Yağlı Bazlı Boya Üzerine Boya Uygulama

Yağ bazlı boya ile yapılmış mutfak dolaplarımı yeniden boyamak istiyorum. Proje için yağ bazlı boya kullanmalı mıyım yoksa başka bir işten ayrıldığım su bazlı boyayı kullanabilir miyim?

C: Daha çok yağ bazlı boya kullanmanın en iyisi olduğunu varsaymak doğrudur - ya bir sentetik reçine bağlayıcı ile yapılmış bir alkid ya da doğal yağ (örneğin keten tohumu) formülü — zaten yağ ile kaplanmış yüzeyleri yenilemek için- bazlı boya. Yağ bazlı boya üzerinde boyama yaparken su bazlı veya akrilik boya kullanılması soyulmaya veya parçalanmaya neden olabilir çünkü bu formüller petrol bazlı boyaların doğal parlak yüzeyi ile iyi bir şekilde bağlanmaz.

Yine de su bazlı boya ile neden gitmek istediğinizi anlamak kolaydır - daha düşük uçucu organik bileşik içeriği (ve daha az kokulu dumanlar ), daha hızlı kuruma süresi ve güneş ışığından kaynaklanan renk solmasına karşı daha iyi direnç gösterir. Neyse ki, doğru yaklaşımla, yağ bazlı boya üzerinde su bazlı boyayı başarıyla kullanabilirsiniz. Önünüzde, yağ bazlı boya üzerinde istediğiniz boya ürünlerini kullanmak için işaretçiler bulacaksınız.

İLGİLİ: Hemen hemen herkes 8 resim hata yapar

Yağ bazlı boya ile zirveye çıkmayı tercih ederseniz...

Her iki yağlı bazlı boya ile yağlı yağlı boyaya dayanıklı boya. Yağ bazlı boya (alkid veya doğal yağ formülü) tamamen kürlenmişse, ya alkid ya da doğal yağ bazlı boya ile boyanabilir. Yağ esaslı boya, 7 ila 30 gün sürebilen finişi etkilemeden fırçalanabildiği veya yıkanabileceği noktaya kadar sertleştiğinde tamamen iyileştirilmiş olarak kabul edilir.

Ancak, kürünü almamış doğal yağ bazlı boya katları üzerinde alkid boyamaktan kaçının. Henüz iyileştirilmemiş olan doğal yağ bazlı boyalarla uğraşırsanız, sadece doğal yağ bazlı boya ile rötuş yapın. Alkid boya uygulayacak olsaydınız, alkid kaplama kürlendikten sonra aşağıdaki doğal yağ bazlı kaplama sertleşmeye devam ederek üst katın çatlamasına neden olur. Öte yandan, henüz iyileştirilmemiş olan alkid boya, üst katın çatlamasından korkmadan alkid veya doğal yağ bazlı boya ile güvenle boyanabilir.

Su bazlı boyaya geçmeye karar verirseniz...

Su bazlı boyayı yağ bazlı boya üzerine koymadan önce parlaklık elde edin. Su bazlı boya, yağ bazlı boyaların parlak yüzeyi ile iyi bir şekilde bağlanmadığından, yeniden boyanmadan önce yüzeyden mümkün olduğunca parlak bir şekilde alın. İnce zımpara kağıdı(180 - 220 - grit) ile tüm yüzeyden geçiş yapın . Tüm boyayı çıkarmaya çalışmıyorsunuz, sadece yüzey seviyesine kadar zımparalanıyor ve artık kaygan değil. Daha sonra zımpara tozunu almak için yüzeyi bir tack bezle silin.

Su bazlı yağ bazlı boya kullanmadan önce TSP ile derinlemesine temizleyin. Zımparalamadan sonra, yağ bazlı yüzeyden su bazlı boya yapışmasını da azaltabilecek kir ve kirleri çıkarınız. Sıçrama koruması için eldiven ve koruyucu gözlük takma, büyük bir kovada bir galon sıcak su içinde çeyrek bardak trisodyum fosfat (TSP) sulandırınız . TSP solüsyonunda yumuşak bir süngeri doyurun, hafifçe sıkın ve kiri, tozu ve kiri toplamak için zımparalanan yüzeyi silin. Temizlenmiş yüzeyden ikinci bir geçiş yaparak temiz suya batırılmış bir süngerle silerek yüzey kurumasını bekleyin.

Su bazlı yağ bazlı boya kullanıldığında daima temasa geçin. Için soyma ve yonga önlemek kurutma ve faz sertleştirme, kullanım bağlama primer formüle parlak ve diğer zor boya yüzeyleri üzerinde uygun boya yapışması için eski yağ bazlı kaplama sopa. Bir veya iki kat bir yağ veya su bazlı yapıştırma astarı uygulayın ve ürün yönlerine göre kurulayın. Eski boya rengi, lekeleri ve diğer yüzey kusurları artık görünmediğinde yüzeyin yeterince astarlandığını bileceksiniz.

İLGİLİ: Bir Bot Boya İşi için 12 Kolay Düzeltme

Yağ bazlı boya üzerine en az iki kat su bazlı boya uygulayın. Bir fırça, rulo veya boya püskürtücü kullanarak , astarlanmış yüzeye göre, yüksek kaliteli su bazlı lateks veya akrilik boya. katlar arasında ürün yönleri. İç özellikleri (örn. Mutfak dolapları ) boyatıyorsanız, “iç mekan” kullanımı için etiketlenmiş bir boya seçin. “İç / dış” etiketli boyalar çürümeye ve aşırı havaya karşı daha iyi durmaktadır, bu nedenle dış özelliklerin (ör. Ön kapı) boyanması istenebilir. Eğer ediyorsanız kalıplama veya diğer süs boyama , tamamlayıcı renk ve kaplamasındaki ayrıntıları vurgulamak için bir yarı parlak parlaklık seçin.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.