Yatak odası asma tavan

Yatak odası alçıpan tavanlar

Yatak odasında alçıpan tavanlar çok fazla zaman geçiriyoruz ve çoğu bir rüyanın içinde olmasına rağmen, bu odanın evdeki diğer odalardan daha az olmayan güzel ve kaliteli bir dekorasyona ihtiyacı var. Yatak odası için özel önem taşıyan, aşağıdaki fotoğrafta olduğu gibi, malzemesini alçıpan olacak şekilde çeşitli şekillerde kullanabileceğiniz, güzelce tasarlanmış bir tavandır.

Asma Tavan Yatak Odası Neden Alçıpan

Çoğunlukla, apartmanda tamir veya herhangi bir dekorasyon kendi elinizle yapılır. Bu yaklaşımla, seçilen tasarım türünün malzeme terimlerinde bulunabilirliği ve özel beceriler olmadan malzeme ile çalışma becerisi çok önemlidir. Alçı levhalar tüm bu gereksinimleri karşılar - işlemesi kolaydır, çok pahalı değildir ve güzel bir tavan bileşimi oluşturmak için herhangi bir özel beceriye ihtiyacınız olmayacak. Aynı zamanda, çeşitli tasarımlar yapmak da mümkündür:

Tüm alçıpan asma tavan tipleri, uçaklarına çeşitli gömme armatürler yerleştirmek için mükemmeldir. Bu, tavan ile tavan arasındaki yeni düzlem arasında bir miktar boş alan bulunması nedeniyle, elektrik tellerinin döşenmesinde veya bir ses yalıtımı malzemesi katmanının döşenmesinde de faydalı olur.

Alçı levhaların sıradan bir bıçakla veya metal testereyle kesilmesi çok kolay olduğu için onlardan çeşitli şekilleri kesebilir ve daha sonra tavanınızı süsleyebilirsiniz. Yatak odanızda alçıpandan güzel tavanlar oluşturmak için, hacimsel detaylar ve genel tasarım çizimi için sadece dikkatlice düşünülmüş bir yerleşim planına ihtiyacınız var.

Kompozisyonun montajı için aletler minimum gerektirir: keskin bir bıçak veya demir testeresi, bir tornavida, inşaat seviyesi ve çerçeveyi tutturmak için bir delici. Kalan gerekli alet ve cihazlar sadece bitirme aşamasında gerekli olacaktır: spatula, boya ruloları, zımpara kağıdı veya yüzeyi zımparalamak için özel bir rende.

Yatak Odası Alçıpan Çözümün dezavantajları

Yukarıdaki hususların tümü, çözümün olumlu özelliklerine güvenle bağlanabilir. Ancak alçıpan asma tavan tasarımlarının dezavantajları da vardır. Bunların çoğu çok önemli değil, ancak neyle yüzleşmeniz gerektiğini bilmekle ilişkilendirilebilir.

 • Tavanın montajı ve dekorasyonu için ön hesaplamalarda göründüğünden çok daha fazla para harcamanız gerekecek. Birçok insan, genel olarak macunlamanın, boyamanın, astarın ve diğer bitirme işlerinin maliyetini tahmin etmeyi unutur.
 • En basit tavanı bile monte etmek çok zaman alacaktır. Minimum, üç ila dört gün sürer. Bu, çerçeveyi monte etmek, gerekli telleri döşemek, alçıpan tavan kaplamasını sabitlemek ve tamamen bitirmek için yeterlidir. Bu çalışmalardan sonra, sadece aydınlatma kurmak için kalır ve iş bitti. Bununla birlikte, bu prosedür sadece bir seviyeli basit yapılar için geçerlidir. Çok katmanlı çözümler çok daha fazla zaman gerektirecektir.
 • Çıkarılması gereken çok miktarda çöp oluşur. Bunlar, alçıpan artıkları ve çeşitli boya veya macun kaplarının yanı sıra, onarım süresince zemini kaplayacak film veya gazetelerdir.
 • Odadaki duvarlar, özellikle çok seviyeli kompozisyonlar söz konusu olduğunda gözle görülür derecede daha düşük olacaktır. Her katman için, üstündeki bir düzleme bağlı bir çerçevenin monte edilmesi gerekecektir. Bu nedenle, birkaç inşaat seviyesi durumunda, hacim elemanlarının yerleştirileceği yerlerde tavanlar 15 ila 20 cm daha düşük olabilir.

Örnekler

Yatak odası alçıpan tavanlar Çok sayıda eksi olmasına rağmen, alçı tavan'dan dekor hala çok popüler. Bu nedenle, aşağıda yatak odasında monte edilen güzel alçıpan tavanlarının nasıl göründüğüne dair örnekler verilmiştir. Örneklerden bazılarını beğenebilir ve uyuma odanıza benzer bir şeyler bir araya getirmek isteyebilirsiniz.

Alçıpan gibi malzemeler kullanılarak herhangi bir fantastik fikir hayata geçirilebilir. Şimdi tavan tasarımı da dahil olmak üzere hemen hemen her bitirme işinde kullanılıyor. Herhangi bir tasarımın mükemmel tavan rölyefini yaratabilir. Yatak odası, dairedeki ana yerdir ve misafirlerinin ruh hali, nasıl dekore edildiğine bağlı olacaktır.

Yatak Odası Tavan Dekorasyonu artıları ve eksileri

Alçıpan tavan şunlar olabilir:

 • Düz, tek düzlemde yapılmış;
 • Çatı katı odalarında sıklıkla görülebilen eğimli eğrisel;
 • Her odada harika görünecek çok seviyeli.

Ana avantajlar.

 • Tavanı onarmak için daha az zaman harcandı. Çoğunlukla, bir tavanı onarırken, ön işlemler gereklidir: düzensizlikleri gidermek, pürüzleri temizlemek, sıva yapmak, badana yapmak ve diğerleri. Tüm bunlar alçıpan kullanılarak önlenebilir.
 • Onarım yürütme kolaylığı. Alçıpan ile çalışmak çok kolaydır, sıradan bir kırtasiye bıçağıyla mükemmel bir şekilde kesilir ve ardından istenen alanın herhangi bir şeklindeki parçalara ayrılır.
 • Tüm elektrik kabloları ve diğer iletişimler, alçıpan levhaların altına kolayca gizlenebilir.
 • Lambaların uygun montajı. Her türden armatür, böyle bir tavanın yapısına kolayca sığacaktır. Ve alçıpan yüzeyi hem gömme lambaları hem de LED şeritleri ve bir avize takmanıza izin verecektir. Üstelik tüm bunlar aynı anda kurulabilir. Bu tür bir aydınlatma yatak odanıza özel bir stil katacaktır.
 • Tavanın şekli herhangi biri olabilir. Plastik niteliklerinden dolayı alçıpan bükülebilir ve hemen hemen her şekilde tavana verilebilir.
 • Çok seviyeli yüzey. Alçı levha, bu tür işleri yapmadaki basitliği nedeniyle çok seviyeli tavanların oluşturulmasında lider bir yer almaktadır. Bu aynı zamanda işin fiyatını da etkileyecektir. Çok seviyeli bir yüzey, doğru yapıldığında, bir odanın alanını görsel olarak genişletebilir.
 • Sökülebilir. Sabitleme kolaylığı nedeniyle (vidalarla), aniden biraz değiştirmeyi veya kabloları değiştirmeyi düşünürseniz, böyle bir tavanı sökmek kolay olacaktır.
 • İyi ses yalıtımı.
 • Çevre dostu malzeme. Kompozisyonunda, alçıpan levhalar, sağlığınız için kesinlikle güvenli olan sadece alçı ve karton içerir.
 • Böyle bir tavanın bir başka özelliği de, önceki yüzeyin herhangi bir kusurunu gizleyebilmesidir.

Bu avantajlarla, bir alçıpan tavanın hala dikkate alınması gereken dezavantajları vardır.

Yatak Odası Alçıpan Tavan Ana dezavantajlar.

 • Alanı görsel olarak genişletmek için tüm tasarım püf noktalarına rağmen, aslında yine de azalacaktır. Odanın üstü, kurulumunun özellikleri nedeniyle 5-15 santimetre daha düşük olacaktır.
 • İyi ses yalıtımına rağmen, bu malzemenin nem direnci zayıftır. Bu nedenle, komşular tarafından sular altında kalırsanız, malzeme bozulacak ve tavanın sökülmesi gerekecektir.
 • Yeni inşa edilen evlerde alçıpan tavan yapılması istenmeyen bir durumdur. Binanın küçülmesi zaman alıyor. Bu süreçte alçıpan çatlayabilir.

Asma Tavan Yatak Odası Yapı türleri

Alçıpan tavan tasarımları, şekillerinin türüne göre ayırt edilir.

 • Düz Alçıpan asma tavan tavan kaplamaları pürüzsüz ve fırfırsızdır, performansları açısından basit ve güvenilirdir. Küçük yatak odaları için idealdir.
 • Çok seviyeli tavan kaplamaları. Ayrıca kademeli veya çok katmanlı olarak da adlandırılırlar. İki veya üç adımda gerçekleştirilebilirler. Bu tür tavanlar gerçekten lüks ve sıra dışı görünüyor.
 • Kıvırcık tavan kaplamaları, işi halletmek için en zor olanlardır. Kelebek gibi alçıpandan düzensiz bir şekil kesmek ve tavana yapıştırmak biraz beceri ister. Ancak, gerçekten şık ve benzersiz olacak.
 • Küçük yatak odaları için, şeklinde en basit olan tek seviyeli bir tavan uygundur. Küçük "Kruşçev" binalarda çok seviyeli tavanlar planlanmamalıdır. Bu tür tasarımlar odada baskıcı ve hantal görünecek. Ancak modern geniş yeni binalarda veya stüdyo dairelerde çok katmanlı tavanlar göze hoş gelecektir.
 • Ancak küçük bir yatak odasında bile, harika görünecek çok seviyeli bir tavan kaplaması için seçenekler vardır. Bununla birlikte, böyle bir tasarımın düzgün çizgileri olmalı ve ikinci adım, birincinin yüzeyinden fazla çıkıntı yapmamalıdır.

Şimdi görsel yönlere geçelim. İkinci tavan katmanının özel konumu, geniş bir alan illüzyonunu yaratmamıza yardımcı olacaktır.

 • Tavanın ikinci katının yapısını yatak odasında gardırop, koltuk, şifonyer, TV veya zemin lambası bulunan yere yerleştirin. Bu, iki uzamsal bölgenin etkisini yaratacak ve odanın daha büyük olduğu görünecektir.
 • İkinci katın, yatak odasının tüm çevresi boyunca inşa edilmesine izin verin ve onu spot ışıklarla donatın.
 • İkinci kademe ile tavan boşluğunu çapraz olarak iki farklı bölüme ayırın.
 • 12 metrekare yatak odalarında alçıpan tavan kaplama formları. m genellikle birbirleriyle uyumlu bir şekilde kesişen düz oval kıvrımlara, yuvarlak çizgilere sahiptir. Keskin köşelere kıyasla bu tür tasarımlar göze hoş gelir ve rahatlamanızı sağlar. Bununla birlikte, tavanda standart geometrik şekiller de var. 3 metrelik bir yatak odası için bu çözüm çok popüler değil.
 • Yaygın bir seçenek, görsel olarak ek yükseklik katacak içbükey bir tavandır. Ve belirli yerlerde tavan santimetre kesmeniz gerekirse, kurtarmaya dışbükey bir tavan gelecektir.
 • Yatak odasının tavanının tasarımı, tasarım seçimi ile başlamalı, yeni öğelerin uygulanması tavsiye edilir. Alçıpan, bunu çok çeşitli şekillerde gerçekleştirmenize izin verir. Tavan yapısının şeklini seçerken ana değer, yatak odasının yüksekliği ve alanıdır.
 • Bir fikir seçmek ilk bakışta göründüğü kadar kolay değildir. Sonuçta, üzerinde düşünürken, her şeyi en küçük ayrıntısına kadar hesaba katmanız gerekir: yatak odasının şekli, tavanın tasarımı, ışığı yatak odasının farklı alanlarına dağıtmak için lambaların konumu, aynaların konumu ve benzerleri.

Tavan yapısının tarzı, yatak odasının genel tasarımına uygun olmalıdır. Örneğin, yatak odanız Barok tarzında yapılmışsa, aşırılığa eğilimliyse, şüphesiz, çok katmanlı bir tavana başvurmaya değer. Ancak minimalizm tarzı böyle bir karara tahammül etmeyecektir. Bu durumda, klasik bir tek seviyeli tavan seçmek akıllıca olacaktır. Çocuk odalarında, çeşitli flora ve fauna görüntülerinin bulunduğu kıvrımlı bir tavan harika bir çözüm olacaktır.

Tavanın renginin seçimi de önemlidir: Konforun temelini oluşturur. Bir kişinin ruhsal durumunun büyük ölçüde içinde bulunduğu odanın rengine bağlı olduğu bilinmektedir.

 • Kırmızı. Bu renk şeması, agresif ve duygusal olarak heyecan verici olduğu için yatak odaları için istenmez. Ancak bu rengi seviyorsanız pembe, alizarin tarçın veya zencefil gibi daha yumuşak tonlarını kullanabilirsiniz. Ayrıca, bu renk içbükey tavan yapılarında iyi görünecektir.
 • Sarı. En güzel yatak odası renklerinden biri. İyi rahatlar, sıcaklık ve rahatlık hissi yaratır. Daha koyu tonlar (hardal, vanilya, kum, mavi) ve turuncu tonlarla birleştiğinde, çok katmanlı tavanlarda harika görünecek.
 • Yeşil. Doğal bitki örtüsünün rengi de insanlar üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Yatak odasında geniş yapraklı bitkiler varsa bu renk şeması ideal olacaktır. Hafif bir bitki ölçeğinde onun için bir gölge seçmek daha iyidir.
 • Mavi. Yatak odasındaki tavan için iyi bir çözüm. Özellikle alçak odalarda faydalı olacaktır. Göksel renk, alanı görsel olarak genişleterek erişilmezlik ve huzur verir. Bununla birlikte, bu renk soğuktur, bu nedenle onu sıcak renklerin parlak dekoratif unsurlarıyla seyreltin.
 • Montaj çalışması tamamlandıktan sonra tavanın bir renk şemasına dönüştürülmesi gerekir. Renk şeması için su bazlı akrilik boyaların kullanılması tavsiye edilir. Boyamadan veya duvar kağıdını kaplamadan önce, derzlere macun yapmayı ve birkaç kat astar uygulamayı unutmayın.
 • Spot ışıkları kullanmaya karar verirseniz, LED'leri tercih edin. Daha az elektrik kullanırlar, bu da paradan tasarruf etmenizi sağlar.
 • Montaj çalışmasından önce, duvar ile tavan arasında yumuşak geçişler ve kıvrımlar olmadığından emin olun. 90 derecelik bir bağlantı, sırasıyla önceki tavan ve alçıpan arasındaki en küçük mesafeyi sağlayacaktır, odanın faydalı alanı daha büyük olacaktır.
 • Alçıpan levhaları kendinden kılavuzlu vidalarla sabitlerken, genellikle gereğinden fazla bastırılır: bu, tabakanın çatlamasını gerektirir. Bu nedenle, bir tornavidayla çalışırken, durdurmalı özel bir nozul kullanın.
 • Küçük bir yatak odası için alçıpan çok seviyeli bir yapının muhteşem uygulamasının canlı bir örneği. Tasarım çözümü, alanı görsel olarak büyütmektir. Etki, odanın çevresine yerleşik lambalarla ikinci bir katman yerleştirilerek sağlandı.
 • Tek seviyeli tavan tasarımı beyaz renkte harika görünüyor. Stil- minimalizm.
 • Geniş bir yatak odası için lüks katmanlı tavan. Bu tarzdaki tavana yüzer denir.

Yatak odasında tavan tasarımı: hangi rengi seçmek daha iyidir

Bir tavan rengi seçerken dikkate alınması gereken üç temel kural vardır:

 1. Tavanın rengi, iç unsurların geri kalanıyla birleştirilmelidir.
 2. Rengin sakinleştirici etkisi olması önemlidir.
 3. Kendi tercihlerinize göre bir renk seçmeniz gerekiyor

Beyaz, her şeye uyan bir klasiktir. Bu renk bir temizlik hissi verir ve alanı görsel olarak genişletir, ancak odanın soğuk görünmemesi için bu renkle aşırıya kaçmamak önemlidir.

Mavi, yeşil ve pembe- sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Bu nedenle yatak odaları için çok uygundurlar. Yatak odası tavan tasarımında turuncu, kırmızı ve sarı gibi renklerin kullanılması tavsiye edilmez, sinir sistemini heyecanlandırdığına inanılır. Kahverengi ve siyah tonlar iç karartıcı olabilir. Rengin odanın bir bütün olarak algılanması üzerindeki etkisi de önemlidir. Yatak odasındaki tavanın tasarımını düşündüğünüzde, sadece düz renkleri değil, aynı zamanda fotoğraf baskısını da kullanabileceğinizi, ancak çizim sıkılırsa kapağın değiştirilmesinin oldukça pahalı olacağı unutulmamalıdır.

Yatak odasında alçıpan tavanlar: orijinal ve pratik bir çözüm

Alçıpan, modern bir yatak odasının tavanı için çok yönlü ve pratik bir malzemedir. Alçıpan kullanarak yatak odasında özgün bir tavan tasarımı oluşturabilirsiniz. Bu malzeme tasarım açısından çok yönlüdür ve her tarzda yapılmış bir odaya uygun olacaktır. Tıpkı yatak odasındaki gergi tavan gibi alçı levha da tek seviyeli, iki seviyeli ve çok seviyeli seçeneklere ayrılmıştır.

Düz alçıpan tavan, kendi ellerinizle bile yaratılabilecek en basit tasarımdır. Tek seviyeli tavanların tek dezavantajı, dekorasyon kıtlığıdır.

Çok seviyeli ve iki seviyeli tavanlar- bu tür tavanlar zarif ve sofistike görünür ve burada ayrıca aydınlatma ve tasarımda dolaşabilirsiniz. Tavanı dışbükey veya içbükey yaparak ve sıva ile deney yaparak, odayı görsel olarak küçültebilir ve büyütebilirsiniz. Ancak, elementlerin ve seviyelerin bolluğunun odayı görsel olarak aşırı yüklediğini unutmayın.

Yatak odası tavan dekorasyonu seçmeden önce, odanın tüm nüanslarını dikkate alarak bir tahmin ve bir proje hazırlamak gerekir. Ardından, malzemelere karar vermelisiniz. Yüksek kaliteli sıva seçmek gerekir. Neme ve ayrıca metal profil ve bağlantı elemanlarına karşı az ya da çok dirençli olacak. Çerçevenin montajı önemli bir adımdır. Kurulum her şey buna hazır olduğunda yapılmalıdır. Kesinlikle işaretleme çizgileri boyunca kılavuz profiller duvarlar boyunca yerleştirilir. Ayrıca, projedeki tavan şemasına göre aralarında özel elemanlar yardımıyla destekleyici bir tavan profili kurulur. Bandajlama ve doğru sabitleme gerçekleşir. Çerçevenin ikinci katı, ilk tamamlandıktan sonra inşa edilir. Tavan malzemesi birleştirilirse, alçıpan konstrüksiyon hazır olduğunda gergi tavan filmi en son kurulur.

Alçıpan tavan dekorasyonu, tasarımında deneyime açık bir malzemedir. Örneğin, bir yatak odasındaki alçıpan tavan, masif ahşap kirişlerle birlikte güzel ve pahalı görünecektir. Çok iyi bir seçenek, çerçeveli aynalı bir tavan ve tabii ki alçı kalıpla süslenmiş bir tavan olabilir- aydınlatma ile olumlu bir şekilde vurgulanabilen zarif bir klasik. Yatak odası alçıpan, daha sonra bunun üzerine çok orijinal görünüyor.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.