bile pratik değildir, modern bir malzeme seçmek daha iyidir.

Bu nedenle, tavanı ısıtmak için kil, talaşlı bir karışımda kullanılır.

İlk olarak, zemin suyun geçmesine izin vermeyen bir buhar bariyeri ile kaplıdır. Ardından, bir kil talaş çözeltisi hazırlayabilirsiniz. Su, içine 4-5 kova kil ilave edilen büyük bir varile dökülür. Daha sonra kil su içinde yoğrulur, böylece su kirlenir ve kil neredeyse çözülür. Daha sonra, karışımın bir kısmı beton mikserine dökülür ve talaşla doldurulur. Karıştırırken bir miktar su eklenir. Sonuç olarak, çözelti ne sıvı ne de kalın olmalıdır.

Daha sonra, elde edilen karışım tavana 150-200 mm'lik bir tabaka ile uygulanır. Yüzey düzleştirilir ve kurumaya bırakılır. Çatlaklar kurudukça ortaya çıkabilir. Sıradan kil ile kaplıdırlar.

Sıcak Tavan Kamışları Yalıtımı

Ahşap evin tavan arasında tavan yalıtımı için mükemmel bir seçenek kamış paspaslarıdır. Sicim veya tel ile bağlanmış modern kamış paspasları, sadece plakaların üstüne istiflenir. 2 kat varsa daha iyidir, ikincisi birinci katın paspaslarının derzleriyle üst üste binerek "soğuk köprüler" kaldırılır. Bu yöntemin dezavantajı yangın tehlikesidir.

Deniz Yosunu Tavan Yalıtımı

Tavanı doğal malzemelerle yalıtmak isteyenler için deniz yosunu uygundur. Kıyı bölgelerinde, bu malzeme pennies için satın alınabilir ve büyük bir istekle başka bir bölgeye teslimat sipariş edebilirsiniz. Deniz yosunundan gelen tuzakların avantajı, farelerin içlerinde başlamaması, buharları yararlı olan ve ayrıca yanmayı desteklemeyen ve sigara içmeyen iyot ve deniz tuzu ile doymuş oldukları için hipoalerjenik ve hatta terapötik olmalarıdır. Alglerde böcekler ve mikroorganizmalar başlamaz.

Deniz yosunu nemden korkmaz, bu nedenle zemini yalıtmaya gerek yoktur. Merdivenler doğrudan zemine veya zemine 200 mm'lik bir tabaka ile döşenir. Yukarıdan hareket kolaylığı için bir zemin donatmak veya tahta döşemek mümkündür.

İzocam İzolasyonu Yalıtımı

İzocam veya selüloz yünü, doğal olarak konumlandırılmış modern bir malzemedir. Yanıcılığı azaltmak için alev geciktiriciler veya borik asit ile muamele edilir. İzocam kendi içinde nemi emer, bu nedenle bir buhar bariyeri filmi döşemek gerekli değildir.

İzocam hemen ahşap veya beton zeminlere döşenir. Bunun için, tüm çatlakların üflendiği özel bir üfleme tesisatı gereklidir, yalıtım katmanı içerideki monolitik ve doymuş hava ile elde edilir.

İzocam tavan yalıtım teknolojisi bazen su püskürtmeyi içerir. Lignin oluşumu sürecini hızlandırmak için gereklidir. Daha sonra 1 ila 3 hafta sonra, ecowool'un üstünde bir kabuk ortaya çıkar. Bu malzemenin kekleşme özelliğine sahip olması nedeniyle, her zaman% 5 - 15 marj almak gerekir.

Tavan Yalıtım Köpüğü Strafor Yalıtımı

İzocam Foamboard Strafor Köpük k ailesinin bir temsilcisidir. Bu malzeme polistirenden daha dayanıklıdır, yani üzerine beton dökülmeden önce beton zeminleri yalıtmak için kullanılabilir. Alçak katlı özel bir evin birinci veya ikinci katının tavanlarını ısıtmak için iyi bir seçenek.

Tavanlar ahşap ise izocam foamboard strafor köpük ile tavanın ısıtılması önerilmez. Gerçek şu ki, EPSP kesinlikle nefes alabilir olmayan bir malzemedir. Sonuç olarak, ahşap yapılarda nem birikecek, bu küf ve mantarın ortaya çıkmasına neden olacaktır.

İzocam Foamboard Strafor Köpük beton bir zemine koymadan önce, ikincisinin düzensizlikler açısından kontrol edilmesi gerekir. İlk olarak, yüzey düzleştirilir, ancak o zaman bir buhar bariyeri malzemesi döşenebilir.

Sonra foamboard starfor plakalar yerleştirilir. Boşluksuz yaptığınızdan emin olun. Yüzeye mantar kapaklı özel dübellerle tutturulurlar. Plakalar arasındaki derzler köpük ile doldurulur. Köpük kuruduktan sonra, üstüne 50 mm'lik bir tabaka ile bir çimento-kum şap dökülür. Çatı katı veya ikinci katta sağlam bir zemin görevi görecektir.

Tavanı Mineral Yünle Yalıtım Çatı Şiltesi Yalıtımı

Tavan yalıtımı için en popüler modern malzeme mineral yündür. Mineraller veya fiberglas bazlı ısı yalıtım malzemeleri üreticilerinden biri, ürün yelpazesi hem haddelenmiş ürünler hem de sert levha içeren Çatı şltesi

Rulolardaki çatı şiltesi, ahşap zeminleri ısıtmak için iyidir, kirişler arasına koymak uygundur. Ancak sert mineral yün levhalar, beton zeminlerin ısı yalıtımı için kullanılır, ancak ahşap olanlar için mümkündür.

Ahşap zeminler için . Zemin kirişleri arasına bir buhar bariyeri döşenir. Mineral yünü nemden korktuğu için döşenmesi gereklidir. Film bir üst üste binme ile yayılır ve derzler bantla yapıştırılır, duvarlara 15-25 cm üst üste binme yapılır, daha sonra ısı kaybı hesaplamalarına bağlı olarak kirişler arasına 100 ila 250 mm kalınlığında Ursa minvata ruloları serilir. Malzeme, çaba ile alana girmelidir. Bunu yapmak için, kirişler arasındaki mesafeden 2 cm daha küçük bir kenar boşluğu ile kesilmelidir. İki yol vardır: Birincisi - mineral yünü açık bırakabilirsiniz, ancak sonra zeminde yürüyemezsiniz, ikincisi - yukarıdan ahşap bir zemin oluşturabilir, mineral yün ile döşeme tahtaları arasında 3 mm boşluk bırakabilirsiniz. Mineral yünün avantajı yangın güvenliğidir.

Beton zeminler için. Beton yüzey düzleştirilir, daha sonra bir buhar bariyeri filmi ile kaplanır. Mineral yün levhalar üstüne serilir, çevirdiğinizden emin olun. Daha sonra, ahşap bir zemin veya tahtalar, kontrplak veya diğer ekipmanlardan döşeme döşenir.Temel yün üzerine şap yapılması tavsiye edilmez, çünkü beton düşük buhar geçirgenliğine sahiptir, bu da ısı yalıtımının ana kuralına uyulmayacağı anlamına gelir.

Tavanı Köpükle Yalıtım (Poliüratan) Yalıtımı

Poliüretan köpük, tavanlar ve tavan araları için en ideal yalıtım olarak her yerde ilan edilen modern bir malzemedir. Bu malzemenin avantajları yanmazlık, iyi yapışma, mikroorganizma ve böceklere karşı nötrlük, su geçirmezlik ve ses yalıtımı özellikleri, sıcaklık dalgalanmalarına direnç, soğuk köprülerin olmamasıdır. Dezavantajı tam buhar geçirimsizliği, odanın mikro iklimi üzerinde kötü bir etkisi vardır.

Tavan, sadece bu konuda uzmanlaşmış bir şirket tarafından poliüretan köpük ile yalıtılmıştır. Malzeme yüksek basınç altında püskürtülür, böylece tüm çatlaklara üflenir ve çıkıntı yapan elemanları - sütunlar, vb. Tabaka genellikle 10-12 cm'dir.

Tavanı İçeriden Yalıtımı

Son derece istenmeyen bir önlem, odanın içinden tavanın izolasyonudur. Odanın toplam yüksekliğini azaltmanın yanı sıra, ısı yalıtım malzemesi veya odaya giren buharının yanı sıra yalıtımdaki küf ve mantar olasılığı da oldukça yüksektir. Ancak başka bir yol yoksa, en azından bir dizi kısıtlamayı dikkate almanız gerekecektir: mineral yün kullanmayın ve yalıtım ile tavan arasında bir havalandırma boşluğu oluşturmayın.

Ekstrüde Polistiren (XPS) Foamboard Yalıtımı

Ekstrüde Polistiren, beton tavanı ısıtmak için iyi bir seçenektir. Birincisi, gelecekte alçıpanın bağlanacağı sandık çivilenir. Bant lataların yüksekliği yalıtım kalınlığından 2-3 mm daha büyük olmalıdır. Raylar arasındaki basamak, Ekstrüde Polistiren eksi 1-2 mm genişliğine eşit olmalıdır. Daha sonra, sandık arasında yalıtım tıkanır, çaba sarf etmelidir. Daha fazla güvenilirlik için dübellerle tavana sabitlenmelidir. Daha sonra kasaya alçıpan bağlanır ve asma tavan elde edilir. Alçıpan yerine, bir streç tavan monte edebilirsiniz.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.