Yalıtım için hangi mineral yün daha iyidir

Yalıtım için hangi mineral yün daha iyidir - taş veya cam yün, malzemelerin karşılaştırılması

Bir tavan, duvarlar, bodrum, metal kapılar veya diğer yapı elemanlarının ısıtılması için hangi mineral yünlerin daha iyi olduğunu anlamak için, mineral yün yalıtımının özelliklerini ve özelliklerini iyi anlamanız gerekir. Bu makalede, iki yaygın mineral yünü türü, belirli bir işlem yeri için en uygun yalıtımı seçmeye yardımcı olacak birçok şekilde karşılaştırılmıştır.

Mineral yün çeşitleri ve farklılıkları

Mineral yün, aşağıdaki gibi olabilen çeşitli elyaflı bir yapıya sahiptir:

  • yatay;
  • dikey;
  • oluklu (dalgalı);
  • kombine (karışık).

Liflerin ince kesiti ve hava kütlesi nedeniyle, taşıma ve montaj için hafif ve kullanışlıdır. Her dişlinin küçük çapı, ısı transferini yavaşlatmaya yardımcı olur, bu nedenle aynı genişlikte duvarcılıktan 50-100 mm'lik küçük bir tabaka için daha sıcak olacaktır. Malzemenin uygulama alanı duvarların, yer döşemelerinin ve tavanların yalıtılmasından, sıvı taşıyıcılar, endüstriyel tanklarla otoyolların yalıtılmasından başlamaktadır.

Mineral yünün yanı sıra “bazaltik”, “taş”, “cüruf” ve “cam yünü” isimleri iyi bilinmektedir. En iyisinin ne olduğunu anlamaya çalışan bazı alıcılar - taş yünü veya mineral yün, piyasada veya süpermarkette benzer soruları olan satıcıları buluyor ve kaçınılmaz olarak yüzlerinde bir gülümsemeye neden oluyor.

Burada derhal açıklığa kavuşturmaya değer: mineral yüne benzer lifli bir yapıya sahip olan ve ses ve ısı yalıtımı için kullanılan tüm malzemeler denir. Yani, taş veya bazalt, hem de cam yünü - bunların hepsi mineral yün çeşitleridir. Mineral yünün avantajlarından bahsetmek bir anlam ifade etmiyor, çünkü bu bir grup elektrikli ısıtıcı için ortak bir isim. Bireysel olarak ne olduklarını ve her birinin özelliklerinin neler olduğunu düşünün.

Dikey ve yatay yüzeylerin yalıtımında ve ses yalıtımında kullanılan malzemeler GOST 52953-2008'de açıklanmaktadır. Üç tipe ayrılır: cam yünü, taş yünü ve cüruf. Sonuncusu, yüksek fırın işleminin bir yan ürünü olan erimiş cüruftan yapılır. Zayıf yapısı ve nemi emme eğiliminin yüksek olması nedeniyle, ısıtma odaları için pek uygun değildir ve bu karşılaştırmada dikkate alınmayacaktır.

Cam yünü (cam yünü)

Cam yünü üretimi, cam imalatına benzer. Taban için kum, boraks, kalker ve soda alınır. Geri dönüştürülebilir malzemelerin kullanımı olan ve işlem için daha büyük maliyet tasarrufu sağlayan cam kırılması kullanılabilir.

Maddeler karıştırılır ve hazneye beslenir. Kompozisyon 1400 derecelik bir sıcaklığa ısıtılır, böylece erir ve cama dönüşür. Ancak donmasına izin verilmiyor. Sıvı sıcak madde, kalıplardan özel bir santrifüje geçirilir. Büyük merkezkaç kuvveti ve buharın etkisinden dolayı, malzeme çoklu ince cam filamanlara bölünür.

Liflerin daha iyi yapışabilmesi için, bağlayıcı olarak görev yapan polimerik maddeler bileşime eklenir. Genellikle bunlar, toplam kütlenin% 4'üne ulaşabilen formaldehit reçineleridir. Son yıllardaki cam yünü içerisinde, yağ bileşiminin kullanıldığı ve nihai ürünün gücünü artıran yeni gelişmeler ortaya çıkmıştır.

Birleştirilen kütle, polimerizasyonu sabitleyen 25 ° C'lik bir sıcaklıkta kurutulur . Bu işlem sırasında, elyaf sertleşir ve sarımsı bir renk alır. Son soğutmadan sonra, kesilir ve satılık paketlenir. Ürün, seçiminde dikkat edilmesi gereken, kalınlık ve yoğunlukta farklı plakalar veya rulolar halinde teslim edilebilir.

Elde edilen elyafların kalınlığı 5 ila 15 mikron ve filamentlerin uzunluğu 15 ila 50 mikron arasında değişebilir. Binlerce bu tür lifler birlikte dokunulduğunda, yeterli mukavemet sağlar ve malzemenin parçalanmasına izin vermez. Ancak bireysel olarak, her bir iplik kırılgandır, bu nedenle darbelerden kolayca zarar görebilir. Bunun sonucu, görünmez parçalar vücudun çıplak kısımlarına girdiğinde ciltte kaşıntı ve tahriş olmasıdır.

Bazalt (taş) pamuk yünü

Bazalt yalıtım levhalarının üretimi için kaya kullanılır (çoğunlukla yüzeyde donmuş volkanik kökenli). Dolayısıyla ikinci isim taş yünüdür. Hammaddeler fırınlarda 1500 dereceye kadar eritilir ve bir santrifüje beslenir. Yüksek hızlı dönüş, ince iplikleri toplam kütleden ayırmaya yardımcı olur. Elde edilen lifler derhal bağlayıcı ilavesine tabi tutulur (aynı formaldehit reçineleri ve petrol bileşimleri). Yüksek hava basıncı altında, malzemeler odaya, soğuduğu ve yoğunlaştığı, yapışkan bir madde oluşturan odaya itilir. Mekanik kesim yardımı ile şekil ve boyut verir.

Bazalt koton yün rulo veya plaka şeklinde üretilir. Ayrı olarak alınan elyafın kalınlığı 3-5 mikrondur ve uzunluğu 16 mm'yi geçmez. Bu nedenle, malzeme düşük ısı iletkenliğine sahiptir ve daha dayanıklıdır. Kaya üretiminden dolayı iplikler o kadar kırılgan değildir ve vücudun açık alanlarına yapışmazlar.

Yalıtım türlerinin üretim yöntemleri hakkında genel bir fikir edindikten sonra detaylara gidebilirsiniz. Hangisinin daha iyi olduğunu bulmak için - taş yünü veya cam yünü, her bir materyalin temel özelliklerini göz önünde bulundurun ve lideri pozisyona göre seçin.

Termal iletkenlik

Isı iletkenliği, bir malzemenin termal enerjiyi bir malzemenin sıcak bir parçasından daha soğuk bir sıcaklığa aktarabilmesidir. Yalıtım duvarları veya döşemeleri söz konusu olduğunda, gösterge ne kadar düşük olursa, dış soğuk odaya o kadar uzun süre nüfuz edemez ve bu nedenle ısıtma maliyetleri düşer. Yaz sıcağında, ısı iletkenliği ters etki yapar ve evin içinde serin kalmasına yardımcı olur.

Elyaflı yapı nedeniyle, mineral yün yoluyla ısı transferi ipliklerin kalınlığına bağlıdır. 5-15 mikron lifli cam yünü, ısıl iletkenliği 0.038-0.046 W / (m * K) 'dir. Kesiti 3-5 mikron olan liflerle birlikte bazalt yün minimum değerine 0.033 W / (m * K) ile başlar. Bazalt bazın izolasyonu daha ince olduğundan, içlerinden geçen ısı transferi daha uzun sürer ve bu da onu bu özellikte lider yapar.

© 2020, Dek-Mar | Asma Tavan | Taşyünü Tavan | Metal Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.