Yatak odasında tavan nasıl yapılır?

Yatak odasında iç mekanın herhangi bir unsuru önemlidir, çünkü burası bir kişinin dinlenip yeni bir gün için güç kazanması gerektiğidir. Tavan bu konuda son rol değil. Ama yatak odasında tavanın tam olarak ne olması gerektiğini söylemek mümkün değil.

Bunun birçok sebebi var - çok sayıda farklı kaplama malzemesiyle başlayarak, inanılmaz çeşitlilikteki renklere.

Hem yatak odasındaki tavanların tasarımını hem de renk çözümlerini seçmenin ana kuralı dinlenme ve rahatlamaya odaklanacak, bu nedenle sessiz renkler, agresif çizgilerin olmaması ve parlak aydınlatma tercih edilir.

Ne yapmamak

Keskin izlenen ve kontrast çizgileri olan bu oda tavanları için seçim yapmamalısınız. Temel olarak, bu etki çeşitli çıta ve panel tavan kaplamaları tarafından sağlanır. Onlar yatak odası için uygun değildir.

Çok fazla kontrast veya parlak renk seçmemelisiniz. Algıyı belli bir şekilde etkilerler ve böyle bir odada bir insan sakin ve rahat hissetmez. Bununla birlikte, bazen bu odada hem ayna hem de siyah parlak kaplamalar yaparlar, ancak bu böyle bir oda için doğru çözümden çok bir tasarım geliştirmesidir.

Bazı durumlarda tavan aynaları çok uygundur, ancak yatak odasında bu tür bir kaplama uykuya dalmayı zorlaştıracağından, tavandaki aynaları da reddetmek daha iyidir.

Genel olarak, yatak odasında ustaca karar vermekten ve tasarımcı bulgularından kaçınmak daha iyidir, her şeye rahatlama ve huzur eşlik etmelidir.

Hangi çözümler daha iyidir?

Hepsinden iyisi, böyle bir odada, ışığın parlaklığını ayarlamak mümkündür. Çok popüler ve en başarılı çözümlerden biri, aydınlatmalı tavan oluşturmak olacak. Bu tasarım sadece parlak bir genel ışık kullanmakla kalmayıp, aynı zamanda sessiz rahatlamayı ayarlayan çok yoğun olmayan bir ışık akışı sağlayan sadece arka ışığı da açmanıza izin verecektir.

Loş duvar dekorasyonu ile yatak odasında tavan, iki katlı yapılır. İkinci kademe tavan-tavan boşluğunda, ana ışıktan ayrı olarak kullanılabilecek, yatak ve gece lambalarının yakınındaki ışık elemanları ile tamamlanan gizli bir aydınlatma vardır.

Gergi tavanlar bu oda için mükemmeldir. Ve sadece mat veya saten kaplamaların seçilmesine gerek yoktur, içini tamamıyla dikkatini dağıtmadan tamamladığı sürece parlak bir tavan yapabilirsiniz.

Çok katlı tavanların kullanımı bir yatak odası için uygun bir çözümdür.

Klasik, sade sıva ve boyalı tavanlar da uygunluklarını kaybetmedi. Daha az yaygın değildirler ancak güzel bir yüzey oluşturmak için daha fazla çaba gerektirirler. Bir hizalama buna değer. Ancak, çalışma nitel olarak yapılırsa, böyle bir tavan seçilen herhangi bir tasarıma harika bir katkı olabilir.

Odanın klasik tarzına mükemmel uyum sağlar. Ek olarak, eğer tavan levhası başlangıçta yeterince pürüzsüz ise, bu sonlandırma seçeneği paradan tasarruf etmenize ve odadaki inşaat işlerinin miktarını azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Bu tür tavanları yalnızca klasik iç mekanlara sahip odalarda değil , neredeyse her tasarıma uygun olarak yapabilirsiniz. Aynı zamanda, arka ışık cihazını terk etmek de gerekli değildir. Cihazın ek aydınlatması için sadece saçakların tasarımında değişiklik yapılması gerekir.

Her zamanki gibi pürüzsüz tavanlara saçak ekledikten sonra, ışığı düzenleyebilirsiniz.

Alçıpan tavanlar çok uzun süredir popülerliğin zirvesinde kalmıştır. Ve - tesadüfen değil. Tasarımcının, yatak odalarının tavanlarındaki formlar ve hafif kompozisyonlarla ilgili en farklı fikirleri gerçekleştirmesini sağlayacak olan alçıpandır.

Alçıpan sadece güzel değil, aynı zamanda fonksiyonel çözümler de uygulamayı mümkün kılar. Bu özellikle yatak odasının genellikle çalışma alanı olarak kullanıldığı küçük daireler için geçerlidir.

Odayı görsel olarak birkaç bölgeye ayıran bir alçıpan konstrüksiyonu ek yükü oluşturarak, genel görünümünü önemli ölçüde iyileştirebilirsiniz.

Bu durumda ışığın ayrı olarak dahil edilmesi, yalnızca ihtiyaç duyulan alanı aydınlatmaya izin verecek ve alacakaranlıkta kalan alanı bırakacaktır.

Daha az popüler olmamakla birlikte, çeşitli kaplama türlerini birleştiren yapılar birleştirilir. Hepsinden iyisi, bu tür kombinasyonlar gerilmiş kumaş ve alçıpan konstrüksiyonunu oluşturur.

Bir çift olarak, birbirlerini mükemmel şekilde tamamlarlar. Bir kumaş veya bir film düz bir yüzey oluşturur ve alçıpandan oluşturulan bir parça, arka ışığı gizleyebileceğiniz veya birkaç fikstür yerleştirebileceğiniz gerekli hacmi elde etmenizi sağlar.

Sonuç

Yatak odası için hemen hemen her tavana uyuyor. Burada asıl şey, yapıldıkları malzeme değil, diğer dekorasyon unsurları ile genel kombinasyondur. Daha az önemli değil renklerin kombinasyonu.

Asıl şeyi unutma - bu odada, her şeyden önce, bir kişinin gün boyunca harcadığı gücü geri alarak dinlenmesi gerekir. Bundan ve itici değer.

Bir rahatlık, gevşeme ve huzur atmosferine katkıda bulunacak her şey yapacaktır. Siyah tavan olsa bile.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.