Vinil Siding

VİNİL SİDİNG ARTILARI VE EKSİLERİ

Ev sahibi olmayı düşünen ev sahibi, kullanılması gereken malzemeye göre yarım düzine kadar seçenek ile karşı karşıya. Ev sahibinin eninde sonunda yaptığı karar önemli bir karardır, çünkü bir ev muhtemelen bir kişinin yaptığı en büyük yatırımdır ve o evi koruyacak bir konut seçimi, bir ev sahibinin karşılaştığı en önemli kararlardan biridir.

Bu makale ev sahibi herhangi bir özel ev siding türü satmaya çalışmamaktadır. Bu makalenin amacı, ev sahibinin, bilgili bir karar verirken ev sahibinin bu bilgiyi içerebilmesi için, belirli bir siding vinil siding türü hakkında olabildiğince tarafsız bilgi temin etmesidir. Yani burada vinil taraftar artıları ve eksileri vardır.

Vinil siding sadece son birkaç yılda büyük adımlar attı. Birçok eski vinil nosyonu atılmalı ve ev sahibi, bu tartışmaya düzenli olmayan bir bakış açısıyla gelmelidir. Estetik açıdan bakıldığında, günümüzün vinilleri, gerçek ahşabın görünümünü birkaç yıl önceki sahte ahşap vinil panellerden çok daha gerçekçi bir şekilde taklit ediyor. Bazı insanların on yıl öncesine ait vinil panelleri sevmemesinin nedenlerinden biri, panellerin, ahşap olabileceği yanılsamasını yok eden bir dikişe sahip olmasıydı. Bugünün vinilinde dikiş yok ve panellerin dokusu hiç olmadığı kadar ahşap gibi görünüyor.

Vinilin gerçek anahtarı, dış cephe kaplamanın kalınlığıdır. Birçok ev sahibi, vinilin en az üç ölçü veya kalınlıkta geldiğinin veya seçtikleri tarafın ölçüsünün dış kaplamanın ne kadar süreceğini belirlediğinin farkında değildir. Açıkçası, vinilin kalınlığı ne kadar kalınsa, daha kalın olan ölçü aleti ve siding daha pahalıya mal olacaktır.

Birçok ev merkezlerinde satılan vinil 40 ila 45 gauge büyüklüğündedir. Bu yeterlidir ve birçok iklimde 25 yıl veya daha fazla sürebilir. Ancak, gerçek dayanıklılık isteyen ve az bakım gerektiren veya hiç bakım gerektirmeden 40 yıl veya daha fazla süren bir kaplama isteyen ev sahibi için, 55-gauge (.55 inç kalınlık) siding tavsiye edilir.

Vinil paneller genellikle tam olarak boyanır, renk vinilin kendisiyle infüze edilir, böylelikle parçalanamaz veya yongalanmaz. Ev sahipleri, ev sahiplerinin hemen hemen her renk şemasına uyan geniş bir renk paleti arasından seçim yapabilirler. Önceden renklendirilmiş bir vinil panelde sadece doğru renk mevcut değilse, vinil kaplama, ev sahiplerinin seçtiği herhangi bir rengi boyayabilir.

Vinilin ev siding dünyasında “kral” haline gelmesinin başlıca nedenlerinden biri, vinil kurulduğunda, önümüzdeki 30 veya 40 yıl boyunca gerçekleştirilecek neredeyse hiçbir bakımın olmamasıdır.

Bu, bugün bir evine bağlanan bir vinil panelin şu andan itibaren 40 yıl kadar iyi görüneceğini söylemez, ancak ev sahibi bir kırk yıl boyunca 55 gauge bir panele hiçbir şey yapmazsa, yine de olabilir. Evini birçok iklimde kuru ve güvenli tutmakla görevlendirir. Ve bu bir şey.

Tabii ki, bir evin vinil siding iyi ve nispeten yeni görünümlü tutmak için, siding yılda en az bir kez yıkanmış ve her sekiz ila 10 yıl boyalı gerekir. Güneşin parıltısı altında, vinil paneller içine yerleştirilen renkler zamanla kaybolur, bu nedenle belirli bir miktar bakım yapılmadan, bazen yeniden boyama gibi, vinil siding birkaç yıl sonra eski görünmeye eğilimlidir.

Akılda tutulması gereken bir başka nokta da maliyettir. Vinil, bir ev sahibinin alabileceği en pahalı şeylerden biridir. Sadece ilk maliyetler neredeyse tüm diğer kaplamalardan daha az değil, aynı zamanda vinilin hafif ve birbirine geçmeli tasarımı nedeniyle kurulum da hızlı ve ucuzdur.

Ancak, vinil dezavantajları vardır ve ev sahiplerinin bunlardan haberdar olması gerekir. Bir şey için, vinil ezikler oldukça kolay, hatta daha ağır göstergeler. Düzgün bir beyzbol, dolu, hatta bir elektrik süpürgesi bile vinilleri takabilir ve çoğu zaman ezikler ev sahibi ne yaparsa yapmazlar.

Bir panelin kabartması veya başka bir nedenden dolayı değiştirilmesi gerekiyorsa, çok zor, zaman alıcı ve pahalı olabilir. Vinil paneller üst üste biner ve birbirine kenetlenmiş bir modele tutturulduğu için, bunların çıkarılması son derece zordur ve yeni bir siding parçasının yerleştirilmesi neredeyse imkânsızdır.

Sadece bu değil, yeni bir panel ile mevcut bir panelin renginin eşleştirilmesi, hasarlı panel neredeyse yeni olmadıkça neredeyse imkânsızdır. Bunun nedeni, vinil panellere nüfuz eden renklerin zaman içinde solması ve yeni takılan bir panelin öne çıkmasıdır. Ayrıca, bir üreticinin belirli bir renk panelini üretmesini durdurarak, eski bir vinil parçasının renk eşleştirmesinin imkânsız hale gelmesi de mümkündür.

Soğuk da bir vinil katil olabilir. Son derece soğuk havalarda, vinil en az kışkırtma altında kırılganlaşabilir ve çatlayabilir. Siding daki çatlaklar, suyun vinilin arkasına sızmasına izin verir ve bu da bir evin çerçevesine hesaplanamaz hasara neden olabilir.

Soğuk havalarda başka bir sorun olabilir: vinil iyi yalıtmaz. Bu problem, en azından büyük bir dereceye kadar, ev ya bir yalıtım evi ile sarılarak ya da vinil uygulanma- dan dan önce her bir duvar boşluğuna ağır işizolasyonu uygulanarak hafifletilebilir. Vinilin kendisinin altına yerleştirilebilen ince bir yalıtım malzemesi vardır, ancak bu, bir evi soğuğa veya sıcağa karşı yalıtmak için çok az şey yapar. Siding karşılaştırmaları yaparken ilave yalıtım maliyeti, vinil siding toplam fiyatı olarak hesaplanmalıdır.

Aşırı ısı sıcaklıklarında, vinil siding de düzensiz hava kalıplarının norm olduğu yerlerde eriyebilir ve ciddi sorunlara neden olabilir.

Özetle, vinilin ana avantajları, düşük bakım maliyeti ve düşük bakım ile birlikte kolay montaj kolaylığı. Bazı ev sahipleri de modern vinil panellerin görünüşü ile memnun. Dezavantajları kolayca kabartmak, tek tek panelleri değiştirmenin zorluğu, renk solması ve aşırı soğuk havada potansiyel çatlamadır. Bu faktörlerin hepsi, bir eve yeni bir siding yerleştirmek kadar önemli bir karar verirken, diğer siding türlerinin artıları ve eksileri karşısında dikkatli bir şekilde tartılmalıdır.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.