Yangına Dayanıklı Alçıpanlar

İÇ DUVARLAR

Yangına Dayanıklı Alçı Paneller, tek bir aile evinin duvar montajları tarafından sağlanan yangından korunma seviyesini etkin ve etkili bir şekilde artırmak için kullanılabilir. Bir Tip X veya Tip C ürününün belirtilip belirtilmediğine ve yangın güvenliği derecesine bağlı olarak, yolcuların ve eşyalarının korunmasını geliştirmek için bir dizi tasarım çözümü mevcuttur. Ev sahiplerinin en çok zaman geçirdikleri alanlarda veya yangın çıktısının en yüksek tehlike olduğu çevre bölgelerinde yangına dayanıklılığı arttırmak için yapı grupları seçilebilir. Bazı örnekler:

 • Ekli Garaj ve Ev Arasında
 • Banyolar
 • Yatak odaları
 • Aile Odaları
 • Garaj
 • Bodrum kat
 • koridorları
 • mutfak
 • Çamaşırhane odaları

Fiziksel tanım
Tüm alçı paneller yangına dayanıklıdır ve çeşitli kalınlıklarda, çekirdek formülasyonlarında ve isteğe bağlı özel performans geliştirmelerinde üretilir. Bu sitede açıklanan özel ürünler, bu seçeneklerin bazılarına örnektir. Burada tartışmamız için 5/8 ”(15,9 mm) kalınlıkta, 48” (1.2 m) veya 54 ”(1.4 m) genişliğinde ve 8 'den (2.4 m) uzunluğundaki Tip X çekirdekli paneller üzerinde odaklanacağız. ) 16 '(4.9 m) veya 1/2 ”(12.7 mm) veya 5/8” (15,9 mm) kalınlıklarda, 48 ”(1.2 m) veya 54” (1.4 m) genişliklerde ve uzunluklarda C Tipi bir çekirdek 8 '(2.4 m) ila 16' (4.9 m) arasında. Tip X ürünlerinde, birincil çekirdek katkı maddesi cam elyaftır. C Tipi panellerde, çekirdek, X tipi panellerden daha yüksek seviyede yangına dayanıklılık sağlamak için cam elyaflar ve diğer katkı maddeleri ile güçlendirilir. Paneller için yüz materyalleri geliştirilebilir, geri dönüştürülmüş kağıt veya fiberglas paspaslar. Bireysel panolar, her bir panelin genişliği boyunca kare kenarlar ve eklem bitirmeyi basitleştirmek için uzunluk boyunca konik kenarlar ile üretilir. Yangına Dayanıklı Alçı Paneller için geçerli ürün standardıASTM C1396 . Diğer mevcut ürün varyasyonları için alçı üreticinize danışın.

yangına dayanıklı alçıpan duvar pozu

Avantajlar ve Faydalar
Geliştirilmiş yangın direnci, standart alçı panellere eklenen ilk özel performans özelliklerinden biriydi, ancak yakın zamana kadar ticari ve çok kiracılı uygulamalarda öncelikli olarak kullanıldı. Tek ailelik konut tasarımı ve inşaatı da sunacak çok şey var.

Yangına Dayanıklılık - Yangına Dayanıklı Alçı Panellerin Tip X veya C Tipi Çekirdek formülasyonları ile üretilip üretilmediği, standart alçıpandan daha iyi alev yayılımı ve duman oluşumunu azaltan duvar ve zemin / tavan sistemlerinin yapımında kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Yangına Dayanıklı Alçı Paneller, tavanlarda 3 saate kadar ve duvar ve kolon sistemlerinde 4 saate kadar yangın değerleri verebilen UL toplantılarında kullanılmak üzere sınıflandırılmıştır. Çok çeşitli tasarım gereksinimlerini karşılayan bu sistem montajlarının bir koleksiyonunu incelemek için GA-600 Yangın Direnci ve Ses Kontrol Tasarım Kılavuzuna bakınız. C Tipi veya X Tipi ürün olarak sınıflandırılan Yangına Dayanıklı Alçı Panel, ilgili panel tipinin belirtildiği herhangi bir yangına dayanıklı tertibatta kullanılmak üzere onaylanmıştır.

Yapım Verimliliği - Yangına Dayanıklı Alçı Paneller, tek aileli evlerin çoğunda iç duvar ve tavan yüzeylerinin en büyük kısmını kaplayan standart alçı paneller kadar kurulumu ve bitirmesi kadar kolaydır. Geniş bir yelpazede finisaj işlemleriyle skor-ve-kesmeli kesme ve güvenilir uyumluluk, yeni yapılarda ve yeniden yapılanmalarda daha iyi yangın güvenliği sağlamak için popüler ve verimli bir yapı seçimi yapmaktadır.

Gürültü Azaltımı - Alçıpan paneller, kütleleri ve yoğunluğu nedeniyle istenmeyen gürültünün kontrolüne yardımcı olmak için tasarlanan iç bölümlerin yapımında uzun süre etkili bir malzeme olarak kabul edilmiştir. Yangına Dayanıklı Alçı Paneller bu görevi özellikle iyi gerçekleştirmektedir. Geliştirilmiş akustik performans hedeflerini karşılayan iç duvarları ve tavanları tasarlamakiçin, daha yüksek düzeyde test edilmiş ses aktarım sınıfı (STC) değerlerine sahip montajlariçin GA-600 Yangın Direnci ve Yangına Dayanıklı Alçı Levha, UL-sınıflandırılmış 1/2” Tip C veya 5/8” Tip X alçıpanın onaylandığı herhangi bir montajda kullanılabilir. Daha

Diğer Özel Performans Özellikleri - Yangına Dayanıklı Alçı Paneller de bir dizi ilave performans özelliği ile üretilmektedir. Şunları içeren diğer özellikler ve özellik kombinasyonları için bireysel alçı panel üreticilerine danışın:

 • Kalıp / Rutubet Direnci
 • Kötüye Direnç
 • Etki dayanıklılığı
 • Azaltılmış Panel Ağırlığı
 • Geliştirilmiş Tavan Açıklığı Özellikleri

Kısıtlamalar
Tek ailelik bir konut projesinin duvarları ve tavanları için belirtilen performans hedeflerine ulaşmak için, başarının sağlanması için bir dizi önemli sınırlama izlenmelidir. Bu öneriler, yalnızca bu özel performans alçı ürünleri kategorisinde ortak olan hususlar hakkında genel bilgi sağlamayı amaçlamaktadır:

O Ateşe dayanıklı Alçı paneller yalnızca iç mekan kullanımı için amaçlanmıştır
o Alçı yapısal olmayan ve duvarlar veya tavanlar için diğer malzemeleri monte edilmesi için bir tutturma tabanı olarak tasarlanmamıştır Ateşe dayanıklı
o sıcaklıklara uzun süre maruz kalmasını önlemek 125 ° aşan
o duvar ve zemin oyuklar kapanış veya iç kaplamalar uygulanmadan önce kuru olmalıdır
o nem göllenlemerine veya basamaklı su sürekli maruz kalma için uygun değildir
o , kalıp ve küf büyümesini önlemek taşıma, depolama, yükleme sırasında ve sonrasında suya maruz kalmasını önlemek için yükleme tamamlandıktan

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.