Zemin Ses Yalıtımı

Profesyonel Zemin Ses Yalıtımı Çözümleri

Ses zeminden nasıl geçer?

İki tür ses- havadan yayılan ses ve çarpma sesi- zemine nüfuz edebilir. Ses, süpürgeliklerin altındaki boşluklar gibi şaşırtıcı derecede küçük alanlarda ve ayrıca tavanlarla zemin kirişleri arasında yalıtım boşluğunun olmadığı döşeme tahtalarında geçebilir. Tüm ses yalıtımı teknikleri, döşeme malzemelerinin titreşimi azaltma kapasitesini iyileştirmenin yanı sıra, bir tür yalıtım bariyeri oluşturmayı içerir.

Zeminler darbeye ve havadan gelen sese karşı ses yalıtımı?


Etkili akustik yalıtım, gürültünün hem havadan hem de darbe kaynaklarından iletilmesini engellemeye yardımcı olacaktır. Ancak durumunuz için doğru tekniği kullanmak önemlidir; bu, evinizin nasıl inşa edildiğine ve bir dereceye kadar sesin evinize girişini- örneğin gürültülü komşulardan- susturmak isteyip istemediğinize bağlı olacaktır. Gürültünün kaçmasını önleyin (eğer bir müzisyenseniz, belki). Uğraştığınız gürültü kirliliğinin türünü belirledikten sonra, durumunuza en uygun ses yalıtımı türünü düşünebilirsiniz.

Genel anlamda, bir zeminin ses yalıtımı, zeminin kütlesini artırmanın yanı sıra, ayak seslerinden ses enerjisini ve titreşimi emme yeteneğini geliştirmeyi içerecektir. Kütle ekleme söz konusu olduğunda, farklı ses frekanslarını yalıtacaklarından, toplu olarak kullanılan tek bir malzemenin aksine, çeşitli malzemeler kullanmak daha iyidir.

Zeminler için en iyi ses yalıtım malzemesi hangisidir?

Beton, tuğla veya ahşap gibi farklı zemin konstrüksiyonları, ses yalıtımı için farklı yaklaşımlar ve çeşitli ses yalıtım malzemeleri gerektirecektir.

Bazı çözümler inşaat türünden bağımsızdır. Yüzen bir döşeme, ses sorununa en kapsamlı çözümü sağlar, ancak iletilir, çünkü zemini binanın geri kalanından izole eden ve böylece sesin altındaki odalara geçişini büyük ölçüde azaltan bir kilitleme sistemi kullanır. Zemin, titreşimlerin kirişlerden geçmesini durdurmaya yardımcı olan çivi veya vidalarla sabitlenmek yerine emme pedlerinin üzerine oturur. Ses geçirmez yüzer zeminler, yerinde yapıştırılmış bir akustik yalıtım katmanıyla birlikte gelir. Cellecta Screedboard 28'in tercih edilen güvenilir ve popüler bir yüzer döşeme olduğunu ve her zaman test edildiğinde beklendiği gibi performans gösterdiğini bulduk.

Ses geçirmez zemin paspası / altlığı ayrıca çarpma ve havadan gelen kaynaklardan gelen sesi azaltmaya yardımcı olabilir. Mevcut zemine serilmeye ve kütleyi artırarak ve darbe sesini azaltmak için ayak sesi altında ek esneklik / süspansiyon sağlayarak çalışmaya hazır tabakalar halinde mevcutturlar.

Ne tür bir zemin ses yalıtımı yapıyorsunuz?

Ses geçirmez ahşap zeminler nasıl yapılır

Havadan yayılan sesin ahşap zeminlerden geçişini azaltmak için zemin kirişleri arasında yalıtım yapmanız gerekecektir. Çok daha az yoğun olan ısı yalıtımının aksine, özel akustik yalıtım veya akustik mineral yün esastır. Bu, bir hava boşluğu olarak malzemeden en az% 25 oranında arındırılmış halde bırakılırken, kirişler arasına sıkıca oturtulmalıdır. Kirişlerin üzerindeki zemini ses geçirmez hale getirmek için, yüzer bir döşeme ile mevcut döşeme tahtalarının üzerine döşenebilir veya akustik paspas kullanılabilir. Yüzer zeminler için Cellecta Screedboard 28'i ve akustik paspas / altlık için Mutemat 2 veya Mutemat 2'yi tavsiye ederiz. Bu ürünlerin her ikisi de gürültüyü etkilemek için etkili bir akustik bariyer oluşturur.

Zemininizin tamamen ses geçirmez olduğundan emin olmak için ayrıca alttaki tavanı kiriş sisteminden ayırmanız gerekecektir. Bu, çarpma sesinin aşağıdaki odaya etkili bir şekilde iletilmemesini sağlamak içindir. Havadan ses iletimini zayıflatmak için yüksek yoğunluklu bir kaplama sağlamanın yanı sıra. Tavan, İngiliz Alçı Esnek Çubuklar RB1, MuteClips ve kirişli kanallar, Akustik askılarda asma metal çerçeve tavanlar veya tamamen yeni bir bağımsız ahşap tavan ile ayrılabilir.

Özetle ses yalıtımlı zeminler

Hangi zemin tipine sahip olursanız olun- beton veya ahşap - gürültüyü azaltamadığınız sürece her zaman içinden geçmenin bir yolunu bulacaktır. Gürültünün türünü ve seviyesini belirlemek ilk adımdır. Nedeni teşhis ettikten sonra- ister öncelikli olarak havadan (sesler, TV) ister darbeyle ilgili (ayak sesleri, çarpma) olsun, daha sonra en iyi ses geçirmezlik seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Havadaki gürültünün azaltılmasının, yüksek yoğunluklu akustik malzemelerin ve ses geçirmez zemin sisteminin dekuplaj elemanlarının kurulumunu içereceğini unutmayın. Çarpma gürültüsü, ses geçirmez zemin sistemi içinde elastik bir katman gerektirir. Çoğu gürültü kirliliği hava kaynaklı ve çarpma kaynaklarının bir karışımını içereceğinden, muhtemelen her ikisini de ele alan bir çözüme ihtiyacınız olacak.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.