Tavanlar, Tavan Kaplama Malzemeleri

Korunan mimari anıtlar, tavanın her zaman iç mekanın önemli bir unsuru olarak kabul edildiğini açıkça göstermektedir. Boyama ve modelleme, boyama, kumaşlarla süslenmiştir. Halen, mimarlar ve tasarımcılar tavanı iç mekanın en önemli unsurlarından biri olarak görüyorlar. Ek olarak, bugün tavan boşluğunun tasarımı için, hem sanatsal hem de işlevsel görevleri çözebilecek özel sistemler gerektirir.

Şişme kubbe - yapı sistemi doku membranlar (yaklaşık 0.02 g / cm olan küçük bir pozitif hava basıncı ile desteklenen 2) hayranları tarafından üflenir. Aşırı basınç güvenlidir, bir konut binasının 1. ve 12. katları arasındaki basınç farkına karşılık gelir. Kubbe, odadaki havanın içine sürekli enjeksiyon nedeniyle bir form alır ve tutar. Kubbeye girerken fanlardan gelen hava akımı iki akıma ayrılır: bir akar kubbe içindeki basıncı korur, ikinci akarsu katmanlar arasındaki boşluğa gider. Katmanlar arasındaki mesafe 50 ... 60 cm'dir, bu nedenle mükemmel ses ve ısı yalıtımı sağlanır. Hava destekli yapılar sadece oyuncular için konforlu koşullar yaratmalarına izin vermekle kalmaz, aynı zamanda pahalı zemin kaplamasını yağış ve sıcaklık düşüşlerinin yıkıcı etkisinden korur.

Son zamanlarda, asma ve gerilmiş tavan sistemleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Asma tavan , tavana asılmış, üzerine hazır modüler elemanların (plakalar, paneller, çıtalar) veya tavan düzlemini oluşturan levhaların monte edildiği bir metal çerçeveden oluşan bir sistemdir. Böyle bir yapısal sistemin bir sonucu olarak, tavan ile tavanın düzlemi arasında, gerekli mühendislik haberleşmelerinin döşenmesi ve armatürlerin yerleştirilmesi için kullanılabilen bir boş alan oluşturulmaktadır.

Asma tavan, tavanın altına yerleştirilen boruların ve teknik ekipmanın gizlenmesini sağlar. Aynı zamanda, iletişim ve mühendislik sistemlerine kolay erişim sağlanır: havalandırma, klima, ısıtma. Asma tavan ayrıca eski tavandaki çatlakların, lekelerin ve diğer kusurların gizlenmesine yardımcı olur. Asma tavan montajı, demontajı ve bakımı, diğer tavanlara göre daha basit, daha hızlı ve daha az zaman alıcıdır, ayrıca demirbaş montajı için ilave seçenekler de vardır. Asma tavanlara asılabilen birçok işlevsel göreve ek olarak, bireysel iç tasarımın oluşturulması için de mükemmel bir araçtır. Özel tasarım tavan grupları üretilmektedir.. Dekoratif yüzey kalitesi, yüzeydeki geometrik desenlerin varlığı veya üç boyutlu formlar (tonozlar ve kubbeler) dahil olmak üzere eğrisel yaratma kabiliyeti ile ayırt edilirler.

Kavisli tavan sistemleri , taban tavanın yükseklikleri arasında geçiş yapmanın yanı sıra, tek seviyeli örtüşme temelli kavisli yüzeyler oluşturmanıza izin verir. Üç boyutlu tavan sistemleri, şekil, doku ve aydınlatmayı birleştiren çarpıcı tavanlar oluşturmayı mümkün kılar. Kavisli tavanlar sadece mineral ve cam elyafından değil metalden de oluşturulabilir. Tavanın kavisli yüzeyleri alçıpan yapıları ile kolayca oluşturulabilir. Odanın iç kısmına ayrıca esnek delikli veya deliksiz metal paneller, kavisli bir süspansiyona sabitlenmiş örgülü tel kafesler veya modüller doldurmadan sadece dekoratif süspansiyon sistemleri kullanılarak desteklenebilir.

Modüler tavanlar - görünür düzlemi çeşitli malzemelerden yapılmış prefabrik modüler elemanlardan (paneller, raylar, bantlar) oluşan tavanlar. Bu durumda, çerçeve kafes seçilebilir veya tam tersine gizlenebilir. Asma tavan modüler elemanlarının üretimi için de dahil olmak üzere mineral elyaf kullanılır fiberglas; metal (çelik veya alüminyum); güçlendirilmiş alçı; Alçıpan; plastik; ahşap, sunta, MDF, kaplama veya lamine ahşap ile DSP.

Masif tavanlar , normal bir tavandan dışarıya ayırt edilemez düz bir yüzey oluşturur. Temel olarak, bu tavanlar alçı levhalardan monte edilir.

Asma tavanların ayırt edici bir özelliği nem dayanıklılığıdır.. Ek olarak, geliştirilmiş hijyenik özellikler, sterilite, yangın güvenliği ve ışık yansıtma yeteneği ile ayırt edilirler. Asma tavanların konstrüktif temeli, ana ve enine kılavuzlardan, uzun ve kısa, köşe kalıplarından ve asmalardan oluşan asma sistemlerdir. Ana kılavuzlar sistemin destekleyici unsurlarıdır. Çapraz kılavuzlar - farklı boyutlardaki modüllerin oluşumu için taşıyıcı raylar arasına yerleştirilen ek elemanlar; "örtüşme" veya "kıç" olarak monte edilebilirler. Kalıplama (duvar köşesi), tavan için odanın çevresi etrafındaki asma tavan seviyesinde sabit, dik açılı, basit veya karmaşık (kademeli) bir şekilde bükülmüş bir raydır (Şek. 8-156).

Germe tavan su geçirmez. üst katta sel durumunda, ağ m başına 100 litre su kadar dayanabilir 2 , uzman kişi kolaylıkla boşaltılır olabilir, küçük bir tavan kısmı sabitlemesini kaldırmak. Suyu boşalttıktan sonra tavan geri sabitlenir.

Zengin bir doku seçimi ve geniş bir renk yelpazesi, her zevke uygun bir tuval seçmenizi sağlar. Streç tavan nemi yoğunlaştırmaz, bu da banyolar, havuzlar ve saunalar için idealdir. Gergi tavanda lambalar ve diğer gerekli unsurların yapılması mümkündür.

Germe tavan deri, süet, mermer, verniği taklit edebilir. Çok katlı tavan, farklı doku ve renklerin ilginç bir kombinasyonudur. Özellikle etkileyici, seviye geçişi ve eğilmenin birleşimidir. Geçiş seviyesinin tasarımı sayesinde, odanın genel yüksekliğini ve iç zerafetini kaybetmeden, tavandaki ve duvarlardaki istenmeyen çıkıntılı unsurları yerel olarak gizleyebilirsiniz.

Kumul - zil biçiminde gergi tavanın yerel formu. Odaya önemsiz bir görünüm kazandırır. Tavanın orijinal stili, görsel olarak tepeleri veya tepeleri andıran hacimsel, üç boyutlu bir şekille elde edilir. Özellikle uyumlu, kum tepelerinin ve çeşitli lamba tasarımlarının birleşimidir. Yapının çapının ve derinliğinin değişimi, farklı kumul biçimlerinin elde edilmesini mümkün kılar.

Germe tavanların renk paleti, iç mekanın renk fikrini yaratan veya vurgulayan 100'den fazla renk ve düzinelerce renk tonuna sahiptir. Renk çözümlerine ek olarak odanın gerekli atmosferini oluşturmak için, çeşitli efektlerin elde edildiği dokulu bir tavan çözümü seçme olasılığı da vardır. Mat doku - tavana klasik bir görünüm, beyaz renkte, parıltısız, mükemmel sıvalı hafif tonlu tavan görünümünü yeniden yaratır. Saten dokusu klasiklere yakındır, ancak tavanın yüzeyindeki ışığın hafif oynaması nedeniyle ferahlık sağlar. Parlak doku - en muhteşem, ilginç, diğer malzemelerden tavana göre yeniden yaratılmayan. Karakteristik özellik bir ayna görüntüsüdür. Odanın hacminde, tavanın yüksekliğinde, iç ve ışık kompozisyonunun bir yansıması olarak görsel bir artış sağlandı. Metalik - parlayan parlaklık. Gümüş ve altının metalik yansımaları, modern toplumun ilerlemesinin ritmini yeniden yaratıyor. İpek - yumuşak zerafet ve ipeğin sofistike olması, yumuşak ışık oyunundan dolayı iç mekanda rahatlık ve huzur atmosferi yaratır. Titreşen gece - gece yıldızlı gökyüzünün etkisi. Ayrı bir doku türü olmamakla birlikte, eşsiz bir gergi tavan tipini ifade eder - fiber optik teknolojilerine dayanan parlak doku ve hafif yapıların simbiyozu. İç mekandaki gerçek gece gökyüzünün resmini yeniden oluşturmak için kullanılır. fiber optik teknolojilerine dayanan parlak doku ve ışık yapılarının bir simbiyozu olan eşsiz bir tavan tipi türünü ifade eder. İç mekandaki gerçek gece gökyüzünün resmini yeniden oluşturmak için kullanılır. fiber optik teknolojilerine dayanan parlak doku ve ışık yapılarının bir simbiyozu olan eşsiz bir tavan tipi türünü ifade eder. İç mekandaki gerçek gece gökyüzünün resmini yeniden oluşturmak için kullanılır.

Gerekirse, gürültüyü olabildiğince azaltın, genişletilmiş mantar plakları döşemeler arasına, binanın dışına, odanın iç duvarlarına döşenir ve ara boşluk da bunlarla doldurulur. Çok katlı binalara mantar döşenirken önemsiz kütlesinin taşıyıcı yapıyı daha ağır hale getirmediğine dikkat etmek önemlidir.

Genleşmiş aglomera mantar, mükemmel yağmur tahliyesi ve eriyik suyu sağlayan su geçirmez bir çatı yalıtımı olarak da kullanılabilir. Bu amaç için kullanılan plakaların kalınlığı, bölgenin iklim koşullarına bağlı olarak belirlenir. Bu kullanımın pratikliği, malzemenin nispeten düşük maliyeti, dayanıklılığı ve kurulum kolaylığı ile ifade edilir. Elde edilen ısı yalıtımı sonuçları, metal olanlar dahil tüm çatı tiplerinde hemen hemen aynıdır. Genişletilmiş mantar, titreşimin yayılmasını önleyen sismik bir malzeme olarak iyi kuruludur. Bu, makinelerin yatakları, çeşitli ağır ekipman ve elektrik jeneratörleri için bu ürünün kullanımında özel bir “yastık” olarak farklı bir yönü belirler.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.