ses yalıtım malzemeleri

15 En İyi Ses Yalıtım Malzemeleri ve Ürünleri

Bu sayfa bağlı kuruluş bağlantıları içerebilir. Bir Amazon Ortağı olarak, uygun satın almalardan kazanıyoruz.Bugün piyasada birçok ses yalıtım malzemesi bulunmaktadır. En iyi ihtimalle, birçoğu iyi ürünlerdir ve ses yalıtımı için gerçekten yararlıdır ve en kötüsü, bazıları ev sahipleri ve işletmeler için şüpheli faydalar sağlar.

Bu ürünleri, evinizdeki bir odayı ses geçirmez hale getirmek için 10 malzeme olarak kabul ettiğimiz bir liste halinde özetledik. Bu ürünlerin çoğu çevrimiçi olarak kolayca bulunurken, birkaçı daha uzmanlaşmıştır ve özel bir sipariş gerektirir. Bu ürün listesini inceleyin ve projenizi baştan sona tamamlamak ve bina bütçenizi aşmamak için en iyi ses geçirmez malzemeleri kolayca bulabilirsiniz.

Ses Yalıtım Malzemelerinin Türleri

Bunlar en çok kullanılan ses yalıtım malzemeleridir; her kategorinin farklı en iyi kullanım senaryoları vardır. Bu akustik malzemelerin her biri şu kategorilerden birine girer: Ses Emme, Ses Yalıtımı, Ses Sönümleme ve Ayrıştırma.

 • Akustik Sünger- Genellikle Stüdyo Foam olarak adlandırılan bu malzeme, sesi emmede oldukça etkili olan ayırt edici bir kama veya piramit şekline sahiptir. Duvarlara panel olarak tutturulurlar, tavanlardan perdeleme olarak asılırlar veya bas tuzakları olarak köşelerde otururlar.
 • Ses Yalıtımı- Ses yalıtımı, duvarların dikmeleri arasına sığacak şekilde tasarlanmış, mineral yün, taş yünü ve cam elyafından yapılmış keçelerdir. Vuruşlar, sesi iletebilen hava sahasını kaplamak için çivilerin arasına sıkıca oturur.
 • Akustik Paneller / Levhalar- Bunlar, ses yalıtımı ve ses emici köpüğün dekoratif versiyonlarıdır. Evde ve işyerinde ikili bir amaca hizmet etmek için birçok çekici renk, desen ve kumaşta gelebilirler.
 • Akustik Kumaşlar- Akustik kumaşlar diğer kumaşlardan daha kalın ve ağırdır ve tiyatro perdelerinde, karartma perdelerinde ve stüdyo battaniyelerinde kullanılır.
 • Akustik Kaplamalar- Kütle Yüklü Vinil (MLV) gibi malzemeler, araba ses yalıtımı, makineler, cihazlar ve bir altlık olarak birçok farklı durumda kullanılan yoğun kauçuk benzeri bir malzemedir. Malzemenin kütlesi bir ses bariyeri görevi görür.
 • Zemin Altlığı- Bir parke veya karo zeminin ses yalıtımı, ses iletimini azaltmak için döşeme yüzeyinin ve alt döşemenin ayrılmasını gerektirir. Mantar rulo, keçe ve polimerler genellikle alt tabaka malzemeleri olarak kullanılır.
 • Mimari Ses Yalıtımı- Bu grup, ses geçirmez pencereler, ses geçirmez duvarlar, kapılar ve bunları kurmak için kullanılan dekupaja ürünleri gibi bir binanın yapısında kullanılan her şeyi içerir.

Ses Emici Malzemeler

Gürültüyü yansıtmak yerine, ses dalgaları bu tür malzemeye emilir, bir odadaki sesi iyileştirmek için yankıyı ve yankılanmayı yumuşatır.

Yararlı bir malzeme, ağır akustik perdeler ve battaniyeler için kullanılan kumaşlardır. Ancak en popüler olanı, istenmeyen sesleri saptırmak, söndürmek ve emmek için özel hücre yapısı ve yoğunluğu ile tasarlanmış özel bir malzeme olan akustik köpüktür. Genellikle stüdyolarda, tiyatrolarda ve eğlence merkezlerinde kullanılırlar.

1. Akustik Sünger (Stüdyo foam Takozlar)

En İyi Kullanım: Kayıt stüdyoları, kontrol toplantı odaları ve hatta küçük ev sinemaları gibi küçük ve orta büyüklükteki odalarda sesi iyileştirmek için.

 • NRC: 0.8
 • Boyut: 12” x12” x2”
 • Renkler: Kömür, Bordo

Auralex, müzisyenler, kayıt sanatçıları, podcastçılar ve ev sineması sevenler için mükemmel olan düzinelerce köpük şekli ve boyutuna sahip, iyi bilinen bir akustik sünger markasıdır. Stüdyo sünger en popüler ürünüdür ve 2” takozlar en çok satanlardır. Ayrıca köşeleriniz için öldürücü LENRD bas tuzakları yaparlar.

Köpüğü odanızın duvarlarına ve tavanına monte etmek için 3M Komut şeritleri, cırt cırt bantları veya sprey yapıştırıcı kullanın. Bunları taşımayı planlıyorsanız, çıkarmayı kolaylaştırmak için çıkarılabilir tipte yapışkan şerit kullanmanız şiddetle tavsiye edilir.

2. Ses Emici Sünger (Pro Stüdyo Akustik Paneller)

Ürün bulunamadı.

En İyi Kullanım: Sünger panellerine alternatif olarak kullanın. Her odada harika görünen odun kömüründen ayrılmak için çok sayıda çekici renk sunarlar.

 • NRC: 0,65
 • Boyut: 12” x12” x2”
 • Renkler: Mavi, Kırmızı, Deniz Mavisi ve Mor ile Kömür

Pro Stüdyo takozları, ABD'de yüksek kaliteli bir akustik köpükten yapılmıştır. Takozlar, gürültü yansımasının sorun olduğu duvarlara veya yankıyı ve yankılanmayı azaltmak için tavan plakaları olarak monte edilebilir. Pro Stüdyo köpüğü, ucuz "yumurta sandığı" çeşidiyle karşılaştırılamaz.

Çoğu kişi hem evde hem de profesyonel kullanımda sesi emmek için Pro Stüdyo Akustik köpük panelleri kullanır. Parlak renkler tiyatro odalarını, oyun odalarını, ses kabinlerini ve stüdyoları canlandırırken sesi emer ve yankıları öldürür.

3. Akustik Paneller

En İyi Kullanım: Akustik paneller, kama ve piramit köpük görünümünün istenmeyen olduğu odalar için en iyisidir. Ahşap çerçeveli paneller, ses emici bir panelden çok bir dekorasyona veya büyük resim çerçevesine benziyor.

 • NRC: 1.0
 • Boyut: 24” x48” x2”
 • Renkler: Bej, Siyah, Bordo, Fildişi

Sünger görsel olarak kesmediği odalar için boşluğu doldurmak için akustik paneller vardır. Mineral yün ve masif ahşap çerçeveden yapılmıştır. Harika görünen bir parça olması için paneli tamamen jüt kumaştan bir örtü ile bitiriyorlar.

Geriye kalan tek şey, birlikte verilen donanımla onları duvara asmak. ATS Akustik panellerinin tek panel olarak satıldığını unutmamak önemlidir, ancak nakliye maliyetlerinden tasarruf etmek için her zaman bir seferde birden fazla panel satın alabilirsiniz.

4. Akustik Perdeler (Utopia Termal Karartma Perdeleri)

En İyi Kullanım: Karartma perdeleri, pencere ve kapılardan giren veya çıkan gürültüyü azaltmak için iyidir. Bunları bir yatak odasında, ev sinemasında, çocuk odasında veya biraz sessizliğin gerekli olduğu her yerde kullanın.

Tipik bir akustik perde, sesi azaltmak ve yankıyı azaltmak için kütle yüklü vinil gibi kaliteli, ağır, pelüş kumaşları bir araya getiren ses yalıtım malzemelerini kullanır. Bu perdeler genellikle özel sipariş ürünler olsa da, ev için en iyi alternatif kaliteli, ağır karartma perdeleri satın almaktır.

Ev için, akustik perdelerin, sesin çıkmasını veya girmesini engellemek yerine, bir odadaki sesi iyileştirmesi amaçlanmıştır. En sevdiğimiz akustik perdelerimiz Utopia Yatak Karartma Perdeleridir. Daha fazla bilgi için, ev sinemaları için akustik perdeler kılavuzumuza göz atın.

Daha Fazla Okuma: Endüstriyel gürültü, ses perdelerinin takılmasıyla kontrol edilebilir. Bu perdeler, kütle yüklü vinil üzerine sıkıştırılmış kapitone cam elyafından veya Taşyünü katmanlarından yapılmıştır. Bu perdeler çoğundan daha serttir ve çerçevelere asılarak onları hareketli kılar ve özellikle gürültülü bir ekipman veya alanı çevrelemeyi kolaylaştırıl

5. Ses Yalıtım Bandı

En İyi Kullanım: Ses yalıtım bandı, gürültünün odalara girip çıkmayı sevdiği kapı çerçevelerindeki boşluğu doldurmak için harika ve ucuz bir malzemedir.

Kapı sıkışması ile kapı arasındaki boşluklar, istenmeyen gürültünün seyahat etmesi için başlıca yollardır. Sıkıştırılabilir ses yalıtım bandı malzemesi, boşluğu kapatmaya ve bazı sesleri emmeye yardımcı olur. Kapı süpürme kısmı, özellikle sert zeminlerde kapının zemin bölümünü kapatmak içindir.

Bununla birlikte, ses geçirmez kapılar söz konusu olduğunda yapbozun sadece bir parçası. Ucuz bir içi boş kapı, bir conta ve kapı süpürme ile bile sesi iletmeye devam edecektir, bu nedenle sorunlu alanların etkili olması için akustik perdelere veya battaniyelere ihtiyaç duyulabilir.

Ses Yalıtımı İzolasyonu

Binalarda ve evlerde, binanın diğer bölümlerine iletilen ses miktarını azaltmak için ses yalıtımı kullanılır. Mineral yün ve cam elyafı en yaygın malzemelerdir. Bir odanın ses geçirmezliğini iyileştirmenin nispeten kolay ve uygun maliyetli bir yoludur.

6. Mineral Yün (Taşyünü Taş Yünü)

Kullanım Alanları: Camyünü, konut ve ticari binalarda en iyi kullanılan hem akustik hem de ısı yalıtımı için kullanılan sert, yangına dayanıklı bir mineral yün yalıtımıdır.

 • NRC: Kalınlığa bağlı olarak 0,8-1,1
 • Boyutlar: 24” x 48” x 2 ”-4” kalınlık
 • Yoğunluk: 8 lb / ft ^ 3

Taşyünü levhalar, evlerin ve binaların akustik yalıtımını iyileştirmek için ideal olarak uygun harika bir yalıtım levhası ürünüdür. Mineral yün doğal bir malzemedir ve montajı için LEED puanı bile kazanabilirsiniz. Serttir, şekillendirmesi kolaydır ve 2150 ° F'ye kadar neme ve yangına dayanıklıdır.

Taşyünü bir başka kullanımı da kendi akustik panellerinizi ve bas tuzaklarınızı yapmaktır. Tek yapmanız gereken bir ahşap çerçeve yapmak, Taşyünü tahtalarını yerleştirmek ve güzel bir kumaşla kaplamak.

Taşyünü Levhalar, Taşyünü harika bir alternatiftir, duvarlar ve tavanlar için ideal olan yüksek performanslı bir ses yalıtımı malzemesidir. Yumuşak ve esnektir, keçelerin standart dikme duvar boşluklarına sıkıca doldurulmasını kolaylaştırır.

7. Ses Geçirmez Camyünü

Kullanım Alanları: Camyünü levhalar, ev stüdyoları, ticari binalar, kiliseler ve tiyatrolar için akustik paneller yapmak için yaygın olarak kullanılır.

 • NRC: 300kHz'den başlayan 1.0
 • Boyutlar: 24” x 48” x 2” kalınlık
 • Yoğunluk: 3 lb / ft ^ 3

703 fiberglas levhalar, ev sinemalarında, kayıt odalarında ve akustiğin iyileştirilmesi gereken diğer yerlerde yüksek frekanslı gürültüyü düzeltmek için mükemmeldir. 705 kart, bir bas tuzağı için gereken düşük frekanslarda daha iyi çalışır.

Kendi ahşap çerçevelerinizi oluşturun ve bunları odanın etrafına ve rahatsız edici gürültü kaynaklarının üzerine yerleştirin. Levhaları kesmeniz gerekiyorsa, cam elyafı tahriş edici olduğundan ve uygun kişisel koruyucu ekipmanı kullanmanız gerektiğinden bu ürünü dikkatli bir şekilde tutmayı unutmayın.

Ses Sönümleme Malzemeleri

Bu malzemelerin kütlesi ve yoğunluğu sesi dağıtır ve gürültünün genliğini ve enerjisini azaltır. Ses sönümleme malzemeleri paspaslar, rulolar, spreyler ve boyalar şeklinde gelir ve titreşimleri, tıkırtıları ve gürültünün genel dağılımını önlemeye yardımcı olur.

8. Kütle Yüklü Vinil

Kullanım Alanları: ruloları, gürültüye dayanıklı arabalar, makineler ve cihazlar için kullanılabilir. Esnek yapıları ve yapışkan arkalıkları, hemen hemen her yüzeyi kaplamayı kolaylaştırır.

 • Yol gürültüsünü azaltır
 • Titreşimi ve çıngırakları öldürür
 • Üst düzey stereo performansını geliştirir

9. Zemin Altlığı

Kullanım Alanları: Parke ve işlenmiş zeminlerin ses iletimini azaltmak için kaliteli bir altlık kullanın.

 • Boyut: 360 feet kare
 • Kalınlık: 4 mm
 • STC Değerlendirmesi: 66

Super altlık, özellikle laminatlar, sert ahşaplar ve işlenmiş ahşap ile bir zeminin ses yalıtımı için mükemmel bir seçimdir. Keçe, zengin bir ses emici malzeme oluşturmak için geri dönüştürülmüş liflerden yapılmış, sıkıştırılmış ve ısıl işlemden geçirilmiştir.

Malzeme rulosunun bir tarafında yapışkan şeritler vardır, bunu alt zeminin üzerine 1-3 / 4 inçlik bir üst üste binecek şekilde yatırmanız yeterlidir. Yerleşik bir buhar bariyeri vardır, bu nedenle nem veya keçenin emdiği kokular konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

10. Ses Yalıtıcı Sprey

Kullanım Alanları: Arabalarda ve kamyonlarda leke işleme, paspaslar arasındaki boşlukları doldurun ve gürültülü makinelere uygulayın.

 • Kapsam: 20 fit kare

Bu ses kesici sprey, kütle yüklü vinil tabakaların sıvı sprey versiyonudur ve DEI Boom Mat, en iyilerinden biridir. Bir konteyner, 20 fit kareye kadar alanı kaplar ve kapıların, sandıkların ve bölmelerin erişilmesi zor alanlarını kapatmak için mükemmeldir. Üstün otomobil ses yalıtımı performansı için paspasların ulaşamadığı alanlara püskürtün.

11. Ses Yalıtımlı Boya

Ses geçirmez boya “efsane” olarak adlandırıldı, ancak bu ses geçirmezlik malzemeleri grubuna bakalım ve siz karar verebilirsiniz. Piyasadaki ses geçirmez boyalar üzerine rulo veya sprey ile uygulanabilir. Boyalar yalnızca ince tabakalar halinde uygulanabilir, bu nedenle püskürtme daha kalın bir kaplama sağlar ve önerilen uygulama yöntemidir.

Ses yalıtımının sesi bloke etmek ve emmek için kütleye dayandığını bildiğimizden, ses geçirmez boyanın gürültü sorununuz için sihirli bir mermi olmayacağını bekleyebilirsiniz. Ancak boya üreticileri, ürünlerini kullanarak 3-7 STC puanı artışı elde edeceğinizi iddia ettiler.

Ses Ayrıştırma Ürünleri

İçin bir oda ses geçirmez ya da başka bir yapı, sen malzemeleri ayrıştırmak gerekir iletim böyle duvarlar, tavan, zemin ve sıra ses, kapılar.

12. Gürültü Önleyici Bileşik (Yeşil Tutkal)

Yeşil Tutkal Ses Geçirmez Bileşen, ses geçirmez duvarların yapımında ses yalıtım malzemesi olarak kullanılır. Alçıpanın katmanları arasına uygulandığında, duvarlardan ve zeminden geçen ses titreşimlerini dağıtabilir.

Duvarlardaki, tavanlardaki ve elektrik kutuları, armatürler ve vida delikleri gibi açık alanlardaki delikleri, dikişleri ve boşlukları kapatmak için kullanılır. Bu açık alanlar, ses yalıtımı projenizin zayıf halkası olabilir. Bir dolgu macunu bu boşlukları dolduracak ve gürültü sızıntısını azaltacaktır.

13. Esnek Kanal

Esnek Kanallar, duvarların ve tavan kirişlerinin dikmelerine monte edilen özel olarak tasarlanmış sac metal raylardır. Ses yalıtımı yalıtımının üzerine uzanırlar ve alçıpan saplamalara değil, doğrudan esnek kanallara tutturulur. Çalışmalar, tipik bir deneyimin, bir tavana veya duvara uygun şekilde monte edildiğinde 5 STC seviyesine kadar bir kazanç olduğunu göstermiştir.

Bu düzenleme tuhaf görünebilir, ancak pratikte, bir çeşit ses amortisörü görevi görür. Ses, standart sert duvar düzeneği aracılığıyla aktarılmak yerine, esnek kanallar tarafından emilir ve yeniden yönlendirilir.

14. Ses Geçirmez Alçıpan

Ses geçirmez alçıpan, steroidler üzerindeki alçıpan gibidir. Kütlesini ve yoğunluğunu artırmak ve böylece sesi engellemek için birden fazla alçı levha katmanını ve çelik gibi malzeme katmanlarını birleştirir. Kütle ve yoğunluktaki bu artış, bir odayı veya ses yalıtımlı duvarları ses yalıtımı yaparken STC derecelendirmelerini büyük ölçüde iyileştirebilir. Ses geçirmez alçıpan daha pahalı olsa da potansiyel bir performans yükseltmesi düşündüğünüzde yatırıma değer olabilir.

15. Ses Geçirmez Pencereler

Bu özel olarak tasarlanmış pencereler, ses dalgalarının iç mekanlara sızmasını önlemek için genellikle aralarında bir hava veya iner gaz tabakası bulunan birkaç kalın cam panelden yapılmıştır.

Ses geçirmez pencereler, genellikle raylar üzerinde yaylı çerçeveler kullanılarak mevcut pencerenin tam üstüne kurulur. Büyük bir şehirde yaşıyorsanız, yaşam veya çalışma alanınıza iletilen dış seslerin azalması dramatik olabilir ve maliyetlerini kolayca haklı çıkarabilir.

Referanslar:

 1. Ses Emme
 2. Ses Sönümleme
 3. Taşyünü Levha
 4. Süper Keçe Altlık-

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.