Tavan Yenileme

Tavanın tarzını vermenin zamanı geldi.

Tavanlar sık ​​sık sıkıcıdır ve karıştırmak veya kaybolmak için yumuşak beyaz boyalıdır. Renk danışmanı, "İnsanlar tavan beyazı boyayarak güvenli bir seçim yaptığını düşünüyorlar. Bunu farkedilmeyeceklerini düşünüyorlar." Diyor . “Ama eğer koyu renkli duvarlarınız ve beyaz bir tavanınız varsa, genellikle gördüğünüz ilk şeydir, çünkü göz karşıtlıklara çekilir.”

Ev sahipleri ve tasarımcılar eşyalar ve kilimler tarafından kısmen gizlenmiş olsalar bile, bir odanın zeminini görmezden gelmeyi hayal bile edemezlerdi. Oysa neredeyse her zaman açığa çıkmış olan tavan, genellikle hafif bir dokudan ve beyaz bir boyadan daha fazla bir şey olmayan bir spor olarak kabul edilir. Bu bir utanç çünkü bir tavan, karakter, stil ve bireysellik ekleyerek, bir uzayda en kesin unsurlardan biri olabilir.

Aslında, duvarlarda, döşemelerde ve diğer yüzeylerde kapsamlı tasarım çalışmalarının yapıldığı odalarda, düz tavan kaçırılan bir fırsattan daha fazla değildir. Aksi takdirde etkileyici bir paketden uzaklaşacak göz kamaştırıcı bir ihmal.

Beyaz doğru olduğunda

Biraz klişe ederken, beyaz tavanlar bazen bir oda için en iyi seçimdir. Soluk renkli duvarlarla eşleştirildiğinde, beyaz tavanlar kaybolur ve dikkati odanın duvar kaplamalarına ve mobilyalarına odaklanır. Tavanın çok sayıda görünür kusurları varsa ya da dokulu ya da desenli olması durumunda bu, boya işini oldukça zorlaştırabilir. Ayrıca, beyaz, ışığın odaya geri yansıtılması için en etkili renktir ve bu, çok az veya hiç doğal ışık kaynağı olmayan odalarda hayati önem taşır.

Beyaz duvarlı bir odada, tavanın da beyaz olması için tek seçenek görülebilir, ancak durum böyle değil. Bunun yerine, havadar, dış mekan hissi vermek için yumuşak, doğadan esinlenmiş renkleri (gök mavisi, gün batımı şeftali, allık pembe, inci grisi, çimen yeşili ve güneş ışığı sarı gibi) kullanmayı düşünün. Buna ek olarak, bu kadar pastel tonlu bir tavanı yansıtan ışık, odanın yumuşak ve ışıldayan bir ışıltı içinde yıkanmasını sağlayacaktır. Ancak, tavanı beyaz duvarlı bir odaya getirmek istiyorsanız, lacivert, çikolata veya odun kömürü gibi koyu bir renkle boyayarak biraz beklenmedik bir yetenek ve drama katmayı düşünün. Işık duvarları ve karanlık tavan arasındaki keskin karşıtlık, bir gece göğü gibi tavanın sonsuza dek süreceği izlenimini verebilir.

Duvarları tavan ile eşleştirmek için iyi sebepler

İnanın: Tavanlarınızı duvarlarınızla aynı renkte boyamanın bazı iyi sebepleri vardır. Küçük bir odada, tek renkli bir tedavi, bir yatak odası ya da banyo için mükemmel olabilen dinlendirici, yatıştırıcı bir ruh halini çağrıştırır. Daha geniş alanlarda, tek renkli bir işlem, bir alanın kapsüllenmesine yardımcı olabilir, mobilyalara ve aksesuarlara dikkati çeker. Ve eğer bir oda asimetrikse veya tonozlu veya açılı bir tavana sahipse, tavandan duvar rengini devam ettirmek şekli basitleştirebilir ve odayı birleştirmeye yardımcı olabilir.

Tabii ki, her zaman tavanlar için duvar boyasını hafifçe beyazlatan veya seyrelterek daha standart bir teknik kullanabilirsiniz. Tavanlar genellikle gölgede göründüğü için, ortaya çıkan daha açık renk tonu, duvar rengine olumlu şekilde yaklaşır ve daha yüksek tavanların yanılsamasını yaratır. Bu teknik için, duvar boyasını yaklaşık yüzde 80 beyaz yüzde 20 oranında duvar renginde beyazla seyreltin.

Tavanın duvarla aynı renkte mi yoksa daha açık bir renkle mi boyanıyorsa, aynı yapışkanlığı bir arada tutmak için aynı boyayı kullanın.

Geçmişin büyük tavanları

19. yüzyılda, bir evin tavanının tasarımı, ev sahibinin refahının bir ölçütüdür. En yüksek tavanlar yükselen yüksekliklere yükseldi ve süslü özel sıva ya da ahşap kalıplar ile vurgulandı - altın yaprak ve hatta eski dünya fresklerini içeren kaplamalar. Bu tavan dekoru seçeneklerinin bazıları, günümüzün mekânları için gerçekçi olmayan veya pahalı olmayan bir şekilde pahalı olsa da, çarpıcı ve benzersiz görünümler yaratmak için büyük bir ilham kaynağı oluşturuyor.

Vururken gizleme

Tavanda kusur varsa, dekoratif elemanlar eklemek aslında onları gizlemeye yardımcı olabilir.

  • Elektrik kablolarını veya yamalı çatlakları maskelemek için yanlış ışınlar kullanın.

  • Kafes, boncuklu pano panelleri veya wainscoting ile çirkin bir tavanı örtün. Paneller oluşturmak istediğiniz stile bağlı olarak boyanabilir veya boyanabilir.

  • Hataları gidermek ve yansıyan ışığı eklemek için teneke panelleri kullanın. Onlar pirinç, bakır, krom, kalay, antika kalay ve antika bakır dahil olmak üzere çeşitli renk ve kaplamalar geliyor. Gerçek şey çok pahalı ise, geri dönüştürülmüş kağıttan yapılmış sahte teneke tavan karoları düşünün.

  • Duvar kağıdı ile tavan hasarı gizle. Küçük geometrik bir desende yoğun kabartmalı bir duvar kağıdı (bunaltıcı olabileceğinden büyük çiçek desenlerinden kaçının) bir odaya eski dünya lezzetini ekleyebilir.

  • Döşenmiş veya büzülmüş kumaş, odaya rahat ve samimi bir his verirken, dökülme veya çatlama tavan sıvasını gizlemek için de kullanılabilir.

Tavanların sıkıcı veya göz ardı edilmesi gerekmez. Tavana küçük bir stil katmakla, sadece odanın dekorunu arttırmakla kalmazsınız, herkese bakmak için bir sebep verirsiniz.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.