Yükseltilmiş Döşeme

Yükseltilmiş Zemin

Yükseltilmiş döşeme, havalimanlarından ofis bloklarına, hastanelerden alışveriş merkezlerine kadar pek çok farklı binada kullanılmaktadır. Basit bir ifadeyle, döşeme ve gerçek zemin seviyesi arasındaki boşluğu eklemek için yaratılmıştır. Bunun esas olarak erişim için birtakım faydaları vardır, ancak meydana gelebilecek herhangi bir dalgalanmayı da gizler.

Bina hizmetlerinin ayrıca erişim sağlamak için yükseltilmiş döşemelere de ihtiyacı vardır; böylece telekomünikasyon, veri, elektrik güç, çevre kontrolü ve iklimlendirme, su ve drenaj ve güvenlik ekipleri, bakım, onarım ve yönetme için ilgili alanlara gidebilirler. Yükseltilmiş döşemelerin kullanılması, her şeyin ona daha düzgün bir görünüşe sahip olduğu ve herhangi bir sorun olmadığı veya herhangi bir problemle karşılaşmadığı, herhangi bir sorunla karşılaşmadığı anlamına gelir.

Yükseltilmiş döşemelere sağlanan diğer faydalar, veri kablolarına kolay ve hızlı bir şekilde erişilebilmesinin yanında, teknolojiye olan büyük bağımlılığımız sayesinde, veri kablolarının ve bunların hacminin çok fazla sıkıntıya neden olmadan artırılıp yönetilebileceği anlamına gelir. Bir boşluk derinliği, bir HVAC sisteminin, bir kaliteli klima sisteminin uygulanabilmesi için kullanılmasına izin verir ve herhangi bir yükseltme, yeniden yönlendirme veya rutin bakım gerektiğinde daha az güçlük veya zaman (ve para) harcanması anlamına gelir.

Yükseltilmiş Zeminlerin Ne Türleri Vardır?

Temel olarak iki yükseltme zemin kategorisi vardır; kilitlemek veya yerçekimi tutulur.

Gevşek yatık ya da tutulan yer çekimi, yer çekimi yükseltilmiş yer çekimi yerçekimi ve kendi ağırlığı ile yerinde kalmaktadır. Bunlar süper hızlıdır ve boşluğa basit ve kolay erişim sağlar. Ve fabrikada yapıştırılmış yüzeyler ile bitirilebilir.

Kilitleme veya vidalama zeminleri tam olarak istedikleri gibi. Aşağı konumlandıkları için vidalanmış ve kilitlenmişler. Bunlar fabrikada yapıştırılmış finişler alamazlar, ancak sağlam bir altlık ve kolay erişime izin verir, ancak gevşek döşemeden hızlı değildirler.

Kaldırılan Zeminleri Hangi Sektörlerde Kullanıyor?

Perakende tesisler, büyük miktarda Telekom ve bilgi işlem takım, çağrı merkezlerine, ofislere, bilgi işlem merkezlerine, dağıtım merkezlerine, eğitim tesislerine ihtiyaç duyan modern ofisler, aslında tavana bağlı boşluklar kullanılmadığı zaman, yerden döşemeye ve havalandırmanın yönlendirilmesine ihtiyaç duyan yerlerin çoğu etkili veya akıllıca.

Bu günlerde bir şirket işletmenin, büyük bir miktar altyapı ve planın kalitesinden ödün vermeden nerede ve nasıl etkin bir şekilde organize edileceğini ve şirketlerin büyümesine olanak tanıyan geleceğe dönük bir ortam yaratmaya çalıştıklarını düşünebilirsiniz. Hareket eden ofislerin veya binaların kargaşasına ve bunların hepsinin masrafına katlanmaksızın ölçeklendirin ve rekabetçi olun. Zeminleri yükseltmek, estetik veya erişim çözümünden çok daha fazlasıdır; Bugün çoğu şirket için kesin bir gereklilik.

Erişim Kazanmak

Yükseltilmiş katlar kolay erişim anlamına gelir, ancak zemini kaldırmak için birkaç kural vardır. Hangi tip panellerin kullanıldığına bağlı olarak doğru bir kaldırma cihazı kullanmalısınız. Genellikle bir vakum kaldırıcı veya çivili halı kaldırıcıdır. Kaldırma sırasında menteşe olmamalı, sadece yere dikey olarak çekilmeli ve değiştirilirken tekrar bir kenardan değil, bir kenardan düşürülmelidir. Bu, teçhizatlarına kusursuz ve daha az hasar görme olasılığını garantilemek içindir.

ENERJİ SANTRALLERİ VE TRAFO MERKEZLERİ İÇİN YÜKSELTİLMİŞ DÖŞEME

Güç dağıtım merkezinin içine çok sayıda çok ağır takım (elektrik tabloları, transformatörler, pillerle kesintisiz güç kaynakları, doğrultucular vb.) yükseltilmiş döşeme edilmiştir. Bu tür cihazların güç kaynağı, büyük çap ve ağırlığa sahip kablolar kullanılarak yapılır. Ekipmanın farklı boyutlardaki destek yüzeyleri, teknik yükseltilmiş zeminlerin standart (600x600 mm) panellerinin kullanılmasını rahatsız eder.
Bazı durumlarda odadaki takım toplam ağırlığı 100 tonu aşabilir. Bu nedenle, ofis binalarında kullanılmak üzere tasarlanmış standart yükseltilmiş döşemeler, kelimenin tam anlamıyla çökebilir ve bu da büyük maliyetlere yol açacaktır.

Bu tip oda için, yükseltilmiş döşeme enerji santralleri ve trafo merkezleri için yükseltilmiş döşemelerimiz tek uygun sistemdir. Çok para riske atarak uzlaşmasan iyi edersin.

Yükseltilmiş döşeme sistemi, cıvatalı bağlantılar üzerine monte edilen ve çeşitli tip ve boyutlarda takım yerleştirirken yüksek düzeyde esneklik sağlayan bağımsız, yüksek mukavemetli bir çerçevedir. Panellerin altına ilave destek Profilleri yerleştirilerek daha fazla genişletme kolayca gerçekleştirilebilir.

Yükseltilmiş döşeme yükseltilmiş döşeme yüksekliği 300-2400 mm arasında değişebilir.

Standart olarak eşit dağıtılmış yük 10 kN / m2'dir. Ağır transformatörlerin montajı gerekirse, yükte 60 kN / m2'ye (6000 kg / m2) kadar bir artış sağlayan ek bir takviye mümkündür.

Genellikle, yükseltilmiş döşemelerin tarif edilen uygulaması için, yüksek yoğunluklu suntadan yapılmış lamine paneller kullanılır, yüzeyin ana kıstas yüksek aşınma direnci ve hafifliğidir. Yüksek yangın güvenliği gereksinimi olan odalarda, yanıcı olmayan bir malzeme olan kalsiyum sülfat panelinin kurulması tavsiye edilir.

Panellerin standart boyutu 800×600, 600×600 ve 400x400 mm'dir. Standart olmayan bir destek yüzeyine sahip takım için, standart olanlar dışında özel boyutta paneller yapılabilir.
Paneller için vinil, doğal muşamba ve kauçuk gibi çeşitli kaplama türleri mevcuttur.

Veri merkezleri ve telekomünikasyon merkezleri için yükseltilmiş zemin

Güç dağıtım merkezinin içine çok sayıda çok ağır takım (elektrik dağıtım dolapları, transformatörler, pillerle kesintisiz güç kaynakları, doğrultucular vb.) Monte edilmiştir. Bu tür cihazların güç kaynağı, büyük çap ve ağırlığa sahip kablolar kullanılarak yapılır. Ekipmanın çeşitli destek yüzeyleri, standart yükseltilmiş zeminlerin standart (600x600 mm) panellerinin kullanılmasını rahatsız eder.

Bazı durumlarda odadaki takım toplam ağırlığı 100 tonu aşabilir. Bu nedenle, ofis binalarında kullanılmak üzere tasarlanmış standart yükseltilmiş döşemeler, kelimenin tam anlamıyla çökebilir ve bu da büyük maliyetlere yol açacaktır.

Bu oda tipi için yükseltilmiş döşemelerimiz tek uygun sistemdir. Çok para riske atarak uzlaşmasan iyi edersin.

Yükseltilmiş döşeme sistemi, cıvatalı bağlantılar üzerine monte edilen ve çeşitli tip ve boyutlarda takım yerleştirirken yüksek düzeyde esneklik sağlayan bağımsız, yüksek mukavemetli bir çerçevedir. Panellerin altına ilave destek Profilleri yerleştirilerek daha fazla genişletme kolayca gerçekleştirilebilir.

Bizi arayın! Yöneticilerimiz size tavsiyelerde bulunacak ve ihtiyaçlarınıza uygun yükseltilmiş bir zemin tasarlayacaktır.

Yükseltilmiş döşeme yüksekliği 300-2400 mm arasında değişebilir. Standart olarak eşit dağıtılmış yük 10 kN / m2'dir. Ağır transformatörlerin montajı gerekirse, yükte 60 kN / m2'ye (6000 kg / m2) kadar bir artış sağlayan ek bir takviye mümkündür. Genellikle, yükseltilmiş döşemelerin tarif edilen uygulaması için, yüksek yoğunluklu suntadan yapılmış lamine paneller kullanılır, yüzeyin ana kıstas yüksek aşınma direnci ve hafifliğidir. Ayrıca yanmaz alçı temel malzeme panelleri de sunabiliriz.

Panellerin standart boyutu 800×600, 600×600 ve 400x400 mm'dir. Standart olmayan bir destek yüzeyine sahip takım için, standart olanlar dışında özel boyutta paneller yapılabilir. Paneller için vinil, doğal muşamba ve kauçuk gibi çeşitli kaplama türleri mevcuttur. Rafların altındaki veya raflar arasındaki koridorlardaki takım soğutmak için, sabit veya ayarlanabilir hava akışıyla ek havalandırma çelik panelleri monte edilebilir.

Kontrol odaları, kontrol merkezleri için yükseltilmiş döşeme

Gece gündüz çalışmak için tasarlanan kontrol odalarında birçok farklı donanım monte edilmiştir. Kablolar, kural olarak, zeminin altındaki boşluklara yerleştirilir ve teknik zeminin panellerinden ve destekleyici mobilya raflarından geçirilir.

Bazı durumlarda odadaki donanım toplam ağırlığı birkaç tonu aşabilir. Ofislerde kullanılan standart teknik yükseltilmiş döşemeler tam anlamıyla çökebilir ve büyük masraflara neden olabilir. Bu oda tipi için yükseltilmiş döşemelerimiz tercih edilen sistemdir.

Yükseltilmiş döşeme sistemi, cıvatalı bağlantılar üzerine monte edilen ve çeşitli tip ve boyutlarda donanım yerleştirirken yüksek düzeyde esneklik sağlayan bağımsız, yüksek mukavemetli bir çerçevedir. Panellerin altına ilave destek Profilleri yerleştirilerek daha fazla genişletme kolayca gerçekleştirilebilir. Kontrol odaları için yükseltilmiş döşeme yüksekliği genellikle 400-1000 mm'dir. Daha yüksek bir zemin döşemeniz gerekiyorsa, yüksekliği 2400 mm'ye kadar olan zeminler sağlanır.

Standart olarak eşit dağıtılmış yük 10 kN / m2'dir. Ağır transformatörlerin monte edilmesi gerekiyorsa, 60 kN / m2'ye (6000 kg / m2) kadar bir yük artışı sağlayan çerçevenin ek bir takviyesi mümkündür. Tipik olarak, bu tür bir oda için, panel kaplama olarak yüksek mukavemetli teknik vinil kullanılır. Panellerin standart boyutu 600 × 600 mm'dir. Talep üzerine, standart olmayan bir destek yüzeyine sahip donanım için 800 × 600 mm veya özel boyutta paneller üretilebilir.

Belirli bir çalışma ortamı için tercih edilen panel tipi, ağır alçı temel yanmaz panellerdir. Bu paneller sessizlik ve hoş bir yürüyüş yüzeyi sağlar.

Paneller için doğal muşamba, halı, kauçuk ve ahşap parke gibi kaplama türleri de mevcuttur.

Yükseltilmiş Döşeme Panel Çeşitleri

Kalsiyum sülfat plakaları, çeşitli alçı tiplerinin az miktarda selüloz lifi ile bir karışımıdır. Bitmiş kalsiyum sülfat levhası 1500 kg / m3 yoğunluğa sahiptir. Panellerin kenarlarına koruyucu bir vinil kenar yapıştırılır, daha sonra paneller yükseltilmiş zeminleri düzenlemek için kullanılabilir.

 1. Dekoratif kaplama
  (laminat, linolyum, halı, vb.)
  2. Panel temeli
  (kalsiyum sülfat, sunta, vb.)
  3. Neme dayanıklı film
  4. Alüminyum folyo

Temel: Lifle güçlendirilmiş alçı
Yoğunluk: 1500 kg / m3
Özellikler: Yanmaz malzeme
Yüksek ses yalıtım özellikleri
Panel ağırlığı: ≥16 kg (600x600 mm boyutunda)

Sunta yükseltilmiş döşeme

Temel:
Yüksek yoğunlukta sunta
Yoğunluk: 720 kg / m3
Özellikler:
Teknik odalarda en sık kullanılan malzeme
Panel ağırlığı: ≥ 10 kg (600x600 mm boyutunda)

1. Dekoratif kaplama (laminat, linolyum, halı, vb.)
2. Panelin temeli (kalsiyum sülfat, sunta vb.)
3. Neme dayanıklı film
4. Alüminyum folyo

YÜKSELTİLMİŞ DÖŞEME MONTAJI

Kurulum sadece gerekli bilgi ve becerilere sahip kalifiye personel tarafından yapılmalıdır. Yükseltilmiş zeminin kapsamlı ve düzenli bakımı ömrünü uzatır ve güvenilirlik seviyesini arttırır.

Yükseltilmiş döşeme için genel bilgi ve montaj koşulları

 • Teslim edilen ürünler tanımlanmalı, miktar, kalite, eksiksizliğe uygunluğu kontrol edilmelidir. Malzemeye monte edilmiş formdaki talepler kabul edilmez. Talebin dikkate alınması için, eksikliklerin keşfinden hemen sonra başvurulması gerekir.
 • Malzeme, homojen olarak muhafaza edilen bir sıcaklıkta (20 ± 5 ° C, bağıl nem% 40-65) kuru bir odada saklanmalıdır. Açık alanda saklamayın ve nemden koruyun. Deformasyonu önlemek için plakalar düz bir yüzey üzerinde depolanmalıdır. Kurulumdan önce, malzemenin yükseltilmiş zeminin döşeneceği odanın sıcaklığında en az 48 saat dayanması gerekir.
 • Taban kuru, düz, sağlam, çatlak, delik ve kimyasal madde (yağlar, yağlar) içermemelidir. Genel kurutma, binanın daha fazla büzülmesinin imkânsız hale geldiği noktaya getirilmelidir.
 • Siyah zeminin bir toz astar ile işlenmesi tavsiye edilir. Astar uygulanmadan önce taban fırçalanmalı veya vakumlanmalıdır.
 • Havalandırmalı bir zemin alanı varsa, iki bileşenli bir astar kullanılmalıdır. Tüm dikey yapı elemanları yükseltilmiş zeminin son kat yüksekliğine kadar astarlanmalıdır. Tavandaki açıklıklar hava geçirmez ve esnek bir bağlantı ile kapatılmalıdır.
 • Taban yeterince dayanıklı olmalıdır. Kurulumdan önce, ince harç tabakaları ve gevşek parçalar çıkarılmalıdır.
 • Taban yeterince güçlü olmalı ve ortaya çıkan tüm yükleri almalıdır.
 • Dar kesilmiş tahtalardan kaçınmak için odanın dikdörtgenliğini kontrol edin.
 • Tüm dikey yapı elemanları bir sızdırmazlık bandı ile yapıştırılmalıdır.
 • Montaj işinin tamamlanmasından sonra, monte edilmiş yükseltilmiş zemin, bu odadaki diğer çalışmalar sırasında oluşabilecek hasarlardan korunmalıdır, örneğin sunta üzerine döşenmelidir.

Yükseltilmiş döşeme bileşenleri

 1. Bir palet üzerinde yükseltilmiş döşeme plakaları.
 2. Kirişler 80x40x6000.
 3. Rafları.
 4. Montaj köşeleri.
 5. Caps.
 6. Gerilim vidaları (durdurmalar)
 7. Bant sızdırmazlığı.
 8. Bağlantı Elemanları.

Gerekli araç

 1. Döner lazer seviyesi, seviye veya hortum seviyesi.
 2. Elektrikli süpürge.
 3. Fırça.
 4. Bant testere.
 5. Yükseltilmiş zeminler için su seviyesi.
 6. Köşe.
 7. Vakum kaldırma.
 8. Düzgünlüğü kontrol etmek için kablo.
 9. Rulet.
 10. Kablosuz tornavida.
 11. Bıçak.
 12. İşaretçi (kalem).

Zemin montaj Prosedürü

1. Yükseltilmiş zeminin montajı için odanın boyutlarını ölçüyoruz ve onaylanmış çizimlerle kontrol ediyoruz.

2. Zemin yüzeyini özel bir endüstriyel elektrikli süpürge (fırça) ile temizleriz. Macun çatlaklar ve çukurlar ve zemini toz önleyici bir astarla kaplayın.

3. Yerdeki kirişlerin projenin çizimlerine göre yerini işaretliyoruz.

4. Alt (birincil) Profilleri zemine yerleştiriyoruz.

5. Zemin raflarının yerini belirleyin.

6. Zemin yüksekliğini ayarlamak için birincil Profil zımbalarını işaretler ve takarız.

7. Profil üzerindeki braketleri iki kendinden kılavuzlu vida ile sabitliyoruz.

7. Profillerin her bir ucuna bir voltaj vidası (kompansatör) bulunan bir tapa takıyoruz ve gerdirme vidalarının konumu, birincil Profilin bir ucundan sonraki her Profilin (zikzak sistemi) diğer ucuna değişmelidir. Gerilim vidalarının bir duvardan diğerine konumu kademelendirilir.

8. Zemin raflarını, kapaktaki delik ayar braketinin dişli çubuğuna oturacak şekilde takın.

9. Birincil Profili zemine çevirin. Operasyon, bir grup montajcı tarafından en az 3 kişi tarafından gerçekleştirilir.

10. Rafları, desteklerin tüm Profil boyunca aynı satırda olacağı şekilde takmak için izlek tekrarlayın.

11. Lazer seviyesini kullanarak ve ayar braketinin yükseklik konumunu değiştirerek, dişli çubuğun üzerindeki somunu bükerek / sökerek, ilk birincil Profilin konumunu ayarlayın.

12. Birincil Profilin konumunu ayarladıktan sonra, rafların taban plakalarını ana zemine vidalarla sabitliyoruz.

13. Ayar braketinin dişli çubuklarını kontra somunlarla sabitliyoruz.

14. Birincil Profilin bir sonraki sırasını kurmak için tüm izlek, ilk Profilin kurulumuna benzer şekilde gerçekleştirilir.

15. İkincil yükseltilmiş zemin kirişlerini takın.

16. Yükseltilmiş zeminin aşırı panellerinin olası kırpılmasına göre ikincil kirişlerin yerini işaretleyin.

17. İkincil Profiller, üzerlerine monte edilen panellerin kenarları tam olarak Profilin kenarının tam 80 mm ortasında olacak şekilde konumlandırılmalıdır (ikincil Profiller arasındaki mesafe genellikle 600 mm'dir).

18. İkincil Profilleri kendinden kılavuzlu vidalarla köşeleri kullanarak sabitliyoruz.

19. İkincil kirişlerin bir araya getirildiği yerlerde, köşeler kirişlerin eklemi tam olarak köşelerin geometrik merkezi boyunca geçecek şekilde yerleştirilir. Ek olarak, her bir eklem kendiliğinden kılavuzlanan bir vida ile sabitlenir.

20. Zaman zaman monte edilmiş çelik yapının sekonder kirişlerinin yatay ve yüksekliğini, en az 2 m uzunluğunda bir lazer veya bina seviyesi kullanarak kontrol ediyoruz.

21. Yükseltilmiş döşemenin çelik yapısının montajının sonunda panelleri monte ediyoruz.

22. Yükseltilmiş döşeme kirişleri üzerinde kir ve döküntü varlığını kontrol eder ve tespit edilirse çıkarırız.

23. Yükseltilmiş döşeme plakaları ofset ile iki şekilde döşenir ve üst üste, ofset ile döşenirken, derz dikişlerinin geçişine izin verilmez. Aynı zamanda, ek bağlar nedeniyle ofset sıralı paneller döşenirken daha fazla güç elde edilir.

24. Duvarların yakınındaki plakalar istenen boyuta ayarlanır ve kenarlar su geçirmez boya, astar veya kenar şeridi ile işlenir.

25. Paneller döşendiğinde, zeminin yataylığını ve yüksekliğini sürekli olarak izliyoruz.

26. Zeminin duvar ile derzini işlemek için, damper görevi gören özel bir çevre şeridi kullanılır.

27. Panellerin son satırından gerçek genişliği ölçeriz.

28. Dikkatle, boyut olarak, son sıranın panellerini kırpıyoruz.

29. Panelleri, daha önce duvar ile panellerin kenarı arasına bir çevre şeridi yerleştirerek döşüyoruz.

30. Bitmiş zemini, metal çerçeveye karşı gıcırdama ve panellerin sızdırmazlığı açısından kontrol ediyoruz.

31. Bu işaretler tespit edilirse, paneli kaldırmak ve çöpleri metal çerçeveden çıkarmak gerekir.

32. Bitmiş zemini endüstriyel elektrikli süpürge veya fırça ile temizliyoruz.

Ekipmanı monte etmeden önce, bitmiş zeminin yüzeyini 6-9 mm kontrplak veya başka bir koruyucu malzeme ile kaplarız.

Personel için gereklilikler ve güvenlik önlemleri

Tüm bakım çalışmaları kesinlikle güvenlik düzenlemelerine uygun olarak yapılmalıdır.

Özellikle, destekleyici ve çevreleyen yapıların norm ve kurallarında belirtilen güvenlik kurallarına uyulmalıdır. Güvenlik talimatlarına uyulmaması kişisel yaralanmaya neden olabilir.

 • Yükseltilmiş döşeme bakım çalışmaları sadece yetkili ve kalifiye personel tarafından yapılmalıdır.
 • Yükseltilmiş döşeme bileşenlerini boşaltırken ve kaldırırken, kişisel yaralanmaları ve maddi hasarları önlemek için özen gösterilmelidir.
 • Zeminin montajı ve bakımı için, bu kullanım kılavuzunu inceleyen kişilere izin verilir.
 • Kurulum çalışması yaparken, bakım ve rutin bakım sırasında, bu kılavuzda açıklanan montaj ve kurulum sırasını ve sırasını ihlal etmek yasaktır.
 • Yükseltilmiş zemini monte eden ve monte eden kişiler, takım dikkatsiz veya beceriksiz şekilde kullanılmasının, montaj ve kurulum talimatlarının ve güvenlik talimatlarının ihlalinin kazalara neden olabileceğini hatırlamalıdır.
 • Yükseltilmiş bir zemini monte ederken ve kurarken, tesise doğrudan katılmayan kişilerin yükseltilmiş zemin kurulumunun çalışma alanında olması yasaktır.
 • Onarım rutin bakımı sırasında, yalnızca iş türüne uygun ve uygun bir çalışma aleti kullanılmasına izin verilir.
 • İstifleyici, işyerini kazaları ve malzemenin hasar görmesini engelleyecek şekilde düzenlemekle yükümlüdür.
 • Özel bir cihaz (vakum kaldırma) olmadan panellerin montajı ve sökülmesi yasaktır.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.