Tavan

Tavan

Tavan, tavan yüzeyi veya bir odayı kaplayan yüzeyler ve bir katın veya bir tavanın alt tarafı. Tavanlar genellikle zemin ve çatı yapımını gizlemek için kullanılır. En erken zamanlardan beri dekorasyon için favori yerlerdi: yada düz yüzey boyayarak, çatı yada katın yapısal elemanlarını vurgulayarak yada genek bir rahatlama deseni için bir alan olarak ele alarak.

saray tavan

Antik Yunan tavanlarından azı bilinir ama Roma tavanları, Pompei hamamlarının tonuzlu çarşafları tarafından kanıtlandığı gibi, kabartma resim bakımından zengindir. Esnasında Gotik dönem, genel olarak yapısal elamanlar kullanma eğilimi, kirişli tavanın gelişmesine yol açmıştır. İçerisinde büyük çaprazlar kirişler, ve kirişler zengin biçimde yivli ve kalıplanmış ve çoğunlukla parlak renklerde boyanmıştır.

saray tavan

İçinde Rönesans, tavan tasarımı en yüksek özgünlük ve çeşitliliğe göre geliştirilmiştir. Üç çeşit detaylandırılmıştır. Birincisi, İtalyan Rönesans mimarlarının Roma Prototiplerini çok fazla aştığı karmaşık tasarımda, kesonlu tavandı. Dairesel, kare, sekizgen, ve L şeklindeki tablalar, kenarları zengin biçimde oyulmuş ve her bir sandığın bir rozetle süslenmiştir. İkinci tip, kemerli kavşaklarla, kısmen yada kısmen tonuzlu tavanlardan, mimari tasarıma vurgu yapan boyalı bantlar ve mekanın kalan kısmını dolduran resimlerden oluşuyordu.

Modern mimaride tavanlar iki sınıfa ayrılabilir - asılı tavan ve açıkta kalan tavan. Tavan yapı elamanlarının altında bir mesafede asılı bazı mimarlar, elektirik olarak, mekanik ve elektrik donanımları büyük miktarda gizlenmek için çalışmışlardır kanallar, su boruları, kanalizasyon hatları, ve aydınlatma armatürleri. Asma tavanların çoğu, alçı levha levhalarını veya akustik levhaları desteklemek için teller veya çubuklar ile yapıdan asılan hafif bir metal ızgara kulanılır. Diğer mimarlar, maruz kalan yapısal sistemin vuguladığı mekanik ve elektrik ekipmanların ortaya çıkarıması için kolaylık sağlar. Bu arzuya cevap olarak, kendi içlerinde etkileyici bir güce sahip olan ve takdire şayan tavanlar yapan bir çok yapısal sistem geliştirilmiştir.

© 2020, Dek-Mar | Asma Tavan | Taşyünü Tavan | Metal Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.